Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

FlashBack napisałeś żeby nie laczyc krawedzi oryginalnych z krawedziami cietymi (tak plytowac by unikac tych sytuacji ew. plyte przyciac). Możesz powiedzieć dlaczego nie można?

Krawędź cięta z krawędzią oryginalną trochę się nie lubią... możliwość pękania... jeśli już się tak zdarzy należy takie połączenie traktować jak normalne cięte-poprzeczne czyli podeprzeć profilem i ja jeszcze nawet oryginalną krawędź też fazuję nożykiem. Reszta to tak jak normalna krawędź cięta.

 

Flash ma rację że należy tak rozplanować rozmieszczenie płyt i profili by coś takiego nie wyszło... czyli tak jak glazurnik kładąc pierwszą płytkę wie jak położy ostatnią... niestety czasem nie idzie tak dobrze... korytarz w kształcie litery L gdzie może być zbyt dużo odpadów czy przejście naroża w kosz i specyficzny wymiar - nijak nie da się czasem wyjść z całymi płytami ale wtedy należny taką krawędź podeprzeć profilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam.

mam pytanie odnosnie polaczenia slizgowego. chodzi mi o to, ze przyklejajac paroizolacje przy scianach troche spieprzylem, bo klejac ja tasma o szerokosci 1,5 cm, zamiast na profil UD, tasme kleilem tuz pod nim. folia jest wiec zalozona z duzym zapasem na sciane. czy teraz po przykreceniu plyt moge wykorzystac ja zamiast tasmy malarskiej i po prostu zaszpachlowac i nadmiar odciac?? czy tez jeszcze na to kleic tasme malarska??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie dotyczące naprawy pęknięć na płytach karton gips. Chodzi o to że popękało mi w paru miejscach po paru miesiacach użytkowania. Pomieszczenie to łazienka na poddaszu. Bardzo ciepło a zarazem wilgotno. Stelarz idzie w poprzek płyt co 40 cm tak jak ma być ale popękało niestety. CZy mam zacinać nożykiem do 1 cm na szerokości i 3/4 głębokości następnie oczyścić zagruntować na to dać uniflota i papier czy może flizeline albo siatkę a może dwa na raz. Proszę o porady jak to zrobić najlepiej. CZy może czeka mnie odkręcanie płyt.

Dodam do tego ze popękała mi jena ścianka działowa i to na łączeniu płyt na profilu. Proszę o konkretne podpowiedzi co i jak zrobić. BO wydaje mi się że a suficie to ok a ściana działowa? Widocznie profile przykrecone do płatwi i dlatego.

CZekam na porady i sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie dotyczące naprawy pęknięć na płytach karton gips. Chodzi o to że popękało mi w paru miejscach po paru miesiacach użytkowania. Pomieszczenie to łazienka na poddaszu. Bardzo ciepło a zarazem wilgotno. Stelarz idzie w poprzek płyt co 40 cm tak jak ma być ale popękało niestety. CZy mam zacinać nożykiem do 1 cm na szerokości i 3/4 głębokości następnie oczyścić zagruntować na to dać uniflota i papier czy może flizeline albo siatkę a może dwa na raz. Proszę o porady jak to zrobić najlepiej. CZy może czeka mnie odkręcanie płyt.

Dodam do tego ze popękała mi jena ścianka działowa i to na łączeniu płyt na profilu. Proszę o konkretne podpowiedzi co i jak zrobić. BO wydaje mi się że a suficie to ok a ściana działowa? Widocznie profile przykrecone do płatwi i dlatego.

CZekam na porady i sugestie

...jak naprawić pęknięcia napisałem i wkleiłem fotki w tym poście:

 

jak naprawić pęknięcia na płytach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie dotyczące naprawy pęknięć na płytach karton gips. Chodzi o to że popękało mi w paru miejscach po paru miesiacach użytkowania. Pomieszczenie to łazienka na poddaszu. Bardzo ciepło a zarazem wilgotno. Stelarz idzie w poprzek płyt co 40 cm tak jak ma być ale popękało niestety. CZy mam zacinać nożykiem do 1 cm na szerokości i 3/4 głębokości następnie oczyścić zagruntować na to dać uniflota i papier czy może flizeline albo siatkę a może dwa na raz. Proszę o porady jak to zrobić najlepiej. CZy może czeka mnie odkręcanie płyt.

Dodam do tego ze popękała mi jena ścianka działowa i to na łączeniu płyt na profilu. Proszę o konkretne podpowiedzi co i jak zrobić. BO wydaje mi się że a suficie to ok a ściana działowa? Widocznie profile przykrecone do płatwi i dlatego.

CZekam na porady i sugestie

...jak naprawić pęknięcia napisałem i wkleiłem fotki w tym poście:

Co do nazewnictwa linku i wykonania (w/g fotek w poscie) to, pozwole sie nie zgodzic.

procz gruntownej kosmetyki nie ma mowy o naprawie chocby z faktu nie poprawienia oplytowania otworu drzwi , inst. elektr. pomine.

Mimo to Zdrowych i Pogodnych Świąt.

 

jak naprawić pęknięcia na płytach

Oczywiście zgadzam się z tym że jest to raczej kosmetyka bo gdybym miał to naprawić to oczywiście totalne wyburzenie ścianki i od nowa stawianie jej... to było nierealne wiec zrobiłem to co dało się zrobić... gwarancji na to nie daję ale są zastosowane dobre szpachlowki i wielowarstwowo siatka (wcześniej szpachel spoinowa to gips Dolina Nidy i siateczka) ...elektryki tez nie ruszałem bo nawet nie bylo wiadomo co to za kabel... skąd idzie i dokąd zmierza... naprawa nie zawsze oznacza rozbiórkę i stawianie od nowa... czasem trzeba "ściemnić" ale najlepiej jak się da... ciekawe czy wytrzyma to dłuzej... już przeszło 2 miesiące spokój... oby jak najdłużej..

 

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przede wszystkim dzięki za odpowiedź w moim temacie.

Tak się zastanawiam bo napawiał narazie nie będę tych pęknięć poczekam aż domek siądzie (dokładniej garaż. Może przedstawię pokrótce sytuację.

Był domek z poddaszem, ja dobudowałem garaż z zamieszkałym poddaszem. Zmieniona została konstrukcja dachu i garaż stoi na oddzielnych fundamentach. Wiadomo jedno stao już z 9 lat a to dopiero rok. Wszystko inaczej pracuje i na styku starego muru z nowym będzie pękać pewnie. Ale myśle sobie że jak poczekam troszke i się wszystko za rok może dwa uleży wtedy naprawiać.

 

I jak będe naprawiał czy nie mogę napierw dać flizelinę 1 warstwę na uniflocie a potem wtopie siatkę 10 cm szerok. Oczywiście wcześniej nacięcia, gruntowanie i czyszczenie wedle wskazań ROmKona. Ale dziwne bo pęka tylko narazie w łazience. CZy to wina wilgoci ?.

Proszę o wasze sugestie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osadzanie tasmy narożnikowej z wkładką aluminiową :http://www.youtube.com/watch?v=HwBI-3TVkYw

spoinowanie i slizg:http://www.youtube.com/watch?v=-WoAoHXvkzo

 

czy pojemnik na mase szpachlowa to foremka do ciasta ? :D

tak dokładnie foremka do ciasta :lol: używają jej tzw. "wyjechani" i teraz "wróceni" co "tam" łyknęli trochę "tamtejszej" angielsko-skandynawskiej technologi :wink: ...a jak dałem takiemu pacę do ręki kazałem mu szpachlować to twierdził że i owszem umie ale "u nas w Szwecji" szpachluje się czymś innym i on tutejszymi narzędziami to robić nie umie... no i tam na gotowych mieszankach robili... no i za złotówki to on tez nie będzie robić bo to co miał tu w zł to tam miał w euro... biedak nie umiał odnaleźć się po powrocie... ale ciekawe po co wracał jak tak dobrze mu było!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

4) wg mnie warto przykręcić płytę do bocznych profili UD i łączenie ze ścianą zrobić taśmą amerykańską, połączenia ślizgowe mi się nie podobały. Taśma TT jest b.mocna, trochę elastyczna i tam gdzie tak zrobiłem nie pęka na razie. W miejscach połączeń ślizgowych pęka i pewnie pękać będzie.

 

Czy ktoś widział po kilku latach połączenie ściany z płytą robione (na sztywno bez ślizgu) taśma amerykańska Tuff-Tape? Ciekawi mnie czy to da rade wytrzymać czy mimo wszystko i tak powstanie pęknięcie na połączeniu.

 

Czy przy sztywnym połączeniu za pomocą TT zawsze warto przykręcić płytę do profila UD?

 

ms.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do maestro Rom-Kon:

Probuje zrozumiez ponizsze zdjecie i mam maly problem.

1. Co to jest ten szeroki zolty pasek na sciance kolankowej? Czy jest on rowniez zalozony na skos i zaszpachlowany tam. Czy moze jest to zwykla tasma maskujaca, ktora potem odrywasz (tylko po co ona tam)? A moze jest to ta flizelina, ktora zabezpieczy przed niechcianym peknieciem duzo po nizej styku scianka kolankowa-skos?

2. Nie rozumiem, co znaczy (gleboko- separacja)?

3. Rozumiem, ze siatke wtapiamy tylko w skos, nie zakladamy na scianke kolankowa, w taki sposob, ze dolna krawedz siatki licuje ze stykiem skos-scianka? Tak, ze jak peknie to tylko przy dolnej krawedzi siatki? Takie pekniecie nie pojdzie w gore, bo jest siatka, oraz w dol, bo jest flizelina?

4. Jezeli to jest flizelina, to czemu nie zastosowales zamiast niej zwyklej siatki jak na skosie?

 

...nic nie kombinuj... dosuń do ścianki, przyklej (głęboko-separacja) taśmę i szczelinę zaszpachluj spoinówką. Będzie tak kontrolowane pęknięcie które maskuje się akrylem. Nie powinno się trwale łączyć ścianki kolankowej ze skosem. Siatkę dosunąć do ściany ale nie zawijać!

 

http://images39.fotosik.pl/50/23e634d7c7f3b813med.jpg

 

...tak mówi Wam Crazy Horse...

Howgh!

 

:D :D :D :D :D

 

Dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do maestro Rom-Kon:

Probuje zrozumiez ponizsze zdjecie i mam maly problem.

1. Co to jest ten szeroki zolty pasek na sciance kolankowej? Czy jest on rowniez zalozony na skos i zaszpachlowany tam. Czy moze jest to zwykla tasma maskujaca, ktora potem odrywasz (tylko po co ona tam)? A moze jest to ta flizelina, ktora zabezpieczy przed niechcianym peknieciem duzo po nizej styku scianka kolankowa-skos?

2. Nie rozumiem, co znaczy (gleboko- separacja)?

3. Rozumiem, ze siatke wtapiamy tylko w skos, nie zakladamy na scianke kolankowa, w taki sposob, ze dolna krawedz siatki licuje ze stykiem skos-scianka? Tak, ze jak peknie to tylko przy dolnej krawedzi siatki? Takie pekniecie nie pojdzie w gore, bo jest siatka, oraz w dol, bo jest flizelina?

4. Jezeli to jest flizelina, to czemu nie zastosowales zamiast niej zwyklej siatki jak na skosie?

 

...nic nie kombinuj... dosuń do ścianki, przyklej (głęboko-separacja) taśmę i szczelinę zaszpachluj spoinówką. Będzie tak kontrolowane pęknięcie które maskuje się akrylem. Nie powinno się trwale łączyć ścianki kolankowej ze skosem. Siatkę dosunąć do ściany ale nie zawijać!

 

http://images39.fotosik.pl/50/23e634d7c7f3b813med.jpg

 

...tak mówi Wam Crazy Horse...

Howgh!

 

:D :D :D :D :D

 

Dziekuje za odpowiedz

 

Po oprofilowaniu a przed foliowaniem i płytowaniem przyleja się taśmę separacyjną czyli taką która separuje szpachlówkę spoinową (vario lub uniflot) od ściamy - nie pozwala na sklejenie się płyty G-K i ściany. W narożniku powstaje kontrolowane pęknięcie. Jako taśmę separacyjną można użyć żółtej taśmy malarskiej lub dowolnej innej... wyrażenie "głęboko wklejona" znaczy właśnie pod płytą.

 

taśma maskująca (żółta) chroni również ścianę przed "upapraniem" przy szpachlowaniu - ściana była już zrobiona na gotowo...

 

 

taśmę spoinową (siatka, flizelina lub papierowa) daje się do narożnika - nie wywija się na łączenie ściana - skos czy skos - ścianka kolankowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki raz jeszcze.

Wlasnie rady takich fachowcow sa niezastapione.

 

1. A czy na styku sufit podwieszany-sciana, tez robisz kontrolowane pekniecie? Czy moze tym razem wywijamy tasme, fizeline na druga płaszczyzne, czyli zespalamy je. Powiem, ze na dole mam sufilty podwieszane i fachowcy nie dali tam zadnej siatki. Powstalo tam pekniecie kontrolowane. Jako, ze nie wiedzialem, ze ono jest ''kontrolowane'' doszlo do sporu z fachowcami. Musze chyba im jeszcze za to podziekowac :)

Ps: W pekniecie dalem sylikon akrylowy i pekniecia nie widac. Mysle ze jeszcze lepszy efek daloby odseparowanie tasma maskujaca, tak jak w przypadku scianka-skos.

2. Czy znasz cos lepszego niz sylikon akrylowy?

3. Czy mozeszmi wyjasnic jeszcze, co ma na celu wtapianie tej siatki w skos? Moze w ostatniej wypowiedzi bylem blisko? ''Takie pekniecie nie pojdzie w gore, bo jest siatka'' - takie profilaktyczne zastosowanie?

 

Dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...