Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ratunku! Mam kontrolę z PINB


emiangel

Recommended Posts

Dziś otrzymałem hiobową wieść! Mój domek zamierzają nawiedzić kontrolerzy z PINB. Co mam robić? Oczywiście, już od ponad roku tu mieszkam i jak frajer zgłosiłem zamiar użytkowania domu. Czy teraz mam wysłać całą rodzinę na księżyc i udawać, że nikogo i nigdy tu nie było? Czy też przyznać, tak chcę karę 10 tysia i potulnie ją zapłacę. Kto z Was był już w takiej sytuacji. Pilnie potrzebuję rady!

 

Trzeba było zgłosić zakończenie budowy, a nie na użytkowanie.

 

A jest jakaś różnica?Rozwin temat

 

Na użytkowanie raczej przyjeżdzają, na zakończenie raczej nie.

 

Sprawdz jak wypełniłeś wniosek.

Ktos potwierdzi :o ?

 

Z tego co mi wiadomo.

To "zgłoszenie zakończenia budowy" (nazwa druku) - nie muszą przyjść na kontrolę ale mogą jak chcą, mają na to chyba 21 dni potem zakończenie budowy jest prawomocne i można się wprowadzać.

"Pozwolenie na użytkowanie" - składa się wtedy gdy chcemy wykonać np. odbiór częściowy budynku, np. tylko parter ale chcemy mieszkać - wtedy kontrola jest obligatoryjna.

 

Profus dokładnie jest tak jak piszesz. Można nie świadomie wypełnić pozwolenie na użytkowanie mając na myśli że to jest zakończenie budowy. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 177
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a tu przepisy z Prawa Budowlanego:

 

Art. 54. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

 

 

Art. 55. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:

1) na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy;

2) zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4;

3) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

 

 

Art. 56. 1. Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest obowiązany zawiadomić, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych, organy:

1) Inspekcji Ochrony Środowiska,

2) Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

3) Państwowej Inspekcji Pracy,

4) Państwowej Straży Pożarnej- o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Organy zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.

2. Niezajęcie stanowiska przez organy, wymienione w ust. 1, w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, traktuje się jak niezgłoszenie sprzeciwu lub uwag.

 

Art. 59. 1. Właściwy organ wydaje decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59a.

2. Właściwy organ może w pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego określić warunki użytkowania tego obiektu albo uzależnić jego użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych.

3. Jeżeli właściwy organ stwierdzi, że obiekt budowlany spełnia warunki, określone w ust. 1, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem, w wydanym pozwoleniu na użytkowanie może określić termin wykonania tych robót.

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska.

4a. Inwestor jest obowiązany zawiadomić właściwy organ o zakończeniu robót budowlanych prowadzonych, po przystąpieniu do użytkowania obiektu budowlanego, na podstawie pozwolenia na użytkowanie.

5. Właściwy organ, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, odmawia wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego w przypadku niespełnienia wymagań określonych w ust. 1 i w art. 57 ust. 1-4. Przepisy art. 51 stosuje się odpowiednio.

6. Decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego właściwy organ przesyła niezwłocznie organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.

7. Stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest wyłącznie inwestor.

 

 

Art. 59a. 1. Właściwy organ przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. .........

 

 

Tak pokrótce, inne artykuły też o tym trochę mówią (doprecyzowują).[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę porwe temat .

 

A mozecie mi odpowiedzieć na pytanie .

Złożyłem dokumenty w związku z zakończenim budowy , termin rozpatrzenia 21 dni , zostałem wezwany do uzupełnienia dokumnetacji w ciągu 7 dni , co uczyniłem . I teraz ?

1) Od uzupełnienia dokumentacji muszę znowu czekać 21 dni ?

2) Kalendażowych czy roboczych ?

3) Czy muszę dodstać jakieś pismo , czy po tych kolejnych 21 dniach mogę się wprowadzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę porwe temat .

 

A mozecie mi odpowiedzieć na pytanie .

Złożyłem dokumenty w związku z zakończenim budowy , termin rozpatrzenia 21 dni , zostałem wezwany do uzupełnienia dokumnetacji w ciągu 7 dni , co uczyniłem . I teraz ?

1) Od uzupełnienia dokumentacji muszę znowu czekać 21 dni ?

2) Kalendażowych czy roboczych ?

3) Czy muszę dodstać jakieś pismo , czy po tych kolejnych 21 dniach mogę się wprowadzić ?

 

Myślę, że:

1. Od złożenia kompletu dokumentów, tj. tak. No chyba, że tylko się doniesie jakiś papierek i gdzieś nie odnotowują tego z pieczątką i datą.

2. Raczej roboczych, ale doczytaj w Prawie Budowlanym.

3. Pismo dostajesz gdy organ ma jakieś "ale", np. po kontroli lub "coś" wynika z dokumentów i zgłosi sprzeciw w drodze decyzji.

Art. 54. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też odniosłam wrażenie, że zgłosiłeś po prostu częściowy odbiór.

Na częściowy odbiór musza przyjść. Na ostateczny zależy gdzie. Do mnie przyszli. Pani wyjaśniła, że zawsze przychodzą, jeżeli są jakieś obszary chronione (to u mnie), w miastach bardzo często też idą, nawet jak nie muszą (hm, fajniej połazić po terenie niż siedzieć za biurkiem). Generalnie nie ma w tym nic złego. Przyszła, obejrzała, nad tematem zamieszkania domu prześlizgnęliśmy się zgrabnie - pani coś wspomniała, ja się roześmiałam, że mieszkanie trzeba było sprzedać i nie drążyliśmy tematu... Nawet mi do głowy nie przyszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad2.kalendarzowych.

 

Tak, kolejnych dni kalendarzowych. Jeśli ostatni dzień terminu wypda w dzień ustawowo wolny od pracy, to ostatnim dniem terminu jest pierwszy dzień "pracujący" przypadający po tym - 21 dniu.

 

Złożenie brakującej dokumentacji (po uprzednim pisemnym wezwaniu) przerywa bieg terminu. Czyli termin 21 dni "biegnie" od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad2.kalendarzowych.

 

Tak, kolejnych dni kalendarzowych. Jeśli ostatni dzień terminu wypda w dzień ustawowo wolny od pracy, to ostatnim dniem terminu jest pierwszy dzień "pracujący" przypadający po tym - 21 dniu.

 

Złożenie brakującej dokumentacji (po uprzednim pisemnym wezwaniu) przerywa bieg terminu. Czyli termin 21 dni "biegnie" od początku.

WSTRZYMUJE, zatem po uzupełnieniu papierów 21 dni biegnie dalej, a nie od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem wygląda to tak:

Organ wzywa do uzupełnienia w trybie art. 64 § 2 Kpa. Przepis ten stanowi, że organ wzywa wnoszącego sprawę, która nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, do usunięcia braków w terminie siedmiu dni, z pouczeniem, .że nie usunięcie tych braków spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.

W takim przypadku, ma miejsce zawieszenie biegu terminu do wydania decyzji, do czasu usunięcia braków określonych w wezwaniu.

Zawieszenie biegu terminu następuje z dniem (data) wysłania pisma wzywającego do usunięcia braków.

Z dniem (data) uzupełnienia wniosku (usunięcia braków) wznawia się bieg terminu sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem wygląda to tak:

Organ wzywa do uzupełnienia w trybie art. 64 § 2 Kpa. Przepis ten stanowi, że organ wzywa wnoszącego sprawę, która nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, do usunięcia braków w terminie siedmiu dni, z pouczeniem, .że nie usunięcie tych braków spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.

W takim przypadku, ma miejsce zawieszenie biegu terminu do wydania decyzji, do czasu usunięcia braków określonych w wezwaniu.

Zawieszenie biegu terminu następuje z dniem (data) wysłania pisma wzywającego do usunięcia braków.

Z dniem (data) uzupełnienia wniosku (usunięcia braków) wznawia się bieg terminu sprawy.

 

No dobrze. Czas przejść na wyższy poziom zaawansowania :lol:

A czy urząd wszczął już postępowanie administracyjne, czy jeszcze nie? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mieszczacie :lol:

 

Po zlożeniu dokumentacji czeka się 21 kalendarzowych, oczywiscie poczta moze przyjsc i po 28 dniach zalezy jak poczta dziala (a zostalo wyslane 21 dnia - zonk). Czyli wlasciwie m-c nerwów ;)

 

Na nasze domy sklada sie papier o Zakonczenie Budowy, nie muszą przychodzić i raczej tego nie robia.

Zgloszenie na pozwolenie na uzytkowanie skladaja ci co buduja domy wielorodzinne. My pod to nie podchodzimy. Tu zawsze przychodza.

Jeszcze moze byc Cześciowe zakonczenie budowy (to o nas) i zgoda na uzytkowanie. Tu zawsze przyjda.

A mi tez wydaje ze nie potrzebne cos zakreslales o czym nie miales pojecia - to Uzytkowanie.

 

Ogolnie czasami niektorzy sie nudza... masz pecha. Watpliwe by tu sasiad cos zawinil... Moze cos w papierach miales nie tak, zmiany? Moze cie sprawdzili, firanki itp. bez odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mieszczacie :lol:

 

Po zlożeniu dokumentacji czeka się 21 kalendarzowych, oczywiscie poczta moze przyjsc i po 28 dniach zalezy jak poczta dziala (a zostalo wyslane 21 dnia - zonk). Czyli wlasciwie m-c nerwów ;)

 

.

 

No właśnie jak to jest w przypadku powiadomienia ? Wydaje mi sie ze muszą się zmieścić w tym 21 dniach z doręczeniem .

Zgodnie z zapisem składa się dokumenty i czeka 21 dni jak nie ma informacji to się wprowadzasz , a nie czekasz jeszcze tydzień lub dwa jak przyjdzie korespondecja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mieszczacie :lol:

 

Po zlożeniu dokumentacji czeka się 21 kalendarzowych, oczywiscie poczta moze przyjsc i po 28 dniach zalezy jak poczta dziala (a zostalo wyslane 21 dnia - zonk). Czyli wlasciwie m-c nerwów ;)

 

.

 

No właśnie jak to jest w przypadku powiadomienia ? Wydaje mi sie ze muszą się zmieścić w tym 21 dniach z doręczeniem .

Zgodnie z zapisem składa się dokumenty i czeka 21 dni jak nie ma informacji to się wprowadzasz , a nie czekasz jeszcze tydzień lub dwa jak przyjdzie korespondecja .

 

Ja po minięciu 21 dni - na nastepny dzień zadzwoniłem do Nadzoru i otrzymałem informację że decyzja jest gotowa - więc osobiście podjechałem do Nadzoru i odebrałem dokumenty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki dokument Wam wystawiają?

bo u mnie mówią, że jak nie wyrażają sprzeciwu, to ... po prostu nic nie ma.

 

a ja bym coś potrzebował do banku :)

 

U nas mozna na kopii zgłoszenia uzyskać stempel [oddano do użytku] czy cos takiego - jako oficialne potwierdzenie ze juz wszystko ok- tak jak na decyzjach mozna uzyskac stempel ze sa juz prawomocne

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...