Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

Jak do tej pory jestem zadowolony z zakupu i zużycia gazu (ok 3,5m3 na dobę) gdyby nie te małe kwiatki z pompą i regulacją temperatury.

 

Jestem pod wrażeniem.

Jak powierzchnie ogrzewasz, jakie parametry domu, chyba nie pierwszy sezon ?

Ja na razie podgrzewam jeszcze nie zamieszkaly domek do 16 stopni (celcia w salonie) przez wekkemd utrzymywalem 20 stopni poszło ok 7m3 gazu/dobę - 180 m2 m ,sciany 15cm styro, dach 25cm wełny.

Dogrzanie z owych 16 stopni do 20 zajęło ok 4 godzin intensywnej pracy kotła temperatura na wyjsciu byla 57 stopni. A potem sobie dogrzewal bodajze 32 stopnie temp wody.

pozdrawiam

Pawlok

PS: wkrótce zamontuje czuje pogodową zobaczymy jak się wtedy będzie to zachowywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem pod wrażeniem.

Jak powierzchnie ogrzewasz, jakie parametry domu, chyba nie pierwszy sezon ?

 

A mnie się wydawało że dużo :)

Domek podpiwniczony 70m2, ogrzewany pierwszy sezon (2 lata przestoju) po generalnym remoncie - piwnice w trakcie remontu nie ogrzewane.

Podgrzewam parter, kocioł w piwnicy. Na plus jest to że ściana to 24+12+10ocieplenie. Fundament 50cm lany beton + 10cm ocieplenie aż do ławy. Temperatura ustawiona: 18 w nocy, 20 w dzień, od 21 do 23 ustawiona na 23 stopnie.

Od 27pażdziernika do 27listopada spalił 97m3.

Grzejnik sporo przewymiarowałem i może dlatego tak mało pali.

Trochę mnie martwi że na piętrze lokator dogrzewa sobie tylko jak mu zimno, a nie jak u mnie wszystko pracuje dzień i noc.

Temperatura na zasilaniu nie przekracza 40 stopni.

Jak podepnę komputer do czujników to będę wiedział kiedy się załącza i przy jakich temperaturach, wykresy itp.

 

Niestety u mnie wymiana nie wchodzi w rachubę. Zakup był przez internet prawie pół roku temu i urządzenie jest używane :(

 

Co do ustawienia VS to chyba nikt z serwisu nie ma o tym zielonego pojęcia.

Dostałem informację że ta cała automatyka przy takiej konfiguracji wcale nie bierze pod uwagę temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym czy jak tam je zwą. Temperaturą zasilania reguluje pogodówka na podstawie krzywej grzewczej. Zrobiłem mały eksperyment podczas pracy kotła podgrzałem termistor tak że sterownik wskazywał temperaturę ponad 30stopni. I rzeczywiście kocioł dalej grzał :(

 

Z natury jestem osobą dociekliwą i zacząłem grzebać w ustawieniach

(instrukcja obsługi i regulacji to porażka).

O dziwo da się wszystko ustawić tak aby była brana temperatura otoczenia pod uwagę. Wystarczy ustawić następujące parametry:

1) dla obiegu bezpośredniego

- krzywą grzewczą na 0,

- temperaturę odniesienia na 0

2) dla obiegu z mieszaczem

- krzywa grzewcza na 1 (w zależności od budynku)

- temperatura odniesienia na 18

Reszty parametrów w tej chwili nie pamiętam.

 

Po tych zabiegach wszystko ładnie chodzi utrzymując żądaną temperaturę.

Dodatkowo zauważyłem iż jeśli jest za gorąco na regulatorze widać że pogodówka reguluje przymknięcie mieszacza, a gdy rano po nocy kocioł startuje otwiera mieszacz. Mimo iż nie mam mieszacza to sygnał z pogodówki mogę użyć do otwierania zaworu trójdrożnego na zasilaniu. Kocioł załącza się jeszcze zapewne dlatego że stara się utrzymać temperaturę zasilania na podstawie krzywych, lecz gdy zobaczyłem informacje że jest praca mieszacza (zamknij) zamknąłem zawór na zasilaniu. Spowodowało to wyświetleniem komunikatu na piecu że nie ma zapotrzebowania na ciepło.

Sprawdzę aktualne ustawienia przez miesiąc i zobaczę jaki będzie efekt zamian, jeśli mnie to nie zadowoli dołożę wspomniany zawór trójdrożny.

 

Jeśli chodzi o pracę pompy. Podobnie jak z regulatorem nikt w serwisie jednoznacznie nie potrafi tego wyjaśnić. Stwierdziłem że za pracę pompy w sposób ciągły odpowiedzialna jest pogodówka :(

Odpięci magistrali opentherm powoduje ładne wyłączenie się pompy.

Co prawda już wiem jak rozwiązać ten problem małym kosztem, lecz napiszę o tym jak wykonam małe zmiany dokładając drobną modyfikację.

 

Aż dziwne że takich informacji nie ma na stronie producenta (a raczej dystrybutora) tego dobrego kotła. niestety tak to już u nas jest sprzedaj klientowi a potem niech się sam martwi co wybrał.

W razie szczegółowych pytań proszę pisać na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mozna sprawdzic ile razy w ciagu doby piec sie załącza ?

Wertuje instrukcje i nie moge znalezc odpowiedzi na to pytanie...

 

De Dietrich MCR 24 BS100 (jednofunkcyjny z zasobnikiem) + Easymatic + czujnik pogodowy

 

Teoretycznie tak można - po podpięciu kabla:

 

http://recom.remeha.info/uploads/tx_bwrecom/pc1_02.jpg

 

+ soft Recom i włączony tzw "Live monitoring" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak można - po podpięciu kabla:

http://recom.remeha.info/uploads/tx_bwrecom/pc1_02.jpg

+ soft Recom i włączony tzw "Live monitoring" :)

 

To jednak sobie odpuszcze ;-)

Bedę życ w nieświadomości o ilosci dziennych załączeń 8)

 

Jeszcze mi się jedna opcja przypomniała - Ja u siebie mam to wbudowane w termostat - podaje liczbę przepracowanych godzin kotła tylko jeszcze nie wyczułem czy wlicza w to czas kiedy kocioł pracuje w trybach "sprawdzania" - kiedy tylko miesza pompą wodę bez grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek podpiwniczony 70m2, ogrzewany pierwszy sezon (2 lata przestoju) po generalnym remoncie - piwnice w trakcie remontu nie ogrzewane.

Od 27pażdziernika do 27listopada spalił 97m3.

Grzejnik sporo przewymiarowałem i może dlatego tak mało pali.

 

Właśnie uporządkowałem odręczne zapiski od 1X czyli włączenia gazu zużyliśmy do dzisiaj 266m gazu.

Przy czym grzanie załączyłem 16 bez sterownika i wtedy pzez dwa dni poszło 24m gazu, potem był okres nie mieszkania i celcia położona na podłodze na 14 stopni. dwa weekendy pomieszkiwania doskokowego i do 11XII mieszkamy i grzejemy na zasadzie dzień 20,2 stopnia noc 19,2 (na razie nie programuje ustawiam ręcznie z doskoku z racji trybu pracy).

Od 13 XII zuzycie na poziomie 7m przy temperaturach ujemnych w dzień i w nocy - nie jest źle jeszcze nie zamontowałem czujnika pogodowego.

Acha całość na jednym obiegu kaloryfery + troszkę podłogówki w łazience i na korytarrzu (może z 8m2) z tego samego rozdzielacza.

 

Jak podepnę komputer do czujników to będę wiedział kiedy się załącza i przy jakich temperaturach, wykresy itp.(

 

Można coś więcej w tym temacie ?

 

 

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik sporo przewymiarowałem i może dlatego tak mało pali.

 

Witam.

 

Odnośnie przewymiarowania grzejników. W pokoju (12m2) w którym mam celcie jest zamontowany grzejnik 1000x600 liczony na parametry 75/65/20

Widze że piec sterowany celcią ma ciężko osiągnąć zadaną temperaturę. Kreci ciągle ok 40-45 0C na zasilaniu a to jest za mało zeby tym grzejnikiem dogrzać pokój w rozsądnym czasie.

Pytanie jak dobrać większy grzejnik do tego samego pokoju tak aby temp zasilania w okolicach 45 oC była wystarczająca.

Obecnie piec pracuje czasem ponad godzine na min. mocy zeby dogrzać np. o 0,2 0C.

 

Pytanie jeszcze odnośnie celcii. Zauważyłem że nawet jak ma osiągnięta zadana temp w pokoju to czasem zaczyna mielić na minimum i tak czasem z godzinę . Czy to jest normalne ?

 

JAk spowodować zeby celcia odpalała piec jak temp spadnie w pomieszczeniu o zadana temp np. 0,5-1 0c a nie od razu o 0,2 0C jak to ma w zwyczaju teraz robić

 

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd nie miałem czasu żeby obserwować zużzycie gazu w zależzności od ustawień.

Niemniej ostatnio godzinkę poświęciłem obserwacjom jako że mój MCR pracuje bez dodatkowych sterowników ot taki goły piec:)

Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.

Nieco kłoci się to z teorią że niby piec powinien pracować ciągle na minimum a nie taktować bo to ostatnie "zachowanie" jest oszczędniejsze hmmm.

Jestem ciekaw kiedy ten piec ma najwyższą sprawność szukam jakiegoś wykresu w funkcji temperatury zasilania itp.

Ma ktoś coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.

Krócej ale pewnie z większą mocą. Spawdź ile łyknął gazu w obu sytuacjach w ciągu 1h.

Mój vitodens w 1h ciągłej pracy palnika w standardowych warunkach bierze ~0,6m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.

Krócej ale pewnie z większą mocą. Spawdź ile łyknął gazu w obu sytuacjach w ciągu 1h.

Mój vitodens w 1h ciągłej pracy palnika w standardowych warunkach bierze ~0,6m3

 

Też mam "gołego" MCRII i mój aktualnie spala mniej na niższej temperaturze niż na wyższej ale ja mam 80m2 podłogówki z mieszaczem i tam zasilanie jest nastawione na 30 stopni... co daje podobną temperaturę powrotu z podłogówki. MCR odpalaja z połową mocy (2000 do 2500 obrotów - w instrukcji jest tabela ile obrotów wentylatora jest przy danej mocy) i momentalnie zmniejszaja moc do minimum (1400 obrotów wentylatora czyli ok 6.5 KW. DLatego przy sterowniku pokojowym temperatura wody w obiegu spada niżej i wtedy przy rozruchu dłużej dogrzewa do "widełek" większa mocą i potem dalej ciągnie na minimum. (przynajmniej dla niskich ustawień temperatury zasilania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.

Nieco kłoci się to z teorią że niby piec powinien pracować ciągle na minimum a nie taktować bo to ostatnie "zachowanie" jest oszczędniejsze hmmm.

 

Tylko, że musiałbyś sprawdzać jeszcze jeden parametr, który masz dostępny z konsoli - prędkość wentylatora (nF na wyświetlaczu) bo na 100% przy ustawieniu na niższą temperaturę pracuje z mniejszym płomieniem - u mnie przy nastawieniu 40-45 stopni wentylator nie wykracza poza minimum czyli 1300 obrotów (13 na wyświetlaczu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam "gołego" MCRII i mój aktualnie spala mniej na niższej temperaturze niż na wyższej ale ja mam 80m2 podłogówki z mieszaczem i tam zasilanie jest nastawione na 30 stopni... co daje podobną temperaturę powrotu z podłogówki.

 

A jakie żużycie masz bez sterowania dla danej powierzchni ?

U mnie tak jak pisałem była to porażka...

 

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam "gołego" MCRII i mój aktualnie spala mniej na niższej temperaturze niż na wyższej ale ja mam 80m2 podłogówki z mieszaczem i tam zasilanie jest nastawione na 30 stopni... co daje podobną temperaturę powrotu z podłogówki.

 

Ja mam mniej-więcej tyle samo - 80m2 (około 390mb rury w sześciu obwodach), zawór mieszający (TZM) otwarty na max, druga pompa w obwodzie (spięta z piecem - działa tylko w momencie gdy piec grzeje obwód podłogówki). Na piecu ustawione 45 stopni jako max + termostat mechaniczny. Przy obecnej pogodzie -8 na zewnątrz, jeśli piec grzał z max temp. ustawioną to na powrocie jest około 30 stopni C. Zużycie gazu 6-7m3 dziennie.

 

Obecnie jest wpięty PT55 i na razie jestem na etapie dogrywania ustawień - potem zobaczymy ile będzie palił 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj MCRII (goły) łyknął przez dobę 16 m gazu - temp. w dzień -12, w nocy -13, powierzchnia ogrzewana 180 m kw (po podłodze), ściany z ceramiki 12 cm styropianu, dach 35-30 cm welny, w podłodze 10 cm styropianu, 80 mk podogówki, reszta grzejniki 11 sztuk. Dom pierwszy sezon ogrzewany - temp. wewnątrz 21 stopini. Własnie zastanawiam się co kupić aby sterować dodatkowo piecem i obwodami grzewczymi (tzn. jaki termostat) - najchętniej jednak radiowy bo nie chce mi sie patrzec na przewody łaczące piec z termostatem. Pytanko do ludzi co mają radiowe połączenie - na jak długo starczają baterie do tego sterowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.

Nieco kłoci się to z teorią że niby piec powinien pracować ciągle na minimum a nie taktować bo to ostatnie "zachowanie" jest oszczędniejsze hmmm.

 

Tylko, że musiałbyś sprawdzać jeszcze jeden parametr, który masz dostępny z konsoli - prędkość wentylatora (nF na wyświetlaczu) bo na 100% przy ustawieniu na niższą temperaturę pracuje z mniejszym płomieniem - u mnie przy nastawieniu 40-45 stopni wentylator nie wykracza poza minimum czyli 1300 obrotów (13 na wyświetlaczu).

 

No właśnie 40 stopni i już jest minimum wentylatora (instrukcja podaje 1300)to jaki ma sens praca z temperaturą zasilania 30 stopni skoro i tak wentylator nie zejdzie niżej?

A w efekcie grzejąc temperaturą 30 stopni ogrzewamy wodę dłużej a skoro tak to gazu spalimy więcej.

Wynikałoby, ze niższa temperatura zasilania w tym przypadku nic nie daje a wręcz szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj MCRII (goły) łyknął przez dobę 16 m gazu - temp. w dzień -12, w nocy -13, powierzchnia ogrzewana 180 m kw (po podłodze), ściany z ceramiki 12 cm styropianu, dach 35-30 cm welny, w podłodze 10 cm styropianu, 80 mk podogówki, reszta grzejniki 11 sztuk. Dom pierwszy sezon ogrzewany - temp. wewnątrz 21 stopini. Własnie zastanawiam się co kupić aby sterować dodatkowo piecem i obwodami grzewczymi (tzn. jaki termostat) - najchętniej jednak radiowy bo nie chce mi sie patrzec na przewody łaczące piec z termostatem. Pytanko do ludzi co mają radiowe połączenie - na jak długo starczają baterie do tego sterowania.

 

Po pierwsze zużycie przy 1-szym sezonie grzewczym ma prawo byc wyższe wiec parametry które podajesz niewiele mówią.

Po drugie goły piec musisz jakoś ustawiać w oparciu o coś. Jak to robisz?

Najprosciej na początek byłoby w Twoim przypadku podłączyć czujnik pogodowy za ok 200PLN i ustawić w piecu krzywą grzania.

Wtedy będzie grzał w zalezności od temperatury zewnętrznej a wewnątrz będzie dobrze o ile dobierzesz odpowiednią krzywą.

Generalnie będzie za ciepło to obniżysz za zimno podniesiesz aż trafisz na odpowiednie ustawienie.

Jeśli to będzie niezadowalajće to pojawi się potrzeba zakupu sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak większość z Was mam pytani i problemy z regulacją, choć mój kocioł to:

- De Dietrich Ecodens DTG 1300 Eco / V130 z zasobnikiem 130L

- sterownik defoltowy, z dwoma pokrętłami dla temp. wyjścia CO i CWU

- ster. pokojowy Auraton 2005 Economic (czyli przewodowy)

- pompa cyrk. do CWU Grundfos BUT z termostatem ustawiona na podmiane wody w rurach 6.30-21.30

- pompa podłogówki Grundfos Alpha 2 (ustawiona na opcję autodostosowywania mocy pracy, piec grzeje ok 10W, nie grze 5W)

- termostatyczny zawór mieszający ESBE VT322 (podłączony przed pompą, za pompą jest termometr, a zawór ustawiony tak by podawał na podłogówkę temp 41st)

- jakieś dwa duże baniaki wodne za kotłem, do regulacji ciśnienia na kocioł (nie wiem co to jest)

- podłogówka ok 80m2, parter (pow. ok 90m2),

- piętro nie włączone, ocieplone, ale nie wykończone, brak paneli

- brak kaloryferów (na dole przewidziane są trzy - salon, pokoik, kotłownia - z kotłowni zrezygnuję, jest ciepło przez kocioł i ciągi podłogówki)

- temp. wyjścia na kotle 51st (kiedy grzeje)

- powrót ok 25st

- zużycie gazu przy ostatnich mrozach ok 10m3/doba

- temp w domu 19st

 

Dla tych ustawień, przy temp. na zewnątrz poniżej 10st, po 4h (16-20) pracy kocioł podniósł temp o 1st w pomieszczeniu z 18.5 do 19.5

Co wydaje mi się słabym wynikiem ale przy 19.5 nam jest już ciepło i możemy chodzić w koszulkach, a nie mam termometru aby sprawdzić temperatury w częściach domu oddalonych od czujnika pokojowego.

 

Pytania (bo instrukcja słaba):

1. czy regulacja krzywej grzania odbywa się w jakimś trybie serwisowym, lub tylko z inną konsolą sterowniczą na kotle jak Diamatic 3000 lub ster. pogodowym na zewnątrz?

2. czy jest jakaś możliwość sprawdzenia ilości załączeń kotła/palnika?

3. czy mam poprawne temp wyjścia z kotła (51st), za pompą 41st (gdzie ucieka te 10st???), oraz powrót ok 25st - czy na większe mrozy powinienm ustawiać kocioł na wyższą temperaturę

uwaga: jak nastawiałe kocioł na temp. wyjścia powyżej punktu oporu czylo ok 70st to kocioł podgrzewał wodę do ok 75st, po czym wyłączał się na jakąś minutę,temp spadała do 60 i znów się załączał - CZY TO EKONOMICZNE ZACHOWANIE???

4. czy moc pracy pompy wpływa na szybkość nagrzania podłogówki?

5. czy zawór termostatyczny ESBE 322 nie jest za słaby??? Nie powinien być "mocnejszy", tez na stronie producenta jest do podłogówki do ok 50m2, a podaje temp do 43st...?[/b]

6. co to jest ten punkt oporu i... po co

 

Dzięki za informacje nawet częściowe bo dręczy mnie że źle mam ustawiony kocioł lub instalację.

Od października do wczoraj zjadło mi 470m3 gazu, przez pierwszy tydzień kocioł był bez ster. pokojowego, a niedawno dwa dni był ustawiony "błędnie" na 70st grzania więc co chwilę startował jak rozumiem z max mocą poboru gazu nie modulując...

 

ps.

Z podłogówki jestem zadowolony bo jak się nagrzeje to długo trzyma stałą temp. w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. czy jest jakaś możliwość sprawdzenia ilości załączeń kotła/palnika?

 

Tak - umożliwia to konsola Diematic (opis w instrukcji technicznej)

 

3. czy mam poprawne temp wyjścia z kotła (51st), za pompą 41st (gdzie ucieka te 10st???), oraz powrót ok 25st - czy na większe mrozy powinienm ustawiać kocioł na wyższą temperaturę

 

"Ucieka" ci na zaworze mieszającym - działanie polega na "dopuszczaniu" zimnej wody :) Ja bym ustawił na 41-42 stopnie na piecu, bo po co masz tracić? ;)

 

4. czy moc pracy pompy wpływa na szybkość nagrzania podłogówki?

 

Tak - im szybciej kręci tym woda szybciej płynie i mniej ciepła oddaje do podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...