Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

W naczyniu przeponowym jak sama nazwa wskazuje jest przepona która oddziela część wodną od gazowej. w czasie podgrzewania wody w obiegu grzewczym woda zwiększa swoją objętość (fizyka) powodując zgniatanie części gazowej. Łatwiej zgnieść gaz niż wodę, oczywiście przy stygnięciu wody działanie odwrotne. Aby uzupełnić azot trzeba spuścić wodę z kotła zakręcając zawory pod kotłem aby nie zeszła nam woda z instalacji.. Przy odkręconym zaworze spustowym napełniamy część gazową do ciśnienia 1bar. Oczywiście przy braku azotu możesz napełnić powietrzem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trochę się zorientowałem i żeby wymienić zaworek muszę odciąć naczynie wzbiorcze od instalacji wody.

 

Czyli:

 

1. Odcinam zawory na zasilaniu i powrocie.

 

2. Spuszczam wodę z kotła (tylko którym zaworem - niby zasilanie i powrót jest też zaworem sputowym.

 

3. Wymieniam zaworek w naczyniu i pompuję azotem do ciśnienia 1bar.

 

4. Zawory na zasilaniu i powrocie załączam.

 

5. Uzupełniam wodę w instalacji do ciśnienia 1.5bara.

 

Mniej więcej taki plan, czy może jakiś awaryjny lepiej.

 

Żeby nie było, że koniec, potem będę miał jeszcze pytania o uzdatnianie wody ;) - ale to może tylko teoretyczne ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzupełnić azot trzeba spuścić wodę z kotła zakręcając zawory pod kotłem aby nie zeszła nam woda z instalacji.. Przy odkręconym zaworze spustowym napełniamy część gazową do ciśnienia 1bar. Oczywiście przy braku azotu możesz napełnić powietrzem.

To pisaliśmy w tym samym czasie. Dzięki za wyjaśnienie.

 

Pytanie o ten zawór spustowy (u mnie ten punkt 2.). To ten 'zawór bezpieczeństwa 3bar' z tym czerwonym pokrętłem i wylotem pod kotłem?? Raczej chyba tak mam nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie i powrót są zakręcone i nimi możesz spuścić wodę pamiętaj że w czasie pompowania zaworki spustowe mają być odkręcone.

 

No i się wyjaśniło. Ja mam na zasilaniu i powrocie zwykłe zawory odcinające, bez spustu (pewnie tańsze były, a montażu nikt nit dopilnował). Dlatego nie rozumiałem do końca jak to działa.

 

Teraz kumam - i spuszczam wodę z kotła przez ten zawór bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak już rozpocząłem temat z wodą w instalacji i tym moim serwisantem, który wspomniał o tym, że kocioł MCR2 'nie lubi dopuszczania wody do instalacji'.

 

Jaka jest Wasza opinia i doświadczenie z twardością wody. DeDietrich do MCR2 zaleca twardość w stopniach niemieckich od 0.5-11.2.

 

Wcześniej miałem wodę ze studni własnej i była miękka (poniżej 10 stopni niemieckich). I taką mam w instalacji. Teram mam wodociąg i tutaj twardość jest prawie 17 stopni (czyli już przekroczone, bez tragedii). Sprawa prosta - im twardsza woda tym kamienia więcej się osadza i z tym nie ma dyskusji. Oczywiście 'fachowcy' się tym nie przejmują i odkręcają zawór i dolewają z wodociągu.

 

Poszukałem i są montowane filtry na przewodach uzupełniających instalację (przez taki filtr można też zaaplikować np. jakieś uzdatniacze)- ale to już spora przeróbka instalacji jednak. Są jakieś inne sposoby?? Czy się ktoś w to w ogóle bawi??

 

Jakie są Wasze opinie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem i są montowane filtry na przewodach uzupełniających instalację (przez taki filtr można też zaaplikować np. jakieś uzdatniacze)- ale to już spora przeróbka instalacji jednak. Są jakieś inne sposoby?? Czy się ktoś w to w ogóle bawi??

 

Ja się nie bawiłem, a samo uzupełnianie wykonuję przez zawór spustowy w sprzęgle - nie mam na stałe podłączonego do instalacji wodociągowej. Od momentu zamontowania uzupełniałem tylko raz - w momencie podłączania poddasza do instalacji.

 

Twardość wody to nie jedyny warunek - Kamień wytrąca się tym łątwiej im wyższa temperatura w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnosnie wejść i wyjść elektronicznych w kotle

Mianowicie interesuje mnie sytuacje gdy kocioł jest zablokowany(zaciski BL rozwarte) i kocioł nie grzeje ani CWU ani CO, strownik od kominka z PW rozłącza to wejscie by nie dublowac żródeł ciepła. Problem jest taki ze nie grzeje mi tez ciepłej wody w tym czasie jak pali sie w kominku.

 

Mam Pytanie od czego są wejscia Enable dla DHW(DHW=CWU?)

Czy jak je zewre podczas blokady kotła np .a 20 min. to woda w zasobniku mi sie nagrzeje?

kocioł MCR3 i zasobnik 150l

 

Ewentualnie jak inaczej podłczyć kominek by CO było blokowane a CWU ciepła podczas palenia w kominku.

 

Dzieki za odp i rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

proszę o poradę odnośnie termostatu pokojowego. Obecnie posiadam 2 szt. AD247, które sterują grzejnikami i podłogówką. Nie mam pogodynki.

Termostaty pracują prawidłowo, ale denerwują mnie dwie rzeczy i jednej mi brakuje. Irytuje mnie głośna praca przekaźnika w tym termostacie (w nocy słuchać dość głośno) oraz bardzo częste włączanie i wyłącznie kotła (znowu klikanie przekaźnika). Wyczytałem, że histereza to <0,3 stopnia i to ona powoduje tak częste klikanie. Niestety prawdopodobnie nie da się jej zmienić. Nigdzie nie znalazłem informacji o możliwości zmiany histerezy.

Brakuje mi natomiast możliwości programowania CWU.

 

Jaki inny termostat będzie cicho pracował i ma możliwość sterowania CWU? Podzielcie się proszę wiedzą na ten temat. Czy iSense Ad289 będzie ok?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Mam piec Dietrich MS24FF do tego bezprzewodowy regulator temperatury SALUS 091FLRF.

 

Piec wodę grzeje bezproblemowoale problem wystąpił przy ogrzaniu w domu.

 

Dom pa powierzchnię 66m2. W kuchni, łazience, wc, w przedpokoju oraz ganku jest ogrzewanie podłogowe. W pokoju dużym (20m2) oraz małym (11m2) są grzejniki.

 

Wczoraj załączyłam ogrzewanie bo dziecko i się rozchorowało.

W kuchni podłoga się nagrzała. W łazience i WC było najcieplejsza podłoga jednakże ganek i przedpokój już nie.

Ponadto grzejnik w małym pokoju ledwo był nagrzany w dużym troszkę bardziej.

 

Temperaturę zadaną w pomieszczeniu było 21,6

Jednakże grzało od 11 do 21 i nie uzyskałam takiej temperatury pod wieczór jeszcze spadła.

 

Zauważyłam że piec działa najpierw tak że działa do temp 59C (choć zadana jest 45) widać że piec dział płomień na wyświetlaczu jest, piec chodzi, potem spada temperatura gwałtownie do 37 na wyświetlaczu płomienia nie ma ale piec nadal głośny i tak w kółko. Co jest nie tak pierwszy raz mam piec gazowy i nie wiem co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Mam C-Mix + regulator iSense i w nim zaprogramowane programy wg dni tygodnia oraz dodatkowo qSense dla 2 obiegu. W tej chwili wygląda mi to tak jakby ten program dla 2 obiegu brał jako bieżącą temperaturę tą która*wskazał iSense - a chciałbym żeby brał pod uwagę tą z qSense. Da się to jakoś wymusić żeby program był ważniejszy od ustawienia qSense?

Jak na qSense zmienię nastawę temperatury to od razu się zapala piec, więc podłączony jest poprawnie...

 

Pzdr

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po długiej walce z ustawieniem pieca MCR3 napisze moje parametry:

 

Piec MCR3+ Isense(ad289)

Ogrzewanie podłogowe w całym domu(140mkw)

Pustak 24+Styro 15+Poddasze Piana 20cm

 

Mam ustawioną krzywą:

 

podst.zew. 16

podst.t.zasil 20

klim.zewn. - 20

klim.t.zasil. 47

wpływ tem pom. 10

nachylenie podłogówka

max temp kotła 90

min temp kotła 6

 

Przy takich temperaturach jakie są piec mi nic nie przegrzewa itp

 

Mam następujące pytania:

 

Temperatura żądana kotła wacha się od 23 do 32 - tyle idzie w podłogę

Ciężko mi czuć ciepło z podłogi, na pewno coś grzeje bo w końcu temp się utrzymuje.

Czy to nie za niska temp na podłogę?

Maksymalna temp powrotu jaką widziałem to 26st

Góra jest zawsze zimniejsza od dołu i szybciej się ochładza ale to pewnie przez skosy, okna dachowe itp

To akurat mogę wyregulować poprzez rozdzielacze

 

Jaka jest najlepsza temp dla tego kotła?

 

Czy tak niska żądana temperatura przekłada się na niskie spalanie?

 

Czy lepiej przy tym kotle żeby chodził długo przy niskiej temp czy odwrotnie?

Edytowane przez cbl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnosnie wejść i wyjść elektronicznych w kotle

Mianowicie interesuje mnie sytuacje gdy kocioł jest zablokowany(zaciski BL rozwarte) i kocioł nie grzeje ani CWU ani CO, strownik od kominka z PW rozłącza to wejscie by nie dublowac żródeł ciepła. Problem jest taki ze nie grzeje mi tez ciepłej wody w tym czasie jak pali sie w kominku.

 

Mam Pytanie od czego są wejscia Enable dla DHW(DHW=CWU?)

Czy jak je zewre podczas blokady kotła np .a 20 min. to woda w zasobniku mi sie nagrzeje?

kocioł MCR3 i zasobnik 150l

 

Ewentualnie jak inaczej podłczyć kominek by CO było blokowane a CWU ciepła podczas palenia w kominku.

 

Dzieki za odp i rade

 

Witam,

 

I dołączam się do powyższego pytania. Czy któryś z forumowiczów ma pomysł jak najlepiej wysterować MCR 3, żeby sygnał podany ze sterownika kominka rozłączył grzanie na piecu?

 

mikolaj1001 - jak po wygaszeniu kominka odblokowujesz piec? Czy może sterownik z kominka ponownie zwiera styki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...