Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja ustawiłem podłogówkę na róznice temperatur zasilania i powrotu dla każdej pętli oddzielnie. Dzięki temu są one "wyważone" ewentualnie większy mniejszy przepływ można korygować pompą Ta mam dla podłogówki oddzielną. Na grzejniki dołoże jeszcze jedną (mam sprzęgło)

Wcale jednakowe przepływy we wszystkich obiegach nie są dobre przynajmniej wtedy kiedy pętle są różnej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

posiadam piec Dietrich MCR24II do tego zbiornik na CWU 180L + do tego kominek z płaszczem wodnym spięty z całością, dół domu to 100m2 wszystko otwarte i oczywiście ogrzewanie podłogowe na górze łazienka grzejnik+ podłogówka, reszta to pokoje ogrzewane grzejnikami.

Sterowanie Auroton 2005

 

mam pytania odnośnie krzywej grzanie.Jeżeli ustawiamy P1 40 krzywą mamy 0,5 i przestawimy przy tej krzywej P29 na -5 to jaki wpływ będzie to miało na grzanie pieca? Bo tak czytając cały ten temat wszyscy piszą o wpisywaniu ustawień z tabeli. Mam jeszcze sporo pytań bo właśnie próbuje ograniczyć zużycie gazu.

I jeszcze jedno przy P4 ustawiając 2 podrzewanie c.w.u realizowane przez regulator --jaki regulator ??

 

pozdrawiam leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłem podłogówkę na róznice temperatur zasilania i powrotu dla każdej pętli oddzielnie. Dzięki temu są one "wyważone" ewentualnie większy mniejszy przepływ można korygować pompą Ta mam dla podłogówki oddzielną. Na grzejniki dołoże jeszcze jedną (mam sprzęgło)

Wcale jednakowe przepływy we wszystkich obiegach nie są dobre przynajmniej wtedy kiedy pętle są różnej długości.

 

Ja u siebie w następujący sposób: Najpierw ustawiałem w miarę (nie da się ustawić dokładnie za pomocą rotametru - nie ta klasa dokładności) równe przepływy a potem mierzyłem temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i regulowałem przepływy tak, aby było równo.

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ustawiamy P1 40 krzywą mamy 0,5 i przestawimy przy tej krzywej P29 na -5 to jaki wpływ będzie to miało na grzanie pieca?

 

Na dole strony 37 instrukcji instalatora masz rysunek. Weź ołówek i wrysuj zmodyfikowaną krzywą - zobaczysz w jaki sposób zmieni to temperaturę wody w CO (oś pionowa). :)

 

I jeszcze jedno przy P4 ustawiając 2 podrzewanie c.w.u realizowane przez regulator --jaki regulator ??

 

Regulator zgodny z OpenTherm - dzięki temu możesz zdalnie wyłączyć grzanie CWU bez zmiany parametrów ustawionych w kotle.

Edytowane przez CitroCerber
Dopisek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole strony 37 instrukcji instalatora masz rysunek. Weź ołówek i wrysuj zmodyfikowaną krzywą - zobaczysz w jaki sposób zmieni to temperaturę wody w CO (oś pionowa). :)

 

Ok rozumiem z tego że krzywa się przestawia do ok 3,0 ale mam jeżeli temperatura zadana P1 jest 40 a nie 75 bo piec nie przekracza 40 a P29 ma podane-5

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy dobrze rozumuje ale piec powinien jakoś zareagowć na zmiane parametru P29 chyba że powinien podwyższyć temp P1 powyżej zadanej przezemnie?

A tak zapytam jeżeli krzywe pokazane na wykresie wychodzące z punktu P28 P27 i P1 40 P29-5 to skruciło by tylko oś X zbliżając wykres do na chylenia 0,7

czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem z tego że krzywa się przestawia do ok 3,0 ale mam jeżeli temperatura zadana P1 jest 40 a nie 75 bo piec nie przekracza 40 a P29 ma podane-5

 

krzywa.jpg

 

To znaczy, że przy -5 będzie grzało maksimum ustawione P1 czyli 40 stopni. Przy temperaturze zero stopni na zewnątrz będzie to około 37...

 

Gdzie jest problem w rozumieniu? :)

 

PS. Popracuj nad cytowaniem na forum. ;)

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy dobrze rozumuje ale piec powinien jakoś zareagowć na zmiane parametru P29 chyba że powinien podwyższyć temp P1 powyżej zadanej przezemnie?

 

Nie. Kocioł nigdy nie przekroczy tego ustawienia - nawet zewnętrzny sterownik tego nie przeskoczy. Ustawiłeś 40, to wyżej nie podskoczy. ;)

 

Zmiana P29 spowoduje wcześniejsze (lub późniejsze - zależy co ustawisz) grzanie z mocą maksymalną.

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , sorki za błędy ale jako tako nie uczestniczyłem w żadnym forum .

To jest mój drugi sezon grzewczy i próbuje zejść pożej 5m3 gazu na dobę , wcześniej próbowałe samymi korektami P1 i P2

ale sporo piszecie o tych krzywych grzewczych więc wziołem się i za nie.

Mam pytanie odnośnie P31 wiem że było coś wcześniej poruszana na ten temat ale czy zmniejszają P31 uzyskujemy mnieszy czas pracy przy dogrzaniu c,w,u.

Temat z pewnością był kilkakrotnie poruszany -chodzi mi o to jaka temperatura jest wskazana dla pieca kondensacyjnego żeby max. wykożystać kondensacje?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie,

 

Chciałbym prosić o pomoc w sprawie konfiguracji mojego zestawu do ogrzewania:

Dom 122m2, zbudowany 2010r, ściany porotherm 25cm+styropian 15cm. Jest to mój drugi sezon grzewczy.

Piec jak w temacie głównym plus pogodówka vs5500 plus. Na dachu 2 panele solarne.

CO - Grzejnik w każdym pomieszczeniu użytkowym(w salonie dodatkowo 1 grzejnik kanałowy na podłodze) plus ogrzewanie podłogowe w wiatrołapie, kuchni, łazience na dole i na górze.

Instalacja na dwóch obiegach. Bezpośredni i podłogówka z mieszaczem.

Spalanie gazu bez szału, mam jednak wrażenie, że nie jestem w stanie sterować odpowiednio temperaturą w domu.

Może będzie to głupie pytanie, ale dwóch odwiedzających mnie instalatorów mówi co innego.

Na panelu sterującym w salonie mogę regulować temperaturę, jednak zmieniając ją, reaguje tylko i wyłącznie podłogówka tj. mam na wyświetlaczu ustawione 19,5stopnia, w domu jest 20 stopni a piec dalej pracuje. Głowice w grzejnikach nie są rozkręcone na maxa więc kocioł po uzyskaniu temperatury powyżej nastawionej wg mnie powinien wyłączyć się. Generalnie grzeję dół plus sypialnię na półpiętrze (nastawy głowic w grzejnikach na 3) góra pomiędzy 1 a 2.

Z tego co zaobserwowałem piec b.rzadko wchodzi w tryb z cyfrą 8 na wyświetlaczu.

Temperatura cwu ustawiona 40 stopni, t zasilania 40stopni.

Czy piec pracuje dzięki krzywym grzewczym i na panelu sterującym mogę tylko i wyłącznie manipulować temperaturą podłogówki, czy coś jest nie tak?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Chciałbym prosić o pomoc w sprawie konfiguracji mojego zestawu do ogrzewania:

Dom 122m2, zbudowany 2010r, ściany porotherm 25cm+styropian 15cm. Jest to mój drugi sezon grzewczy.

Piec jak w temacie głównym plus pogodówka vs5500 plus. Na dachu 2 panele solarne.

CO - Grzejnik w każdym pomieszczeniu użytkowym(w salonie dodatkowo 1 grzejnik kanałowy na podłodze) plus ogrzewanie podłogowe w wiatrołapie, kuchni, łazience na dole i na górze.

Instalacja na dwóch obiegach. Bezpośredni i podłogówka z mieszaczem.

Spalanie gazu bez szału, mam jednak wrażenie, że nie jestem w stanie sterować odpowiednio temperaturą w domu.

Może będzie to głupie pytanie, ale dwóch odwiedzających mnie instalatorów mówi co innego.

Na panelu sterującym w salonie mogę regulować temperaturę, jednak zmieniając ją, reaguje tylko i wyłącznie podłogówka tj. mam na wyświetlaczu ustawione 19,5stopnia, w domu jest 20 stopni a piec dalej pracuje. Głowice w grzejnikach nie są rozkręcone na maxa więc kocioł po uzyskaniu temperatury powyżej nastawionej wg mnie powinien wyłączyć się. Generalnie grzeję dół plus sypialnię na półpiętrze (nastawy głowic w grzejnikach na 3) góra pomiędzy 1 a 2.

Z tego co zaobserwowałem piec b.rzadko wchodzi w tryb z cyfrą 8 na wyświetlaczu.

Temperatura cwu ustawiona 40 stopni, t zasilania 40stopni.

Czy piec pracuje dzięki krzywym grzewczym i na panelu sterującym mogę tylko i wyłącznie manipulować temperaturą podłogówki, czy coś jest nie tak?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

pozdrawiam

Radek

 

Witaj,

 

ja mam taki sam zestaw ino, że mam więcej podłogówki. Też od jakiegoś czasu próbuje zrozumieć sterowanie piecem poprzez vs5500.

 

Z tego co do tej pory udało mi się ustalić, to na regulatorze ustawiasz sobie temperaturę i dzięki parametrowi 3.07 możesz ustalić jak ta temperatura ma wpływać na zasilanie pieca, zgodnie z instrukcją maksymim to 4 przy podłogóce, chodzi o to aby utrzymywał piec stałe zasilanie (duża bezwładność), gdy temperatura pomieszczenia wzrosnie o daną wartość to zasilanie na piecu zostanie obniżone, jeśli będzie to zbyt duża wartość*piec powinien się wyłączyć, z tym że przy tym parametrze może to być*bardzo rzadko, w sumie o to chodzi, ma grzać dlugo i przy niskiej mocy.

 

U mnie jest to o tyle dziwne, że czasami gdy mam ustawioną temperaturę na 19,5 stopnia to mimo iż jest 21 to piec i tak się włącza i grzeje ale pewnie wynika to z tego, że różnica temperatury zasialania i powrotu nie jest na tyle duża aby to wyłączył.

 

Jedyne co mnie drażni to wiecznie chodząca pompa obiegowa lub wiatrak, nawet teraz jak włączylem tryb letni to i tak chodzi i nie wiem co tam zmienić włączala się tylko gdy jest taka potrzeba, pewno zalezy to od temperatury zewnętrzenej ale nie wiem jaki parametr to zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Jestem nowy na forum i nie wiem czy byl juz taki temat jesli byl poprosze o linka jesli nie prosze o pomoc,

oto pytanie: czy jest mozliwe ustawienie na celci 20 (kociol mcrII) aby kocil nagrzal i trzymal temp 40 stop. c na zasobniku np w godzinach od 20 do 23.(jesli sie da to powiedzcie jak bo instrukcja do celci do kpina)

z gory dzieki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celcia wlacza grzanie CWU - bo rozumiem, ze o to ci chodzi - na wszystkich konfiguracjach temperatur poza ECO-TEMP. Jesli dla programu P1 ustawiasz sobie cykl grzania, to utrzymanie temp CWU = 40st uzyskasz majac temperature miedzy 20:00 a 23:00 na inna wartosc niz ECO-TEMP.

Oczywiscie na piecu parametr P3 musi byc ustawiony na taki, w ktorym cwu bedzie uruchomione np: wartosc 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy to możliwe żeby wejście w parametry instalatora poprzez kombinację przycisków enter i R na kotle było zablokowane. Próbuję tak zrobić ale kocioł nie reaguje.

CitroCerber mam do ciebie pytanie. Widziałem twoje podłączenie pompy mieszacza do kotła. Też tak zrobie, tylko pytanie czy nie ma żadnego konfliktu na kotle. Rozmawiałem wcześniej z przedstawicielem Dietricha i twierdził że niema takiej możliwości - kocioł przeznaczony jest tylko do obsługi popmy wewnętrznej kotła. Czy podłączenie kabli kolorami ma znaczenie? Jaką maksymalną moc może mieć pompa podłączona w ten sposób do kotła (w mojej TECE na trzecim biegu pompa pobiera chyba około 75W)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...