Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

Wiem - przeglądałem to już wiele razy, rozmawiałem z głównym guru z centrali od tych kotłów i obawiam się że kocioł zawsze się załączy jeśli temp bedzie poniżej 40 stopni... mam prośbę - czy mógłbyś ustawić temp np 30 stopni i zobaczyć czy kocioł się nie załączy i nie dociągnie powyżej 40 ? na zwoim aby np nie grzał w nocy ustawiałem 10-15 stopni ale nic to nie dawało - zawsze dociągał do 40 ;(

 

ustawiłem tak jak poprosiłeś czyli:

kocioł na 40 st bo nie da się mniej Isense na 30 st. w danej godzinie

gdy temp. spadła poniżej 30 i różnicy od której ma zacząć grzanie to faktycznie kocioł zaczął pracę do 43 dociągnął

teraz mnie nie będzie 2 tyg i nie dam rady nic więcej posprawdzać ale jak wróce to jeszcze coś powalcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam szanownych Forumowiczów

Ponieważ to mój pierwszy post chciałbym wszystkich serdecznie powitać... ale do rzeczy.

Mam kilka pytań odnośnie mojego zestawu - MCR3, isense i czujnik zewnętrzny.

Parametry mieszkania 90m2, przewymiarowane grzejniki, a w łazience podłogówka RTL, parametry izolacyjne bardzo dobre.

Piec uruchomiony tydzień temu, a ja jestem w tej kwestii kompletnie zielony, a oto kilka pytań:

1. sterowanie pogodowe ustawiać na użytkowniku zwykłym cz rozszerzonym?

2. czy ustawiając temp. kotła na 70c a isense na 55c piec będzie c.o. grzał 55c, tzn co ma priorytet?

3. wczoraj na chwilkę wyłączyli mi prąd, piec nie grzał, a w isens migał zegar, można temu zaradzić wsadzając baterie do isensa?

 

Narazie tyle:) z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. czy ustawiając temp. kotła na 70c a isense na 55c piec będzie c.o. grzał 55c, tzn co ma priorytet?

 

Jeśli w kotle jest ustawiona niższa niż w iSense to będzie się trzymał swojej, jeśli kocioł ma dopuszczony wyższy zakres niż ustawiłeś na isense, to będzie "słuchał" isense, bo mieści się w ustawionych granicach. :) Czyli w Twoim wypadku będzie to 55 stopni.

 

 

3. wczoraj na chwilkę wyłączyli mi prąd, piec nie grzał, a w isens migał zegar, można temu zaradzić wsadzając baterie do isensa?

 

Tak, dodatkowo jeśli kocioł nie obsługuje opcji smart power, to będziesz miał również podświetlenie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

jak już pisałem nadszedł czas na ustawienia krzywej.

Chciałbym ustawić maksymalną temp. wody w c.o. na 60c, a temp w pomieszczeniu w dzień to 19c

-wpływ temp. pom. 4

-podst. zewn. 16

-podst. temp. zasil. 19

-klima zewn. -10

-klima t. zas 60

 

czy to dobre ustawienia i czy trzeba coś jeszcze przestawiać?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

szukam porady, będę uruchamiał kocioł MCRII 24 S (zestaw Makroterm z kominkiem)

Mam w zestawie sterownik do kotła AD137. Z tego co tu wyczytałem to jest to zwykły termostat typu 0 i 1

Muszę jeszcze dokupić czujnik zew. do pogodówki

Dom 160m2, parter podłogówka góra duuże grzejniki, zasobnik 150l

Podłogówką zarządza Euroster 3000 + 3 pokojowe termostaty

 

Proszę doradźcie mi jakichś sensowny sterownik, najlepiej z OpenTherm.

 

Bardzo proszę o propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

szukam porady, będę uruchamiał kocioł MCRII 24 S (zestaw Makroterm z kominkiem)

W sprawie sterownika nie pomogę bo ja mam AD 247 PL, ale mam pytanie odnośnie połączenia Makrotermu z podłogówką. Możesz napisać jak to masz rozwiązane bo rozumiem że zasilasz wszystko dość niską temperaturą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie sterownika nie pomogę bo ja mam AD 247 PL, ale mam pytanie odnośnie połączenia Makrotermu z podłogówką. Możesz napisać jak to masz rozwiązane bo rozumiem że zasilasz wszystko dość niską temperaturą?

Witam,

Od integratora idzie c.o. na podłogówkę przez rozdzielacz z pompą, mieszacz termostatyczny,

pompą i obiegami sterują pokojowe termostaty i Euroster 3000 (w salonie i otwartej kuchni).

Prawda jest taka, że podłogówka chodzi całkowicie niezależnie od zestawu Makroterma. Zasilanie podłogówki włączam ręcznie :) ale muszę pomyśleć nad termostatem przylgowym.

Co do temp kominka utrzymuję stosunkowo wysoką temp. 60-65 st. bo mam jeszcze grzejniki na piętrze. Jak ustawię niżej to wkurza mnie co chwila włączający się wentylator. A jak się zagrzeje do 65 to ma "większą bezwładność" takie jest przynajmniej moje zdanie.

Do tej pory paliłem tylko w kominku bo jeszcze nie mam gazu. Dodam że paliłem tylko raz dziennie od 18-23 godz. Dom przez noc i cały następny dzień się troszkę wychładzał więc nie było problemu z odbiorem ciepła. Zobaczymy co będzie jak odpalimy gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie dotyczące sterownika do MCR II 24 S

Co mam w ogóle do wyboru?

ISens, QSens czy w ogóle coś innego.

Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

 

Coś co mnie jeszcze nurtuje czy można programować grzanie c.w.u. w zasobniku

jeżeli nie chce aby kocioł podtrzymywał temp c.w.u. ciągle na 50 st.

np. rano 50 st, w ciągu dnia 30 st, po południu 50 st, w nocy 30 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie dotyczące sterownika do MCR II 24 S

Co mam w ogóle do wyboru?

ISens, QSens czy w ogóle coś innego.

Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

 

iSense, qSense, Celcia (10, 15, 20), VS5500, PT55, PT59(X), TEM SR 5800 i kilka innych tej firmy, oraz wszystko inne zgodne z OpenTherm. ;)

 

Coś co mnie jeszcze nurtuje czy można programować grzanie c.w.u. w zasobniku

jeżeli nie chce aby kocioł podtrzymywał temp c.w.u. ciągle na 50 st.

np. rano 50 st, w ciągu dnia 30 st, po południu 50 st, w nocy 30 st.

 

Tak. Albo za pomocą funkcji sterownika o ile to oferuje albo za pomocą dodatkowego zegara, który opisywałem kilka stron wcześniej.

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iSense, qSense, Celcia (10, 15, 20), VS5500, PT55, PT59(X), TEM SR 5800 i kilka innych tej firmy, oraz wszystko inne zgodne z OpenTherm. ;)

 

 

 

Tak. Albo za pomocą funkcji sterownika o ile to oferuje albo za pomocą dodatkowego zegara, który opisywałem kilka stron wcześniej.

 

Ok dzięki poszperam :)

 

Byłem się umówić na pierwsze uruchomienie.

Jak powiedziałem, że chce założyć czujnik temp zew i qSens'a to instalator mi to zdecydowanie odradzał.

Podsumował ogólnie jako przerost formy nad treścią.

 

Słuchać go czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedziałem, że chce założyć czujnik temp zew i qSens'a to instalator mi to zdecydowanie odradzał.

Podsumował ogólnie jako przerost formy nad treścią.

 

Załóż na razie czujnik temperatury zewnętrznej - praktycznie wszystkie sterowniki opentherm potrzebują go do sterowania mocą kotła, nie mówiąc już o strowaniu krzywymi grzania przez kocioł. qSense jest odchudzoną werją iSense - polecam lekturę instrukcji gdzie jest opisane jakie funcke posiada i wtedy podjęcie decyzji, czy go kupić (inna sprawa, że można go już kupić w cenie zwykłego sterownika - 100zł, więc i tak uważam, że warto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż na razie czujnik temperatury zewnętrznej - praktycznie wszystkie sterowniki opentherm potrzebują go do sterowania mocą kotła, nie mówiąc już o strowaniu krzywymi grzania przez kocioł. qSense jest odchudzoną werją iSense - polecam lekturę instrukcji gdzie jest opisane jakie funcke posiada i wtedy podjęcie decyzji, czy go kupić (inna sprawa, że można go już kupić w cenie zwykłego sterownika - 100zł, więc i tak uważam, że warto).

 

Też tak stwierdziłem, zadzwoniłem i poprosiłem, żeby przywiózł ten czujnik.

A qSensa kupię z allegro.

 

Mam tylko problem z szybszym wychładzaniem piętra (dół podłogówka)

Nie wiem gdzie umieścić ten czujnik, chyba padnie na klatkę schodową,

na razie mam 10 mb kabla. Zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

To moj pierwszy post tutaj. Przeczytalem caly (tzn tak mi sie wydaje) watek i mam pytanie, na ktore nie znalazelm odpowiedzi.

 

Na poczatej troche danych (wiem, ze sa intresujace dla forumowiczow).

Mam MCR 24T + Euroster, bez czujnika pogodowego. Zbiornik CWU 300l z zestawem solarnym.

 

Dol ogrzewanie pdlogowe 48m2 (4 obwody na 1ym rozdzielaczu z wlasna pompa) + 4 grzejniki z mala petla podlogowa (wiatrolap ~3 m2) na 2im rozdzielaczu. Gora glownie grzejniki + podlogowka w lazience - calosc na jednym rozdzielaczu.

 

Temperatura dzien 20.6 stC (6-9 i 15-22), noc 19.6 stC reszta godzin - temp na gorze w najwiekszym pokoju. Salon na dole wraznie cieplejszy ok. 22 - 23 stC w dzien.

 

Zuzycie w okresie od 8.XI.2012 do 8.III.2013 = 1000 m3 (8.3 m3 dzinnie srednio). Pierwszy sezon grzewczy. Dom Porotherm 30cm + 15 cm styro. Poddasze uzytkowe 30 cm welna mineralna.

 

Po przeczytaniu forum dokopalem sie do moich ustawien na kotle i pod P17 (max predkosc obrotowa went c.o.) znalazlem wartosc 47 (4 700 obr/min) gdzie w instrukcji jest 3 700 obr/min. Jestem pewien, ze nikt (instalator) tam nie grzebal, bo nawet nie potrafil go (kotla) prawidlowo odpalic - dal mi tylko instrukcje i nr tel do serwisu :-)

 

Pytanie:

Czym moze skutkowac zmiana tego parametru na 37 tak jak mowi instrukcja? Czy dobrze rozumiem wykres ze str 55 instr instalatora, ze zmniejsze w ten sposob moc kotla? Co ze spalaniem gazu vs komfortem cieplnym? Jak to o ile jesli wogole wplynie na cwu? Jak Wy macie ten parametr ustawiony?

 

p/r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Również mam MCR 24T + Euroster, bez czujnika pogodowego.

U mnie P 17 było domyślnie ustawione na wartość 37. Jest to prędkość obrotów wentylatora.

Im wyższy ten parametr, tym szybciej piec osiągnie zadaną temperaturę zasilania P 1,. Zmniejszanie parametru P17 skutkuje wolniejszym osiąganiem temperatury zasilania P1. Jak się to przekłada na zużycie gazu? Nie wiem. Podbijam do postu poprzednika i proszę fachowców o wypowiedź.

 

Dodam jeszcze, że po osiągnięciu zadanej temperatury zasilania P1, obroty wentylatora zaczynają spadać - piec moduluje. Można to obserwować przez parametr nf.

Na cwu to nie powinno wpływać, gdyż prędkość obrotowa wentylatora dla cwu jest ustawiona w parametrze P 18 (u mnie domyślnie 46)

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...