Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Maź wypływająca z komina na ścianę


frojan

Recommended Posts

witam,

mam pytanie i bardzo proszę o pilną odpowiedź osób, które znaja sie na poniższym temacie.

Odebrałam w ubiegłym roku domek od dewelopera z kominkiem. Deweloper miał zamotować wkład kominkowy , jednak tego nie zrobił. Pan , który robił nam ogrzewanie kominkowe stwierdził, że skoro komin jest murowany z cegły nie ma konieczności montowania wkładu. Obecnie palimy w kominku codziennie (tylko drewnem suchym) na ścianie komina pojawiły sie czarne wykwity. Na strychu gdzie komin jest tylko z cegły widać maź spływająca po kminie. Zapach nie jest przyjemny. Przebywam cały dzień w domu ze względu na miesieczne dziecko i mam obawy czy zapach lub " być może jakiś gaz" wydobywający się z tej maźi nie zagraża dla mojego dizecka i dla mnie. Bardzo proszę o informację czy taka maź może być szkodliwa, do wiosny daleko, więc czy powinnam nadal używać ogrzewania kominkowego czy alternatywnego.

Będę wdzieczna za odpowiedź

pozdrawiam

Joanna :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ta maź to bardzo często się wydobywa z komina jak się złe pali w kominku. Czy jej opary są szkodliwa dla zdrowia to nie wiem, ale nie chce krakać żeby teraz ten smród osunąć z komina będziecie najprawdopodobniej musieli pozbijać tynki w tych miejscach gdzie wam te plamy powychodziły. A do komina włożyć wkład ze stali żaroodpornej. Paląc w kominku najprawdopodobniej palicie wilgotnym drewnem oraz nieumiejętnie sterujecie przepustnicami w kominku zbytnio dławiąc płomień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to sadza, która przenika przez mur. Na strychu jest to bardziej widoczne, bo jest duża różnica temperatur wewnątrz komina i na zewnątrz. Możesz ocieplić/położyć izolację na kominie, ale jeżeli w części mieszkalnej też są widoczne plamy, to nie obejdzie się bez montowania wkładu kominowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) natychmiast przestać pali w skrajnym przypadku za chwilę będą spaliny w domu i się możecie nie obudzić

 

2) jaki kominek , otwarty , zamknięty , zamknięty z płaszczem wodny , z czego wykonany jest komin - końcówka

 

3) jeśli wkład miał być zamontowany a nie jest to pierwsze telefon do wykonawcy i niech usuwa teraz wady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo wynikiem może byc mokre drewno lub za bardzo zamykacie dostęp powietrza do kominka i wtedy drewno się tli i tez będzie osiadała smoła na ściankach komina ja używam raz w miesiącu sadpala II jest w saszetkach wystarczy wrzucić na ogień wysusza smole w przewodzie kominowym i czyszczenie komina by się przydało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin murowany powinien byc otynkowany. Na calej dlugosci. Zawolaj jakiegos kominiarza niech go obejzy i przeczysci.

Te wykwity to jak juz CI napiali smola ktora jest wynikiem skraplania sie produktow spalania drewna. Za mokre drewno, za zimny komin.

No i przede wszystkim komin nieszczelny.

Prawdopodobnie, skoro komin byl przeznaczony na montaz wkladu, nie jest wykonany starannie. Teraz masz do wyboru:

- montaz wkladu

- szlamowanie komina

Najlepiej niech to obejzy jakis kominiarz z doswiadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

miałem to samo tylko zrobiło mi się to z węgla (byle jakiego węgla,który niestety przeszło tonę musiałem wywalić ) cały komin na strychu był czarny , a gdy przemokło w pokoju plamka dosłownie wielkości paznokcia to tak śmierdziało dymem ,jakąś smołą że nie szło wysiedzieć i żadne wietrzenia nie pomagały , dopiero wszystko czarne trzeba było skuć położyć nowe tynki i zapach ... dalej pozostał .Dopiero jak posmarowałem te tynki folią w płynie to pomogło .

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U nas też wyszło na kominie na poddaszu użytkowym - palimy drewnemw piecu zgazowującym Atmos. Co ciekawe wyszło w tym roku kiedy palimy na prawdę suchym drewnem, bo poprzednią zimą dostarczono nam okropne badziewie- może jednak to pozostałość po tamtej zimie... Komin mamy murowany z cegły pełnej, dobrze zaspoinoany (komin robił mąż, więc się starał, nie ma mowy o fuszerce ) otynkowany w części mieszkalnej a obłożony klinkierem od strychu aż po jego koniec. Wkładu ze stali nie mamy, bo powiedziano nam ze przy piecu na paliwo stałe jest to zabójstwo pieca. Nie mamy pojęcia co jest przyczyną przenikania tej mazi ...

Przymierzamy się do zbicia tynku (w dwóch miejscach plamki na ok. 5x5cm ale nie wiem, czy się nie powiększa), ale dopiero po zakończeniu okresu grzewczego. Wspomnę mężowi o tej folii w płynie - tylko czy po tym da się malować ścianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotłach na drewno czy w kominkach opalanych drewnem ważna jest konstrukcja komina, ale najważniejsze jest palenie suchym drewnem.

 

Kotły zgazowujące powinny mieć drewno pochodzenia liściastego o wilgotności do max.20% (sezonowane min.2lata).

 

Można kupić urządzenie do badania wilgotności drewna, to są takie 2 kły i wyświetlacz, po wbiciu w drewno pokazują jego wilgotność.

 

Z palenia drewnem niestety bardzo kwitną kominy, a jak to świństwo przejdzie do wewnątrz, to smród jest okropny. do pewnego stopnia można to uratować, po przekroczeniu pewnej granicy będzie problem z ratowaniem komina.

 

Producenci kotłów zgazowujących drewno najczęściej piszą w dtr jak powinien byc wykonany przewód kominowy i na jakiej temp. nalezy palić w takim kotle.

 

Do kotłów na paliwa stałe wkład stalowy powinien być grubszy i wykonany z blachy zarówno kwaso jak i żaroodpornej.

 

Radzę szybko cos zrobic z kominami, póki wewnątrz domu jeszcze mocno nie śmierdzi i póki jeszcze komin nie kwitnie od środka budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu nie śmierdzi, te plamki nie są duże ale widoczne, są niestety we wnętrzu domu (pokój przeznaczony na garderobę). Rury kwaso i żaroodpornej nie zakładaliśmy ponieważ powiedziano nam, że (może tutaj coś pokręcę, nie jestem dobra w technicznych zawiłościach :oops: ) rury stalowe w nieocieplonym kominie u wylotu będą b. zimne (bardziej niż sam ceramiczny materiał z którego komin jest zbudowany) i będą mocno schładzać wyziewy, które w postaci mokrego szlamu będą spływać po tych rurach do pieca i go przeżerać a co za tym idzie piec do wymiany za parę lat...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w tym roku kiedy palimy na prawdę suchym drewnem, bo poprzednią zimą dostarczono nam okropne badziewie- może jednak to pozostałość po tamtej zimie ...

komin juz częściowo nasiąkł tą mazią tamtej zimy

tej zimy to mogła byc kropla która przelała "czare goryczy"

jaki to rodzaj drewna i ile schło ?

acha i gdzie schło ? w przewiewnym miejscu ?

 

...Komin mamy murowany z cegły pełnej, dobrze zaspoinoany (komin robił mąż, więc się starał, nie ma mowy o fuszerce ) otynkowany w części mieszkalnej a obłożony klinkierem od strychu aż po jego koniec ...

jak rozumiec "obłozony klinkierem"?

czy to płytki klinkierowe na otynkowanym kominie czy cegła klinkierowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno sezonowane, liściaste. Schło w przewiewnej wiacie.

Góra komina wymurowana z cegły klinkierowej - źle sformułowałam zdanie. Komin we wnętrzu wymurowany z cegły pełnej ale nie klinkierowej a potem otynkowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno sezonowane, liściaste. Schło w przewiewnej wiacie ...

jesli to dąb - zalecane jest 3 letnie sezonowanie

przy innych gatunkach /zalezy jak grube kawałki/ mozna krócej /1- 2 lata/

zcieki - to równiez umiejętnośc palenia i utrzymywania odpowiedniej /wysokiej/ temperatury spalin - aby te były wyrzucone poza komin

 

Góra komina wymurowana z cegły klinkierowej - źle sformułowałam zdanie. Komin we wnętrzu wymurowany z cegły pełnej ale nie klinkierowej a potem otynkowany.

 

co do "zakończeń" komina klinkierówka sporo juz napisano

przytocze słowa ariete /choć podobne zdanie miało wielu innych znających temat forumowiczów/

Myślę sobie tak:

Zawsze podczas rozpalania w kotle, kominku, temperatura spalin jest niska. Następuje wykraplanie wody na ściankach komina. Cegły chłoną tę wodę. Woda przenika na kilka milimetrów. Po pewnym czasie temperatura spalin wzrasta i ta woda odparowuje. I tak na okrągło. Jednak klinkier nie wchłania wody. Woda sobie spływa niżej do poziomu zwykłych cegieł i tam jest wchłaniana. Czyli w tym miejscu komin dostaje gratisa w postaci dodatkowej wody. No i efekty widzimy.

Klinkier jest dodatkowo narażony na największe schłodzenie, gdyż spaliny przy wylocie mają najniższą temperaturę i zazwyczaj nic nie chroni ostatniego odcinka przed utratą ciepła.

 

 

KOMIN a klinkier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno to na pewno nie dąb. Buk bodajże. Sezonowany 2 rok.

Ale ja już mam górę komina z klinkieru. Kiedy zaczynaliśmy budowę (2004) to jeszcze o forum muratora nie słyszałam,niestety. To co mam teraz zrobić? Rozwalić komin (a właściwie dwa, bo drugi jest od kominka tylko że kominka na razie niet) czy faktycznie tę rurę stalową wstawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło na poddaszu użytkowym w duzym pokoju, zbiłem tynki, zasamarowałem podobno rewelacyjny środkiem do tego firmy Dufa i po tygodniu wyszł obok. Jest to komin murowany z pełnej cegły podad dach klinkier, otwór dymowy 24 x 12 cm nie zabezpieczony osłoną desczową.

 

Jedyny ratunek: wkład żaroodporny oraz miejsce wyjścia wykwitów obudowć płytą g-k i zwentylować.

Do każdego kominka oraz kotła na paliwo stałe powinien być komin systemowy lub zwykły z wkładką ceramiczną (kamionką)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co do "zakończeń" komina klinkierówka sporo juz napisano

przytocze słowa ariete /choć podobne zdanie miało wielu innych znających temat forumowiczów/

Myślę sobie tak:

Zawsze podczas rozpalania w kotle, kominku, temperatura spalin jest niska. Następuje wykraplanie wody na ściankach komina. Cegły chłoną tę wodę. Woda przenika na kilka milimetrów. Po pewnym czasie temperatura spalin wzrasta i ta woda odparowuje. I tak na okrągło. Jednak klinkier nie wchłania wody. Woda sobie spływa niżej do poziomu zwykłych cegieł i tam jest wchłaniana. Czyli w tym miejscu komin dostaje gratisa w postaci dodatkowej wody. No i efekty widzimy.

Klinkier jest dodatkowo narażony na największe schłodzenie, gdyż spaliny przy wylocie mają najniższą temperaturę i zazwyczaj nic nie chroni ostatniego odcinka przed utratą ciepła.

 

KOMIN a klinkier

 

 

To jest chyba główna przyczyna problemów z plamami na kominach. Na ten post natknąłem się chyba 2 lata temu, i pod wpływem przeczytanych słów, u siebie mam komin wymurowany ze zwykłej cegły do samego końca, a częśc ponad dachem obmurowana jest połówką cegły klinkierowej. Jeden komin do kominka, drugi do pieca na ekogroszek, wkładów żadnych nie planuję. Czy będzie dobrze okaże się jak zacznę uzytkować

pozdrawiam

TINEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... To co mam teraz zrobić? Rozwalić komin (a właściwie dwa, bo drugi jest od kominka tylko że kominka na razie niet) czy faktycznie tę rurę stalową wstawić?

 

przy takich jak dziś temperaturach /plusowych/ kocioł pracuje na poł gwizdka

produkując zimne spaliny, z których kondensat /dziegć/ przesiaka cegłe

 

wypadałoby podnieść temperature na kotle, co jakiś czas przepalic ostro / z dodatkiem odrobiny koksu, suchych obierek ziemniaczanych, folii aluminiowej/

zaizolowac komin na strychu

 

a rura ... rura tez nie jest wieczna - gnije podobnie jak blachy kotła ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...