Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

nie wtym rzecz - zanim będę scigał wykonawcę to chciałbym znać wszystkie opcje i tyle - uważasz że zastosowanie sprzęgła i dodatkowej pompy rozwiąże problem?

 

Skoro piszesz, że nie dogrzewa długich petli to tak, chociaż najpierw możesz spróbować podnieść trochę temperaturę w obiegu. Napisz może jaką masz temperaturę na zasilaniu i powrocie w kotle.

 

(czy zmieśći się to całe nowe oprzyrządowanie w skrzynce na zdjęciu powyżej)?-

 

Sprzęgło i dodatkową pompę możesz zamontować koło kotła. To, które ja mam ma około 40cm wysokości.

 

tak przy okazji zerkając na zdjęcie - czy nie uważacie że powinien tam być odpowietrznik?

 

Na górnej belce jest, ale na dolnej też by się przydał. Te rury - czerwona i niebieska po lewej to do kaloryferów? jeśli tak, dziwne, że nie ma tam żadnej regulacji - tym sposobem grzejniki, które zapewne mają mniejszy opór przepływu powodują, że woda kiepsko płynie przez podłogówkę - chyba, że przy grzejnikach jest kryzowanie (i jest poprawnie ustawione). :)

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

na zasilaniu 37-38 st. na powrocie 28-29 st.

 

mam sterownik iSense i włączyłem tam funkcje sterowania pompą(gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło to się całkiem kocioł wyłącza) może pozwolić żeby dalej pompa chodziła i tłoczyła wodę czy lepiej jak jest wyłączona

 

Tak do kaloryferów nic nie ma więcej jest tylko tak wpięte jak widać na zdjęciu

Edytowane przez bartalek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam pytanie dotyczące niskich przepływów w podłogówce ok 1-1,5 l/min.

Kocioł MCR 24T.

8 pętli od 32 do 105 m + wpięte grzejniki 2 na poddaszu i jeden łazienkowy.

Wydaje misię że pompa z kotła nie daje rady wszystkiego ogarnąć ponieważ gdy zamknę część obwodów przepływy rosną w pozostałych.

Pytanie - czy można to jakoś poprawić.

 

to że rosną przepływy to normalne, pompa musi dać radę na I biegu,

przepływy masz jak najbardziej w porządku,

wystarczy tylko wyregulować instalację,

otwórz całkowicie wszystkie rotametry,

zacznij od obiegów które słabiej grzeją, te zostaw otwarte,

w pozostałych dław przepływy w taki sposób, żeby wszystkie przepływy były mniej więcej jednakowe, zawsze zaczynaj od obiegu który ma największe opory (najmniejszy przepływ)

w twojej instalacji sprzęgło to przerost formy nad treścią,

wystarczy dobrze wyregulować i będzie chodzić bez zarzutu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od obiegów które słabiej grzeją, te zostaw otwarte,

w pozostałych dław przepływy w taki sposób, żeby wszystkie przepływy były mniej więcej jednakowe, zawsze zaczynaj od obiegu który ma największe opory (najmniejszy przepływ)

 

1950, a co z grzejnikami - nie powienien tam mieć jakiejś regulacji?

 

 

w twojej instalacji sprzęgło to przerost formy nad treścią,

wystarczy dobrze wyregulować i będzie chodzić bez zarzutu,

 

Zgadzam się i popieram, ale skoro chciał dołożyć dodatkową pompę, to wypadałoby je mieć. ;)

 

 

 

 

 

PS. Coś dawno Cię w tym wątku nie było. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam też zestaw Hewalex chyba taki sam tylko +powietrzna pompa ciepła i nie mam takiego wychładzania a zasobnik stoi w ciepłej kotłowni(znaczy jest tam ok 22 st.) - może temperaturę wyciąga Ci pompa cyrkulacyjna jeśli masz.

 

no właśnie... dziś znów dzwoniłem do hewalexu i mają kogoś przysłać... a czy solary podczas pracy blokują Ci pracę kotła - aby nie dogrzewał cwu? u mnie niby ta opcja jest włączona ale mój dedietrich grzeje zawsze gdy temp cwu jest poniżej 40 stopni - blokada z solarów nie działa ;(

pompy cyrkulacyjnej nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Jak większość z Was proszę o pomoc:

- MCR 24T + zasobnik 300l solarny + solary (isense + cMix)

- dom 260m2 (obecnie użytkuję tylko dół - około 120m2)

- dom ocieplony częściowo - tzn ściany styr 15cm, a poddasze - nie zdążyłem przed zimą - częściowo ocieplone a częściowo oddzielone tylko plandeką przy schodach od parteru - tak więc sporo ciepła idzie w dach

- podłogówka na parterze na powierzchni około 60m2 - co 15cm, 6 obwodów

- dodatkowo dwa grzejniki kermi - poddasze ogrzewane tylko grzejnikowo obecnie nie jest zasilane

 

Opis problemy:

Potwornie duże spalanie i w dodatku nie równe - piec działa od października i obecnie pożera 10-15m3 na dobę. Wszystko jasne - dom częściowo nie zaizolowany, ale najdziwniejsze jest to , że potrafi np przy parametrach:

 

podłogówka

temp 40, 20, -20, 17

wpływ pomieszczenia 8

 

dwa grzejniki

temp 55,20, -20, 17

wpływ pomieszczenia 8

 

temperatura zewnętrzna -7

stała temperatura wew ustawiona na 20,5

 

 

zużyć jednego dnia 12,7m3 a drugiego dnia 16,3m3 - dodam iż oba dni były pochmurne, tyle samo startów pieca, grzania cwu oraz godzin pracy pieca.

W czym problem?

 

wystarczy że będzie wiało

 

Cały czas próbuję coś zmieniać w tych ustawieniach i czasem się zdaża że piec mimo zadanej temp 20,5 dochodzi np do 19,5 albo 20 i się wyłącza... poradźcie proszę bo po miesiącu prób różnych ustawień już ręce mi opadają - nie chodzi już o wielkości zużycia ale o te duże rozbieżności przy takich samych parametrach i warunkach - co zmienić, co poprawić????

 

Mam też trochę inne problemy - nadmierne wychładzanie się zasobnika - znajduje się w ogrzewanej łazience a potrafi w ciągu nocy stracić 5-6 stopni (z 46 do 40) oraz drugi polegający na tym iż rotametry na rozdzielaczu podłogówki przy maksymalnym odkręceniu pokazują maksymalny przepływ w okolicy 3l, pompa sterowana Wilo 30-65.

 

czy jest zastosowany zawór zwrotny zapobiegający przepływowi wstecznemu glikolu,

jeżeli nie, to spróbuj zamknąć przepływ (zawór) na glikolu i zaobserwuj czy zasobnik będzie się wychładzał,

jak się będzie wychładzał dalej to obniż temperaturę cwu do 42 C (w zupełności wystarczy) i obserwuj dalej,

być może ten typ tak ma

 

przepływy masz aż za duże

,

 

 

Wiem że sporo tego ale cudowny instalator nic nie wie więc jesteście jedyną nadzieją ;)

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź

co do warunków to były one identyczne a mimo to powstała różnica w zużyciu... hmmm co do zaworu na glikolu - obawiam się że coś takiego w moim zestawie HEWALEX 3 TLP-300W nie mam - w serwisie kazali obserwować temperaturę na kolektorach (czy wzrasta) i dotykowo sprawdzać czy przewody z wężownicy solarnej są ciepłe ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie... dziś znów dzwoniłem do hewalexu i mają kogoś przysłać... a czy solary podczas pracy blokują Ci pracę kotła - aby nie dogrzewał cwu? u mnie niby ta opcja jest włączona ale mój dedietrich grzeje zawsze gdy temp cwu jest poniżej 40 stopni - blokada z solarów nie działa ;(

pompy cyrkulacyjnej nie mam...

 

Mam solary i pompe ciepla na osobnym sterowaniu niż kocioł - latem nie grzałem jeszcze kotłem bo nie miałem gazu.

Ale zapytam mojego mega speca instalatora co za kwiatki w tym temacie mam w instalacji ;) i dam znać.

Jeśli solary będą grzały wode to na pewno na kotle obniże poprostu parametr ciepłej wody lub w ogóle wyłącze- ale automatyka była by wskazana.

Pewnie wróce do tematu wiosną bo coś czuje że można było lepiej wykonać moją instalacje:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie... dziś znów dzwoniłem do hewalexu i mają kogoś przysłać... a czy solary podczas pracy blokują Ci pracę kotła - aby nie dogrzewał cwu?

 

jeżeli mają wspólne sterowanie to tak, ale jak znam życie to nie masz wspólnego sterowania,

 

u mnie niby ta opcja jest włączona ale mój dedietrich grzeje zawsze gdy temp cwu jest poniżej 40 stopni - blokada z solarów nie działa ;(

pompy cyrkulacyjnej nie mam...

minimalna temperatura cwu to 40 C, lub wyłączenie cwu na kotle,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no właśnie - szlag mnie trafia na te 40 stopni - bo po co isense (dedietrich) dedykowany min. do tego pieca ma sterowanie godzinowe grzaniem cwu skoro nie da sie tego zastosować !!! co do hewalexu i dietricha - ponoć powinno działać to tak, że sterownik solara "oszukuje" piec i aby go wyłączyć podaje, że w zasobniku mamy np 80 stopni - to tyle teorii a w praktyce kiszka ;( pozostaje czekać na serwisanta ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no właśnie - szlag mnie trafia na te 40 stopni - bo po co isense (dedietrich) dedykowany min. do tego pieca ma sterowanie godzinowe grzaniem cwu skoro nie da sie tego zastosować !!! co do hewalexu i dietricha - ponoć powinno działać to tak, że sterownik solara "oszukuje" piec i aby go wyłączyć podaje, że w zasobniku mamy np 80 stopni - to tyle teorii a w praktyce kiszka ;( pozostaje czekać na serwisanta ;(

 

mam isense 289 i sterowanie godzinowe CWU działa bez problemowo, pozostałe funkcje też są ok.

nie wiem tylko jak kasować ilość godzin pracy i startów - jeśli w ogóle się da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY!!!!

 

Dla Panów (i Pań oczywiście) znawców isense - od czego po kolei zacząc dostrajanie krzywych aby to wreszcie ustawić??? próbowałem zmieniać różne parametry i jak już zejdę z temperaturami to np piec nie dogrzewa mi do zadanej temp wew i się wyłącza - jak podniosę mu wpływ temp pomieszczenia na 10 to zaczyna więcej palić.... od czego zacząć i co po kolei dostrajać - macie jakąś receptę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn że np ustawiasz aby w danych godzinach nie grzał i nie grzeje?? u mnie to działa pod warunkiem że temp nie spadnie poniżej 40 stopni - bo potem niezależnie od ustawień isense piec zaczyna grzać...

 

ustawiam żądaną temperature jaka ma zostać osiągnięta w wyznaczonych godzinach i tak też jest to realizowane,

na kotle jest ustawienie różnicy temp. przy której kocioł się włącza poszukaj w instrukcjach tam prawie wszystko jest opisane

http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Instrukcje/Instrukcje-techniczne-i-instalacyjne/Kotly-gazowe-wiszace-kondensacyjne

http://www.dedietrich.pl/Baza-Wiedzy/Instrukcje?nid=11086

Powodzenia

Edytowane przez bartalek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiam żądaną temperature jaka ma zostać osiągnięta w wyznaczonych godzinach i tak też jest to realizowane,

na kotle jest ustawienie różnicy temp. przy której kocioł się włącza poszukaj w instrukcjach tam prawie wszystko jest opisane

http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Instrukcje/Instrukcje-techniczne-i-instalacyjne/Kotly-gazowe-wiszace-kondensacyjne

http://www.dedietrich.pl/Baza-Wiedzy/Instrukcje?nid=11086

Powodzenia

Wiem - przeglądałem to już wiele razy, rozmawiałem z głównym guru z centrali od tych kotłów i obawiam się że kocioł zawsze się załączy jeśli temp bedzie poniżej 40 stopni... mam prośbę - czy mógłbyś ustawić temp np 30 stopni i zobaczyć czy kocioł się nie załączy i nie dociągnie powyżej 40 ? na zwoim aby np nie grzał w nocy ustawiałem 10-15 stopni ale nic to nie dawało - zawsze dociągał do 40 ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...