Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

mam bardzo"ubogą"wersje bo nie mam żadnych sprzęgieł , dodatkowych pomp, mam tylko :) tremometry na powrotach z góry i z dołu i na zasilaniu:)i regulator pokojowy qusense najprostszy , pompa pracuje na 2 biegu na rozkreconych rotametrach na maxa wszedzie pokazuje2 l/m ogolnie dom sie fajnie zagrzewa mój instalator wyjechał i nie mam mam sie kogo spytac np czy wystarczy ta jedna pompa co jest w piecu(czasami mam wrażenie ze podloga w niektórych miejscach jest chlodniejsza ,

 

Jaka jest pojemność wodna układu? Odnośnie sprzęgła - jest tu TAKI wątek. ;)

 

czy krzywa która mam 1.5 jest ok ,

 

To od Ciebie zależy. :)

 

czy np podczas montazu kotła przestawia sie go na podłogówke czy nie,

 

Na pewno ustawia się niższą niż w przypadku grzejników temp zasilania.

 

mam wolną taka malą wtyczke w piecu biały,pomaranczowy zielony kolor kabli do czego ona jest,

 

Wiązka jest uniwersalna dla dwu- i jedno-funkcyjnych, stąd nieobsadzone złącze.

 

lepiej grzac temperaturą zas na piecu mniejsza , a dłuzej czy wieksza a ktrocej jak osiagnie zadaną,

 

Masz podłogówkę, która ma większą bezwładność - lepiej niższą i dłużej.

 

ustaw temp.zasilania 50 st

 

Trochę dużo...

Edytowane przez CitroCerber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wiem ze instalatorowi robila projekt firma co od nie kocioł kupił(widziałem go nawet na oczy) , ale mi go nie zostawił , i nie mam z nim kontaktu, a

 

Bez projektu, to możemy sobie pogdybać... :)

 

czy jak obnize temperatuew zasilania do 40 st , a cwu mam ustawioną na 45 st , to bedzie ja zagrzewało do tych 45 st?

 

Tak, oba ustawienia są niezależne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pare pytań do bardziej doświadczonych użytkowników MCR3:

1) czy można gdzieś w ustawieniach sterownika isense ustawić maksymalną moc kotła?

2) czy można zwiększyć histerezę temperatury w pomieszczeniu? (żeby dogrzał do 20 i jak spadnie do 19 dopiero załączał kocioł)

3) generalnie w domu jeszcze nie mieszkam ale żeby ściany schły trzymam 13,5 stopnia, kocił załącza się co pół godziny na około 10 min i maksymalnie daje 40 stopni i się wyłącza, czy nie jest to zbyt częste taktowanie? trochę mnie zdziwiło zużycie gazu przez 24 godziny spalił 5m3 gazu a na zewnątrz koło 8 stopni, w nocy koło 2 stopni było, boje się że jak tam będe chciał mieć 20 stopni to ile tego gazu pójdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pare pytań do bardziej doświadczonych użytkowników MCR3:

1) czy można gdzieś w ustawieniach sterownika isense ustawić maksymalną moc kotła?

 

ad 1. Na pewno da się w ustawieniach samego pieca - maksymalna wartość obrotów wentylatora, co wprost przekąłda się na moc, z jaką CHCE grzać piec. Isense nie mam, więc w samym Isense nei pomogę.

ad 3. A jakiej wielkości masz dom, z jakim świadectwem ?

 

Ja generalnie też ciągle walczę z zużyciem gazu. Dom 260 m2, świadectwo pokazuje 83 kWh/m2/rok. Generalnie zwaliłem sprawę nie robiąc świadectwa PRZED budową - kierowałem się symulatorami w internecie te dawały około 60. (dużo styro, dużo wełny - powinno być OK :-). No i teraz klops.

 

I teraz przy tych 8 dzień/3 noc mi zużywa na grzanie jakieś 7 m3/dobę, w domu średnio 22st. Dom z silki, więc generalnie na noc nie ma co wachlować - bardzo duża bezwładnośc grzewcza (w sumie o to mi chodziło), podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1 st potrafi trwać i trwać. Czyli rachunek za taki ciepły grudzień mi wyszedł 450 zł - budując liczyłęm na mniej.

 

Jak np. obejrzałem wykres kosztów grzania na stronie Viesmana, to się pocieszyłem (tam jest dla 160 m2 taki rachunek, jak mój). Z drugiej strony - w mieszkaniu o 1/3 powierzchni miałem rachunek mniejszy niż to by wynikało z proporcji powierzchni.

 

Generalnie jest tak, żę nie mam żadnego fabrycznego sterownika do pieca - piecem steruje moja automatyką, którą "szlifuje". I tutaj mam pytania do forumowiczów - jakieś zasady co do ergonomicznego użycia pieca ? np

 

1. Czy częściej włączać ale na mniejsze moce, czy rzadziej, ale moc większa ?

2. Lepiej wyższe temperatury czy niższe ? Np. wydawało mi się, że aby była kondensacja to potrzeba temp. powrotu > 51 st C. A wczoraj w karcie technicznej pieca doczytałem, że największą sprawność osiąga przy mocy 30 % i temp. powrotu 30 st. Od razu zmieniłem krzywą grzania (startuje od niższej temperatury, teraz przy 2 st mam 55 st - dużo czy mało ?

 

Jakieś generalne zasady, jaki te piece lubią pracować, by żarły jak najmniej gazu.

 

Acha - dwa obiegi wody (grzejniki, podłogówki), obieg na podłogówki ma mieszacz też sterowany elektronicznie (do oczekiwanej temperatury wyjścia, niezależnie od temperatury pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pare pytań do bardziej doświadczonych użytkowników MCR3:

1) czy można gdzieś w ustawieniach sterownika isense ustawić maksymalną moc kotła?

 

Menu > Nastawy > Instalator > Nastawy kotła, parametr 17. Pamiętaj, że producent nie zaleca modyfikacji jeśli nie jest to konieczne.

 

2) czy można zwiększyć histerezę temperatury w pomieszczeniu? (żeby dogrzał do 20 i jak spadnie do 19 dopiero załączał kocioł)

 

Można pobawić się opcjami "Prędk. podgrzew." oraz "Prędk. chłodz.", opcji stricte "histereza" nie znalazłem.

 

3) generalnie w domu jeszcze nie mieszkam ale żeby ściany schły trzymam 13,5 stopnia, kocił załącza się co pół godziny na około 10 min i maksymalnie daje 40 stopni i się wyłącza, czy nie jest to zbyt częste taktowanie? trochę mnie zdziwiło zużycie gazu przez 24 godziny spalił 5m3 gazu a na zewnątrz koło 8 stopni, w nocy koło 2 stopni było, boje się że jak tam będe chciał mieć 20 stopni to ile tego gazu pójdzie ?

 

Nie napisałeś w jakim trybie kontroli (strategia sterowania) pracuje Twój iSense.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy częściej włączać ale na mniejsze moce, czy rzadziej, ale moc większa ?

 

 

Biorąc pod uwagę, że w zestawie masz bezwładną podłogówkę to powiedziałbym jeszcze inaczej: grzać dłużej ale z mniejszą mocą. ;)

 

 

2. Lepiej wyższe temperatury czy niższe ? Np. wydawało mi się, że aby była kondensacja to potrzeba temp. powrotu > 51 st C. A wczoraj w karcie technicznej pieca doczytałem, że największą sprawność osiąga przy mocy 30 % i temp. powrotu 30 st. Od razu zmieniłem krzywą grzania (startuje od niższej temperatury, teraz przy 2 st mam 55 st - dużo czy mało ?

 

 

Różnica zasilanie/powrót powinna być w okolicach 10K, czyli maksymalna sprawnośc jest przy 40/30 - wniosek: dużo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym momencie mam tylko sterowanie za pomocą czujnika temp wewnętrznej, posiadam czujnik temp zewnętrznej ale pomyślałem że jeśli tam jeszcze nie mieszkam to niech tylko kocioł kieruje się temperaturą wewnętrzną, generalnie nie mam żadnego cetyfikatu energetycznego ale dom ocieplony 15cm styropian. z tym żę w tym momencie w każdym pomieszczeniu mam nie zatkaną kratke wentylacyjną ( czyli mam w stropie 10 dziur fi 100mm , nie zatkanych które prowadzą na poddasze w którym dach nie jest ocieplony), dom ma 140m2 Edytowane przez jacekgrab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów

Tytułem wstępu.

Domek: parterowy typowy stary drewniak, ocieplony wełną i oszalowany drewnem. Strop jeszcze nie ocieplony (glina+deski na wiosnę planuję wymianę na coś cywilizowanego + podłogówka), dach ocieplony ok. 20 cm wełna i płyty kg, okna plastik. Jako ogrzewanie MCR3 + iSense AD289 (jeszcze bez pogodówki) + grzejniki płytowe lekko przewymiarowane. Póki co do ogrzania: 81 m2 + CWU 100 L zasobnik. Poddasze (jeszcze nie użytkowane): 140 m2. Póki co iSense steruje temperaturą zasilania na podstawie wskazań temperatury w pomieszczeniu. Przy takich temperaturach jakie obecnie panują jest to temp. w granicach 30-42 st. C. Próbuję przyjąć sobie jakąś sensowną taktykę grzania i póki co robię to po omacku :) Większość z użytkowników mówi tutaj o nowych, profesjonalnie budowanych domach. Póki co ustawioną mam stałą temp. w wysokości 19,5 st. w ciągu doby. Zużycie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy średnio ok.: 7-8 m3/dobę, no ale temperatury były jakie były. Jakie ustawienia/taktykę proponujecie do grzania tylko grzejnikami. Zauważyłem, że kociołek rzadziej dogrzewa do temperatury właściwej w pomieszczeniu przy wyłączeniu sterowania pompy w isense. Kaloryfery dłużej są ciepłe, ale kosztem energii elektrycznej. Zastanawiam się czy nie byłoby lepiej gdyby zmusić kociołek do grzania krótszego ale wyższym zasilaniem (?) Może jednak obniżać temp. o 0,5 st. w ciągu nocy/godzin gdy nas nie ma w domu.

 

Mam jeszcze pytanie, które już jakiś czas mnie trapi. Czy w jakiś sposób mogę zmusić ten zestaw do tego aby w wybranych godzinach nie ogrzewał CWU? Zasobnik mam w podpiwniczeniu pod łazienką dosyć chłodnym. Nie ma nas od 7-17 w domu. W tym czasie nie mam potrzeby by grzać wodę w zasobniku. Jednak póki co widzę, że na wyłączenie grzania CWU pozwala jedynie opcja obniżenia temperatury w pomieszczeniu na tzw. temp. nocną. Ja jak pisałem wyżej utrzymuję temp. stałą w ciągu doby.

 

Pozdrawiam i z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, które już jakiś czas mnie trapi. Czy w jakiś sposób mogę zmusić ten zestaw do tego aby w wybranych godzinach nie ogrzewał CWU? Zasobnik mam w podpiwniczeniu pod łazienką dosyć chłodnym. Nie ma nas od 7-17 w domu. W tym czasie nie mam potrzeby by grzać wodę w zasobniku. Jednak póki co widzę, że na wyłączenie grzania CWU pozwala jedynie opcja obniżenia temperatury w pomieszczeniu na tzw. temp. nocną. Ja jak pisałem wyżej utrzymuję temp. stałą w ciągu doby.

 

W przypadku MCRa dwójki było to proste - wystarczyło zamontować sterownik, który wykonałem (a który już używa kilka osób z forum:D).

Musiałbym zajrzeć do dokumentacji technicznej "trójki" żeby zobaczyć czy coś da się z tym zrobić (nie licząc wymiany isense na inny sterownik OpenTherm, który daje taką możliwość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku MCRa dwójki było to proste - wystarczyło zamontować sterownik, który wykonałem (a który już używa kilka osób z forum:D).

Musiałbym zajrzeć do dokumentacji technicznej "trójki" żeby zobaczyć czy coś da się z tym zrobić (nie licząc wymiany isense na inny sterownik OpenTherm, który daje taką możliwość).

 

Ja mam MCR II i steruję to w prosty sposób - odłaczam termometr. Generlanie robi to sterownik domu, który zastepuje mi całą automatykę grzewczą, ale można też pewnie prosto - zwykły wyłącznik programowalny czasowy, jaki się wkłąda do gniazdka (220 V), niech zasila przekaźnik z cewką 220 V (np. Relpol RM 85 z cewką 220 V, i z jakąś podstawką), i przez ten przekaźnik przepuscic podlaczenie termometru.

 

Oczywiście gwarancji nei dam, że taka sama technika zadziała przy MCR III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że w zestawie masz bezwładną podłogówkę to powiedziałbym jeszcze inaczej: grzać dłużej ale z mniejszą mocą. ;)

 

Różnica zasilanie/powrót powinna być w okolicach 10K, czyli maksymalna sprawność jest przy 40/30 - wniosek: dużo. :)

 

Wracam do tematu.

Problem polega na tym, że jak ustawię niższą krzywą grzania (i np. właśnie zejdę do tych 40 st) to efekt jest taki, że po zmianie temperatury w pomieszczeniu długo strasznie trwa jego nagrzanie.

 

W tym momencie trochę dopracowałem sterownik jeśli chodzi o samo załączanie pieca:

a) włącza się, gdy co najmniej jeden grzejnik chce grzać (temp. mniejsza od zadanej o 0,5 st), i co najmniej 5 grzejników (z 20 obwodów) jest otwartych

b) wyłącza się wtedy, gdy albo się nagrzeje do zadanej temperatury, albo włączy się tryb "5" na piecu (układ nie odbiera mocy minimalnej generowanej przez piec).

 

bez warunku odcięcia przy 5 biegu pieca chodził on praktycznie cały czas, bo piec wrzucał sobie "pauze", do obiegu trafiać zaczęła woda z powrotu, i pomieszczenia nie maiły szans się nagrzać, by wyłączyć potrzebę grzania, piec jak mu się pauza skończyła znowu się włączał, do obiegu trafiało trochę ciepłej wody, ale większość wraca do pieca przez sprzęgło itd.

 

Teraz mam warunki do zabawy w nastawy krzywej, mocy pomp itd.

 

Jakieś sugestie, jaką strategię realizować jeśli chodzi o załączanie grzania pieca i jak go ponastawiać - mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa tak jak trzeba.

Być może masz inny kociołek. Ja mam MCR24T czyli jednofunkcyjny. U mnie nie mam możliwości na to wychodzi wyłączenia podgrzewania wody w wybranych godzinach niezależnie od temperatury w pomieszczeniu. Instrukcja jaką przytoczyłeś wskazuje na wpływ tzw. "temp. nocnej" w pomieszczeniu na grzanie CWU w zasobniku. Jeśli temp. w pomieszczeniu jest mniejsza lub równa nocnej to wtedy nie dogrzewa CWU. Mnie to osobiście nie satysfakcjonuje, bo nie obniżam temperatury w ciągu doby. Mam ustawione na stałe 19,5 st. Jeśli ustawie program dotyczący CWU tak, zeby w godzinach od 5:00 była woda 40 st. następnie od np. 12:00 15 stopni to i tak przez cały dzień będzie pilnował i dogrzewał do 40 stopni. Nie ma tu znaczenia czy będzie jakaś luka czasowa w programie godzinowym. Na pytanie do DD otrzymałem odpowiedź, że "najniższą temperaturą CWU jest 40 stopni" a mi chodzi po prostu o to, żebym mógł grzanie tej wody w wybranych godzinach wyłączyć całkowicie ot co... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaceg - a co to znaczy ze u Ciebie nie działa? jakie są objawy? Ja mam identyczna konfiguracje i również nie używam trybu nocnego a wszystko jest jak powinno. Z instrukcji jasno wynika, ze tylko tryb oczekiwania DHW wymaga wspomnianych przez Ciebie ustawień. Ty natomiast możesz wybrać inna opcje - tzn. menu->nastawy>CWU>Temp cwu i tutaj dajesz program godzinowy. Ja mam ustawione w nocy 34C a w wybranym czasie 43 i wszystko działa jak należy... Edytowane przez cubezak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też korzystam z trybu godzinowego w tych nastawach menu. Objawia się to u mnie tym, że mimo to że mam ustawione w wybranych godzinach choćby 30 stopni, to kociołek dogrzewa do 40 stopni. Mi też zależało żeby minimalna temperatury była tak na poziomie 35 stopni, a w wybranych godzinach 40-43 st. Mam zasobnik w dość zimnej piwniczce i wyziębia się stosunkowo szybko, więc sporo energii marnuję po prostu. Przyjmując to co mówi polski DD (min. temp. to 40 st.) to mimo tego, że ustawiasz na noc 34 st. to on dogrzewa Ci do 40 st. lub po prostu nie wyziębiasz wody na tyle, żeby uruchamiało się dogrzewanie. A co masz ustawione w Menu>Nastawy>CWU>Gotowość? Ja mam "Ciągle zał." lub "T.nocna wył" jak obniżam na noc to wtedy wyświetla się przekreślony kranik i wody nie dogrzewa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...