Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przebijające kable na ścianie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 244
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

(...) znaczy sie nadmiar wilgoci jest pochłaniany przez cegłę pustaka ... .niestety ani polwinit ani plastik nie pochłonie tego nadmiaru, im cieńszy tynk tym objaw większy.

 

Inne teorie są nieco naciagane

 

Znaczy się taka wilgoć nie ma prawa zboczyć lekko na boki, żeby ją cegła

albo pustak pochłonął ?...

a fuj... macie pleśń na ścianach...

Czy mi się wydaje, czy dla skroplenia się pary wodnej trzeba jeszcze, żeby

w takich miejscach wystapił punkt rosy, czy mówiąc po ludzku, powinno być

zimno, bo jak będzie tak ciepło, jak parę centymetrów dalej, to za cholerę

nic się nie skropli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety przy dużej wilgotności (kiepskiej wentylacji) cienkim tynku w tym miejscu moze to sie pojawiać często bez względu na okres jaki minał od wykonania tynków... - ale to żadne pocieszenie.

 

Widziałeś kiedyś proces schnięcia tynków, nie tylko gipsowych ?

 

Problem w tym, że miejsca , gdzie poprowadzone są kable, schną najszybciej, widać je w postaci jasnych, suchych pasów... Jak to wytłumaczysz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie - na przewodach tynku mniej

mniej wody

szybciej schnie

 

co tu do tłumaczenia

 

tak sie dyskusja rozwineła

zauważyłem u siebie kilka takich "kwiatków"

niestety sam robiłem elektrykę i nie chciało mi sie podkuć w kilku miejscach

 

leń wiem wiem

 

zobaczymy - najwyżej będzie podkuwanie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc "tynku mniej mniej wody" masz na myśli proces tynkowania?

u mnie wylazło po 5 latach

u innych po 3 miesiącach

wilgoci nie było wiele, w granicach 40-50%

więc "co tu do tłumaczenia" nie jest uwagąwyczerpującą próbę poznania przyczyn

dla mnie jest to temat nierozstrzygnięty :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło o proces schnięcia

 

schnie szybciej bo na przewodzie mniejsza grubość tynku - mniej do schnięcia

w przypadku gipsu zaraz się biały robi...

 

a sprawa wybielania farby, innych spraw po latach na trasach przewodów to nie wiem - jakaś dziwna koncepcja u mnie w czaszce jest, problem też był w starym domu - na razie nie ma jak pisałem po zamalowaniu lepsiejszą farbą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem kiedyś coś takiego w bloku

przy modernizacji instalacji dzwonkowej pewien odcinek położyłem na ścianie i zarzuciłem gipsem, było tego pewnie gdzieś ze 2-3 mm na przewodzie, instalacja na pewno nie przeciążona, z czasu ktoś robił "ding-dong", próbowałem pozbyć się tej smugi na różne sposoby, zamalowywanie różnymi farbami, gruntowania nic to nie dawało, na szczęście było to w miejscu mało widocznym

dlatego kładąc instalację w swoim domu kupiłem Bruzdownicę za ok. 250zł i wszystkie przewody ułożyłem w wykutych bruzdach mimo że przechodni "wachofcy" dziwili się trochę że takie rzeczy to tylko w przypadku instalacji prowadzonych w rurkach (obecnie rzadko stosowane),

wiem że zabawy i syfu co niemiara - dlatego mało kto tak robi ale WARTO

 

ale jest też plus instalacji prowadzonej po ścianie - w przypadku meblowania obrazami i innymi tam nie potrzebny wykrywacz przewodów

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Czy ktoś może na taki problem ? po położeniu kabli przez elektryków ,po otynkowaniu scian i pomalowaniu ich mieszkamy juz z 2 lata . zauważyłam ,że w tych miejscach gdzie idą kable w ścianie pojawiły się tłuste plamy ,przez całe ściany .nie muszę robić zdjęć zeby zapamietać gdzie są połozone kable bo teraz widzę je bardzo dokładnie po plamach na scianie jak są położone .wygląda to tragicznie !!! czy ktoś wie od czego to zależy ,? czy te kable są jakieś tłuste ,czy moze elektrycy chowając kable dali za mało tynku czy co ,no nie wiem co z tym zrobić ,pomaluje na nowo wszystkie pokoje i wyjdą plamy pewnie jeszcze raz . jestem załamana ,czy teraz będę musiała kupować tapetę zeby to pozakrywać ??? dramat . kto tu zawinił ? gdzie jest błąd ?? pomóżcie :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ten sam problem w poprzednim mieszkaniu, ale tam była podwyższona wilgotność (generalnie miałem problem z wilgotnością w tamtym miejscu) to był najzimniejszy północny pokój - może w tym kierunku szukać.

 

Gdzieś coś mi się obiło o oczy na tym forum że to może mieć związek z polem magnetycznym (chyba) emitowanym przez przewody ale dokładnie nie pamiętam.

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... od czego to zależy ,?

od oszczedności

prawdopodobnie ktoś oszczędzał na rurach karbowanych /zwanych czasem "peszlami"/ i nie włożył w nie przewodów

 

... czy moze elektrycy chowając kable dali za mało tynku czy co ...

elektrycy z reguły nie tynkują

ale tynkarze owszem - tynkując grubiej zniwelowali by efekt "widocznych przewodów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie ktoś oszczędzał na rurach karbowanych /zwanych czasem "peszlami"/ i nie włożył w nie przewodów

 

może się mylę ale mało kto kładzie przewody w peszlach na ścianie do otynkowania...

 

Ja miałem kładzione gołe przewody (choć w 80% jednak wkute w ścianę) - ściany otynkowane tynkiem CW i nic nie widać. Moim zdaniem za mało tynku na przewodach - można to sprawdzić i podziubać delikatnie jakimś wkrętakiem po takiej plamie ile tam jest tynku na przewodzie (pewnie mniej niż 0,5 cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może też zależeć od farby - nawet nie rodzaju a koloru. Przynajmniej u mnie tak jest. Cały dół mam w tynkach c-w. Na to szedł grunt i kolor. Jaśniejsze przebarwienia na kablach wyszły jedynie w jednym pomieszczeniu. I to w różnych odstępach czasu. Na jednej ścianie pojawiły się jakieś 3 miesiące po malowaniu, a na pozostałych w pół roku. Ponieważ jak pierwsze przebarwienie pojawiło się jeszcze przed zamieszkaniem, zostało to przemalowane i do teraz jest spokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie ktoś oszczędzał na rurach karbowanych /zwanych czasem "peszlami"/ i nie włożył w nie przewodów

 

może się mylę ale mało kto kładzie przewody w peszlach na ścianie do otynkowania...

 

Ja miałem kładzione gołe przewody (choć w 80% jednak wkute w ścianę) - ściany otynkowane tynkiem CW i nic nie widać. Moim zdaniem za mało tynku na przewodach - można to sprawdzić i podziubać delikatnie jakimś wkrętakiem po takiej plamie ile tam jest tynku na przewodzie (pewnie mniej niż 0,5 cm)

 

Co prawda wątek nie jest o tym jak mamy kładzione kable ale skoro już zaczęliście...

U mnie też bez bruzd, bez peszli, na klej z pistoletu, potem to zatynkowano i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tynki gipsowe

i ten sam problem w jednym (odpukać) pokoju.

 

Tynki są raczej solidne (grubość).

Nie są to przewody obciążone - pstryczek nie ma lampy, a gniazdka za komodą praktycznie nieużywane.

W żadnych peszlach (kto na ścianach w domku robi peszle, oj Brzoza).

Gniazdko na ścianie wschodniej, za którą jest garaż. Pstryczek na wewnętrznej. Pokój ES z oknem na S.

 

Stawiałbym na tłusty przewód. To odbarwienie u mnie to nie odbarwienie a raczej połysk. Widać je jedynie w ustawieniu pod światło.

 

A znajoma mówiła "nie rób tynków gipsowych bo u mnie wszystkie kable widać". Trochę patrzyłem na nią jak na nawiedzoną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ty tylko u nas panuje taka moda ale nikt nie wkuwa kabli elektrycznych. Lecą one na blaszkach do np. ceramiki.

 

Autor wątku nie dodał jaki to jest tynk, gips czy c-w.

 

Pozdrawiam.

 

Kable na blaszkach to tylko fachofcy kładą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...