Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie, narożniki zewnętrzne robicie aluminiowe czy z PCV? Taśma z wkładką metalową wydaje mi się za delikatna.. chociaż może się mylę???

 

 

No i nie wiem czym szpachlować. Zastanawiam się nad STABILL Start na pierwszy raz a na drugi STABILL Final lub ACRYL PUTZ ST10 start

Edytowane przez MKarkut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, narożniki zewnętrzne robicie aluminiowe czy z PCV? Taśma z wkładką metalową wydaje mi się za delikatna.. chociaż może się mylę???

 

 

No i nie wiem czym szpachlować. Zastanawiam się nad STABILL Start na pierwszy raz a na drugi STABILL Final lub ACRYL PUTZ ST10 start

 

Zewnętrzne robię na dallas sheetrock ( kąt prosty) mid-flex strait-flefxa na kąt rozwarty,

szpachlowanie- zielony sheetrock na wklejanie taśm i niebieski na pierwszą i drugą warstwę.

Odradzam acryl putz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc. Właśnie jestem przed zakupem gładzi i próbuję wyliczyć ile jej potrzeba. Polecono mi gipsar. Zamierzamy pokryć całość płyt a nie tylko złączenia. Ile schodzi gładzi na metr kwadratowy? Jakie jeszcze materiały są potrzebne? Powierzchnia to 550m kw ścian i sufitów. Wszystko w płytach k-g bo domek w technologi szkieletowej.

 

Z góry dziękuje

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc. Właśnie jestem przed zakupem gładzi i próbuję wyliczyć ile jej potrzeba. Polecono mi gipsar. Zamierzamy pokryć całość płyt a nie tylko złączenia. Ile schodzi gładzi na metr kwadratowy? Jakie jeszcze materiały są potrzebne? Powierzchnia to 550m kw ścian i sufitów. Wszystko w płytach k-g bo domek w technologi szkieletowej.

 

Z góry dziękuje

 

Ten który polecał Ci gipsar to chyba Twój wróg . . . :/ Omijaj ten gips wielkim łukiem.

Znajdź producenta zerknij na zużycie i masz wyliczone.

Nida, franspol, acryl - putz . . . są jeszcze inne b.dobre firmy.

Jakie inne materiały są potrzebne ?

Jesteś już po spoinowaniu płyt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten który polecał Ci gipsar to chyba Twój wróg . . . :/ Omijaj ten gips wielkim łukiem.

Znajdź producenta zerknij na zużycie i masz wyliczone.

Nida, franspol, acryl - putz . . . są jeszcze inne b.dobre firmy.

Jakie inne materiały są potrzebne ?

Jesteś już po spoinowaniu płyt ?

 

Dlaczego nie gipsar, możesz uzasadnić? Jako zaletę podano mi że łatwo się szlifuje a będziemy to robić sami.

Płyty nie są spoinowane dopiero nas to czeka. Wiem że są taśmy papierowe i fizelinowe no i siatka, które z nich najlepiej jak się nie ma wprawy? A może jeszcze coś innego? I tu też jak obliczyć ile będzie potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie gipsar, możesz uzasadnić? Jako zaletę podano mi że łatwo się szlifuje a będziemy to robić sami.

Płyty nie są spoinowane dopiero nas to czeka. Wiem że są taśmy papierowe i fizelinowe no i siatka, które z nich najlepiej jak się nie ma wprawy? A może jeszcze coś innego? I tu też jak obliczyć ile będzie potrzebne?

 

To że się łatwo szlifuje to jedno a to że się rozwarstwia to drugie. . .

Chyba polecał Ci to sprzedawca, który w życiu tym nie szpachlował . .

Wybór należy do Ciebie. Papier lub fizelina, odpuść siatkę, jeśli nie jesteś pewny swojego stelażu oraz płytowania możesz użyć taśm strait - flex.

Chociaż najlżejsza w opanowaniu jest fizelina.

Taśmę / papier czy też fizelinę wklejasz na vario czy też uniflott'a.

Ile materiału ? Wejdź na stronę rigipsa tam masz program do obliczeń.

 

P.S. są to moje wytyczne, są też inne zgodne ze sztuką . . .

Edytowane przez zeusrulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam, ostatnio pierwszy raz ocieplałem poddasze i robiłem suchą zabudowę małego pokoju.Z tego względu mam kilka pytań co do spoinowania i malowania gk. Z tego co czytam na necie, często fachmany stosują masę uniflota razem z taśmą papierową, siatką lub fizeliną. Ciekaw jestem czy ktoś stosował tę masę samą bez dodatkowych wzmocnień. Z tego co na worku jest napisane- masa do bezspoinowego szpachlowania gk. Więc pytanie, po co płacić tyle kasy i jeszcze dawać taśmę??? Ja użyłem szpachli doliny nidy + fizelinę i jest ok. Jeśli chodzi o malowanie. Czy jest możliwe całkowite pokrycie białą farbą płyt gk, zaszpachlowanych tylko na łączeniach, bez przejechania całości warstwą finishową? Zagruntowałem wszystko unigruntem rozcieńczonym wodą 1:1, przemałowałem 3 razy Dekoralem Akrylit W, i lipa. Tam gdzie nałożona szpachla gipsowa, czyli łączenia, widać ciemniejsze przebicia, Na szczeście nie są zauważalne przebicia zaszpachlowanych wkrętów. Jakieś sugestie, gdzie popełniłem błąd? Remoncik potraktowałem jako test swoich umiejętności, przed ociepleniem całego poddasza w nowo budowanym domu. Poza lekkimi przebiciami wyszło całkiem fajnie. W nowym domu na pewno całość przejadę warstwą finishową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie to uniflot czy jakakolwiek super kosmiczna masa zbrojenie dać trzeba.

Co do szpachlowania spoin to idzie zrobić wszystko tak aby nic nie było widać, trzeba użyć odpowiednich materiałów i mieć trochę umiejętności, szpachlowanie po całości jest łatwiejszym sposobem. Wracając jeszcze do spoin osobiście robiłem pierwsze malowanie śnieżką grunt.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoinowanie płyt gipsowych zaczyna od gipsu do wklejania siatki a kończymy naciąganiem gipsu typu "finsh" Najważniejsze to zagruntować płytę na końcach ciętych przed montażem. Jeżeli płyty dają płaską powierzchnie po montażu, to można naciągać tylko łączenia - Jeżeli nie zatrudnisz fachowca to licz się z godzinami przycierania i łatania:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam 5 rok i pojawiła się taka wada: otóż łączenie płyt ze ścianami murowanymi zostało wykończone (połączenie ich) silikonem. Było fajnie ale teraz w kilku miejscach się to odspaja... na pewno za jakiś czas czeka mnie naprawa tego... jak to zrobić, żeby więcej się tym nie zajmować ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
Sory, ale zagapiłem się. Może powodować. Szczególnie wtedy, gdy akrylowanie przeprowadzono przed gruntowaniem, na nie odpylonej powierzchni. Może również wtedy, gdy szczelina kwalifikowała się pierwotnie do szpachlowania i dopiero później akrylowania i pierwszy etap pominięto (zbyt szeroka dla akrylu). Może, jeśli z jakich powodów ruchy dachu lub konstrukcji poddasza byłe zbyt duże i spoina elastyczna nie poradziła sobie z nimi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale zagapiłem się. Może powodować. Szczególnie wtedy, gdy akrylowanie przeprowadzono przed gruntowaniem, na nie odpylonej powierzchni. Może również wtedy, gdy szczelina kwalifikowała się pierwotnie do szpachlowania i dopiero później akrylowania i pierwszy etap pominięto (zbyt szeroka dla akrylu). Może, jeśli z jakich powodów ruchy dachu lub konstrukcji poddasza byłe zbyt duże i spoina elastyczna nie poradziła sobie z nimi.

Dzięki. Mam akryl. Tak myślę, że te ruchy dachu mogą być przyczyną... I znowu - nie pamiętam jak to było z tym gruntowaniem, ale chyba jednak po akrylowaniu, bo to robiła ta sama ekipa i najpierw robili docieplenia i płyty... wiec to też... nie wszędzie się odspaja ale jednak kilka miejc do naprawy będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam akryl. Tak myślę, że te ruchy dachu mogą być przyczyną... I znowu - nie pamiętam jak to było z tym gruntowaniem, ale chyba jednak po akrylowaniu, bo to robiła ta sama ekipa i najpierw robili docieplenia i płyty... wiec to też... nie wszędzie się odspaja ale jednak kilka miejc do naprawy będzie...

 

Jakby robili przed gruntowaniem, zaraz po szlifowaniu to ten akryl nie chciałby się trzymać albo odpadł albo cholera wie co jeszcze z nim :p

Pierwsze gruntowaniem, później akryl.

 

Pozdrawiam

Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...