Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Który sposób docieplenia wybrać?


Tomek_1974

Recommended Posts

Stoję przed koniecznością docieplenia domu, bo powoli zamiast na rodzinę pracuję na PGNiG :D

Dom z lat 80-tych, ściana ok. 48 cm - pustak + pustka powietrzna + cegła. Chciałem to docieplić styropianem 8 albo 10, aż tu jeden z fachowców poradził, żeby docieplić dom poprzez wpompowanie w pustkę granulatu styropianowego. Efekt ponoć ten sam, a koszty bez porównania.

I co mam ja mam zrobić? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką szeroką masz tą pustkę. Czy granulat wszędzie równo dojdzie? Ja bym się chyba nie porwał, jakiś czas temu był patent z wpuszczaniem pianki w pustki, raczej się nie sprawdził. A jak dasz styropian to od razu zrobisz łady tynk elewacyjny . Dodam że nie jestem specjalistą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie czy jak dasz luźno 3-5 cm styropianu i dasz 10 szczelnie to da ten sam efekt ? Musisz o to pytać "fachowca" ?

Jak już ktoś Ci doradza to niech to poprze obliczniem U dla całej ściany będziesz wiedział ile dać styropianu a nie zgadywał. Ja bym dał wiecej niż 10cm min 12cm.

Bardzo wązny jest strop nad ostanią kondygnacja tez o tym pomyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustka będzie miała jakieś 3-5cm.

raczej więcej, jeśli twoja ściana ma 48 cm to może sugerować 25cm pustak + 10 cm powietrza + 12 cm cegły + 3 cm tynku ...

 

ja równiez mysle, ze pustka oscyluje miedzy 10 - 12 cm

 

choć moga wystepowac miesca w które wpadł gruz i zaprawa, miejsca które stanowia przewiązke /w tamtych latach przewiazywano sciany cegłą, nie stalą/ i w które wstrzykniety granulat nie dotrze /zawiesi sie/

 

i choc ta metoda nie daje 100 % pewności wypełnienia pustki granulatem - ze wzgledów finansowych jest warta rozwazenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Elewacja ze styropianu na to jakiś tynk dekoracyjny (akryl/sylikon/sylikat) to około 100zł /m2 ściany (materiał + robocizna). Otwory okienne wliczają się w powierzchnię (przynajmniej robocizny).

Oczywiście można nieco taniej można nieco drożej a można i dużo drożej jak się nawymyśla, ale takiego kosztu należy się mniej więcej spodziewać w standardowym wykonaniu. To czy dasz 10 czy 12 cm styropianu nie będzie miało wielkiego wpływu na cenę, bo styropian jest tani w stosunku do całości (około 30% kosztów), trzeba pamiętać, że zbyt gruba elewacja powoduje że wnęki okienne robią się głębokie i światło gorzej dociera do pomieszczeń.

 

Zakładając że masz dom -kostkę z lat 80 o wymiarach 10mx10mx 6m wysokości, to daje ci około 240m2 powierzchni ścian, czyli za około 24tys zł masz dobrze ocieploną ścianę. Do tego dolicz wymianę parapetów (raczej niski koszt - zmieścisz się w 2tys).

 

Nie wiem ile kosztuje wstrzykiwanie (z pewnością dużo taniej), ale abstrahując od strony estetycznej, warto policzyć czy różnica na ogrzewaniu jaką osiągniemy pomiędzy wstrzykiwaniem ocieplenia a oklejaniem ścian jest warta różnicy ceny tych rozwiązań.

 

Jakie masz okna w domu (wymienione czy wciąż nieszczelne drewniane)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Także poleciłbym wykonanie docieplenia styropianem 10 cm, a w ten sposób nie tylko będziesz pewien, że wszystko będzie szczelne i właściwie wykonane, co będziesz mógł zobaczyć na etapie realizacji, ale będziesz mógł poprawić wygląd domu elewacją. Dołączam się do rady kolegi.

 

Tylko dobrej jakości styropiannnnnnnnn:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...