Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Was o wladcy poddaszy.

z racji iz kupilem ostatnio (w sumie to nie wiem po co) pismo ogolnobudowlane gdzie napisali ze na polaczenie sciany z sufitem (skosu z sufitem) nie zaleca sie stosowania tasmy siatkowej tylko i wylacznie flizeline. Bazujac jednaka na tymze forum zamierzam uzyc wlasnie siatki.

Jakies wnioski, rady, obserwacje Panow ekspertow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie o prawidłowe "obrobienie" jętek , które są widoczne bo sufit jest montowany nad nimi.

Przy zakładniu płyt z GK zostawiłem szczelinę rzędu 0,5 cm wokół jętek ( je przeciącia skusu sufitu z jętką ).

I jak ją teraz wypełnić i zaszpachlować. Bo jak rozumiem propblemem jest to że jętka czyli drewno pracuje nie należy na styk do gipsować.

W jedną z takich szczelin dałem testowo akryl ale po tych kilku miesiącach akryl wysechł , skurczył się i są pęknięcia.

Może tam wstrzykąć piankę montażową a może włożyć gąbkę ?

Nie mam pojęcia.

Z góry dziękuję za radę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

farba Śnieżka Grunt to nie jest GRUNT!!! Tylko farba podkładowa! nie nadaje się do gruntowania! ...zresztą w "instrukcji obsługi" jest napisane że podłoża chłonne (a gips takim jest) należy zagruntować normalnym, typowym gruntem...

 

a teraz moja opinia... farba podkładowa Śnieżka Grunt jest "gięsta" czyli dali do niej dużo "kisielu"... bez tego "kisielu" byłaby cienkim rosołkiem... ma slabe krycie - nie zamalujecie nią plam czy innych przebarwień... ale ma też zaletę - po pomalowaniu ma wyraźnie szorstką powierzchnię... dodatek krzemionki koloidalnej??? cena - prawie 60zł - nie jest adekwatna do jakości... za porównywalną cenę można dostać już naprawdę bardzo dobrą farbę ale niestety bez dodatku "grunt" w nazwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was o wladcy poddaszy.

z racji iz kupilem ostatnio (w sumie to nie wiem po co) pismo ogolnobudowlane gdzie napisali ze na polaczenie sciany z sufitem (skosu z sufitem) nie zaleca sie stosowania tasmy siatkowej tylko i wylacznie flizeline. Bazujac jednaka na tymze forum zamierzam uzyc wlasnie siatki.

Jakies wnioski, rady, obserwacje Panow ekspertow?

 

zestawienie - taki ranking sposobów zbrojenia od najlepszego do najgorszego:

 

 

  1. zbrojenie taśmą "amerykańską" Tuff Tape na szpachlowce spoinowej Vario lub Uniflot
  2. zbrojenie taśmą papierową na powyższych szpachlówkach
  3. taśma siateczkow, taśma flizelinowa... która lepsza? pewnie równe sobie
  4. sama spoinówka vario lub Uniflot bez taśm

oczywiście to jest również zestawienie od nadroższego do najtańszego rozwiazania...

 

...ostatnio policzyłem Inwestorowi że na taśmach TT(50zł/30mb) i MidFleks(80zł/30mb) samo spoinowanie kosztowało go przeszło tysiaka.... a gdzie finisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do gruntowania mozna uzyc farby Bondex rozcieczonej z woda 50\50 ?

Nie znam Bondex'a (słyszałem ale nie malowałem nią) ale jest farba którą polecają jako grunt na gipsy... jest to Aquatex firmy Kabe jest to farba silikatowa do malowania pomieszczeń "mokrych" a po rozcieńczeniu 50/50 nadaje się jako grunt... droga ale dobra... zresztą poczytaj na stronie Kabe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale pierwsze to jak cerowanie trupa.

drugie dla wszystkich rodzai mas

trzecie i ostatnie dla mas konstrukcyjnych.

i dlaczego tylko te spoinowki sa przeciez jeszcze inne doskonale gipsy.

 

...muszę zacytować bo za chwilę skasujesz tego posta i moja odpowiedź bedzie w próżnię....

 

Nie wiem co masz do tych hamerykańskich taśm... jakieś uprzedzenie? ja mam tylko uprzedzenie co do ceny - nie wiem dlaczego taki kawałek plastiku kosztuje aż tyle!!!

 

Co do szpachlówek vario i uniflot to wydaje mi się że sa to najpopularniejsze spoinówki na rynku i do tego bardzo dobre... więc nie wiem do czego pijesz... vario poznałem 12lat temu(a może nawet jeszcze wcześniej?) i naprzemiennie z uniflotem stosuję do dziś.

 

Samą spoinówkę podobno można stosować na stabilnych podłożach takich jak ściana murowa oklejona płytą G-K... ale ja się jeszcze nie odważyłem na to... zawsze dawałem i nadal daję siatkę nawet jeśli jest to płyta na ścianę murową....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od tego jaka mamy czy tez chcemy zastosowac farbe i jakie podloze. czyli co jest na plytach.

a poniewaz watek o poddaszu to zapraszam priv.

...a może inni - ja też - chcieliby dowiedzieć się jaki grunt stosować? Flash no nie bądź żyła... oświeć nas... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

no niestety ale góra poleciała tą śnieżką grunt

tak ją spece polecali i sie upierali że kupiłem trochę

na dół mam zwykłą białą i zwykły grunt

do tej śnieżki dolewali jeszcze gruntu.....

w każdym bądź razie faktycznie słabo kryje - miałem kilka zacieków/plam z impregnatu więźby na ścianie i nie pokryło

czym to potraktować? mam białą tiqurillę?

chłopcy chcą to "olejną" potraktować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon

Kiedys pisales o "swoim" sposobie szpachlowania polaczen plyt - czyli siatka w dwoch warstwach wraz ze spoinowka (to tak w skrocie). Czy tą samą technologie stosujesz do tasm papierowych?

Cena tego zaoceanicznego patentu jest faktycznie wysoka, pokusze sie na zakup dla jednego pokoju, reszte zrobie na siatce - z czasem zobaczymy czy jest jakac roznica - oby nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

do tej śnieżki dolewali jeszcze gruntu.....

w każdym bądź razie faktycznie słabo kryje ...

 

a jak ma kryć jak ją rozrzedzili? na opakowaniu tak napisane jest, że rozrzedzać gruntem można? raczej po to jet taka konsystencja żeby taką stosować, zgęstniała bodajże mozna rozrzedzić max. 5% domieszka wody ale też nie można rozrzedzać przy malowaniu wałkiem lub pędzlem, niestety u nas wykonawcy zawsze mają swoje "lepsze" sposoby używania produktów, lepsze niż to co zaleca producent, zrobią po swojemu, namieszaja systemów, produktów, producentów, a potem "panie jakaś lipny ten pana zakup"

zacieków nie pokryła ci śnieżka grunt czy kolejne właściwe (i właściwie położone po wyschnięciu) warstwy farby nawierzchniowej? jeśli farby to jaka to farba?

na uparte zacieki widziałem kiedyś w sklepach farby dedykowane "na plamy", kiedys za granicą tez czegoś takiego używaliśmy, faktycznie pomaga, tyle, ze miałem wrazenie że właśnie są na bazie farby "olejnej" nie wodnej, na mokre czy wilgotne nie można było tego stosować, i zamalować dopiero po wyschnięciu, odparowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może być więc jakiś tańszy grunt z Castoramy czy lepszy np. z Ceresitu?Śnieżką dopiero pomalowałem z 1,5 metra - kupiłem w Liroyu w promocji za 49 zeta.

 

Czy to generalnie ma jakieś znaczenie?Kuzyn samodzielnie robił poddasze prawie 10 lat temu bez "porad z forum" pierwszy raz i do dzisiaj nic mu nie pęka.Gruntować też niczym nie gruntował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

no niestety ale góra poleciała tą śnieżką grunt

tak ją spece polecali i sie upierali że kupiłem trochę

na dół mam zwykłą białą i zwykły grunt

do tej śnieżki dolewali jeszcze gruntu.....

w każdym bądź razie faktycznie słabo kryje - miałem kilka zacieków/plam z impregnatu więźby na ścianie i nie pokryło

czym to potraktować? mam białą tiqurillę?

chłopcy chcą to "olejną" potraktować?

Powiedz "chłopcom" żeby sobie tą olejną wsadzili w.... no wiadomo w co! faktycznie były czasy kiedy trzeba było cuda robić bo niczego specjalistycznego w sklepach nie było... używało się faktycznie różne dziwne mazidla np. ja stosowałem na plamy lakier podkładowy Capon... ale jak to mawiaja nasi bracia Czesi - to se ne wrati!!! Dziś do plam i zacieków używa się specjalistycznej farby... farby na plamy i zacieki... jest to emalia alkidowa na bazie rozpuszczalnika - śmierdzi jak jasna... faktycznie w tym podobna do olejnicy ale tylko tym że śmierdzi... pierwszą warstwę nakłada się rozcieńczoną (najczęściej rozpuszczalnikiem - powinno być rozcieńczalnikiem - do wyrobów alkidowych EKO-1) nawet 1:1 drugą warstwę już bez rozcieńczenia lub rozcieńczoną w niewielkim stopniu... emalia ta kryje plamy w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon

Kiedys pisales o "swoim" sposobie szpachlowania polaczen plyt - czyli siatka w dwoch warstwach wraz ze spoinowka (to tak w skrocie). Czy tą samą technologie stosujesz do tasm papierowych?

Cena tego zaoceanicznego patentu jest faktycznie wysoka, pokusze sie na zakup dla jednego pokoju, reszte zrobie na siatce - z czasem zobaczymy czy jest jakac roznica - oby nie.

już od dosyć dawna zawsze daję siatkę jako pierwszą warstwę zbrojącą bezpośrednio na płytę... obojętnie czy druga warstwa to też siatka czy flizelina, papier czy "amerykańska"... a co mi szkodzi... niewiele mojego czasu a nikły pieniądz Inwestora... a to na jakich taśmach pracuję to zależy od zasobności portfela Inwestora... niestety... ja też chcialbym tylko stosować kosmiczne technologie ale niestety życie urealnia moje zapędy... z zasady narzucam tylko taśmy Midfleks - tu Inwestor jakoś musi przeżyć tą moją "rozrzutność" - czasem użyję jednej rolki TT na trudne miejsca (a bywają takie) a resztę z przyczyn "obiektywnych" robię na siatkach... nie stronię również od taśm papierowych - jak się je dobrze opanuje to są podobno lepsze od siatek (tak twierdzi np. Rigips - ale na szkoleniach tylko wspomina o tym a szkoli na siatkach :D). teraz robię poddasze na "amerykańcach" i to tylko na płączenia pomiędzy płytami a krawędziowkę w ramach oszczędności ma papierowej... taśm i Vario poszło za przeszło 1000zł...

 

Podsumowując... jesli stelaż i płyty są dobrze wykonane to obojętnie na jakiej taśmie bedzie wykonane spoinowanie to nie powinno się nic dziać... ale wystarczy błąd w profilach czy płycie to nawet "amerykańce" nie są wstanie uratować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...