Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium


Recommended Posts

Ja posługuję się katalogiem polskiego generalnego, jedynego importera i dystrybutora. A tam jak byk stoi i w wersji papierowej (odkopałem katalog!) i jak widać w wersji elektronicznej.

 

Taśma midflex jest trochę gorszym odpowiednikiem taśmy Easy Flex Pro następczyni taśmy Ultraflex... pewnie tylko nazwa się zmieniła. Ale to nadal jest odpowiednik.

 

Tu jest katalog po angielsku : http://www.certainteed.com/resources/CTG_4096_EasyFlex_PRO_SellSheet.pdf

 

http://www.certainteed.com/products/344427

 

A w nim wyraźnie pokazane na rysunku dla takiego niemoty jak ja ;)

 

Ale spoko. jak już wspomniałem na następnej robocie będzie Uno- Bead albo Big

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja wkleiłem opis ze strony straitflexa. Osobiście uważam że midflex w narożniku wewnętrznym (w samym zagięciu) się marszy i nie wychodzi linia jak przy taśmach original i medium, co innego w narożniku zewnętrznym. Ale ja się nie znam, używam tej taśmy 1,5 roku jak pisałeś (co jest absolutną nie prawdą) i co ja mogę wiedzieć na temat taśm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom, przez dłuższy czas będę jeszcze bez komputera i stąd zastój w kasowaniu postów. Kasowanie nie ma na celu zqcierania śladów bo nie ma co zacierać.. Udzielanie się na fm nie ma dla mnie większego sensu. To serwis komercyjny, a ja nie mam czasu na filantropie. I jeszcze raz powtórzę, nie mocze taśmy papierowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wkleiłem opis ze strony straitflexa. Osobiście uważam że midflex w narożniku wewnętrznym (w samym zagięciu) się marszy i nie wychodzi linia jak przy taśmach original i medium, co innego w narożniku zewnętrznym. Ale ja się nie znam, używam tej taśmy 1,5 roku jak pisałeś (co jest absolutną nie prawdą) i co ja mogę wiedzieć na temat taśm.

Gdy mówiliśmy na fm o taśmach narzędziach to, rom szydzil z nas pisząc, że jesteśmy nawroceni... Cóż taki człowiek dziś musi wciskac, kit. Robi to naprawdę dobrze ma chłop wprawę w urabianiu ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wkleiłem opis ze strony straitflexa. Osobiście uważam że midflex w narożniku wewnętrznym (w samym zagięciu) się marszy i nie wychodzi linia jak przy taśmach original i medium, co innego w narożniku zewnętrznym. Ale ja się nie znam, używam tej taśmy 1,5 roku jak pisałeś (co jest absolutną nie prawdą) i co ja mogę wiedzieć na temat taśm.

 

Sorry ale jak się marszczy??? Przecież trzyma linię jak aluminiowy! Wkładki chociaż pogrubiają ten narożnik to trzymają idealnie linię. Nie ukrywam że gdy jest za rzadka masa to falbanki się robią na krawędzi. ale wystarczy przejechać szpachelką i jest dobrze. nawet jak falbanka się zrobi to warstwa finiszowa przykryje bo narożnik "odbija" do płyty na przeszło 1mm. Dokładnie 1mm grubości taśmy + szpachlówka pod nim. Wiesz co mi nie pasuje przy midflexie? To że jego cena jest nieadekwatna do "myśli technicznej" w niej zawartej. No i może też że jednak jest to taśma papierowa a nie z tworzywa sztucznego jak TT i pokrewne. dlatego od dłuższego już czasu zastanawiam się nad Uno-Bead czy Big.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom, przez dłuższy czas będę jeszcze bez komputera i stąd zastój w kasowaniu postów. Kasowanie nie ma na celu zqcierania śladów bo nie ma co zacierać.. Udzielanie się na fm nie ma dla mnie większego sensu. To serwis komercyjny, a ja nie mam czasu na filantropie. I jeszcze raz powtórzę, nie mocze taśmy papierowej.

Z tym że jest to serwis który zarabia na naszej d... to się zgodzę. Na osłodę mam tylko paru klientów... czy się to opłaca? może tak, może nie ale nie o to chodzi. Po prostu sprawia mi to przyjemność. Ale rozumiem że chcesz też coś ze swojej wiedzy mieć. Na youtubie przynajmniej jeszcze masz parę groszy z tego. Nie potępiam Cię za to.

 

...ale jesli chodzi o moczenie taśm. No sorki ale jeden z Twoich byłych inwestorów zamieścił filmik z Tobą w roli głównej. Nazwał go dobra robota albo coś podobnego. Pokazywałeś jak wklejasz taśmę papierową na łączenie wzdłużne. Taśmę odwinąłeś z rolki bezpośrednio na płycie, odmierzyłeś i uciąłeś-udarłeś przy szpachelce. naniosłeś masę za pomocą szpachli i korytka a później złapałeś taśmę i wsadziłeś ją do wiaderka z wodą. I ten fakt mi utknął w pamięci! Bo albo chwilę wcześniej albo zaraz po tym filmie właśnie wypowiadałeś się na temat tego ze ja taśmy moczę. ja stwierdziłem że dziś te taśmy są jakby impregnowane bo chłoną mniej wody niż te sprzed 20lat ale i tak wolę je namoczyć. Nic to nie szkodzi a czuję się pewniej. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy mówiliśmy na fm o taśmach narzędziach to, rom szydzil z nas pisząc, że jesteśmy nawroceni... Cóż taki człowiek dziś musi wciskac, kit. Robi to naprawdę dobrze ma chłop wprawę w urabianiu ludzi.

 

No masz rację że trochę szydziłem. I twierdziłem że jesteście nawiedzeni a nie nawróceni ;) Ale czy nie miałem racji? Są narzędzia specjalistyczne ale typowo do robót "przemysłowych" a my tu rozmawiamy o poddaszach do 150m2 płyty. Teraz mi się trafiło poddasze około 230m2 płyty. Normalnie salony! I na takie drobne powierzchnie to nawet podnośnika nie opłaca się mieć. kolega kupił i stwierdził że to nieporozumienie. Fajne są gadżety, chciałbym też je mieć ale niestety bardzo drogie i na takich robotach nigdy się nie zwrócą. Rafał wspomniał że bazuka tak ale na 1000m2. Może przesadził ale na 100m2 płyty to się nie opłaca. Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł. Ty Flash pracujesz głównie za granicą. Tam są inne realia. Ja pracuję w okolicach wawy. Warszawa to też już inne państwo. Ale wystarczy wyjechać 50km za wawę i tu następuje zderzenie z rzeczywistością. gdyby nie internet to praktycznie żadnego materiału nie kupię. Wiesz co jest na prowincji? Siatka, gips szpachlowy szarak, gipsar, megaron i już nic więcej. A Rafał tu o dallasach marzy! Realia, realia i jeszcze raz realia! Przecież poza wawą to nawet ciężko kupić taśmę 2-stronną wzmocnioną do wykładzin taką by folię do profili przykleić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że jest to serwis który zarabia na naszej d... to się zgodzę. Na osłodę mam tylko paru klientów... czy się to opłaca? może tak, może nie ale nie o to chodzi. Po prostu sprawia mi to przyjemność. Ale rozumiem że chcesz też coś ze swojej wiedzy mieć. Na youtubie przynajmniej jeszcze masz parę groszy z tego. Nie potępiam Cię za to.

 

...ale jesli chodzi o moczenie taśm. No sorki ale jeden z Twoich byłych inwestorów zamieścił filmik z Tobą w roli głównej. Nazwał go dobra robota albo coś podobnego. Pokazywałeś jak wklejasz taśmę papierową na łączenie wzdłużne. Taśmę odwinąłeś z rolki bezpośrednio na płycie, odmierzyłeś i uciąłeś-udarłeś przy szpachelce. naniosłeś masę za pomocą szpachli i korytka a później złapałeś taśmę i wsadziłeś ją do wiaderka z wodą. I ten fakt mi utknął w pamięci! Bo albo chwilę wcześniej albo zaraz po tym filmie właśnie wypowiadałeś się na temat tego ze ja taśmy moczę. ja stwierdziłem że dziś te taśmy są jakby impregnowane bo chłoną mniej wody niż te sprzed 20lat ale i tak wolę je namoczyć. Nic to nie szkodzi a czuję się pewniej. I tyle.

nie pojawiłem się na fm by łapać klientów, mam za dużo poważnych robót by tracić czas na fm, mówić "jak ja to robie".

 

YT.... Zacznij Czytać ze zrozumieniem bo, Coś ci się osoby pomyliły, no cóż starość nie radość sks we krwi. Dalej powtarzam, Nie moczę taśm!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz rację że trochę szydziłem. I twierdziłem że jesteście nawiedzeni a nie nawróceni ;) Ale czy nie miałem racji? Są narzędzia specjalistyczne ale typowo do robót "przemysłowych" a my tu rozmawiamy o poddaszach do 150m2 płyty. Teraz mi się trafiło poddasze około 230m2 płyty. Normalnie salony! I na takie drobne powierzchnie to nawet podnośnika nie opłaca się mieć. kolega kupił i stwierdził że to nieporozumienie. Fajne są gadżety, chciałbym też je mieć ale niestety bardzo drogie i na takich robotach nigdy się nie zwrócą. Rafał wspomniał że bazuka tak ale na 1000m2. Może przesadził ale na 100m2 płyty to się nie opłaca. Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł. Ty Flash pracujesz głównie za granicą. Tam są inne realia. Ja pracuję w okolicach wawy. Warszawa to też już inne państwo. Ale wystarczy wyjechać 50km za wawę i tu następuje zderzenie z rzeczywistością. gdyby nie internet to praktycznie żadnego materiału nie kupię. Wiesz co jest na prowincji? Siatka, gips szpachlowy szarak, gipsar, megaron i już nic więcej. A Rafał tu o dallasach marzy! Realia, realia i jeszcze raz realia! Przecież poza wawą to nawet ciężko kupić taśmę 2-stronną wzmocnioną do wykładzin taką by folię do profili przykleić!

 

Ja nawet internetu nie potrzebuję bo fakt wszystko czego tylko dusza zapragnie kontraktor załatwia, a czy jest słodko.... po odbiorze np. zaniku 90 dni na wypłatę. Nie walą w rogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Panowie Panowie :)

Jesteście na forum, jesteście profesjonalistami to jesteście i trochę filantropami ;) z waszej wiedzy (dodam że wspólnej) kożystają tacy ludzie jak ja amatorzy i za to wam dziękuję :) Z wiedzy, zdjęć i porad każdego z was kożystałem - zdjęcia zabudowy okiem w galeri Rom Kom, filmy na gipskartonitd - oglądałem dziesiątki razy ;) przeczytałem dziesiątki stron forum gdzie się udzielaliście i odpowiadaliście na pytania.

Co do tego że pomagając odbieracie sobie trochę pracę chyba nie do końca bo jak się zobaczy albo filmy albo rozwiązania szczegółowe to część ludzi daje sobie spokój z własną inicjatywą ;) czasem jeszcze spróbują ale często nie wychodzi tak jak na filmie i również dają sobie spokój oddając pola fachowcą czyli wam.

Co do taśmy Mid flex (bo chyba niepotrzebnie wbiłeś kij w mrowisko) na opakowaniu napisane jest to co przetłumaczyłem a polski importer w tłumaczeniach zamieszcza że główne zastosowanie wewnętrzne a dodatkowo zewnętrzne - skąd ta rozbierzność nie wiem ale i nie zamierzam dochodzić ;) pewnie od preferencji zależy

Co do taśmy papierowej to jako amator zauważyłem że niestety nie wychodzi mi ich wklejanie tak sprawnie jak na filmach FlashBack'a (ewidętnie brak mojej wprawy i może konsystęcja masy nie taka, nie wiem) zmoczoną taśmę łatwiej mi się wklejało i chyba była mniej podatna na marszczenie no bo zmoczona już nie chlonęła wody. Suchą taśmę papierową chyba należy wkleić szybko i sprawnie aby nie poprawiać po niej szpachlą po kilka razy bo wtedy może się coś podupczyć - takie moje amatorskie przemyślenie.

Na ostatnie okna użyję tych Uno Bead, czy jak im tam ;) i wtedy podzielę się amatorską opinią na temat łatwości ich zastosowania przez niefachowców.

P.S. Wszystkie Wasze opinie są dla nas Bobów Budowniczych bardzo pomocne i potrzebne, dlatego niepotrzebne są chyba kłótnie typu ja stosuję tą taśmę (jedyną właściwą) a ktoś inny inną (napewno złą) ja moczę a ja nie itp. Wymieniajcie doświadczenia bo nie ma nic bardziej pewnego niż zmiany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ile razy mam dostawcę z taśmami na budowie tyle razy macam Uno Bead'a ale jak coś dotychczas dobrze wychodziło i człowiek się przyzwyczaił to ciężko się zdecydować na zmianę. Pod tym względem jestem konserwatystą. Jak coś działa to po co na siłę zmieniać. Tak samo było z farb gruntującą... przyzwyczaiłem się do jednej i jak dostałem na próbę inną to podchodziłem do niej jak pies do jeża. Ale okazało się że za te same pieniądze jest jeszcze lepsza. Tu chciałbym zareklamować ją bo na prawdę warto. Produkuje ją nasz forumowy kolega Coulignon. Więcej można przeczyta tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231805-Chemia-budowlana-prosto-od-producenta!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł."

Z tym to się nie zgodzę.

Wydałem 200zł z hakiem na Marshalltown Paca Dura Flex i jest ona warta każdej złotówki,w życiu nie porównałbym jej do innej pacy.

Multi-finish jest dużo łatwiejszy w wykonaniu przy jej użyciu w porównaniu do tradycyjnych pad tych po 20zł.

Używam jej też do nakładania ostatniej warstwy sheetrock w pomieszczeniach gdzie szpachluje,po prostu jest ona nie zastąpiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł."

Z tym to się nie zgodzę.

Wydałem 200zł z hakiem na Marshalltown Paca Dura Flex i jest ona warta każdej złotówki,w życiu nie porównałbym jej do innej pacy.

Multi-finish jest dużo łatwiejszy w wykonaniu przy jej użyciu w porównaniu do tradycyjnych pad tych po 20zł.

Używam jej też do nakładania ostatniej warstwy sheetrock w pomieszczeniach gdzie szpachluje,po prostu jest ona nie zastąpiona.

 

A mam pytanie. Czy jesteś zawodowcem w szpachlowaniu? Chyba nie więc każde nawet minimalne ułatwienie jest dla Ciebie cenne. Ale dla mnie to ułatwienie nie jest warte 200zł. Tym bardziej że pace nie są wieczne. Ostatnio ratowałem pacę 30cm hardy. Została uderzona czymś (kto? Kiedy? Czym?) i pisała. Parę minut szlifowania ale dało się ją uratować - małej nawet bym nie ratował... więcej mojej robocizny poszło niż 12zł. A gdyby nie? Strata 20zł nie jest wielką stratą ale 200zł? Rocznie 2-3 pace się wymienia. Różne powody, jedne zaczynają "pisać" inne spadają z drabiny lub wypadają z ręki i się rozlatują -różnie to bywa.

 

Jeśli chodzi o multifinish to się zgodzę bo tam potrzebne są długie pace. Nawet 450mm długości. Takie pace tylko marshall ma w swojej ofercie a cena nawet 400zł/szt Ale te pace do zwykłych gipsów się nie nadają bo na taką długość są jednoręczne... a ja Pudzianowskim nie jestem ;) Co jeszcze? A to że paca marshalla jest szorstka-matowa by rzadki multifinish nie usiekał z niej ale do zwykłych mas lepsze są polerowane. Nie chodzą tak tempo po ścianie. A właśnie hardy jest ładnie polerowany.

 

Pace marshalla miałem tylko raz w ręce - podczas szkolenia. Nie zdążyłem kupić bo skończyła się robota na multifinish. Zrobiłem dwa budynki w całości (ściany i płyty) a jeden budynek tylko płyty. Multifinishem poddasza się źle robi bo nie ma "rozpędu". Zbyt małe detale i trudność w idealnym wyrobieniu kątów rozwartych typu skos-sufit. Czasem tam trzeba przeszlifować by uzyskać ładną linię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon ja za granicą pracowałem z kolesiem który robił multi-finish około 26 lat i wiesz co miał dwie pace od kiedy zaczynał(węższe o kilka centymetrów oczywiście),ale dalej mu służyły i ich używał.Po prostu dbał o nie i pilnował ich jak oka w głowie( nie pozwalał ich nawet dotykać osobą postronnym).

Ja kupiłem kilka pac Kubala (lokalnie fachowcy sobie bardzo chwalą ) które są polerowane ale dużo lepiej nakłada się sheetrock marshalltown bo to po prostu całkiem inna stal i inaczej pracuje przy docisku(zostawia mniej linii-początek i koniec pacy)

Pisałeś że marshalltown miałeś raz w ręku skąd zatem określenie że chodzą tempo po ścianie?

Co do szerokości przy multi-finishu nie spotkałem nikogo kto by używał 405mm,do nakładania przeważnie mieli 320-350mm,a do wykańczanie 280mm-340mm.Płudzianowki tak by odpał przy robieniu sufitu na szczudłach budowlanych z pacą 405mm( i szersza tym większa siła potrzeba na docisk) a ten kloc wogóle nie ma wytrzymałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt małe detale i trudność w idealnym wyrobieniu kątów rozwartych typu skos-sufit. /QUOTE]

 

Dlatego tutaj wykonawcy nie robia takich przejsc skos sufit jak w PL, tu jest w "luk" mam nadzieje, ze mnie rozumiesz ;)

A nie tam jakies linie, wyprowadzenia, przenoszenie skosu na druga sciane, aby wszystko bylo jak IGLA ! hehe

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rom-Kon ja za granicą pracowałem z kolesiem który robił multi-finish około 26 lat i wiesz co miał dwie pace od kiedy zaczynał(węższe o kilka centymetrów oczywiście),ale dalej mu służyły i ich używał.Po prostu dbał o nie i pilnował ich jak oka w głowie( nie pozwalał ich nawet dotykać osobą postronnym).

Ja kupiłem kilka pac Kubala (lokalnie fachowcy sobie bardzo chwalą ) które są polerowane ale dużo lepiej nakłada się sheetrock marshalltown bo to po prostu całkiem inna stal i inaczej pracuje przy docisku(zostawia mniej linii-początek i koniec pacy)

Pisałeś że marshalltown miałeś raz w ręku skąd zatem określenie że chodzą tempo po ścianie?

Co do szerokości przy multi-finishu nie spotkałem nikogo kto by używał 405mm,do nakładania przeważnie mieli 320-350mm,a do wykańczanie 280mm-340mm.Płudzianowki tak by odpał przy robieniu sufitu na szczudłach budowlanych z pacą 405mm( i szersza tym większa siła potrzeba na docisk) a ten kloc wogóle nie ma wytrzymałości.

 

Po pierwsze, pace miałem raz ale to było szkolenie praktyczne a nie sam pokaz więc nimi pracowałem. Po drugie, właśnie ochrona narzędzia! Ja nie pracuję sam... a pacy na szyi nie będę nosić. Po trzecie jestem przyzwyczajony do pacy polerowanej i mi się dobrze nią robi. Hardy wypuścił serię blach z rączkami podobnymi do marshallowskich. Wygodne, dobrze leżą, długie na chyba 280mm. A cena jak już wcześniej napisałem bardzo przystępna. Jak będę miał zamówienia na multifinish i to w większej ilości to oczywiście zainwestuję w sprzęt. Teraz dla mnie nie jest to uzasadnione ekonomicznie.

 

...myślę o szczudłach ale boję się trochę. Miałem na nogach marshallowskie i fajnie się w nich chodziło ale... małe potknięcie i można się fajnie połamać. Rafał też opisywał jak ze szczudłami zaliczył glebę... i zabrał ze sobą wiaderko z wodą... a blisko był przedłużacz z prądem. Mogło być niefajnie... beton słabo amortyzuje upadek ;) na razie zostanę przy drabinie i rusztowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt małe detale i trudność w idealnym wyrobieniu kątów rozwartych typu skos-sufit. /QUOTE]

 

Dlatego tutaj wykonawcy nie robia takich przejsc skos sufit jak w PL, tu jest w "luk" mam nadzieje, ze mnie rozumiesz ;)

A nie tam jakies linie, wyprowadzenia, przenoszenie skosu na druga sciane, aby wszystko bylo jak IGLA ! hehe

 

Pozdrawiam !

Czyli co? Jak kunia szła tak pługa orała :D Przejście w łuk czyli co? Butelką po winie wyrabiany? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...