Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niepokoi mnie pewna obserwacja. Jestem ciekawy czy u kogos z Was tez tak jest?

Piec ustawiony na grzanie co i cwu. Cwu do 55C, CO tez.

Cwu bez problemow.

Przy grzaniu CO czesto wskakuje mi stan 5. Sprawdzam temperatury i t1=56C, t2=47, t3=54. Rozumiem stan 5 bo roznica wy/we ponizej 10C. Ale jak dotykam reka rury powrotu wody co z układu do pieca, to na moje ma ponizej tych 34C bo czuje ze zimniejsz niz reka. Za to gorąca jest ta od powrot z CWU. Skąd ten odczyt t2=47C?

Moze cos jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

coala

 

w/g mnie to jest tak,że 200m2 to są jakieś pomieszczenia o rożnej powierzchni, i brak termostatu oraz głowić, powodują to,że w jednych mniejszych pomieszczeniach masz 24*C , a w większych 18*C ( przykładowo).Kocioł pracuje w.g krzywej, nagrzewając nie potrzebnie mniejsze pomieszczenia, kosztem osiągnięcia temperatury w większym. to są moje domysły.Zastosuj przynajmniej głowice.

 

 

 

sebanseban, też tak myślałem:p , ale jak zmierzyłem cyfrowym termometrem, to się okazało,że jest O.K, a tak po za tym , właśnie wywaliłem 4 stacje pogodowe do kosza.

Różnice temperatur od 3 do 8*C, bu ha,ha,ha.

Najlepszy tekst żony..."grzejniki zimne, termometr pokazuje 18*C a w domu gorąco jak w afryce, tylko bez skojarzeń proszę... wiec lecę po digitala mierze a tu 21,9*C:lol2:

Teraz zrobię sobie jakiegoś digitala na KTY81 do pokoju dla żony .

 

pozdro

 

PIT

Edytowane przez pitpower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie pewna obserwacja. Jestem ciekawy czy u kogos z Was tez tak jest?

Piec ustawiony na grzanie co i cwu. Cwu do 55C, CO tez.

Cwu bez problemow.

Przy grzaniu CO czesto wskakuje mi stan 5. Sprawdzam temperatury i t1=56C, t2=47, t3=54. Rozumiem stan 5 bo roznica wy/we ponizej 10C. Ale jak dotykam reka rury powrotu wody co z układu do pieca, to na moje ma ponizej tych 34C bo czuje ze zimniejsz niz reka. Za to gorąca jest ta od powrot z CWU. Skąd ten odczyt t2=47C?

Moze cos jest nie tak?

 

Ostanio miałem kłopoty z przełączaniem CWU/CO. Problem polagał właśnie na błędnych odczytach temperatury powrotu.

Aż wezwałem serwis, i okazauje się, żę to powszechna usterka na MCR - siada czujnik powrotu, lub jest on zbyt blisko zamontowany powrotu CWU, i mimo przełączenia zaworu trójdrogowego na CO to czyta temperatorurę z CWU.

 

U mnie trzeba było wymienić czujnik, i kłopotu ustały. Podobno częściej wystarczy przesunięcie na rurce miejsca posadowienia czujnika, dalej od zaworu trójdrogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo proszę o pomoc jak mam ten piec ustawić ?

W tamtym roku kupiłem w/w piec, zmodernizowałem instalacje CO (miedź, grzejniki aluminiowe, brakuje mi tylko głowic termostatycznych).

I teraz tak w tamtym roku od grudnia 2011 do teraz czyli pażdziernik 2012 zuzyłem 2700 m3 gazu. W tamtym roku dom miałem nie ocieplony w tym mam ocieplony 10cm steropianu. Od poczatku października grzeję ale szok dla mnie jest taki że obecnie przy temp -1 stopni C piec zużywa ok 15 m3 gazu. Co prawda jeszcze remontuję jeden pokój i mam zdjęty kaloryfer ale to nie powinno powodować takiego zużycia. Powierzchni grzejnej mam ok 200m2. Nie wiem co zrobić mam pogodówkę ustawiona na 18 stopni przy 20 na zewnatrz i 50 stopni przy -20 na zewnątrz. Proszę o radę moze przejść na regulację pokojową a nie pogodową sam już nie wiem ale wydawało mi się że po ociepleniu spalanie spadnie a tu chyba to samo.

 

Ja ma podobnie - zużywa mi przy 260 m około 15 m3 gazu.

Ale ostanio odkryłęm, dlaczego (mam przynajmniej takie podejrzenie) - i w sumie to prośba o potiwerdzenie teori.

 

Do tej pory nie mam sterowania pokojowego, tylko grzeje stałą temperaturą (bardzo jeszcze prymitywne, ale do wykończenia mam pilniejsze rzeczy - sterowanie to przyszły tydzień).

I rachunkiem za październik jestem zdruzgotwany, bo włąsnie mi wychodzi około 16 m3 na dobę (przy grzaniu ciągłym, ale teraz na pół doby wyłączam w ogóle grzanie).

Gdzie leży problem ?

Moim zdaniem w ciągłem pracy pieca. Piec pracuje u mnie ciągle - wszak podgrzewa z 35 st do 40 st, ale ciągle.

A jak doczytałem w dokumentacji, minimalna moc pieca to 5,8 kW. 1 m3 gazu to 8,9 kw. To daje dokłądnie 15,6 m3 gazu / dobę !!!

 

Dlatego plan na jutro to siadam i programuje czujniki temperatury, przełączam piec na wyższe parametry, ale by mi nie grzał ciągle - bo podejrzewam, że obecnie większość jego mocy idzie w komin.

 

Ktoś potwierdzi/zaprzeczy moim przypuszczeniom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadam pytanie, może tochę lamerskie :)

Przez kolejne swa lata będę użytkownikiem domu 180m2 z zainstalowanym kotłem DD MCR24

Dom to parter + poddasze, 100% podłogówka.

 

Instalacja jest prosta - za kotłem dwie pompy CO, po jednej na kondygnację, przy kazdej z nich zawór mieszający ESBE.

Zdziwił mnie fakt, że instalatorzy ustawili parametry pracy c.o. kotła w taki sposób, że temperatura ustalona jest na 65C,

taka dociera do zaworów mieszających na których ustawiono temp. wyjściową ok 35C.

 

I moje pytanie - czy nie korzystniej jest zmienić temp. zaslana instalacji c.o. na niższą ? 40C ?

Oczywiście odpowiednio skorygować ustawienie mieszaczy, tak, by ma wyjściu nadal pozostało 35C...

 

Chodzi mi o to, by kocioł pracowal w najkorzystniejszych dla siebie warunkach, z możliwie najekonomiczniejszym spalaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam MCR II 24 T i problem z ciśnieniem pokazywanym na kotle, gdy kocioł jest zimny to pokazuje powiedzmy 1,5 bara a gdy się rozgrzeje to wzrasta do 2 lub trochę więcej, czy to jest wina naczynia w piecu i zbyt małą ilością powietrza ? Skąd te wahania ?

 

Trzeba dopompować powietrza i potem dopiero wody ?

 

I jeszcze jedno pytanie, czy ten odpowietrznik od pompy w kotle ( z tyłu jest zaworek) też musi być zakręcony ?

Edytowane przez siekieramotyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do CitroCerber

w przypadku posiadania Mcr i Celcii ( z czujnikiem zewnetrznym temp.) ustawiona na pogodowke - jesli z ustawionej krzywej grzewczej wynika ze ma byc temperatura zasilania 45 stopni to czy jest mozliwe zeby kociol grzal do wyzszej temp zasilania ( np P1 nastawione na 55 i do takiej temperatury prawie dochodzi i sie wylacza ), moze potrzebny reset celcii ? Wtedy robi sie roznica pomiedzy powrotem a zasilanie prawie 20 stopni ( grzejniki nagrzane i glowice termost je przymykaja ).Chyba ze jeszcze jakis parametr na celcii jest do ustaw , na kotle P1 ,27,28,29 ustawione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dalej walcze ze spalaniem, które moim zdaniem jest za duże.

Zacząłem mierzyć 2 wielkości

1. Zużycie gazu z gazomierza co 12 godzin

2. Czas pracy pieca w trybie CO.

 

I wychdzo mi np. za dziejszą noc, że piec pracował w sumie2 h 10 min, a spalanie wyszło 5 m3.

 

Jak dla mnie to bardzo dużo.

Dom piętrowy 260 m2, 800 m3 kubatura, zamieszkany i ogrzewany od miesiąca,w pełni ocieplony 20 cm styro.Temperatura w nocy była min. 4 st C, rekuperator. Więc raczej nieźle.

 

Temperatura zasilania CO ustawiona na 46 st C, podobnie CWU.

 

Wychodzi mi na to, że piec idzie pełną mocą te 2 godziny, skoro zuzywa tyle gazu. Jak sprawdzić, czy rpawidłowo moduluje ?

 

Pytanie rónież, ile Wam wychodzi spalanie, jakie macie zużycie w stosunku do m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qubeczek,

 

u mnie wychodziło 6,5m3/24h/+5 średnio na dworze przy 150m2, domu wolno-stojącego i CWU na 55*C gdzie 3 osoby kąpiel biorą w wannie + inne mycie naczyń itd.

Ale gdy włączyłem grzejnik w warsztacie 25m2, gdzie pracownicy robią intensywne wietrzenie bramą wjazdową co godzinę, to zrobiło mi się 8m3 a i tak mają 18*C przez te zabiegi.

Na pewno moduluje , naciskaj + aż będzie nF prędkość wentylatora, masz na pewno 14, przy pracy w C.O (3), a w CWU nap... na pewno 46 na początku:yes:

 

pozdro

 

PIT

Edytowane przez pitpower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To które to w MCR 24 jest złącze blokujące CO, a które CWU?

 

Złącze X9, pin 7-8 - to wejście termostatu pokojowego. Zwarcie to zgłoszenie zapotrzebowania na ciepło. Rozwarcie - C) się nie włącza, ale CWU pracuje normalnie.

 

pin 5-6 - wejście alarmowe - rozwarcie powoduje zatrzymanie pracy pieca i przejście w 9. Generalnei w tym trybie palnik nie ma prawa się włączyć.

 

Więc jeśli chcesz

- włączyć CO - wystarczy rozewrzeć X9, pin 7,8 -

- wyłączć piec w całości - X9, pin 5-6

- wyłączyć CWU - tutaj jest kłopot, bo piec takiej funkcji nei ma. Będę ćwiczyć puszczenie przez przekaźnik termometru - zobaczę, jak piec się będzie zachowywać w przypadku przerwania lub zwarcia termometru - podejrzewam, zę jedna z tych operacji zaskutkuje wyłączeniem CWU.

 

Odnośnie tych wejść - w ogóle polecam zwieranie ich prezz przekaźniki, które umieszczasz wewnątrz pieca.

 

Bo ja tego nei zrobiłem, i teraz mam problem. Przez przpadek, puściłem 220 V na wejście termostatu. Skończyło się osmoleniem płytki i przestały mi działać wejścia włąśnie 7,8 i 5,6. Przestały działąć w ten sposób, że piec je widzi jakb cał czas zwarte. I zresztą tak lepiej, niż rozwarte, bo teraz po prostu piec ma cały czas tryb 3, a jeśli nei odbieram ze sprzęgła wody (osobne pompy na CO i podłogówkę), to po 15 sek. piec się wyłącza, bo dostaje na powrót ciepłą wodę. Reszta płtki działa bez zarzutu. Więc jakoś na razie sobie radzę, ale chciałbym jednak tą płytkę naprawić.

 

Nowa kosztuje 1500 zł, więc zanim sięgnę po to rozwiązanie, to chciałbym podjąć próbę naprawy.

RAz mi się zdarzyło, że piec się zatrzymał w trybie 0. Czyli tak, jakby X9-7,8 się roxzwarł. Jak połączyłem drucikeim, piec ruszył na 3. Jak wyjąłem drucik, piec dalej pracował na 3.

Wydląda na to, żę to zwarcie to sterowanie masą, i pewnie z płytki "wparował" warystor łączący wejście z masą.

 

I teraz pytania:

1. Czy znacie kogoś, kto mógłb mi pomóc w naprawieniu tej płytki ?

2. Cz byłby ktoś tak uprzejmy i zrobił mi zdjęcie swojej płytki nad złączem X9, nad stykami 5,6,7,8 ? Wygląda to u mnie tak, jakby 0,5 cm ścieżki "waporowało", ale właśnie nie wiem, czy tam nie powinno być warystora.

 

Bardzo proszę o pomoc i zdjęcie płytki właśnie w tej przestrzeni nad złączem X9.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qubeczek:

Potrzebuję zablokować działanie pieca w trybie CO, bo inne źródło ciepła przejmuje pałeczkę w ogrzewaniu domu. CWU nadal chciałbym wtedy robić w MCR 24.

CitroCerber sugerował kiedyś że jest osobna opcja do blokowania pieca w CO i CWU.

 

 

Przecież napisałem - aby zablokować CO, bez blokowania CWU, nalezy rozewrzeć X9-7,8, czyli wejście termostatu pokojwego. Nic prostrzego, nic więcej nei potrzeba.

 

Liczę na rewanż w postaci zdjęcia, o które prosiłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest prosta - za kotłem dwie pompy CO, po jednej na kondygnację, przy kazdej z nich zawór mieszający ESBE.

Zdziwił mnie fakt, że instalatorzy ustawili parametry pracy c.o. kotła w taki sposób, że temperatura ustalona jest na 65C,

taka dociera do zaworów mieszających na których ustawiono temp. wyjściową ok 35C.

 

To nie jest prosta. Prosta to taka jak ja mam. :) Wywaliłem zawór mieszający, bo i tak był zbędny (jak kupowałem, to jeszcze nie wiedziałem jaki kocioł będzie). Nie napisałeś nic o sprzęgle hydraulicznym, a skoro są dwie pompy i taka powierzchnia to powinno się w układzie znaleźć. Koszt niewielki, a układ łatwiejszy do opanowania. ;)

 

I moje pytanie - czy nie korzystniej jest zmienić temp. zaslana instalacji c.o. na niższą ? 40C ?

Oczywiście odpowiednio skorygować ustawienie mieszaczy, tak, by ma wyjściu nadal pozostało 35C...

 

Korzystniej - jaki jest sens grzania wody i mieszania jej potem z zimną? :) Mieszaczy nie musisz korygować o ile to są TZM'y a obstawiam, że skoro to ESBE to na 90% takie są. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to wystarczy termostat. :)

 

A jaśniej? Nie chodzi o to, czym to realizowac, tylko jak zablokowac tylko CO w MCR24 nie uzywając styków 7-8.

Z poprzednich postów zrozumiałem że się da osobno blokowac Co i CWU.

Jeśli przez 7-8 to nie o to mi chodziło, bo tych używam do sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...