Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

Rom-Kon: na spoiny żyrafa. (chyba się zakochałem w tej gadzinie.)

 

A jest jakieś sprytne urządzonko którego używasz w "kontach" albo w łączeniach ścian z sufitem?

Jakieś fajowskie urządzenie w które można by się zaopatrzyć, ale żeby nie robiło białej zadymy w pomieszczeniu?

Czy ratuje jedynie zwykła packa, albo nawet i bez packi tylko papier w łapę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytanie do znawców:

 

Czy po zaciągnięciu spoin siatką i uniflotem należy to zagruntować przez nałożeniem gładzi? Myślę o gładzi gotowej z wiaderka - Sheetrock

z siatka i uniflotem to nie w tej kolejnosci, bez gruntowania.

 

Dokładna kolejność w jakiej robimy to tak: uniflott, siatka, uniflott, papier, uniflott.

 

Teraz na to gładź gotowa z wiaderka - jeszcze jestem przed, potem szlif, grunt, malowanie. Tak jest OK? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończymy powoli ocieplać poddasze. Przyjechał wykonawca od wykończeniówki i powiedział, że trzeba zaakrylować narożniki.

 

Uderzam więc z tematem do mojej ekipy od ocieplenia.

Ekipa od ocieplenia twierdzi, ze teraz jak są taśmy to się już nie akryluje, a poza tym po akrylu narożniki i krawędzie są nieładne, bo zaokrąglone a nie ostre.

 

Jedna i druga ekipa polecana na forum. Nie wiem kto ma rację.

Ja się na tym kompletnie nie znam.

Mam prośbę o podpowiedź - akrylować czy nie?

 

Druga sprawa - przy szpachlowaniu płyt ekipa "wyjeżdza" trochę ze szpachlą na ściany (ok. 10 cm) przez co zaburza mi struktury, bo na ścianach mam tynk cementowo-wapienny. Twierdzą, że tak muszą bo jeśli skończą na styku sufit-ściana to będzie pękać.

czy mają rację?

 

z góry dzieki za pomoc i pozdrawiam

 

trzeba było powiedziec żeby pokazali kawałkiem jak wyglada zaakrylowany narożnik.bo jesli sie niewie że jest zaakrylowany to nie bedzie sie nawet widziec że jest tam cos półokrągłego bo promień jest malutki

 

Powtapiana siatka po kilku latach została powyrywana przez pracując konstrukcje dachu zastanawiam się nad wtopienim taśmy narożnikowej ALUX czy zastosować papierową i powinna wystarczyć.

bedzie ten sam efekt.

 

a nie sądzisz że dach już sie ułożył i nie będzie juz tak pracował ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to może zamiast trolić to może wyjaśnisz co to jest połączenie ślizgowe i dlaczego się je stosuje...
oki ... tasma slizgowa spelnia role dylatacji utrzymujac stala rowna szczeline miedzy spoina a sciana/tynkiem (pekniecie dylatacyjne, przed malowaniem mozna zakryc to miejsce szpachla akrylowa, kitem elastycznym), nie stosujac tasmy slizgowej pekniecie pojawia sie samoczynnie w wyniku naprezen konstrukcyjnych lecz jej powstanie i ksztalt nie jest rowny a raczej przypadkowy, peka polaczenie spoiny z plyta gk na przemian z polaczeniem spoiny ze sciana. w miejsce spoiny na plyty g/k wszpachlowywuje sie dodatkowo tasme z wlokna lub papierowa tak by nie zachodzila na sciane.

ww zastosowanie ma sie rowniez do wszystkich stykow plyt gk montowanych na oddzielnych konstrukcjach - sufit scina z plyty g/k, sufit skosy poddasza, skosy - scianka kolankowa itp.

co do szpachlowania polaczen plyt z cietymi krawedziami, mozna je gruntowac jak i wylacznie oczyscic i nawilzyc woda, nie zalecam stosowania siatki ze wzgledow na jej mala wytrzymalosc, nadajaca sie do tego jest flizelina lub papier - ten wymaga wprawy i znajomosci rzeczy.

.............. wyjaśnienie dla innych.... taśma spełnia rolę ochrony ściany i również separatora bo jest głęboko przyklejona i po szpachlowaniu wycięta nożykiem.
Przed czym/kim ta taśma ma chronić ścianę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
... taśmę namoczoną w wodzie i lekko odciekniętą wkleja się... robi się to bardzo szybko by taśma się nie odparzyła...
A co zrobić jak pojawia się coś a`la bąble, tak jakby tasma odeszła lekko (przesuwając ręką słychać dźwięk jakby pod spodem nic nie było, cos jak pukanie w puste pudełko zapałek.... :) ) ale porównanie mi wyszło). Jak to zlikwidować??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki jest sposób na oczyszczenie łączeń płyt g-k.Pytam bo robiliśmy sufit podwieszany i po ok. miesiącu zaczely pojawiac sie pekniecia na suficie i niestety jest ich coraz wiecej. Niestety mąz to robił i posłuchał jednego niby fachowca ktory mówił ze zwykly gips wystarczy i żeby na styku ściana sufit dodatkowo dać silikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam dwa pytania dot. spoinowania

 

1. przy oknach będą narożniki czy można ewentualnie pod narożnika dąć jeszcze np. flizelinę?? Czy to ma sens??

 

2. na połączeniach skoś - sufit i skos - ścianka kolankowa dam taśmę narożną. Po której stronie prawidłowo powinny być paski alu "na zewnątrz" czy "do środka" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadkach uzasadnionych paski alu do środka, do ściany. Przerabiałem to chwilę temu, jest gdzies w tym wątku lub bliźniaczym o ociepleniu poddasza.

a jak przebiegło finiszowanie?

Ekipie wydaje się, że już kończą, w sobotę chcieli zwijać rusztowania. Ja jestem nieco innego zdania. Jesteśmy umówieni na środę... Nie wszystko jest idealnie stąd zastanawiam się jak to zakończyć. W umowie nie ma słowa o gwarancji, ale przed zapłatą będę chciał ja dostać. Ile gwarancji dajesz na swoje prace i na co konkretnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy każda cięta krawędź płyty powinna być fazowana? Na widocznym zdjęciu na narożnik "przyjdzie" jeszcze narożnik perforowany alu. Czy krawędź też powinna być wcześniej fazowana przed dalszą obróbką?

http://images48.fotosik.pl/181/72e23bd3f0a8e191med.jpg

Nie ta krawędź nie wymaga fazowania ale trzeba nakleić taśmę na łączenie płyt... siateczkową pod narożnik bo sam narożnik słabo przykrywa takie łączenie i potrafi "odstrzelić"... nie wspominam o tak oczywistej sprawie jak zagruntowanie krawędzi....

 

Przykład:

http://images39.fotosik.pl/181/e9bb5fb782f80456med.jpg

 

http://images33.fotosik.pl/443/0fc2cf8f711eb747med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon... powiedz, co to za szkoła z tymi narożnikami z siatką? Czym gruntujesz wspomniane przez ciebie łączenia?

Narożniki zwykłe AL ale zanim się je poloży (wklei) to najpierw płyty trzeba związać ze sobą.... siatką... zwykłą do spoinowania. nie trzeba zawijac na narożnik wystarczy dać na łączenie... a gruntuje każdą krawędź z gipsem na wierzchu (ciętą) dobrym gruntem np. CT17 lub odpowiednik np. Knaufa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuję twój sposób pracy ale dodajesz jej sobie niepotrzebnie. Zamiast gruntu wystarczy woda. Chodzi o to zeby pozbyc sie pyłu który jest na krawędzi płyty. Siatka jest zbędna pod narożnikiem, wystarczy dobrze obsadzony naroznik. Jak już wspomniałem , szanuję sposób w jaki to wykonujesz, domyslam sie, że jestes fachowcem tzw "starej daty" kiedy nie było jeszcze dobrych mas do obsadzania narozników i szpachli. Wnoszę to po tym jak piszesz o szlifowaniu gładzi. Sa gładzie, które papierem 100 czy 120 porysujesz tak, ze trzeba ponownie szpachlować. ja szlifuje zaleznie od gładzi 120 (semin), 220 rigips (profin mix)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...