Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam mam również piec mcr3 24 t detrich i pierwszy raz uruchamiam. W domu same grzejniki czujnik zewnętrzny odkupiony sterownik iSense. Nastawy :

podst.zew. 17

podst.t.zasil 20

klim.zewn. -20

klim.t.zasil 47

wpływ temp. pom.9

nachylenia podłogówka

temp max kotła 60

temp min kotła 15

Mój problem to jeżeli przełączę strategi na czujnik pokojowy + czujni zew. piec się nie włączy. Jeżeli jest na stała noc lub dzień wszytko działa. Co źle robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zmieniłem włancza się.Chodzi mi jeszcze o krzywą grzania.Przy takiej temp.jak jest moje zużycie gazu wynosi 7m na dobę nie wiem czy to nie za dużo przecież jeszcze nie ma mrozów.Jaką minimalną temp.ustawić kotła przy podłogówce i grzejnikach.Mam dwa oddzielne obiegi.Był serwisant do pieca i zapytałem się jak dobrze ustawić krzywą grzania. ,a on na to że się nie zna tylko konserwuje piece i jak coś to trzeba automatyka.Zapłaciłem 300zł za przegląd i nic się nie dowiedziałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zmieniłem włancza się.Chodzi mi jeszcze o krzywą grzania.Przy takiej temp.jak jest moje zużycie gazu wynosi 7m na dobę nie wiem czy to nie za dużo przecież jeszcze nie ma mrozów.Jaką minimalną temp.ustawić kotła przy podłogówce i grzejnikach.Mam dwa oddzielne obiegi.Był serwisant do pieca i zapytałem się jak dobrze ustawić krzywą grzania. ,a on na to że się nie zna tylko konserwuje piece i jak coś to trzeba automatyka.Zapłaciłem 300zł za przegląd i nic się nie dowiedziałem

 

Wygląda na mocno zawyżone to spalanie. Napisz coś więcej - ile m2, jakie czujniki pokojowe masz i jakie temperatury w domu przy aktualnych ustawieniach i jakie chcesz mieć docelowo??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 150m2 temp.6-16 19C, od 16-23 20C od 23-6 17C takie same na grzejnikach i podłogówce. Mam zamontowany termostat zegara modulującego DE DIETRICH i tym steruję wszystkie nastawy .krzywą grzania ,temp kotła ale się na tym nie znam .W tamtym roku był uruchomiony po raz pierwszy piec ,nastawili go serwisanci ale nic nie wytłumaczyli.Dla mnie też jest to wysokie spalanie gazu.NA piecu ustawiona jest temp.cwu 45C a na CO 50C nie wiem jak z krzywą grzania pod.zew 16 pod.t zasila 20 Kimat zew -10 klizasi 40 wpływ temp 2 to jest przy podłogówce podzew16 pods zas 20 klimat zew-10 klim zas 70 wplyw temp 3 przy grzejnikach.Czy to jest dobra krzywa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracja ustawień pieca MCR3 PLUS 24/28MI z sterowaniem AD 289

 

Witam

Rozpocząłem sezon grzewczy w domu który odebrałem w marcu br. Dom wyposażony został przez developera w w/w piec ale hybrydowe ogrzewanie . Dom posiada 2 kondygnacje z czego na dole ok 50m2 jest ogrzewanie podłogowe napędzane pompa Grunfoss alfa (jakis rozdzielacz wodny z mechanicznym regulatorem przezroczyste banki) i sterowane najproszczym sterownikiem Wavin (temperatura zadana) . Natomiast u góry również ok 50 m2 sa grzejniki wiszące (kaloryfery w 3 pokojach) oraz ogrzewanie podłogowe z głowicą regulacją taką jak w kaloryferze sterownik pieca w korytarzu AD 289.

Niestety instalator nie jest mi racjonalnie wytłumaczyć dlaczego sa takie ustawienia a jak zapytalem jaka krzywą grzania wybrać albo strategie to odniósłem wrażenie ze po raz pierwszy o tym słyszy. Mam wrażenie że system nie jest synchronizowany i na dole bie są osiągnięte zadane parametry a u góry sterownik wyłącza piec. Wtedy pompa na dole tłoczy zimna wodę w podłogę. Zas gdy ustawie większą temperaturę na piecu i górę wyreguluje na glowicach w kaloryferach to piec działa aż do uzyskania żądanej temperatury na piętrze mimo że wszedzie już została uzyskana. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 150m2 temp.6-16 19C, od 16-23 20C od 23-6 17C takie same na grzejnikach i podłogówce. Mam zamontowany termostat zegara modulującego DE DIETRICH i tym steruję wszystkie nastawy .krzywą grzania ,temp kotła ale się na tym nie znam .W tamtym roku był uruchomiony po raz pierwszy piec ,nastawili go serwisanci ale nic nie wytłumaczyli.Dla mnie też jest to wysokie spalanie gazu.NA piecu ustawiona jest temp.cwu 45C a na CO 50C nie wiem jak z krzywą grzania pod.zew 16 pod.t zasila 20 Kimat zew -10 klizasi 40 wpływ temp 2 to jest przy podłogówce podzew16 pods zas 20 klimat zew-10 klim zas 70 wplyw temp 3 przy grzejnikach.Czy to jest dobra krzywa

 

To przy takich temperaturach to kosmiczne to spalanie. 17 stopni w nocy to w ogóle kocioł nie powinien wtedy pracować - szczególnie przy tkaich temperaturach jak teraz.

 

To zacznijmy po kolei. Te temperatury co pisałeś to ustawione - a jakie są rzeczywiste temperatury w domu?? Bo wcześniej miałeś przestawić podłogówkę i grzejniki na czujnik zewnętrzny. Jeśli tak jest, to ustawiamy tylko temperaturę zasilania grzejników, a nie temperaturę w domu.

 

I jeszcze co to za termostat zegara modulującego - konkretny model podaj - pewnie iSense.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp w domu 22.5C.NA instrukcji pisze że modelujący termostat programowany jest termostatem OPEN THERM i tylko tyle.W kotłowni mam zamontowany obok pieca moduł grupyAD 290 OPEN THERM nie wiem może ta krzywa jest żle ustawiona,minimalne temp kotła ustawione na 6C przy obu obiegach.Jest jakiś start optymalizacyjny ustawiony na 180 chyba minut .To są nastawy z tamtego roku jak był piec uruchamiany przez serwisantów i tak zostało .Rachunki za gaz są kosmiczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp w domu 22.5C.NA instrukcji pisze że modelujący termostat programowany jest termostatem OPEN THERM i tylko tyle.W kotłowni mam zamontowany obok pieca moduł grupyAD 290 OPEN THERM nie wiem może ta krzywa jest żle ustawiona,minimalne temp kotła ustawione na 6C przy obu obiegach.Jest jakiś start optymalizacyjny ustawiony na 180 chyba minut .To są nastawy z tamtego roku jak był piec uruchamiany przez serwisantów i tak zostało .Rachunki za gaz są kosmiczne

 

To powoli się wyjaśnia. Przede wszystkim trzeba podziękować serwisantom za takie uruchomienie. U mnie uruchomił też bez czujników i termostatu - na stała temperaturę zasilania i przez 2 tygodnie zużyło 3 razy tyle gazu co potrzeba.

 

Ale do rzeczy. Z tego co piszesz, to w różnych godzinach masz różne nastawy temperatur, ale temperatura w domu przez cały czas i tak jest wyższa - to prawda??

 

Ten moduł AD290 to połączenie właśnie podłogówki z grzejnikami. Ja nie mam specjalnie z tym doświadczenia - u siebie mam tylko jeden obieg. Z tego co pisałeś masz ustawione sterowanie ogrzewaniem przez czujnik temperatury zewnętrznej. Wtedy najważniejsza jest krzywa grzewcza.

 

Potrafisz sprawdzić, czy czujnik temp. zewnętrznej pokazuje dobrą temperaturę?? - od tego bym zaczął. Potem ustawimy krzywą i będziemy ją pochylać albo podnosić w zależności od komfortu i spalania - aż wybierzemy najlepszą - to nie jest specjalnie trudne.

 

I musimy ten sterownik twój ustalić - czy to jest AD289 (iSense) - bo jak jakiś inny to nie wiem jak się obsługuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp zewnętrzną pokazuje dobrze nie wiem gdzie sprawdzić ten sterownik w instrukcji pisze tylko de dietrich i tyle ..Opakowania po nim nie mam .Tak on wyglada

 

To jest isense. Ja mam wpływ temperatury ustawiony na 14. Mi teraz przy tej temperaturze pali ok 2,5m3 gazu. Temp w domu 22 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi obiegami musisz sobie poradzić sam. Ale ja bym zaczął od tego, że spróbuj przełączyć się na czujnik temperatury wewnętrznej- czyli ten, który jest w iSense. Jest OpenTherm - czyli jest modulowanie palnika- i wtedy powinien na obu obiegach utrzymywać temperaturę taką, jaką masz zaprogramowaną. Nie będzie korzystał z krzywych. Jak to się uda zrobić, to ja bym wtedy próbował włączać pogodówkę - na razie przy takich temperaturach to spalanie powinno być symboliczne. U mnie przy dołączeniu pogodówki i kombinacjach różnice w spalaniu były minimalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...