Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komin murowany czy systemowy


Recommended Posts

zdecydowanie polecam komin murowany ale trzeba uważać na cegłę..kominów dymowych nie powinno się budować z cegły klinkierowej tylko z cegły tzw kominówki, dla klasycznego komina spalinowego ( odprowadzenie spalin gazowych) cegła nie ma znaczenia tak jest też w przypadku przewodów wentylacyjnych. eżeli ten większy kanał jest kanałem dymowym to warto pamiętać że dla kominka otwartego najlepszy jest przekrój przewodu zbliżony do kwadratu czyli min 20x20 cm dla wkładu kominkowego ma to mniejsze znaczenie. Dla przewodu spalinowego ( gaz) wystarczy przekrój 14x14cm... tak podpowiada mój ojciec inżynier ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Eniu, nie wiem , co oznacza ten skrót (ale brzmi cudownie- marketnigowiec wiedzial, co robi ;)

Moje pytania rodza się ze strachu

że podczas budowy wcisną mi najgorsze brednie, a ja je łyknę jak bułke z masłem

dlatego od października siedzę jako ta nawiedzona przed tym monitorem i łykam :D

czasem mi świta bardziej, czasem mniej

mam nadzieję, że z pożytkiem

Zazdroszczę jaskiniowcom :)))))))))))) obywali się bez dupereli pewnie żaden z nich nie mial nerwicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm zaskoczyłeś mnie z ta regulowaną mocą w innych modelach. Ten dynamic jest dość drogi- wychodzi ponad 7000 tysięcy. Myślałam, że cena wynika z dodatkowych zalet . To może zapytam doświadczonego- jaki kominek wybrałbyś do parterowego domku, w którym będzie on prawdopodobnie głównym, choć niejedynym źródłem ciepła (ech, te polskie przepisy :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm zaskoczyłeś mnie z ta regulowaną mocą w innych modelach. Ten dynamic jest dość drogi- wychodzi ponad 7000 tysięcy. Myślałam, że cena wynika z dodatkowych zalet . To może zapytam doświadczonego- jaki kominek wybrałbyś do parterowego domku, w którym będzie on prawdopodobnie głównym, choć niejedynym źródłem ciepła (ech, te polskie przepisy :D

 

Głupie przepisy są dla głupich

 

Kominek sam nie ,ale jako system grzewczy może być jedynym źródłem (np z DGP)

Dystrybucja Gorącego Powietrza - to taki system centralnego ogrzewania , który

spokojnie powinien wymknąć sie ustawodawcy. Prawnikiem nie jestem ale głośno

myślę . Teraz tylko trzeba zadać sobie pytanie co to jest DGP ? Kratka na dole kominka,

kratka u góry i co - jest DGP ?Według mnie jest . Zawsze można powiedzieć ,że masz

podstawowe źródło elektryczne ( farelkę se kup :) )

 

Z tą stroną Romotopa w Polsce to bym uważał. Robił ją dość nawiedzony "zawodnik".

Jedyny "słuszny" w branży . Kilowaty na godziny przelicza ,więc co się Śmigalskiej

dziwić ,że zbaraniała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm zaskoczyłeś mnie z ta regulowaną mocą w innych modelach. Ten dynamic jest dość drogi- wychodzi ponad 7000 tysięcy. Myślałam, że cena wynika z dodatkowych zalet . To może zapytam doświadczonego- jaki kominek wybrałbyś do parterowego domku, w którym będzie on prawdopodobnie głównym, choć niejedynym źródłem ciepła (ech, te polskie przepisy :D

 

Myślałem ,że piętrowy - taki ogrzać to bajka. A jak to ciepło ma po domciu parterowym

"śmigać" u Śmigalskich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia teoretyczne są takie (praktyka wyjdzie w praniu :D

- kominek z systemem giętkich rurek (DPG) wychodzacych z wnętrza obudowy, rozprowadzonych na stryszku (maksymalna długość czasem przekroczy 6 metrów, więc wymagany będzie wentylatorek)

- w chałupce będzie wentylacja mechaniczna, zrównoważona z odzyskiem ciepła- w pobliżu kominka na suficie znajdzie się dodatkowy wywiew, który wychwyci ciepłe powietrze do rekuperatora

Z czym mam problem

Ogladałam zdjęcia wnetrza obudowy kominka- ludzie z reguły wnetrze wykładają czyms na kształt wełny mineralnej- a ona pod wpływem duzych temperatur zamienia się w piaseczek, pyłek i takie tam różne- wentylatorek DPG lyka to no i wychodzi, że wyrzuca w nawiewnikach

Jak tego uniknąć? Czym obudować kominek?

Gdybyś był taki uprzejmy :D- podrzuć jakieś sensowne typy modeli kominka, które się sprawdzą w takim domku

Śmigalska po miesięcznej lekturze typowała:

Varm FP 670/560 (firmy Sparke

wkłady czeskiej firmy Blanzek

Volcano 2 Hajduka

Do francuzów jakoś nie mam zaufania (przez samochody ich produkcji ;) ale mogę sie mylić

Czy liczyć 1 kw mocy na każde 10 m2? Czy lepiej przewymiarować moc?

Jeszcze raz dziekuję za cierpliwość i udział w rozwiazywaniu moich dylematów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu, MAM POŚBĘ

Spróbuj wypunktować odpowiedzi na moje wątpliwości (pobaw sie w lekarza i wystaw receptę)

np. komin z tego lub z tego

kominek taki lub taki

obudowa z tego lub z tego

Będę miała jakiś punkt wyjścia do podejmowania decyzji- teraz tylko mi się mnożą wątpliwosci- boję się, że nie dożyję etapu budowy :D Wyobraz sobie, że sam stoisz przed takimi wyborami ;) Lepsze wydaje mi sie szukanie pomocy teraz niż później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, przepisy już obeszłam- założę pod kaflami maty grzewcze na "prund"

 

Powiem ci Śmigalska , że muszę przedumać. Co innego pojechać do klienta

pogadać ,posłuchać i coś mu wcisnąć:lol2:

 

Natomiast doradzanie w internecie to nie jest prosta sprawa.

Wymądrzyć zawsze się można . Poczekam na natchnienie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to rozważałam- sprawa nie jest prosta

mieszanie tych dwóch systemów nie jest dobrym rozwiązaniem- latwo spieprzyć.

A jeśli coś łatwo spieprzyć, to lepiej nie ryzykować- różnice kosztów dwa, a jeden system nie są na tyle duże, żeby w to wchodzić :D

Dumaj eniu, dumaj- do pojęcia wiążących decyzji są jakieś dwa miesiące :))))))))

Teraz mam etap ukladania wszystkiego na papierze

Problem z kominkiem i z kominem jest o tyle ważn, że trudno je później wymienić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa miesiące poświęciłam na rozgryzanie wątku o wentylacji, rekuperacji i gruntowych wymiennikach- przypomniałam sobie nawet wzór na obliczanie przekroju rur :D niezbędny przy dokonywaniu redukcji w systemie wentylacji :D adam_mk zrobił dość precyzyjny wykład na te tematy, pisał też o systemach łączonych wentylacje z DPG- z tego jest ten pomysł na dodatkowy wywiewnik w pobliżu obudowy kominka (choc to pomieszczenie "czyste" i powinno mieć tylko nawiew.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czułem ,że się sianem nie wykręcę . Wolałem poczekać

i słusznie zrobiłem , bo jak Ty się z Adamem zadawałaś :D ,to

"letko" nie bedzie:lol2:

 

Jedziemy z koksem Śmigalska , dziś damy radę !

 

Pytanka pomocnicze :

 

1. Ma bardziej grzać czy bardziej świecić ?

2. Jakaś szyba gilotynowa ?

3. Kumulacja ciepła , czy para w gwizdek (w komin)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej :D nie wiedziałam, że jestem na wizji

1.bardziej grzać

2 gilotyna zle mi sie kojarzy (znów ci francuzi)

3. czy ta kumulacja to cos niby wielki kamien w środku obudowy, cos na h?

myslałam, że to ciepło pójdzie w rurki, a w komin tylko troche

Nie zdawaj zbyt trudnych pytań, miałam nieszczęście zostać humanistką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej :D nie wiedziałam, że jestem na wizji

1.bardziej grzać

2 gilotyna zle mi sie kojarzy (znów ci francuzi)

3. czy ta kumulacja to cos niby wielki kamien w środku obudowy, cos na h?

myslałam, że to ciepło pójdzie w rurki, a w komin tylko troche

Nie zdawaj zbyt trudnych pytań, miałam nieszczęście zostać humanistką

 

Ad 1,ad 2 - jeśli grzać to nie gilotyną ,więc mamy z głowy.

 

Ad 3.Kumulacja to coś , w co warto zainwestować , właśnie o grzaniu

myśląc. Jest to coś o czym czytałaś w wątku "Taki sobie piecyk ceramiczny".

Gorące spaliny nie wędrują do komina ,niszcząc go i powiększając

efekt cieplarniany (oczywiście przereklamowany :) ), tylko

podgrzewają wymiennik ceramiczny lub stalowy. W efekcie spalając

połowę drewna ,ogrzewasz porównywalną powierzchnię z tą ,którą bez

wymiennika ogrzewasz całą porcją drewna . Myśląc o grzaniu (czyli relatywnie

często paląc) ,inwestycja amortyzuje się po 2 - 4 latach.

Korzyści z "niepuszczania" w gwizdek ( w komin) energii ,są trudne

do wyliczenia. Komin potrafi "dostać zadyszki" po dwóch latach

przyjmowania gazów o zbyt wysokiej temperaturze.

 

Z Twoim nieszczęsnym humanizmem chyba jest ok. Moja "domowa"

humanistka nawet by nie pomyślała ,żeby tu wleźć:lol2::sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierujmy tok myślenia w tę stronę:

1. Niech ten komin wytrzyma jednak dłużej niż dwa lata

2. Z efektem cieplarnianym Śmigalska walczy używając dezodorantów kulkowych bez freonu :lol2: bozia może wybaczy wyrzut ciepła przez komin

3. Idea piecyka ceramicznego wydaje mi się szalenie kusząca, ale ta waga !!!!!! i te gabaryty!!!!!- Śmigalska wychowała się co prawda na "Zaczarowanym ołówku" i "Pomyslowym Dobromirze", ale nie wiem, czy zdążę przed zejściem z tego świata ogarnąć wiedzę na temat rodzajów cegieł szamotowych i magnezcośtam :lol2:

4. Spalanie szczapek i ucieczka części ciepła przez komin nie puści Śmigalskiej z torbami

Czy może byc tak:

Komin z pustaków systemowych ze stalowym wkładem: coś takiego ma w swojej ofercie darco-stal 1.4828- gr. 0,8-1,0 ewentualnie spiroflex-stal 1.4301 gr. 0,8-1,0 czy ktoś inny robi to też?

czy iść w strone plewy do kominków?

teraz wkłady

Kogo obstawić? skandynawów? gemanców? czy słowian? Ci Francuzi wciąż budzą moje wątpliwości

Czy szukac kominka, który ma w górnej obudowie specjalne kształtki na bezposredni montaż rur do DGP?

Wciąż szukam pomysłu na wychwyt tego ciepłego powietrza- widziałam, że czasem stosuje się wychwyt jedna rurką wprost z wnętrza obudowy- co wtedy z tym spalonym kurzem?

wiem, że nie ma idealnych rozwiazań- niech to będzie w miarę nieawaryjne, nawet kosztem skuteczności.

Ta gilotyna? co ma? to jakas różnica , w którą stronę się otwiera? Mnie tam rybka...

Śmigalska nie jest piecuchem :lol2:to chyba tez istotna informacja ;)

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Śmigalska nie jest piecuchem to chyba tez istotna informacja"

 

a jak Ci sie spodoba ? :D

 

Komin Plewa , jeśli kominek z wymiennikiem (ograniczającym temperature

spalin ) , w innym wypadku stal lepsza ,ale nie więcej niż 0,8 mm.1.4404

tez może być.

 

A może polskie ustrojstwo ? Nie te byle jakie , ale robione przez firmy

z wiedzą , ze znawstwem : Kokoszka Lotz ,Cebud, Batura . Budują piecyki,

nie gorsze od niemieckich . Jednego masz blisko , drugiego niedaleko ,

a trzeci to mój kumpel :D

 

Gabarytami i wagą "piecyka" się nie przejmuj , bo to praca naukowa:p .

 

Już jest projekt "PIECYKA 2" o wadze 100 kg (słownie : sto ! ) , który

możliwościami nie ustąpi wersji nr 1 . Jak będzie trzeba ,to będzie

chudszy od Ciebie....

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Z czym mam problem

Ogladałam zdjęcia wnetrza obudowy kominka- ludzie z reguły wnetrze wykładają czyms na kształt wełny mineralnej- a ona pod wpływem duzych temperatur zamienia się w piaseczek, pyłek i takie tam różne- wentylatorek DPG lyka to no i wychodzi, że wyrzuca w nawiewnikach

Jak tego uniknąć? Czym obudować kominek?

 

Ja też mam podobny problem. Niedawno dowiedziałem się o płytach SILCA na t.zw. "zimne" obudowy (planuję grawitacyjne, tfu. - konwekcyjne DGP). Jako sobieradek mam nadzieję sam zmontować taką obudowę (podobno można ciąć zwykłą piłką do drewna ;)). Jestem już prawie przekonany, ale z ostrożności wciąż zbieram opinie. Podobno te płyty nie pylą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...