Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

Ale podłączał to pięc lat temu, czy teraz? Jeśli wisiał tyle czasu nieużywany, to możliwe, że zawór trójdrogowy się przyblokował - zacząłbym od kilkukrotnego wykonania inicjacji, czyli: odłączasz od zasilania, podłączasz, czekasz aż skończy migać parametrami, wyłączasz i znowu włączasz itd...

 

Zacznę od początku

 

Piec wisi sobie na ścianie już 5lat, ale został uruchomiony dopiero miesiąc temu.

Od samego początku coś było nie tak bo jak grzał CWU to ciepło szło również na CO, być może to ten zawór trójdrogowy.

 

Natomiast wczoraj wysypała się automatyka odłączyłem dzisiaj czujnik temperatury zewnętrznej i zrobiłem 2x reset na termostacie i nadal nic się nie zmienia piec grzeje mocno i daje ciepło zarówno na CO i CWU.

 

Tak więc mam 2 problemy:

 

1. Automatyka nowy termostat celcia kosztuje ponad 500pln, trochę dużo pytanie czy można podłączyć inny tańszy jeśli tak to jaki i czy mogę to sam zrobić? Gwarancji na kocioł już i tak nie mam więc nie muszę wywalać tyle kasy. Pytałem dzisiaj w kilku sklepach w jednym mówią że można założyć inny termostat w innym że lepiej nie?!?

 

2. Ten zawór trójdrogowy który puszcza ciepło jak grzeje CWU na CO, ale to mogę naprawić dopiero jak naprawię automatykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie - AD226. Pt100 to zupełnie co innego, tutaj masz termistor NTC.

Dzięki za odpowiedź.

A czy masz może AD226 pod ręką? Jesteś w stanie podać mi rezystancję czujnika i temperaturę, przy jakiej zmierzyłeś? Dobiorę sobie wtedy odpowiedni termistor...

 

Jeszcze jedno pytanie.

Konsola ma wejście "Enable". W instrukcji napisano:

--------

Podłącz kontakt wł./wył. (Enable)

Aby włączyć lub wyłączyć funkcję grzania lub ciepłej wody użytkowej, do styków CH i DHW można podłączyć sygnał 10-230 V.

Standardowo włączona jest funkcja grzania lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Kocioł zareaguje tylko na przełącznik i po podłączeniu sygnału 10-230 V do styków będzie sterować funkcją grzania/ciepłej wody użytkowej.

----------

Czy to znaczy, że podając napięcie nadaną parę styków załączam grzanie CO lub CWU i ta funkcja ma priorytet nad czujnikiem z zasobnika lub termostatem pokojowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec wisi sobie na ścianie już 5lat, ale został uruchomiony dopiero miesiąc temu.

Od samego początku coś było nie tak bo jak grzał CWU to ciepło szło również na CO, być może to ten zawór trójdrogowy.

 

I instalator wziął kasę i poszedł? :jawdrop:

 

Natomiast wczoraj wysypała się automatyka odłączyłem dzisiaj czujnik temperatury zewnętrznej i zrobiłem 2x reset na termostacie i nadal nic się nie zmienia piec grzeje mocno i daje ciepło zarówno na CO i CWU.

 

Zmierz rezystancję czujnika czy mająś sensowną wartość czy może zwarcie albo przerwę.

 

1. Automatyka nowy termostat celcia kosztuje ponad 500pln, trochę dużo pytanie czy można podłączyć inny tańszy jeśli tak to jaki i czy mogę to sam zrobić? Gwarancji na kocioł już i tak nie mam więc nie muszę wywalać tyle kasy. Pytałem dzisiaj w kilku sklepach w jednym mówią że można założyć inny termostat w innym że lepiej nie?!?

 

Możesz podłączyć nawet najzwyklejszy mechaniczny.

 

2. Ten zawór trójdrogowy który puszcza ciepło jak grzeje CWU na CO, ale to mogę naprawić dopiero jak naprawię automatykę.

 

Zrób to co Ci wcześniej pisałem, potem odłącz czujnik CWU, ,odłącz celcię, zastąp ją zworą z kawałka kabla i zobacz czy będzie grzało tylko CO.

Zawór jest rozbieralny i można go rozłożyć i zobaczyć czy czasem się nie zatarł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

A czy masz może AD226 pod ręką? Jesteś w stanie podać mi rezystancję czujnika i temperaturę, przy jakiej zmierzyłeś? Dobiorę sobie wtedy odpowiedni termistor...

 

Niestety aktualnie mam jakieś 900km do najbliższego znanego mi kotła. ;)

 

Jeszcze jedno pytanie.

Konsola ma wejście "Enable". W instrukcji napisano:

 

Dziwnie to jakoś opisali (zapewne efekt tłumaczenia z innego języka). Nie ma tam przypadkiem założonej zwory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aktualnie mam jakieś 900km do najbliższego znanego mi kotła. ;)

 

 

 

Dziwnie to jakoś opisali (zapewne efekt tłumaczenia z innego języka). Nie ma tam przypadkiem założonej zwory?

 

Kupiłem termostat qsense w sobotę zabieram się za wymianę, poszperam też z tym zaworem trójdrogowym pytanie jak go rozpoznać, gdzie go szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem termostat qsense w sobotę zabieram się za wymianę, poszperam też z tym zaworem trójdrogowym pytanie jak go rozpoznać, gdzie go szukać?

 

Schowany za pompą, przykręcony do obudowy w prawym rogu. Jak odkręcisz pompę to powinien być w miarę dostęp. Siłownik jest mocowany na wsuwkę. Rysunki poglądowe masz na końcu instrukcji instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Najbardziej chciałabym wiedzieć jakie wartości ustawiłeś w krzywej grzewczej,jaka wartoć wpływu temperatury pomieszczenia.Jaki stopień predkości chłodzenia itp.Generalnie wszystkie parametry na I-SENSIE.Instalator coś poustawiał i powiedział,że musze sobie sama dopracować,a ja pracuje do godz 19-tej od 8 rano i nie bardzo mam czas ,żeby to wszystko"zbadać.Sama utrzymuję dom ,wiec nie chcę żeby mnie rachunki za gaz zjadły

Napisz z czym masz problemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można, ale w Polsce będę za jakieś 2 tygodnie - proszę się przypomnieć po 18 października. :)

 

Super, kilka pytań:-

1. Jak wygląda obecna oferta na zegarki sterujące?

2. Jakie są u Ciebie ustawienia grzania CWU i czy zaobserwowałeś jakieś oszczędności?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, kilka pytań:-

1. Jak wygląda obecna oferta na zegarki sterujące?

2. Jakie są u Ciebie ustawienia grzania CWU i czy zaobserwowałeś jakieś oszczędności?

 

Ad. 1. Jestem już w Polsce, części mam pod ręką, więc jak ktoś jest zainteresowany, to prosze o kontakt na priv :D

 

Ad.2. Obecnie używam zaawansowanego sterownika (Chronotermostat PT59X), więc zegara nie używam. Oszczędność była dość duża, bo domyślnie przy zastosowaniu zwykłego termostatu sterującego grzaniem kocioł cały czas "pilnuje" CWU zamiast grzać CO. Po założeniu zegara kocioł przełączał się tylko w określonych godzinach - godzinę o 6 rano i o 18. Przez resztę dnia woda była wystarczająco ciepła. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie... długo tu nie zaglądałem

 

Pojawił się problem , od jakiegoś czasu obserwuję spadki ciśnienia na piecu czasem nawet do 0,2 bara. Wtedy piec nie powinien się włączać (chyba E10) ale mój normalnie pracuje jakby nigdy nic. Widział ktoś ten błąd u siebie przy niskim ciśnieniu ? MCR 24

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie, zagadkę do szanownych forumowiczów. Kocioł De Dietrich MCR 24T + sterownik pokojowy Auraton 2005. Dlaczego przy ustawieniu parametru T1 40 stopni Celsjusza , kocioł pracuje np. raz na 40 stopni, innym razem na 45 stopni, a jeszcze innym 35 stopni? Temperatura ustawiona na sterowniku 20,5 stopni Celsjusza. Dlaczego kocioł moduluje? Przecież to sterowanie pokojowe a nie pogodowe. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to sterowanie pokojowe a nie pogodowe.

 

Niestety mylisz się. Auraton 2005 nie jest sterownikiem zgodnym z opentherm, więc nigdy nie będzie działał jako alternatywa dla sterowania pogodowego w kotle. Kocioł pracuje według wewnętrznych krzywych grzania i będzie modulował według ustawionych parametrów i odczytu z czujnika temperatury zewnętrznej kotła (o ile jest zainstalowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Czujnik zewnętrzny nie jest podłączony do kotła. Odłączyłem czujnik temp zewnętrznej. Więc dlaczego jak ustawię parametr T1 na 40 stopni to moduluje. Wydaje mi się, że jak ustawię 40 stopni w T1 to ma być 40 stopni, jak ustawię 50 stopni w T1 to ma być 50 stopni itp. To ja mam decydować o tym z jaką mocą kocioł powinien pracować...a tak nie jest. Dlaczego? Co zrobić żeby nie modulował? Edytowane przez 69wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dlaczego jak ustawię parametr T1 na 40 stopni to moduluje.

 

Bo jakby nie modulował, to na 100% mocy nie uzyskałby 40 stopni tylko więcej.

 

Wydaje mi się, że jak ustawię 40 stopni w T1 to ma być 40 stopni, jak ustawię 50 stopni w T1 to ma być 50 stopni itp. To ja mam decydować o tym z jaką mocą kocioł powinien pracować...a tak nie jest. Dlaczego?

 

Nie - Ty możesz zdecydować do jakiej temperatury ma grzać wodę, za modulację odpowiada automatyka kotła. Wahania są prawdopodobnie spowodowane zmianami w przepływie lub zbyt niską różnicą między zasilaniem i powrotem - woda wraca zbyt ciepła i kocioł moduluje, żeby się utrzymać w miarę blisko ustawionych 40 stopni. Napisz może co tym kotłem zasilasz i co jest w obwodzie.

 

Co zrobić żeby nie modulował?

 

Zmienić kocioł? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędu nie widziałem, ale MCR24 nie kontroluje ciśnienia - kontroluje przepływ i o ile jest co pompować, to nie pojawi się E10.

 

A teraz dla odmiany trzyma drugi dzień ciśnienie, natomiast zauważyłem dziwne drgania wskazówki manometru w czasie pracy pompy obiegowej kotła. nie pokazuje stabilnie ciśnienia jak wcześniej tylko dość mocno drga. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz dla odmiany trzyma drugi dzień ciśnienie, natomiast zauważyłem dziwne drgania wskazówki manometru w czasie pracy pompy obiegowej kotła. nie pokazuje stabilnie ciśnienia jak wcześniej tylko dość mocno drga. ???

 

Biorąc pod uwagę to, że skacze mocno i Twój wcześniejszy post o niskim ciśnieniu, to obstawiam zakamienienie nagrzewnicy lub mocne zapowietrzenie.

 

Co do ucieczki ciśnienia to pomijając sprawdzenie czy wszystkie odpowietrzniki zakręcone - sprawdź czy nie przecieka Ci zawór trójdrogowy. Musiałbyś dopompować ukałd do około 3 barów, zdemontować siłownik zaworu, popsikać wodą z płynem do mycia naczyń na sztyft grzybka zaworu i zobaczyć czy nie puszcza bąbelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przed jesienią dokładałem do tego pieca zasobnik 125l a że piec to wersja tylko do CO to dołożyłem zawór który widać pod piecem. Po montażu ciągle mam powietrze w momencie jak piec przełącza zawór w pozycje do grzania cwu. Przy grzaniu CO jest ok, natomiast przełączenie na obieg cwu powoduje ze słychać przelewającą się wodę i bulgotanie. Uruchamiałem już mnóstwo razy cykl odpowietrzania na odkręconych grzejnikach i było okresowo jakby lepiej ale po jakimś czasie ponownie słychać bulgotanie.

Jak zdjąć obudowę z tego zaworu ? lub czy mogę go np. w czasie pracy pieca przesterować podłączając i odłączając do niego napięcie . Wtedy ta pętla powinna się chyba przelać w końcu. Ew dorobić jakiś odpowietrznik na tej pętli ??

Aha, odpowietrznik na górze poieca po jakimś dniu pracy jak go popuszczam to b. mocno wywala powietrze.

Pozdr

Tomek

DSC_9802.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...