Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakiej grubo?ci macie ostatni? wylewke na styropianie?


W-waBiker

Recommended Posts

Jak w temacie...a poza tym jakiej grubości styropian dawaliście na izolacje na parterze i na to jakiej grubości wylewke i czy dawaliście jakąś siatke zbrojoną lub jakąś kratownice w tą wylewke (żeby nie popękała) czy bez niczego laliście sam beton???To samo dotyczy poddasza...i czy po ociepleniu styropianem stropu tzn styropian na stropie zauważyliście że strop został wygłuszony???Bo jak narazie to jak ktoś chodzi po stropie lub coś puknie to na dole wszystko słychać i zastanawiam się czy jak dom styropian 3 cm i na to wylewke (na poddaszu) to czy to wytumi strop...Dziękuje za odpowidzi i pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 cm jest wystarczające nawet bez siatki. Wylewka oddzielona od ścian specjalną taśmą lub 1 cm paskiem styropianu. Nie powinno pękać. Styropian min. odmiany 15. (Książkowo 20). Ludzie stosują też złoty środek. Warstwa 15 przykryta 20 tak żeby połączenia dwóch warstw się nie pokrywały. Siatki do zbrojenia z 4 (do kupienia w składach budowlanych) w spodniej części wylewki. Przy dużych płaszczyznach dylatacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na parterze położyliśmy 15 cm styropianu (podobno wystarcza 10 cm) na to warstwa betonu gr. 7 cm zazbrojona matami zbrojonym (oczka 5 cm x5 cm) i tam gdzie podłogówka dodany plastyfikator. Oczywiście izolacja przeciwwillgociowa pod styropian, a i jeszcze dyletacje.

Na poddaszu użytkowym 3cm styropian na to 6 cm betonu również z matami zbrojonym tylko tam gdzie podłogówka oczka 5x5, a w pokojach oczka 10 x10.

Mineło dwa tygodnie od skończenia pracy - beton powoli schnie i jak na razie nie zauważam rys, pęknięć czy odspojeń.

Aha, w miejscu przyszłego kominka nie ma styropianu za to warstwa betonu 7 + 15 zazbrojona matami oraz drutami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 cm styropianu wystarcza, ale jeżeli masz wylewkę nad piwnicą. Na gruncie zawsze lepiej dać 10, zwłaszcza jak masz podłogówkę, tam jest to min. zalecana wielkość.

A co FS15 na podłogę. W obecnym domku mam połozony fs20 w jednej połowie, a w drugiej oszczędniej zrobiliśmy fs15 i tam gdzie jest fs15 pękają nam płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecierz pomieszczenie się sporo obniży...ja nie moge sobie pozwolić na taki gruby styropian właśnie z tego względu...A jeszcze pytanie, czy izolacje pod styropianem macie na jadnakowym poziomie z izolacją fundamentową???(ja mam zostawione takie zakładki izolacji z fundamentów które będe chciał połączyć właśnie z izolacją poziomą tzn tą pod styropianem)Bo jeśli tak to by oznaczało że np.dając 10 cm styropianu i np.6 cm ostatniej wylewki już obniżyliśmy pomieszczenie o 16cm??nielicząc parkietu...i chciałem się zapytać czy stosuje się takie rozwiązanie żeby izolacje pod styropianem położyć niżej niż izolacja fundamentowa tak żeby np styropian grubości 10 cm wychodził ponad fundament np. 5 cm albo 3 cm???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie pomieszczenia, myśle że jak jest dobrze zrobiony projekt to przewiduje wyższe ściany ze względu na zapas pod wylewkę, ale jak znając życie to oczwiście nie zostało to uwzględnione.

U nas tak właśnie było (projekt i ekipa do kitu), więc mieliśmy chudziak położony w głąb fundamentów o jakieś 22 cm. Stąd wylewka kończy się razem z wysokością fundamentów, więc pomieszczenia mają w tej chwili 2,7m.

Ale był duży problem z połączeniem izolacji poziomej. Więc to chyba nie najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie mat zbrojacych jest pewna gwarancja dobrze wykonanej posadzki.

Po pierwsze - pelni funkcje przeciwskurczowe, dla wylewanego betonu.

Po drugie - jest to jednak dozbrojenie, czyli w pewien sposób wzmacniamy cała konstrukcje.

Po trzecie - odmiana FS 15, ze wzgledu na twardosc jest calkowicie wystarczajaca pod posadzke, na to min 5cm wylewki+siatka, to gwarancja dobrego przekazywania obciazen na nizej polozone warstwy.

Po czwarte - styropian nie wyglusza! W celu uzyskania dobrych wlasciwosci wygluszajacych nalezy stosowac welne mineralna, lub gdy jestesmy zmuszeni stosowac styropian -zastosowac dodatkowo na wierzch plyty pilsniowe w dwoch rzedach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wełne mineralną można położyc na stropie i zalać wylewką???Przecierz pod wpływem ciężaru wylewanego betonu wełna zacznie się ściskać przez co zrobi się cieńsza...i czy to nie doprowadzi do np.pękania wylewki???Czy wogóle stosuje się takie praktyki???Bo jak słysze o rozważaniach czy styropian fs 15 nie jest za miękki to wg. tej myśli tym bardziej wełna mineralna się nie nadaje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiamy pytanie poprzednika, czy można 'zagłębić w fundamencie' płytę z chudziaka, tak by zwiększona grubość styropianu w posadzce i wylewki nie zmniejszyła zanadto wysokości pomieszczeń. Czy to nie jest przekombinowana konstrukcja? Moira pisze, że są z tym problemy. Co na to fachowcy?

My chcemy dać min. 10cm styropianu (może nawet przegiąć i dać więcej - co sądzicie??? - ma być elekt. podłogówka, nie chcemy grzać gruntu) i na to 9-10cm wylewki (ma akumulować ciepło z podłogówki). Trochę się tych centymetrów podłogi nazbiera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...