Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ok zrozumiałem, czyli sfazuje i zaszpachluje z taśmą

 

odstep plyty od sciany 5mm.spoina akrylowa to drogie i niepewne rozwiazanie, tansze i pewniejsze jest klasyczne spoinowanie. szpachla np. sheetrock (gotowa masa szpachlowa do spoinowania, osadzania tasm, szpachlowania finiszowego- ostatniego, przed uzyciem dokladnie wymieszac).
a co do szeetrocka to jedna masa uniwersalna taka ? czy są rózne, bo nie zwróciłem uwagi na napisy na wiaderkach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
dzięki wielkie, fajnie, że znowu pomagasz, to podsumowując jak mam płytę dotykającą ściany to tą krawędź należy: sfazować, odpylić, zagruntować, szczelinę wypełnić spoinówką i wkleić fizelinę lub papier ? czy coś znowu namieszałem. Mam tylko obawy, że w pierwszej warstwie płyt zdarza się że płyta nie ma wymaganego odstępu od ściany i nie wiem jaki to będzie miało wpływ na pękanie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pierdziele zaj... ie się przy tym szpachlowaniu na początku robiłem płyty na styk do ścian, zeby uniknąć tam szpachlowania, potem wybiłeś mi to z głowy i dalej robiłem z odstępem, teraz jeszcze sfazować w tamtych pomieszczeniach i zrobić zgodnie ze sztuką to nie lada wyzwanie i le może kosztować zrobienie tego przez fachowca, bo słabo mi na samą myśl. Musze bardzo liczyć się z kasą, ale to chętnie bym zlecił
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co cie zalamuje spoinowanie, czy plyty i ich obrobka?

te fazowanie mozolnie użonych płyt z myślą, że jak równo będą to nie trzeba będzie szpachlować, obcinałem oryginalne spłaszczenia od ścian w tym celu, do tego jeszcze wklejenie fizeliny na około i zaszpachlowanie tego równo. Wiem, że dla Ciebie zawodowca to śmieszne, ale dla mnie to kupa dodatkowej roboty i znowu ileś tam włosów mniej z nerwów ( już nie wiele zostało, więc może i nerwy się skończą :-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielcie się doświadczeniem jak szlifujecie krawędzie o kącie rozwartym, że wychodzą Wam równo (liniowo znaczy się). Prostokątne wychodzą mi równo, ale te rozwarte to jak byk szczał :-( . Taśma MidFleks ładnie trzyma linię, a po zaszpachlowaniu przy szlifie mi się to rozjeżdża :-( :-( :-( .

Już tak kombinuję po jakiejś linijce szlifować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiero zaczynam szpachlować i mam już serdecznie dość, bo po prostu tego nie umiem i dochodzę do wszystkiego metodą prób i błędów, ( naszczęście kumpel pożyczył mi żyrafę i najwyżej więcej poszlifuję), ale przy tym kącie rozwartym to myślę że kluczowym problemem jest prawidłowe zaszpachlowanie, a dotarcie to tylko żeby wyrównać ew przejścia od szpachlowań. tak kombinuje może spróbować ostrą szpachlą wstępnie nieco zeskrobać, a potem wyrównać papierem ( ja tak robiłem przy spoinówce jak za bardzo wystawała w rogach)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po dzisiejszym szpachlowaniu to stwierdzam, że za grubo szpachli walisz na tą taśmę, ona jest na tyle wypukła, że po niej jedź szpachelką szpachlująć, ew na koniec tylko delikatną warstwę wykończeniówki daj i będzięsz miał kant

 

To będzie pewne. Mnie się tylko nie podoba jak przebija taśma i dlatego zacząłem ją kryć. Reszta to skutek.

 

Czekam na speców, może Wódz coś zdradzi ze swoich sposobów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To będzie pewne. Mnie się tylko nie podoba jak przebija taśma i dlatego zacząłem ją kryć. Reszta to skutek.

 

Czekam na speców, może Wódz coś zdradzi ze swoich sposobów?

...a wódz przeoczył pytanie bo wątek spadł z topu... niestety...

pewnie już sobie poradziliście ale odpowiem może dla "przyszłych pokoleń"

 

Jesli płytowanie wyszlo dobrze i krawędź równa to wklejenie taśmy Mid-Flex to sama przyjemność! Trzeba uważać by nie było za dużo gipsu pod nią... ma być dobrze dociśnięta do płyty! po zaszpachlowaniu trzeba szlifować... jeśli użyło się szpachlówki tzw. zerówki (drobne ziarno i można ściągnąć do zera) to szlifuje się tak by uwidocznić samą krawędź. Nie bójcie się że taśmę widać! jeśli po gruntowaniu i pierwszym malowaniu farbą będzie coś widać to delikatnie poprawić szpachlówką z wiaderka (gotową) i jeszcze raz delikatnie drobnym papierem przeszlifować. ja do szlifowania takich krawędzi używam szlifierki oscylacyjnej ale spokojnie można użyć zwykłej szlifpacy i papieru ściernego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ ja do szlifowania takich krawędzi używam szlifierki oscylacyjnej ale spokojnie można użyć zwykłej szlifpacy i papieru ściernego.

 

no właśnie, czym warto szlifować żeby zrobić a się nie narobić :) a przede wszystkim nie popsuć :) szlifierką oscylacyjną o prostokątnej stopie czy obrotową mimośrodową o stopie okrągłej? jakiej gradacji papiery używać? żyrafę pomijam bo za droga do jednorazowej roboty i ponoć jak się nie umie to więcej szkód można narobić niż pożytku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...