Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

no to juz przynajmniej wiemy gdzie rom-kom zdobywa doswiadczenie. serwis youtube :p. Gwiazdą tego filmiku nie jest czasami forumowy flashback? w avatarku widac jego forumowy avatar więc zbyt duże prawdopodobieństwo zeby nazwać to przypadkiem :). czego to ludzie nie zrobią żeby zaistnieć w internecie :). Nie stosuje taśm papierowych do spoinowania płyt bo płyty, które stosuje a jest to w zaleznosci od kiesy inwestora rigips albo lafarge mają zbyt płytkie wgłębienie. Rom-kom poczytaj najpierw jakiego tematu moje wypowiedzi dotyczą. Mowa była o naroznikach. Stara szkoła mnie nie interesuje. Gdyby mnie interesowała szpachlowałbym sciany doliną nidy a sciany gruntował farbą olejna :).

ps. nie chwal sie zbytnio na temat "odbytych" przez ciebie kursów. to widać przecież na pierwszy rzut oka 8)

 

ps2. http://www.youtube.com/user/GipsKartonITD#p/a/u/1/HwBI-3TVkYw

padłem. nie róbcie tego u siebie w domu. uzyskanie równej linni w ten sposób bliskie zeru. starcie papieru przy szlifowaniu naroznika - bardzo prawdopodobne (dlatego tez blaszki powinny isć na zewnątrz jeżeli już.

 

Ciekawe stwierdzenie.... bardzo ciekawe... widocznie tego uczą na "kursach"... no ale cóż... ja się na tym nie znam... jestem z minionej epoki...

 

...dzisiaj jest niedziela - dzień święty.... to może pomódl się za mą duszę... tekst modlitwy (tak dla przypomnienia) przedstawiam poniżej:

"Gdy wieczorne zgasną zorze.

Zanim głowę do snu złożę. Modlitwę moją zanoszę.

Bogu ojcu i synowi, dopierdolcie sąsiadowi.

Dla siebie o nic nie proszę, tylko mu dosrajcie proszę.

Kto ja jestem? Polak mały. Mały zawistny i podły.

Jaki znak mój - krwawe gały.

Oto wznoszę moje modły, do Boga, Marii i Syna,

zniszczcie tego skurwysyna.

Mego brata sąsiada, tego wroga, tego gada.

Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara,

żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb,

żeby mu się córka z czarnym, i w ogóle żeby miał marnie.

Żeby miał AIDS, zabijaka,

oto modlitwa Polaka."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jako ze przeczytalem caly watek, i mimo to mam metli w glowie, bardzo prosze o wyjasnienie mi kilku rzeczy.

 

1. Czy w miejscu laczenia sie plyt (krawedz cieta), powstala szczeline najpierw nalezy wypelnic np;Vario, poczekac az stwardnieje ponownie naniesc Vario i wtopic fizeline?, czy tez szceline wypelnic Vario i odrazu wtopic fizeline?

 

2. To samo pytanie, tyle ze dotyczy laczenia sufitu z sciana ( oczywiscie polaczenie slizgowe) oraz orginalnych krawedzi, w moim przypadku plyty rigips ?

 

3. Jakiej gotowej, masy finiszowej, uzyc do pomieszczen wilgotnych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze przeczytalem caly watek, i mimo to mam metli w glowie, bardzo prosze o wyjasnienie mi kilku rzeczy.

 

1. Czy w miejscu laczenia sie plyt (krawedz cieta), powstala szczeline najpierw nalezy wypelnic np;Vario, poczekac az stwardnieje ponownie naniesc Vario i wtopic fizeline?, czy tez szceline wypelnic Vario i odrazu wtopic fizeline?

 

2. To samo pytanie, tyle ze dotyczy laczenia sufitu z sciana ( oczywiscie polaczenie slizgowe) oraz orginalnych krawedzi, w moim przypadku plyty rigips ?

 

3. Jakiej gotowej, masy finiszowej, uzyc do pomieszczen wilgotnych ?

 

 

odp.1 wypełnić szczelinę i od razu wtopić np. papier ( bez namaczania )

 

odp.2 tak samo jak punkt 1 , proponowałbym zrobić to tak: wypełnij gipsem szczelinę pomiędzy ścianą a sufitem z gk. następnie nanieś odpowiednią ilość nie zagęstego gipsu na miejsce gdzie będziesz wtapiał np. papier tzw. amerykański, po przyklejeniu zbierz umiejętnie nadmar gipsu z rogów, aby uzyskać odpowiedni efekt ( równa linia w rogu ) , gipsu do tego możesz użyć np. Semin 86

ps. ja tak robię i jest "git"

 

odp.3 zarówno do suchych pomieszczeń jak i do wilgotnych nie ma znaczenia jakim gipsem poszpachlujesz, myślę, że późniejszy problem z różnymi niespodziankami np. w łazienkach polega na źle wykonanym zagruntowaniu jak również stosowanie nieodpowiednich farb ( musi być latesowa ) zaś jeśli chodzi o gipsy, które mogę Ci polecić to Stabill PG41, Semin68 oraz na finisz Schietrock z wiadra, osobiście ich używam i jest zawsze " GIT " :wink:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile stopni ma ten kąt?

90 stopni lub zbliżone nie musisz dawać tasmy. flieselinę w takich naroznikach stosuje sie tylko jak np. uciąłes płytę za daleko od sciany, przukładowo 1cm i gdybys tylko to zaszpachlował to powstało by pęknięcie w miejscu wypełnienia. dlatego dobrze jest takie miejsce zazbroic flieseliną. Narożniki papierowe badz te nowe, z tworzywa stosuje w naroznikach o szerokich i ostrych kątach rozwarcia.

 

W narożnikach 90stopni nie daje się taśmy? A nie pęknie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile stopni ma ten kąt?

90 stopni lub zbliżone nie musisz dawać tasmy. flieselinę w takich naroznikach stosuje sie tylko jak np. uciąłes płytę za daleko od sciany, przukładowo 1cm i gdybys tylko to zaszpachlował to powstało by pęknięcie w miejscu wypełnienia. dlatego dobrze jest takie miejsce zazbroic flieseliną. Narożniki papierowe badz te nowe, z tworzywa stosuje w naroznikach o szerokich i ostrych kątach rozwarcia.

 

W narożnikach 90stopni nie daje się taśmy? A nie pęknie ?

Pęknie! Na mur-beton pęknie! Pójdę nawet dalej - głowę dam że pęknie!

...bo ma pęknąć! To jest właśnie kontrolowane pęknięcie które później maskuje się akrylem z tuby... to taki wentyl który rozpręża naprężenia (tak to sobie wymyśliłem :lol: ) ...jeśli płyta nie jest dopasowana do ściany i są "dziury" to trzeba dać taśmę spoinową ale na styk do narożnika - nie wywijać na ścianę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki raz jeszcze.

Wlasnie rady takich fachowcow sa niezastapione.

 

1. A czy na styku sufit podwieszany-sciana, tez robisz kontrolowane pekniecie? Czy moze tym razem wywijamy tasme, fizeline na druga płaszczyzne, czyli zespalamy je. Powiem, ze na dole mam sufilty podwieszane i fachowcy nie dali tam zadnej siatki. Powstalo tam pekniecie kontrolowane. Jako, ze nie wiedzialem, ze ono jest ''kontrolowane'' doszlo do sporu z fachowcami. Musze chyba im jeszcze za to podziekowac :)

Ps: W pekniecie dalem sylikon akrylowy i pekniecia nie widac. Mysle ze jeszcze lepszy efek daloby odseparowanie tasma maskujaca, tak jak w przypadku scianka-skos.

2. Czy znasz cos lepszego niz sylikon akrylowy?

3. Czy mozeszmi wyjasnic jeszcze, co ma na celu wtapianie tej siatki w skos? Moze w ostatniej wypowiedzi bylem blisko? ''Takie pekniecie nie pojdzie w gore, bo jest siatka'' - takie profilaktyczne zastosowanie?

 

Dziekuje za odpowiedz

 

ad.1) ...zrobione profesjonalnie - nie łączy się na sztywno. Pęknięcie maskuje się akrylem z tuby... przed ostatecznym malowaniem dobrze jest poprawić i przy następnym malowaniu też... akryl wysycha i traci "objętość" i jednokrotne nałożenie raczej nie wystarcza

 

ad.2) stosuję akryl w tubie... a swoją drogą kto to nazwał silikonem? Ze silikonem akryl ma wspólną tylko tubę i nic poza tym...

 

ad.3) nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie.... taśmę spoinową (obojętnie jaką) wkleja się w narożnik po to by szpara (szczelina) pomiędzy plytą a ścianą po wypełnieniu szpachlówką spoinową była "zazbrojona" i ewentualne pęknięcie ma pojawić się przy ścianie w narożniku a nie na krawędzi ciętej płyty i wypełnienia szpachlówką - wtedy pęknięcie może pojawić się np. 1cm od narożnika.

 

Mam jeszcze jedno pytanie do Rom-Kon:

Przypuscmy, ze juz nalazyles gladz na taki odseparowany skos. Czy ta tasme separujaca usuwasz po paru dniach porzez odciecie nozykiem? Czy moze da sie ja wyciagnac nie uszkadzajac kontrolowanej szczeliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile stopni ma ten kąt?

90 stopni lub zbliżone nie musisz dawać tasmy. flieselinę w takich naroznikach stosuje sie tylko jak np. uciąłes płytę za daleko od sciany, przukładowo 1cm i gdybys tylko to zaszpachlował to powstało by pęknięcie w miejscu wypełnienia. dlatego dobrze jest takie miejsce zazbroic flieseliną. Narożniki papierowe badz te nowe, z tworzywa stosuje w naroznikach o szerokich i ostrych kątach rozwarcia.

 

W narożnikach 90stopni nie daje się taśmy? A nie pęknie ?

Pęknie! Na mur-beton pęknie! Pójdę nawet dalej - głowę dam że pęknie!

...bo ma pęknąć! To jest właśnie kontrolowane pęknięcie które później maskuje się akrylem z tuby... to taki wentyl który rozpręża naprężenia (tak to sobie wymyśliłem :lol: ) ...jeśli płyta nie jest dopasowana do ściany i są "dziury" to trzeba dać taśmę spoinową ale na styk do narożnika - nie wywijać na ścianę!

 

Tylko wtedy robi się ślizg,a nie można na sztywno? To akurat za strony Rigips-a:

http://images35.fotosik.pl/106/9e9dc49f72f6f103m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Z racji, ze tamat uciekl, ponowie moje pytanie:

 

Mam jeszcze jedno pytanie do Rom-Kon:

Przypuscmy, ze juz nalazyles gladz na taki odseparowany skos. Czy ta tasme separujaca usuwasz po paru dniach porzez odciecie nozykiem? Czy moze da sie ja wyciagnac nie uszkadzajac kontrolowanej szczeliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, ze tamat uciekl, ponowie moje pytanie:

 

Mam jeszcze jedno pytanie do Rom-Kon:

Przypuscmy, ze juz nalazyles gladz na taki odseparowany skos. Czy ta tasme separujaca usuwasz po paru dniach porzez odciecie nozykiem? Czy moze da sie ja wyciagnac nie uszkadzajac kontrolowanej szczeliny?

...no faktycznie temat spadł z topu ale nie popadł w zapomnienie :wink:

 

Taśmę separacyjną obojętnie jaka to by nie była wycina się nożykiem. Nie ma sposobu na jej wyciągnięcie. Chociaż idealnym rozwiązaniem byłoby właśnie takie wyciągnięcie tej taśmy by nie uszkodzić krawędzi i by powstała szczelina... ale niestety nie da się. jeśli chodzi o szczelinę dylatacyjną taką jaka powinna być to można pokombinować z taśmami elastycznymi - piankowymi. Ale według mojego doświadczenia to taśma separacyjna spokojnie wystarcza ale już wokół drewnianych słupów to lepiej dać właśnie separację z takiej pianki - słup dosyć mocno potrafi się "kiwać". Przyznam szczerze że jeszcze nie kombinowałem z tymi taśmami a słupy zawsze owijałem albo folią strech i taśmą malarską albo parę (2-3) warstw zwykłej taśmy malarskiej i nie miałem problemów... jak do tej pory - opukać! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile stopni ma ten kąt?

90 stopni lub zbliżone nie musisz dawać tasmy. flieselinę w takich naroznikach stosuje sie tylko jak np. uciąłes płytę za daleko od sciany, przukładowo 1cm i gdybys tylko to zaszpachlował to powstało by pęknięcie w miejscu wypełnienia. dlatego dobrze jest takie miejsce zazbroic flieseliną. Narożniki papierowe badz te nowe, z tworzywa stosuje w naroznikach o szerokich i ostrych kątach rozwarcia.

 

W narożnikach 90stopni nie daje się taśmy? A nie pęknie ?

Pęknie! Na mur-beton pęknie! Pójdę nawet dalej - głowę dam że pęknie!

...bo ma pęknąć! To jest właśnie kontrolowane pęknięcie które później maskuje się akrylem z tuby... to taki wentyl który rozpręża naprężenia (tak to sobie wymyśliłem :lol: ) ...jeśli płyta nie jest dopasowana do ściany i są "dziury" to trzeba dać taśmę spoinową ale na styk do narożnika - nie wywijać na ścianę!

 

Tylko wtedy robi się ślizg,a nie można na sztywno? To akurat za strony Rigips-a:

http://images35.fotosik.pl/106/9e9dc49f72f6f103m.jpg

Jak dobrze poszukasz w necie to jeszcze znajdziesz technologię płyt GK na drewnie i przybijanej gwoździami do stelarza :lol:

 

W każdej instrukcji wykonania jest (powinien być!) zapis "według stanu wiedzy na dzień...". Tak było np. z krawędzią typu PRO (KPOS) i taśmą siateczkową... teraz absolutnie nie zalecają jej a nawet zabraniają jej stosowania (dlaczego to wyjaśniłem -chyba- na wcześniejszych stronach tematu) a ja ją stosuję i nie mam problemów... ale trzeba wszystko robić z głową... nie można podchodzić do wszystkich łączeń w identyczny sposób bo w jednym przypadku się to sprawdza a w innym nie zadziała...

 

W tym przypadku czasem stosuje się a czasem nie... czasem na sztywno a czasem na ślizg... i za to nam płacicie Szanowni Inwestorzy całkiem spore pieniądze ze my wiemy - chociaż pod Waszymi bramami na budowie ustawia się "ogonek" wykonawców za dużo mniejsze pieniądze :wink: ...i dlatego ja nigdy nie wygram żadnego przetargu jeśli kryterium jest tylko cena :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o narożnik-kąt 90 stopni. Jedna warstwa płyt. Profile CW/UW50. Wysokość ściany ok 2m. Nie wiem jakie jeszcze informacje są potrzebne,żeby zdecydować czy na sztywno czy ślizg?
połączenia sztywne robię przede wszystkim w zabudowach specjalnych (panele oświetleniowe itp.) w tym wypadku spokojnie nożna dać jeśli już nie typowego ślizga na śliskiej taśmie to na separacji czyli nakleić taśmę malarską by szpachlówka nie złapała dwóch ścian... oczywiście jeśli szczelina pomiędzy płytami przekracza 1-2mm to oczywiście siatka lub inna taśma spoinowa do narożnika... podczas szlifowania taśmę wycina się nożykiem a te dwie płaszczyzny pozostają trwale oddzielone... narożnik wypełnia się akrylem z tuby... akrylowanie dobrze jest powtórzyć przy ostatecznym malowaniu dekoracyjnym (na kolor).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...