Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

Dzięki za podpowiedź, ja też amator "przeszkolony" przez posty Wodza, Flasha i Zygi, (za co im wdzięczy po grób) jeszcze tylko podpytam, a pierwszą warstwę finiszu szlifować?

pzdr

 

ja nie szlifowałem, na pierwszą poszła druga i dopiero szlif, oczywiście starałem sie nakładać tak, żeby nie tzreba było jej (tej pierwszej warstwy) szlifować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Flash wiem to, ale jakaś gumiasta ta sniezka była no i mi nie wyszlo, jak juz wspomniałem amator jestem więc trace czas i materiał. PZDR

 

Zeskrob najwyżej najwieksze garby szpachelką i pojedź z drugą warstwą. Możesz ją sobie nieco rzadziej rozrobic niż te pierwszą ( ale nie mniej niż podaje producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przeczytałem cały temat od początku i jestem duuużo mądrzejszy, ale chciałbym być pewien na 100% przed wykonywaniem dalszych prac więc wolę zapytać.

Mam w dwóch pokojach ułożone na stelażach płyty (tylko sufit i skos) przez pseudo fachowca... pomijam fakt, że zastosował ruszt podwójny zarówno na suficie jak i skosie przez co obniżył mi wszystko z jakieś 10cm niepotrzebnie...) oraz nie dał żadnej taśmy ślizgowej przy łączeniu sufitu z płyt ze ścianą (tynki na zaprawie c-w).

 

1. Spoiny płaskie, oryginalne łączenia płyt - dałem siatkę, zaszpachlowałem. Wg Was chciałbym na to zatopić jeszcze flizelinę, tak dla pewności. Czy dobrze?

 

2. Na suficie trzeba było płyty dosztukowywać więc mam nieoryginalne łączenia. Pseudo-fachowiec w tych miejscach na całej długości krawędzi na szerokość ok 3cm "ścieniował" płyty gdzieś na 2mm. Przez co mam pasy gołego gipsu płyt na takich łączeniach - podobno "tak się robi". Nie ma mowy o żadnym fazowaniu. Chcę więc krawędzie sfazować, zagruntować i tak samo zaspoinować siatką i flizeliną. Będzie dobrze?

 

3. Połączenia sufit z płyt - ściana. Dużo się o tym naczytałem i z racji ograniczonych funduszy zdecyduję się na taśmę papierową. Płyty od ściany odstawały na jakieś 2-5mm (różnie). Mój kolejny fachowiec (teść) starej daty budowlaniec, stwierdził, że wpierw trzeba te szczeliny zagipsować. Później na to chcę dać w/w taśmę papierową (ale tylko na sufit z płyt! nie na ścianę otynkowaną!), równo do krawędzi i zagipsować. Ewentualnie po całym gipsowaniu i gruntowaniu dać na to akryl i malować. Czy tak będzie dobrze?

 

4. Najgorsze - połączenie sufit - skos. Płyty przez pseudo fachowca nie były idealnie spasowane, odstęp między sufitem a skosem od 5mm do 1cm. Teść dziś "mi pomógł" i tą szczelinę zagipsował. Czy dobrze? Chcę teraz to łączenie wzmocnić więc skuszę się zapewne w tym wypadku na coś lepszego, aby ten kąt rozwarty ładnie wyprowadzić. Nada się do tego ta taśma mid-flex Solidbudu?

 

5. Pozostaje obróbka okien dachowych (kąty wewn. i zewn). Czy w tym wypadku najlepiej używać znowu tej samej taśmy mid-flex? Czy może jakieś tańsze rozwiązanie również się sprawdzi? Jakieś narożniki z wkładką aluminiową?

 

6. Skosy (jak to bywa na poddaszu) opadają na murłatę, murłata została "obita" płytą gk (tak na wysokość ok 17cm), niżej jest zwykła ścianka otynkowana. Pozostaje więc ostatnie połączenie - skos z gk i ścianka z płyty gk. Czy można zastosować tutaj flizelinę, taśmę papierową czy może jakaś droższą taśmę?

 

Na razie to chyba wszystko :) Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Czytałem w którymś poście, że nasz "szaman" stosował wpierw siatkę a później na to mocniejszą flizelinę. Mam już w jednym pokoju ułożoną siatkę. Chciałbym kupić flizelinę i użyć jednak nią w drugim pokoju. Czy na tą ułożoną siatkę mam więc najlepiej dać drugi raz siatkę? Czy w drugim pokoju zastosować od razu dwie warstwy flizeliny? Wszystko chcę zagipsować więc trochę grubsze łączenia mi nie przeszkadzają.

 

ad.2 Nie dam rady tych płyt zdemontować, są już połączone wspomnianą siatką na reszcie krawędzi. Czy w takim wypadku zastosować tak jak pisałem grunt i na to wtopić flizelinę?

 

Ad.4 Źle napisałem - kupiłbym taśmę Tuff Tape na to połączenie gdyż jest trochę tańsza od mid-flex (ok. 50zł zamiast 100zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie za bardzo rozumiem "pozbyl sie przynajmniej siatki"... czy na ta pierwsza warstwe siatki dac drugi raz siatke czy flizeline? Czy w drugim pokoju dac od razu flizeline x2?

2. sprobuje jakos je zdemontowac, ale co sie moze z nimi dziać gdybym zostawił? one maja jedynie na w sumie 4 krawedziach "cieńszą" warswte płyty bez papieru i tak musialbym to spoinowac i nalozyc "na równo" gipsu

3. uzywam jakiegos zwyklego gipsu szpachlowego (franspol, nida gips), czy wraz z nim mozna uzywac tej tasmy tuff tape? czy moze kupic zwykla tasme papierowa V z wkladka aluminiowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z poddasza, płyty bez papieru zostały zastąpione normalnymi, choć teściowi się to bardzo nie spodobało, to jednak postawiłem na swoim. A jedyny jego argument to taki, że: "skoro nieoryginalne łączenia płyt tylko się lekko fazuje to jak dasz na to siatkę i zagipsujesz będziesz miał bułę". Nie oznajmiłem mu jeszcze, że zamierzam cały sufit i skos zagipsować gładzią więc wg mnie wszystko się uda wtedy wyrównać.

 

Proszę więc o odp. na wcześniejsze pytania, od poniedziałku już sam zamierzam wszystko dokupić i zrobić tak jak się powinno robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Ok więc kupię flizelinę i ją zastosuję.

Ad.2 Pozostały więc łączenia z niesfazowanymi oryginalnie krawędziami - zamierzam tak jak było mówione lekko sfazować krawędzie, w szczelinę dać szpachli, następnie wtopić flizelinę i wygładzić na równo gładzią.

Ad.3 Na razie, tak jak pisałem posiadam gips franspol i nida - zgodnie z Waszymi zaleceniami na spoiny zakupię jakąś szpachlę do spoinowania. Widzę, że Uniflott i Vario, które polecacie są dosyć drogie... Cekol C40 nieco tańszy, ale ponoć nadaje się do spoinowania bez taśm. Czy tym Cekolem C40 mogę spoinować również z wykorzystaniem flizeliny? Na sam koniec nada się Cekol C45? Zarówno na spoiny jak i ściany.

 

Dzięki FlashBack za dotychczasowe odpowiedzi.

Edytowane przez sunnyluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O słuchajcie Blade Twarze... Natchną mnie Wielki Dobry Manitou i kazał te słowa przekazać dalej:

...nic nie kombinuj... dosuń do ścianki, przyklej (głęboko-separacja) taśmę i szczelinę zaszpachluj spoinówką. Będzie tak kontrolowane pęknięcie które maskuje się akrylem. Nie powinno się trwale łączyć ścianki kolankowej ze skosem. Siatkę dosunąć do ściany ale nie zawijać!

http://images39.fotosik.pl/50/23e634d7c7f3b813med.jpg

 

Pytanie: Na murłacie mam pasek płyty gk, czy w tym wypadku również siatki/flizeliny nie zawijać na ścianę? (ten pionowy pasek płyty na murłacie?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunny posłuchaj sie Flasha, duzo cię to nie będzie kosztować a zrobisz od podstaw dobrze i zyskasz 10cm! ja po przeczytaniu "którymśtam" na łączeniach dalem flize i gdzieniegdzie TT, szapachla to Uniflot na ok 100m2 wystarczył worek 25kg, potem na to AkrylPutz Snieżki i jakos wyszło! Na razie nic nie pęka ale se roboty podwójnej narobiłem przez kombinowanie na "tanio" ze hej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunku! Moje pierwsze spoiny nie wyszły!!!! Zaczęłam od sufitu: uniflot, siatka i druga warstwa z flizeliną. Zrobiły się bąble pod flizeliną, tak jakby się nie przykleiła. Jak to naprawić? Zerwać wszystko, czy "wyciąć" w tych miejscach gdzie nie przylega flizelina? Co źle zrobiłam? A może flizelinę moczyć? Proszę o radę. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta, nie wiem kto ci poradził siatkę ale lepszym rowiązaniem jeżeli chcesz juz się podwójnie zabezpieczać jest dawanie podwójne fizeliny. Fizelina musi być zatopiona w spoinówce z 2 stron. Wyszły ci bąble bo pod fizeliną nic nie ma. Nie namaczaj fizeliny. Pobąblowane miejsca wytnij nożykiem i nałóż od nowa. jak nie chcesz robić grubej wastwy to wklej fizelinę na klej do tapet na fizelinie. Powstanie zbroja nie do rozerwania.

Generalnie fizelina jest mocniejsza trzykrotnie od siatki wieć po co stosowac siatkę? Ja stosuje 1 warstwę fizeliny i nic mi nie pęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady! Myślałam, że nie zrozumiałam techniki, ale to chyba bardziej chodzi o wprawę i wyczucie. To moje partactwo tak mnie zniechęciło, że 3 dni na poddasze nie wchodziłam! Mam nadzieję, że po poprawce będzie ok. Wydawało mi się, że uniflot wychodzi mi za gęsty, muszę nad tym popracować. Pozdrawiam!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady! Myślałam, że nie zrozumiałam techniki, ale to chyba bardziej chodzi o wprawę i wyczucie. To moje partactwo tak mnie zniechęciło, że 3 dni na poddasze nie wchodziłam! Mam nadzieję, że po poprawce będzie ok. Wydawało mi się, że uniflot wychodzi mi za gęsty, muszę nad tym popracować. Pozdrawiam!!!!

 

Na twoim miejscu zerzygnowałbym z uniflotu na rzecz vario. cena ta sama ale vario ma 45 minut czas wiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam takie pytanie:

-mam tynki cw, zacierane kwarcem, zadnej gladzi i na poddaszu chcialam tez tak zrobic, ale mam pewne wątpliwosci:

-jezeli dam siatke czy fizeline, na laczeniach to trzeba by to zaszpalchlowac,tak? jezeli zaszpachlowac to gipsem, tak? to jak to bedzie wygladac na tej scianie cw?? jakos tego nie lapie, to mi wyjdą takie gladkie plamy-placki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tam gdzie płyty KG, to już chyba raczej nie tynki CW. Właśnie dlatego u mnie podwieszone sufity są wylizane gipsem, a ściany CW mam, podobnie jak ty, wykończone tzw. gładzią tynkową (Quick Mixa).

 

ja nie wiem czy dobrze rozumiem...

-jezeli sufity i skosy mam z KG to sciany musze miec rowniez gladkie (gladz)?

dlaczego tam gdzie plyty KG to juz chyba raczej nie tynki CW?

 

-mozesz podeslac zdjecie jak to wyglada na laczeniu skosu lub sufitu ze scianą po tej gladzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...