Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

 

Czego oczekujesz? Zużzycie gazu zależy tylko i wyłąacznie od potrzeb

 

Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy?? Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??

Też borykam się z dużym zużyciem i nijak nie potrafię go zmniejszyć.

 

Pozdrawiam

Lech

 

Piec gazowy pracujący na GZ50 o wartości opałowej 9 kWh/m3 potrzebuje spalić w zalezności od mocy pewną ilość paliwa zależną od obciążenia w danym okresie czasu.

Tak samo jak samochód jedziesz na małym gazie spokojnie kilometry ubywaja powoli i spalasz umiarkowianie - jedziesz szybko zużywasz więcej paliwa al eprzyjeżdżasz szybciej i potem auto stoi.

Pomiędzy tymi skrajnościami trzeba znaleźć kompromis...

 

Wróćmy do pieca D eDietrich - jego minimalna moc to 6 kW co oznacza zapotrzebowanie paliwa GZ50 na poziomie ok 0,65 m3/godz. w zalezności od jakości gazu a ta bywa różna przy pracy ciągłej.

Łatwo wiec wyliczyć minimalne dobowe zużcie jest to między 15-16 m3 gazu!

Gdyby piec miał moc minimalną 1 kW i wystarczyło to na ogrzanie układu to spalałbyć ok 0,1 m3/h zakładając sprawmość kotła na poziomie 106% i zużywałbyś 2,5 m3/dobę!

 

Niestety mamy piec o mocy aż 6kW i to w sytuacji kiedy temperatura powrotu jest odpowiednia jeśli jest ona za niska piec moduluje w górę czyli zwiększa moc do ok 8-10-12 kW w zależności od różnicy TZ/TP.

Oznacza to że kiedy układ jest zimny piec pracuje na większej mocy i z upływem czasu obniża moc moduluje w dół a kiedy stosunek TZ/TP zostanie osiągnięty piec się wyłączy.

Teraz mamy pytanie co wychodzi oszczędniej palić non stop 15 m3/dobę czy przerywać ogrzewanie na powiedzmy 2 godziny całkowicie potem znowu grzać 2 godziny lub może inne odstępy czasowe nie wiem 12/12, 6/6 9/6/9 itd.

Możliwości jest wiele jak już wspomniano wiele zależy od ciepłoty budynku wolniejsze schładzanie umożliwia wydłużenie czasu bezczynności kotła.

 

Ja jestem na etapie doświadczeń i nie chce tu definitywnie rozstrzygać o wynikach takiego czy innego sposobu grzania. Wiem że znajomi grzeją interwałami a kto ma termostat pokojowy z pewnością też tak grzeje bo termostat daje sygnał do wyłączenia pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Nadmierne różnicowanie temperatur spowoduje że kociołek będzie gonił wyższą temperaturę pracując na maxa - a przeciez po to wchodziliśmy w kondensat by pracował on w niskim zakresie temperatur.

pozdrawiam

Pawlok

 

Dlaczego ma chodzić na maxa?

Z obserwacji wdzę że tylko w trakcie podgrzewania cwu pracuje na pełnej mocy.

Mam jeszcze MCRa jedynkę z takim wskaźnikiem świeczkowym - Na CO początkowo pracuje na 1/4 płomyczka świeczki a później na samej świeczce co oznacza okolice minimum mocy.

Kiedy włączy się CWU to wskaźnik pokazuje pełny płomień.

 

Używana moc nie zależzy tylko od temperatury a raczej od stosunku TZ/TP oznacza to że nawet przy TZ=35C piec może używac wyższej mocy i odwrotnie przy 45C i niskim stosunku TZ/TP pracować na mocy minmalnej.

 

Generalnie im większy stosunek TZ/TP tym bardziej piec moduluje w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma chodzić na maxa?

Używana moc nie zależzy tylko od temperatury a raczej od stosunku TZ/TP oznacza to że nawet przy TZ=35C piec może używac wyższej mocy i odwrotnie przy 45C i niskim stosunku TZ/TP pracować na mocy minmalnej.

 

No właśnie przecież gdy ostudzimy pomieszczenie o owe 2 stopnie to również temperatura powrotu nam mocno spadnie bo kocioł x czasu nie będzie grzał.Dla zmniejszenia o 1 stopien napewno czas niegrzania będzie krótszy a wie i prawdopodobnie mniejszy spadek temperatury wody powrotu?

Źle rozumuje?

 

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czego oczekujesz? Zużzycie gazu zależy tylko i wyłąacznie od potrzeb

 

Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy?? Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??

Też borykam się z dużym zużyciem i nijak nie potrafię go zmniejszyć.

 

Pozdrawiam

Lech

 

Piec gazowy pracujący na GZ50 o wartości opałowej 9 kWh/m3 potrzebuje spalić w zalezności od mocy pewną ilość paliwa zależną od obciążenia w danym okresie czasu.

Tak samo jak samochód jedziesz na małym gazie spokojnie kilometry ubywaja powoli i spalasz umiarkowianie - jedziesz szybko zużywasz więcej paliwa al eprzyjeżdżasz szybciej i potem auto stoi.

Pomiędzy tymi skrajnościami trzeba znaleźć kompromis...

 

Wróćmy do pieca D eDietrich - jego minimalna moc to 6 kW co oznacza zapotrzebowanie paliwa GZ50 na poziomie ok 0,65 m3/godz. w zalezności od jakości gazu a ta bywa różna przy pracy ciągłej.

Łatwo wiec wyliczyć minimalne dobowe zużcie jest to między 15-16 m3 gazu!

Gdyby piec miał moc minimalną 1 kW i wystarczyło to na ogrzanie układu to spalałbyć ok 0,1 m3/h zakładając sprawmość kotła na poziomie 106% i zużywałbyś 2,5 m3/dobę!

 

Niestety mamy piec o mocy aż 6kW i to w sytuacji kiedy temperatura powrotu jest odpowiednia jeśli jest ona za niska piec moduluje w górę czyli zwiększa moc do ok 8-10-12 kW w zależności od różnicy TZ/TP.

Oznacza to że kiedy układ jest zimny piec pracuje na większej mocy i z upływem czasu obniża moc moduluje w dół a kiedy stosunek TZ/TP zostanie osiągnięty piec się wyłączy.

Teraz mamy pytanie co wychodzi oszczędniej palić non stop 15 m3/dobę czy przerywać ogrzewanie na powiedzmy 2 godziny całkowicie potem znowu grzać 2 godziny lub może inne odstępy czasowe nie wiem 12/12, 6/6 9/6/9 itd.

Możliwości jest wiele jak już wspomniano wiele zależy od ciepłoty budynku wolniejsze schładzanie umożliwia wydłużenie czasu bezczynności kotła.

 

Ja jestem na etapie doświadczeń i nie chce tu definitywnie rozstrzygać o wynikach takiego czy innego sposobu grzania. Wiem że znajomi grzeją interwałami a kto ma termostat pokojowy z pewnością też tak grzeje bo termostat daje sygnał do wyłączenia pieca.

czuli piec o mocy min 3kw jest ok i za takim trzeba było się rozglądać a nie mcr 24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Krzysztof BB, wiem wszystko to co łopatologicznie wyjaśniłeś i jest to dla mnie jasne. Napisałeś jedynie wcześniej o przestojach pieca, myślałem więc że masz jakąś cudowną metodę na oszczędzanie tym sposobem :-) Jak dla mnie, przestoje nie są oszczędnością. Zauważyłem, że obniżenie temperatury na noc - czyli zmniejszenie ilości włączeń pieca lub wręcz całkowite jego wyłączenie powoduje i tak dłuższą pracę o poranku. Średnia dobowa wychodzi zbliżona. Od 3 miesięcy eksperymentuję z ustawieniami pieca ze sterownikiem VS5500 Plus, wspomagając się forumowiczami. I nijak nie potrafię zmniejszyć zużycia. Przetrenowałem wiele ustawień krzywych, zmianę innych parametrów i generalnie zużycie było duże lub... jeszcze większe. Przy ostatnich temp -2 do -7 zużywa ok 13-14,5 m3 (220m2 po podłogach, Max29+14cm styro, wełna 30 cm w dachu) i nie jestem z tego zadowolony.

Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest". Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza?? Najczęściej dzieje się tak przy temp na zewnątrz 0 i powyżej. Piec często się włącza - są to tylko obserwacje. Nie wiem jak ustalić faktyczną liczbę załączeń pieca.

Co do mocy minimalnej pieca to już jakiś czas temu stwierdziłem, że jest zdecydowanie przewymiarowany. Mimo, że według projektu zapotrzebowanie budynku na energię wyszło 22kW. Nawet przy mrozach rzędu -20, jakie były niedawno, nie widziałem, aby obroty wentylatora (proporcjonalne do mocy) były wyższe niż 1900 obr/min (oprócz grzania CWU oczywiście - wtedy moc podkręca, ale to osobne zagadnienie). Teraz obroty nie przekraczają 1500 obr/min, zwykle jednak jest to 1300.

 

Pozdrawiam

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czuli piec o mocy min 3kw jest ok i za takim trzeba było się rozglądać a nie mcr 24

 

A są takowe w cenie MCR?

Bo te jego bodajże 5,6KW modulacji jak szukałem kotła w cale nie było złym wynikiem a raczej dobrym. Dla aktualnie budowanych typowych domów = dobrze zbudowanych pewnie moc max 10-12 kW byłaby wystarczająca.

 

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e. Przy ostatnich temp -2 do -7 zużywa ok 13-14,5 m3 (220m2 po podłogach, Max29+14cm styro, wełna 30 cm w dachu) i nie jestem z tego zadowolony.

...

Co do mocy minimalnej pieca to już jakiś czas temu stwierdziłem, że jest zdecydowanie przewymiarowany. Mimo, że według projektu zapotrzebowanie budynku na energię wyszło 22kW.

...

Nawet przy mrozach rzędu -20, jakie były niedawno, nie widziałem, aby obroty wentylatora (proporcjonalne do mocy) były wyższe niż 1900 obr/min (oprócz grzania CWU oczywiście - wtedy moc podkręca, ale to osobne zagadnienie). Teraz obroty nie przekraczają 1500 obr/min, zwykle jednak jest to 1300.

Pozdrawiam

Lech

 

Zakładając wiedzę z tego wątku że zużycie MCR dla min mocy to ok 0,65m3 - wychodzi że twój kociołek grzeje ok 20 godzin na dobę.

Nie piszesz jaka temperaturę uzyskujesz w domu .

Wysnułbym z tego wniosek że Twój dom szybko traci ciepło - może masz jakieś gigantyczne mostki ?

A te 22kW to co dokładnie ?

 

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając wiedzę z tego wątku że zużycie MCR dla min mocy to ok 0,65m3 - wychodzi że twój kociołek grzeje ok 20 godzin na dobę.

Nie piszesz jaka temperaturę uzyskujesz w domu .

Wysnułbym z tego wniosek że Twój dom szybko traci ciepło - może masz jakieś gigantyczne mostki ?

A te 22kW to co dokładnie ?

 

Temperatura ustawiona 20, czasem "ucieka" do maks. 21. Mam jeden duży mostek, jeden niezbyt duży i 4 gniazdka z których wieje - czekam wiosny żeby to naprawić. Poza tym - pierwszy sezon.

22kW wyliczone przez projektanta instalacji. Tyle że w stosunku do projektu pogrubiłem styropian z 12 na 14 cm i wełnę z 25 na 30. Dodatkowo ograniczam temperaturę na korytarzu - w obliczeniach miało być 20 st. i w pomieszczeniu gospodarczym, którego całkowicie nie grzeję. Nigdy nie spadło poniżej 5-8 st, nawet przy dużym mrozie - w obliczeniach założone 10. Może to kwestia rozległości budynku, raczej nie jest zwarty. A może jednak coś nie tak ze sterownikiem i piecem. Sam nie wiem.

I nurtuje mnie cały czas ten parametr "5" na wyświetlaczu kotła.

 

Pozdrawiam

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest".

najprawdopodobniej masz ograniczoną temperaturę zasilania,

kocioł wygrzewa się do tej temperatury i automatyka każe mu wyłączyć palnik,

a w tym momencie, żeby było w pełni pokryte zapotrzebowanie na ciepło, musiała by być wyższa temperatura zasilania niż ta którą ustaliłeś

 

Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza?? Najczęściej dzieje się tak przy temp na zewnątrz 0 i powyżej. Piec często się włącza - są to tylko obserwacje. Nie wiem jak ustalić faktyczną liczbę załączeń pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest".

najprawdopodobniej masz ograniczoną temperaturę zasilania,

kocioł wygrzewa się do tej temperatury i automatyka każe mu wyłączyć palnik,

a w tym momencie, żeby było w pełni pokryte zapotrzebowanie na ciepło, musiała by być wyższa temperatura zasilania niż ta którą ustaliłeś

 

Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza?? Najczęściej dzieje się tak przy temp na zewnątrz 0 i powyżej. Piec często się włącza - są to tylko obserwacje. Nie wiem jak ustalić faktyczną liczbę załączeń pieca.

 

Gdzie ograniczoną?? Na piecu czy na sterowniku?? W jaki sposób, które ustawienia. Jeśli do kotła podłączony jest sterownik pełni on chyba funkcję nadrzędną i to jego ustawienia są priorytetowo traktowane. A może się mylę?? Możesz rzucić garść szczegółów??

 

Pozdrawiam

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P5 oznacza ze masz osiągnięta temp na zasilaniu i przekroczona o 6stopni.

 

Ja na razie uruchomiłem piec na zasilaniu podłogówki na 25stopni i piec pracuje na minimum ale przy tym minimum i tak przeciaga temp. zasilania o 6stopni. I tak jak osiągnie 31 stopni na zasilaniu to palnik się wyłącza, przechodzi na 3 do 10 minut w tryb 5 a potem w tryb 8 aż woda krążąca ostygnie do 19 stopni i znowu się załącza. Nie mam żadnego jeszcze sterownika. Docelowo będzie sterowanie pogodowe, ale jeszcze sie zastanawiam nad sterownikiem, ponieważ nie trzeba kupować celci, gdyż wystarczy sam czujnik i algorytm pogodowy wbudowany w sterownik pieca i dostępny z poziomu menu instalatora.

 

Celcie to kupie ewentualnie tylko z powodu łatwego podglądu w parametry pieca z salonu bez potrzeby latania do kotłowni chyba że wymyśle coś lepszego.

 

Mimo że temp zasilania oscyluje w granicach 19-31 to podłoga praktycznie jest o stałej temp 21 stopni. Mam mcr II BIC z wbudowanym zasobnikiem i na razie jest super. Przestawiłem śrubką tylko na propan i palę z butli do czasu podłączenia GZ50. Zapomniałem tylko ile obrotów w prawo skręciłem do oporu z ustawień fabrycznych i nie wiem jak wrócić do GZ50 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celcie to kupie ewentualnie tylko z powodu łatwego podglądu w parametry pieca z salonu bez potrzeby latania do kotłowni chyba że wymyśle coś lepszego.

 

 

Odpowiedź brzmi PT55 :)

 

Przestawiłem śrubką tylko na propan i palę z butli do czasu podłączenia GZ50. Zapomniałem tylko ile obrotów w prawo skręciłem do oporu z ustawień fabrycznych i nie wiem jak wrócić do GZ50 :(

 

tak sobie na oko skręciłeś bez pomiarów spalin???????? Pozostałe parametry zostawiłeś bez zmian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P5 oznacza ze masz osiągnięta temp na zasilaniu i przekroczona o 6stopni.

 

Ja na razie uruchomiłem piec na zasilaniu podłogówki na 25stopni i piec pracuje na minimum ale przy tym minimum i tak przeciaga temp. zasilania o 6stopni. I tak jak osiągnie 31 stopni na zasilaniu to palnik się wyłącza, przechodzi na 3 do 10 minut w tryb 5 a potem w tryb 8 aż woda krążąca ostygnie do 19 stopni i znowu się załącza. Nie mam żadnego jeszcze sterownika.

 

Tyle że ja mam sterownik VS5500 Plus podpięty pod piec. I, jak sama nazwa wskazuje, to on powinien chyba sterować piecem.

 

Pozdrawiam

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest". Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza??

 

to oznacza, że sterownik zażądał np temperatury 30 stopni w obiegu i do tylu kocioł nagrzał, a że sterownik nie wysłał jeszcze informacji, że temperatura pomieszczeń została osiągnięta, to kocioł miesza wodę w obiegu przy wyłączonym palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wyświetlanie 5 i 8 to u mnie to występuje wówczas kiedy jak tu napisano zadana temperatura zasilania zostaje przekroczona o 6C.

Pytanie dlaczego zostaje przekroczona? U mnie wiem dlaczego - za mały pobór wody z układu w efekcie następuje jej przegrzewanie bo zagrzana w piecu woda nie ma gdzie odpłynąć a płomienia też nie można zmniejszyć. Pewnie czasem musi zadziałać bypass.

Ten zbyt mały pobór mam wtedy kiedy pozamyka mi się kilka pętli na rozdzielaczu (sterowanie wg 6 termostatów). I w tym momencie przydałby się piec o mniejszej mocy albo jakiś bufor dla CO. Na następny sezon pomyślę o czymś takim bo podłogówka ma za małe zapotrzebowanie wody względem wydajności tego pieca.

Inną przyczyną wyświetlenia 5 może być po prostu osiągnięcie min. stosunku TZ/TP a to się dzieje kiedy dom jest nagrzany i układ CO nie oddaje już większych ilości ciepła więc TP jest wysoka.

Nie wiem jak na takie sytuacje reagują różne sterowniki bo póki co ich nie mam ale nie sądzę że zmieną prawa fizyki i obniżą zużycie - jeżeli coś pomogą to może tylko w kwestii właśni optymalizacji przerw w pracy pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego sterowniczka PT55.

 

Czy potrzeba dodatkowego czujnika zewnętrznego do pt55, czy tez on wykorzysta czujnik zewnetrzny podłączony do kota?

 

Wykorzystuje podpięty do kotła. Ma możliwość podpięcia własnego czujnika temp. podłogi, który nadzoruje "wyłączenie awaryjne" w przypadku zbytniego wzrostu temperatury - ale to opcjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie ludzie! :)

 

Strasznie kombinujecie i przede wszystkim nie czytacie intrukcji. Moze nie jest najlepiej napisana, ale większosc spraw tam jednak jest - łacznie z tym, ile obrotów śruby wymagane jest do przestawienia z propanu na GZ i odwrotnie! Oczywiscie mowie tu o "duzej" instrukcji.

 

Nie rozumiem tez czemu pakujecie sie w jakies niestandardowe wynalazki - Celcia nie jest az tak droga, zeby z niej rezygnowac.

 

Ja w tej chwili juz mieszkam i nie mam z kotlem zadnych problemow. Chodzi tak, jak ma chodzic. Jak nie chce podrzewac CWU to daje funkcje ECO i nie jest podgrzewana. Ustawilem sobie nawet program dobowy i wszystko dziala tak, jak trzeba. Celcia jest faktycznie uzyteczna - nie trzeba wlazic do kotlowni no i znacznie wygodniej sie wszystko programuje.

 

LAMP - To gdzie i jak ustawia sie maks temp zasilania jest tez jak byk w instrukcji. Na sterowniku sie tego chyba nie ustawia, tylko na piecu. I jest to nastawa nadrzedna, zreszta nie moze byc inaczej - wystarczy sprawe przymyslec. Parametr ten liczony jest podczas projektowania instalacji, wiec powinien byc stałą, niezależną od chwilowych zachcianek. Np. rozkład rurek podłogówki od niej zależy.

 

U mnie w tej chwili T zasilania ustawiona jest na 45st. Caly dom w podlogowce, poza drabinkami w lazienkach, ktore jednak sa po prostu wpiete w rozdzielacze jak zwykle pętle. Układ prosty dzięki temu jak drut. Kocioł choci przez prawie cały czas na mocy 1. Powierzchnia ogrzewana identyczna z Twoja - 220m2, z tym, ze kubatura pewnie sporo większa, bo to wszystko jest "pełnej" wysokości (a nawet więcej, bo salon ma 3,1m). Do tej pory od odpalenia 21 grudnia spalił 340m3 - czyli prawie 19m3/dobe. Ale na razie dom jest jednym wielkim mostkiem termicznym - nieocieplony w 1/3, nieocieplona zelbetowa plyta stropowa wystajaca poza obrys budynku, brak parapetów itp.

 

Te 22kW to obawiam się, że tzw. projektant wziął se z d... - po prostu zostosowal tę samą metodę, co mój pożal-się-Boże hydraulik: "Panie - liczy się 100W/m2". Jakoś podejrzanie odpowiada to wynikowi działania : 220x100 :)

 

Mnie wyszło z OZC ok. 8kW, choć to przy przyjęciu działającego rekuperatora (który jeszcze nie działa).

 

Czyli - owszemm MCR 24 jest zdecydowanie przewymiarowany, ale, jak ktoś już zauważył, trudno dostać coś modulującego niżej w podobnej cenie. Jakoś przeoczyłem tego Junkersa 18 cośtam - chyba moduluje od nieco niższej temp a cenę ma też dobrą. Teraz bym pewnie jego właśnie wziął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tez czemu pakujecie sie w jakies niestandardowe wynalazki - Celcia nie jest az tak droga, zeby z niej rezygnowac.

 

PT55 kosztuje 213, najtańsza Celcia 20, którą znalazłem kosztowała 585 - Może dla Ciebie to nie jest wielka różnica w cenie... :p

 

i powiedz mi co takiego oferuje Celcia, że nie miałbym skorzystać z innego znacznie (dla mnie) tańszego rozwiązania? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem sobie nawet program dobowy i wszystko dziala tak, jak trzeba. Celcia jest faktycznie uzyteczna - nie trzeba wlazic do kotlowni no i znacznie wygodniej sie wszystko programuje.

 

To samo mogę powiedzieć o PT55 :)

 

Kocioł choci przez prawie cały czas na mocy 1.

 

U mnie podaje w procentach ;)

 

Czyli - owszemm MCR 24 jest zdecydowanie przewymiarowany, ale, jak ktoś już zauważył, trudno dostać coś modulującego niżej w podobnej cenie.

 

Zgadzam się jak najbardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...