Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

U w a g a - P O Ż A R! - artykuł w nr 10/09 Muratora


Recommended Posts

Prawdopodobnie zmienią przepisy i to bedzie miało uzasadnienie w realiach.

Ale wkurza mnie jak politycy sami nawiaja do łamania prawa a przecież to oni go uchwalili. Nie neguję bezsensu tego przepisu a jedynie nie mogę się zgodzić z obliczem naszej polityki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 320
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ten przepis, tak jak jest teraz, nie jest czasem metodą zdjęcia odpowiedzialności z właścicieli/szefów.

Było tak, że za bezpieczeństwo odpowiadał szef.

Będzie, że za bezpieczeństwo p-poż. będzie odpowiadał wyznaczony i przeszkolony pracownik.

- Panie szefie, trza gaśnice wymienic, będzie to kosztowało ...

- Nie zawracaj mi pan (_|_), mamy ważniejsze rzeczy.

 

Takie luźne skojarzenie się mi nasunęło... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeczytałam cały ten wątek i chciałabym dodać coś od siebie, ku przestrodze oczywiście.

Koleżance z pracy spaliło się doszczętnie całe mieszkanie w bloku. Ona była w tym czasie u fryzjera, dzieci w innych miastach na studiach, a mąż w piwnicy. W domu był tylko kot. Niestety zginął :(. Przyczyna pożaru? Mąż przed wyjściem do tej piwnicy (w której coś tam naprawiał), zostawił przez nieuwagę czajnik z wodą na gazie. Na nieszczęście mieli plastikowy okap nad kuchenką i oczywiście same łatwopalne materiały na ścianach, suficie i podłodze (panele na ścianach i podłodze, kasetony ze styropianu na suficie). Pomijam gust ale stworzyli sobie mieszkanie na kształt pochodni :o . Nie pamiętam już szczegółów ale na pewno w czajniku gotowała się woda i w jakiś sposób chyba para podtopiła okap. A może jakoś go uszkodziła, w każdym razie znalazł się on lub jego część w ogniu na kuchence. Posłuchajcie, cały pożar trwał 10 minut! Spaliło się WSZYSTKO! Sąsiad z góry miał saunę w domu. Oni zostali w tym, co mieli na sobie. Mieszkanie nieubezpieczone, bo to ludzie niezamożni. Wygrzebali się później z tej tragedii dzięki pomocy finansowej dobrych ludzi ale co przeżyli, to ich, a co mogło się stać, gdyby przyczyna pożaru była inna i nastąpiłby np. w nocy? Lepiej nie myśleć... Wnioski są oczywiste. Unikajmy materiałów łatwopalnych przy wykańczaniu i wyposażaniu naszych domów i mieszkań (wiem, że niestety są najtańsze :evil: ) . I unikajmy "jak ognia" sytuacji ryzykownych. Tu apeluję do wszystkich palaczy tytoniu - zastanówcie się ludziska, co robicie ze "świeżymi" niedopałkami przed wyjściem z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie super cena! Szkoda, ze zamówiłam już u siebie w miescie :roll: Trudno.

 

Czujki jonizacyjne montuje sie w liniach dozorowych. Są takie u mnie w pracy. Trzeba je konserwować. U nas raz na kwartał. Nie można ich też wyrzucić normalnie na śmieci gdy są nieużyteczne. Trochę zachodu z nimi jest bo faktycznie zawierają pierwiastki chemiczne które powodują promieniowanie jonizujące. Jak ze wszystkimi materiałami chemicznymi trzeba sie z nimi ostrożnie obchodzić. Sama czujka, zamontowana odpowiednio nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

My w pracy natomiast mieliśmy inny problem. System działa na starej centrali. Uzupełnienie i rozszerzenie tego systemu o ten sam rodzaj czujek było bardzo trudne bo ich nie produkowali już. Z racji tego, że jest to obiekt administracji rządowej załatwiało nam te czujki ministerstwo :lol: Producent dorobił nam brakujace czujki. Był to znacznie niższy koszt niż nowy system w całości i nowa centrala. Czujki jonizacyjne raczej w zakładach pracy i tego typu obiektach się montuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawierają Ameryk. Taki pierwiastek.

Jest go tam tyle, co kot napłakał. Ot byle trochę powietrza zjonizować...

Z jego promieniotwórczością to trochę przesada.

Jest, ale przy takiej zabudowie, to na więcej jak 2cm od "źródełka" ona nie wyłazi. Nie musi.

Ale - fakt! Pod "te" przepisy podchodzi i wymaga specjalnego traktowania.

A zeszłego lata widziałem beczkę tych czujek na złomowisku.... :roll:

Pewnie z jakiego wyburzenia starej hali.

Adam M.

 

Stare koszulki Auera bardziej promieniowały jak kilka takich czujek razem.

Do kupienia w sklepie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...- tylko dzięki temu, że nie wiem dlaczego się obudziłem, uniknęliśmy z żoną zatrucia (dzieci na szczęście były "sprzedane" dziadkom)....

 

Zona bardzo ostro sie postawila i stwierdzila, ze szkoda na to pieniedzy - a ja wolałem mieć spokój niż rację ;)...

 

... a ja już więcej tego nie będę komentował :o

 

Ja skomentuję sam siebie: powagę takich rzeczy bardzo szybko się zapomina - mimo, że są bardzo bolesne (i dla psychiki, i dla kieszeni).

Zostaje tylko pamięć o zdarzeniu, i powoli znowu pojawia się myśl: "Pożar? Może być? Eeee, to nie u mnie... Kiedyś niby coś było ale teraz to już niemożliwe...".

Taka ludzka natura jest - chcemy pamiętać to, co dobre, staramy się zapomnieć to, co złe.

 

Dlatego ważne jest przypominanie raz na jakiś czas o tym - może nie w formie kolejnego pożaru (czego nikomu i sobie nie życzę), ale np. w formie takiego sugestywnego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swej strony oczywiście oprócz czujek,gasnic ,latarek i całego tego sprzętu dodałbym drzwi p-poż do kotlowni-pomieszczenia gospodarczego itp. a moze oddzielić nimi częśc mieszkalną i gospodarczą.Niestety wiekszość z nich nie jest najładniejsza ale za to skuteczna ,na poddasze można zastosować klapę rewizyjna również p-poż EI30.

Piszę o tym bo sam montuję stolarkę i muszę niestety stwierdzić ,że przez te 10 lat w branzy w domu jednorodzinnym taką stolarkę montowalem tylko raz ,ale klient był własnie inspektorem p-poż.Zazwyczaj jednak nikt takich zabezpieczeń nie stosuje -bo brzydkie ,bo blacha ,bo ciężkie no i cena.

Obecnie można również zastosować aluminium dużo ładniejsze oczywiście z certyfikatem.proponuje się nad tym zastanowić.Pozdrawiam i nie życze pozaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymóg EI 30 spełnią drzwi wykonane z litego dębu, nie lakierowane ,nie malowane. Są droższe, ale nie aż tak,bo przecież i tak jakieś drzwi do kotłowni trzeba mieć . Można też poprawić bezpieczeństwo zamawiając do kotłowni drzwi obite od strony pomieszczenia blachą, o ile dobrze pamiętam to też spełniają wymóg EI 30.

 

p.s. drzwi w kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaśnicę se zamówiłam na allegro ...ale nad tymi czujkami z allegro się też zastanawiam :roll: .... może ktoś zamówił i wypróbował działanie?

:roll:

 

Podejrzewam, ze sa jakies normy, ceryfikaty (CE czy jak im tam). Tak wyprobowywac na wlasnej skorze to ciezko, zwlaszcza czujniki CO... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)ale nad tymi czujkami z allegro się też zastanawiam :roll: .... może ktoś zamówił i wypróbował działanie?

:roll:

 

Nabyłem onegdaj / na alledrogo / i używam czujnika tlenku węgla KIDDE - taki jak z TEJ aukcji .

 

Na razie jest okay - żyjemy- :wink:

 

chooopie ....Ty to masz full wypas ... a nam to raczej chodzi o działanie bądź nie działanie czegoś takiego:

http://allegro.pl/item534782971_bezprzewodowy_detektor_dymu_czujnik_alarm_od_ss.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

chooopie ....Ty to masz full wypas ... a nam to raczej chodzi o działanie bądź nie działanie czegoś takiego:

http://allegro.pl/item534782971_bezprzewodowy_detektor_dymu_czujnik_alarm_od_ss.html

 

No tak - czujki dymu i gazu mam włączone w system alarmowy , natomiast czujka tlenku węgla pracuje solo .

 

civic9 słusznie prawi - KIDDE produkuje również czujki czadu i dymu - dwa w jednym - chyba lepiej trochę dołożyć i kupić coś porządniejszego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...