Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

Ja miałem małe punktowe braki w płytowaniu, a to uszkodzona krawędź płyty ( papier był cały, a srodku wykruszony gips, trzeba bylo wyciac do zdrowego i zrobila sie dziura), a to wycinanie otworu, etc. W takich sytuacjach radziłem sobie Masa naprawcza elastyczna ACRYL-PUTZ FX23 FLEX albo wypełniałem seminem szpachlą. Kupisz w leroyu. Natomiast przy ścianie, jeśli szpara jest na całej długości płyty to bym odradzał wypełnianie czymkolwiek, wszystko wyleci, płyta pracuje. Ja bym wyciął 30cm od sciany i wstawil dociety pasek płyty, oczywiście krawędzie sfazowane i zagruntowane przed spoinowaniem. Jeszcze bym sie upewnil czy ten pasek jest do czego kręcić.

 

ale zaraz tu bedzie ' kawaleria' i wszystko Ci wytłumaczą po fachowemu.

 

A jakbym pasek o szerokości 3cm dokręcił do profilu bocznego (ściennego U30), pomiędzy płytę i ścianę, a na to fizelina i szpachla? Myślisz, że pęknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jakbym pasek o szerokości 3cm dokręcił do profilu bocznego (ściennego U30), pomiędzy płytę i ścianę, a na to fizelina i szpachla? Myślisz, że pęknie?

 

Nie mam takiego doswiadczenia, zeby stwierdzic co definitywnie się stanie. Ale wyobraźnia podpowiada mi, ze to wszystko wykruszy sie lub popeka. Cały ruszt jest (powinien) być ruchomy względem ścian, bo konstrukcja dachu pracuje. Płytowanie na mój rozum, tak jak podłoga pływająca powinna mieć pewna swobodę ruchu. Ja zostawiałem od ścian przynajmniej 5mm szpary i maskowałem to akrylem do płyt KG. Przetrwało 2 zimy i nie ma pęknięć. Tam gdzie mi fachowcy zrobili płytowanie bez szczeliny, tylko spoinowali jak leci od sciany do sciany, wszystko popękało w kantach i rogach. Cale szczęście tylko klatka schodowa.Poza tym, przykręcanie 3 cm paska wkrętem pewnie go pokruszy, aczkolwiek jest patent, wkręcasz wkręt na lewych obrotach az dojdzie do metalu, a potem już normalnie prawe obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem kilka stron postu, wybaczcie że nie cały bo czytania na całe święta? :)

Fajnie było by to zebrać w jakieś kompendium jak zrobić aby było prawidłowo, czego nie robić itp :)

 

Moje pytanie brzmi jak zrobić prawidłowo połączenia na g-k.

Moja wizja jest taka że nakładam uniflota, w to wtapiam flizelinę, lub narożnik papierowy typu TUFF Tape i nakłądam uniflota do równości. Gdy wyschnie jest mało miejsca na gładź w miejscu oryginalnych połączeń na płytach bo cięte i tak muszą być zrobione na górkę więc nie ma problemu.

Co w przypadku gładzi, jak prawidłowo to zrobić, czy też zrobić lekka górkę aby pokryć całe połączenie gładzią, czy szlifować oryginalne połączenie do "zera" jednak w niektórych miejscach gładź zostaje zdarta do zera i wychodzi masa szpachlowa i robi się "dziura" - pewnie będzie widoczna po malowaniu?

 

Niektórzy nakładają gładź na flizelinę zamiast masy szpachlowej - wydaje mi się to złym pomysłem.

Może powinienem lekko nałożyć masę na zbrojenie i zostawić miejsce na gładź?

Jednak chyba ciężkim w wykonaniu bo tak packę zaciągam do równości.

 

Jak zrobić aby było prawidłowo, nie koniecznie szybko - robię to dla siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nakładasz cienką warstwę szpachli na to flizelina i zaciągasz do równości szpachlą czy na górę tylko gładź?

 

Ja przy połączeniach ciętych robię połączenie ok 40-60cm i wydaje mi się OK.

Czyli dajesz warstwę gładzi, szlifujesz i kolejna warstwa i szlifujesz?

 

jakiej gładzi stosować? dużo ludzi poleca semin ETS2 jednak cena tak dobra jak za uniflota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię tak , flizelinę wrzucam do wody , szpachlowy nakładam (nie za gęsty), wtapiam fizeline ( wcześniej trzeba odsączyć rolkę ) , i na koniec jeszcze raz warstewka szpachlowego , póżniej gładż . Jak szpachlowy za gęsty i flizelina sucha to póżniej moga być problemy , Szpachlowy u nas KMK 100 tani i popularny coś koło 20pln za 20kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że myślałem że flizeliny już nikt nie stosuje, może do napraw jakichś drobnych rys... Ale mogę się mylić ;)

Ja urzywam taśmę papierową lub wszelkie odmiany star-flexa (chyba tak się to pisze) czyli tuff tape, mild flexy itp

 

Napisz w jakich miejscach używasz wymienionych taśm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O elita forum ;) szykuje się jakiś sprawdzian rozumiem ;)

Czerwona (tuff tape) do łączenia płyt i narożniki wewnętrzne przy zabudowie okna. Mild fleex - zbrojona wkładką (chyba tak się nazywa) narożniki zewnętrzne przy oknie. Żółte lub zielone (różnią się grubością i sztywnością) - narożniki wewnętrzne pomiędzy sufitem/skosem/ścianą. Papierową taśmę ze względu na jej małą grubość przy zbrojeniu płyty przy ścianie przy taśmie ślizgowej. Nazwy taśm mogę sprawdzić w razie czego...

Wiem że dla prawnego fachowca większość można zrobić taśmą papierową ale dla mnie (amatora) przy 8 m łączenia sztywna taśma ułatwia życie i pozwala wykonać równe łączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mid - flex dosyć droga i gruba trochę więcej pracy wykończeniowej może wymagać (przynajmniej ode mnie) ale faktycznie też można by zastosować, choć osobiście nie wydaje mi się aby przy narożniku wewnętrznym ułatwiała wyrobienie ładnego równego łączenia (ze względu na grubość) - ale może być to tylko moje "widzi mi się". Poza tym medium i original już mam kupione na resztę pracy tak, że pewnie uważam że są najlepsze ;)

Polecam również klej/uszczelniacz i taśmę do klejenia Isovera (drogie jak zaraza ale naprawdę dobre) - nie mam z tą firmą nic wspólnego ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...