Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam serdecznie po raz pierwszy wszystkich miłośników Kasjopei.

 

I ja też dołączam się do prośby o zdjęcia, tym bardziej że jestem właśnie na etapie uzgadniania zmian. (ten interesujący dla mnie wątek odkryłem już po zakupie projektu).Mail:

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sprawę porządkową dotyczącą moich zdjęć.

Bardzo proszę wszystkich, którzy otrzymali ode mnie zdjęcia na e-maila o nierozsyłanie ich do osób trzecich. Nie chcę by zaczęły one krążyć po necie w sposób niekontrolowany.

Ja ze swej strony staram się pomagać wszystkim którzy proszą o zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Zwola!

Podłączylibyśmy się chętnie pod te fotki (szczególnie ubikacji na dole) z wykończonego domu [email protected] . Co prawda mieliśmy przyjemność odwiedzić Twój domek na etapie budowy (za co raz jeszcze dziękujemy), ale powoli zbieramy się do rozpoczęcia budowy i "materiały poglądowe" po wykończeniu bardzo by nam pomogły w podjęciu kilku decyzji.

Jeśli chodzi o nasz projekt to zmiany będą polegały na:

1. umieszczeniu ubikacji pod schodami;

2. kuchnia jak w wersji E (powiększona). Ta zmiana nam się właśnie nasunęła po wizycie u Zwoli.;

3. likwidacja okna narożnego w salonie - jak u Zwoli :);

4. zmiana kąta nachylenia dachu - wynik wymogów w planie zagospodarowania przestrzennego.

 

Dla uzupełnienia powyższego, nasza Kasjopea to wersja II (bliźniak).

 

Pozdrawiamy

Edytowane przez jolcik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie pozdrawiam wszystkich serdecznie. Chciałbym przyłączyć się do grona zainteresowanych budową domu Kasjopea.

Zamierzam budować, ze szwagrem, bliźniak Kasjopea II.

 

Chciałbym zapytać jakie systemy ogrzewania i cwu planujecie w swoich domach /ewentualnie jakie już macie wykonane/?

Czy ktoś z Was zdecydował się na pompę ciepła?

 

Czy wypełniając wniosek o warunki techniczne przyłączenia sieci energetycznej, w pozycji "docelowa moc przyłączeniowa" nie zadrżała Wam ręka? Jakie zapotrzebowanie wpisaliście? Czy ktoś pamięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po raz pierwszy wszystkich miłośników Kasjopei III :)

 

I ja też dołączam się do prośby o zdjęcia , tym bardziej że jesteśmy na etapie uzgadniania zmian z projektantem. Mail: [email protected]

Budowę rozpoczynamy na przełomie wiosna-lato,budowa będzie zlokalizowana pod Warszawą, nie widzieliśmy nigdy tego budynku od środka ale chcielibyśmy go zobaczyć, ponieważ interesuje nas jego funkcjonalność.

A tak przy okazji pytanie jak na dzisiaj oceniasz Zwola realny koszt wybudowania do stanu pod klucz ??

Z góry dziękuję za zdjęcia i wszystkie wskazówki.

 

Pozdrawiamy wszystkich serdecznie ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych, podaje co udało mi się ustalić w spr. mocy przyłączeniowej zasilania podstawowego. Występując z wnioskiem o warunki techniczne przyłączenia sieci energetycznej nn mamy teraz m.in. takie widełki 14-16kW (bezpiecznik 25A) oraz 17-21kW (32A). Ja akurat rozważałem w takim zakresie i wybieram 17kW z uwagi na to, że u mnie wszystko będzie na prąd i ten większy bezpiecznik ma uzasadnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy. Mam pytanie, pod spocznikiem schodow na pietro jest w projekcie przewidziane pomieszczenie, do ktorego dostep jest od strony technicznego i widnieje tam umieszczony piec do ogrzewania.

Ale wg projektu spocznik jest na wysokosci ok 150cm, czyli wychodzi na to, ze pomieszczenie to ma taka wysokosc. Jak u Was to rozwiazaliscie, co macie w tym pomieszczeniu, gdzie umiesciliscie piec?

Z gory dziekuje za Wasze rozwiazania.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy tam zostawione jedynie przejscie, nie mamy zadnego pomieszczenia. Piec bedzie w kotlowni, wg nas pomysl z piecem pod spocznikiem kompletnie nie trafiony, ani nie da sie wokol sprzatnac, ani ie ma dojscia, ani nie wiem, czy by ktos tego nie zakwestionowal. Jednym slowem - mamy o tyle wiekszy schowek pod schodami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy. Mam pytanie, pod spocznikiem schodow na pietro jest w projekcie przewidziane pomieszczenie, do ktorego dostep jest od strony technicznego i widnieje tam umieszczony piec do ogrzewania.

Ale wg projektu spocznik jest na wysokosci ok 150cm, czyli wychodzi na to, ze pomieszczenie to ma taka wysokosc. Jak u Was to rozwiazaliscie, co macie w tym pomieszczeniu, gdzie umiesciliscie piec?

Z gory dziekuje za Wasze rozwiazania.

 

pozdrawiam

 

Witam, uwaga natury praktycznej rzeczywiście w owej wnęce dostęp do pieca będzie utrudniony, po drugie istotniejsza nie sądzę że np zakład gazowniczy odbierze piec w takim powiedzmy "niskim ślepym zaułku". Osobiście postanowiłem zrobić w tym miejscu połączenie części mieszkalnej domu z częścią gospodarczą czyli kotłownią garażem oraz pokojem za garażem który u nas został przeznaczony na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze - Kasjopea wersja E lub III (zrezygnowałem z połączenia z projektu garaż wiatrołap) w części niższej pod schodami mamy zrobioną mini spiżarkę do której dostęp jest z w/w przejścia pod schodami. Aby przejście było wyższe posadzka pod nim została nieznacznie obniżona oraz w połowie spocznika na półpiętrze zrobiliśmy schodek aby ta cześć nad przejście - strop schodów był wyżej dzięki temu wysokość jest zadowalająca.

pozdrawiam M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie systemy co i cwu planujecie w swoich domach /ewentualnie jakie już macie wykonane/?

Co zdecydowało o wyborze?

Czy ktoś z Was zdecydował się na pompę ciepła?

 

Najlepiej poszukaj na wątkach o pompie ciepła :). Na wątkach o konkretnych projektach domów rzadko są poruszane takie kwestie. My decydujemy się na gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yesko

Rozwazalem temat instalacji pompy ciepla dla tego domu;

1. Instalacja oplaca sie tylko wtedy, gdy nie masz i nie bedziesz miec gazu (badz jest tak daleko, ze jego przylacze wyniesie kilkanascie tys zl)

2. Masz totalna awersje do piecow na paliwo stale (typu retortowe) :)

3. Instalacja najtanszej pompy ciepla dla tego domu to ok. 45 - 48 tys zl brutto (pompa vickerson) - odwierty pionowe, solanka- woda. To jest chyba najbardziej sensowne rozwiazanie w naszych warunkach klimatycznych. Kazda inna pompa jest tylko drozsza.

4. pompy typu powietrzne raczej nie sa oplacalne - tzn nigdy Ci sie nie zwroci nadwyzka wydanych kosztow (chyba ze mieszkasz w poblizu morza)

5. Dla Kasjopea potrzeba pompe o mocy ok 9 - 11KW. (w zaleznosci od wersji domu, czyt.powierzchni i stopnia ocieplenia, np.pakiet energooszczedny)

6. Pamietaj, ze zeby pompa miala racje bytu, w calym domu powinienes zamontowac ogrzewanie podlogowe (chodzi o jak najlepszy wspolczynnik COP), czyli policz dodatkowo ok 80 - 100zl za m2 powierzchni podlogowki.

7. Zapewne za chwile odezwie sie ktos i powie, ze mozna przeciez zamontowac pompe do grzejnikow sciennych. Pewnie, ze mozna, ale potrzeba pompy o wiekszej mocy, a wspolczynnik COP i tak nie wzrosnie, bo trzeba bedzie podniesc temp grzania ukladu, czyli spadnie wydajnosc i oszczednosci.

8. Zgodnie z prawem powinienes zglosic do wlasciwych urzedow chec instalacji pompy i uzyskac pozwolenie na instalacje pompy (czas procedury ok. 3-5 m-cy)

9. Wydajac tyle pieniedzy powinienes rowniez zrobic badanie gruntu, jaki rodzaj ziemi masz. Jest to potrzebne, zeby ustalic warunki gruntowe do okreslenia miejsca montazu sond oraz ich dlugosci. (koszt wraz z projektem ok 3 -4 tys zl).

10. Wiele firm odradzi Ci wykonanie pkt. 8 i 9 argumentując, że przecież nikt tego nie robi, ale pamietajmy o jednym. Nie jestesmy narodem idealnym, ale zyjemy w kraju praworządnym, wiec powinnismy sie trzymac prawa! To do pkt 8. Nie wykonujac pkt nr 9 ryzykujesz, ze wydasz prawie 80tys na pompe, nie trafisz w dobry grunt, badz zrobisz za krotkie sondy i pompa bedzie miala za mala sprawnosc, a w efekcie będziesz grzal prądem (bo wiekszosc pomp dogrzewa grzalkami elektrycznymi)

11.No i najwazniejsze. W Polsce mamy "fachowcow od wszystkiego" - poczytaj na forach internetowych. Trzeba bardzo uwazac, jaka firme sie wybiera. Instalacja pompy ciepla ma to do siebie, ze jezeli zle zostanie zainstalowana, to koszty poprawek moga byc drozsze od samej instalacji a w najlepszym razie zle zamontowana pompa bedzie niewydajna i koszty instalacji sie nie zwroca.

12. Reasumujac koszty. Pompa + osprzet (ok.50tys zl); Ogrzewanie Podlogowe (ok 18tys zl); projekt +pozwolenia (ok 5tys zl) - Total minimalny koszt ok 73 tys zl

Wiekszosc wycen, jakie uzyskalem oscylowały w okolicach 90 - 110 tys zl. Prawie wszyscy instalatorzy decyduja sie na montaz tylko wtedy, kiedy usluga jest kompleksowa j.w.

12. Decyzja naturalnie nalezy do Ciebie. Traktuj powyzsze uwagi, jako opinie osoby, ktora nie ma nic wspolnego z branza grzewcza, a jedynie chciala jak najlepiej przeanalizowac sytuacje w obliczu wydania grubych pieniedzy na instalacje pompy z wlasnej kieszeni :)

13. My z zona niestety w tej chwili nie zdecydowalismy sie na pompe ciepla. Niemniej zrobimy w calym domu instalacje podlogowa, by ewentualnie moc wrocic w przyszlosci do tematu pompy (jak beda tansze, firmy instalacyjne pewniejsze, a kto wie, moze beda dotowane tak jak teraz solary)

 

A swoja droga, czy ktos z Was moze polecic, jaki piec na paliwo stale wybrac (np. retortowy)? Niestety nie mamy gazu w poblizu

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja. Stary praktyk :-)

Pompy ciepła wogóle nie rozważałem. Nie mam więc zdania.

Mogę jednak podzielić się wnioskami z ... ogrzewania tej kubatury. W końcu już mieszkam.

 

Mam ogrzewanie gazowe (piec Solnier Duval) + kominek w salonie bez płaszcza wodnego + piec na wszystko (drewno, węgiel, śmieci) w kotłowni podłączony do całego układu podobnie jak kominki z płaszczem wodnym. Dodatkowy koszt za piec w kotłowni to jakieś 2,5tys zł biorąc pod uwagę, że jeśli by go nie było to płaszcz wodny miałbym w kominku. Tak więc kosztem dodatkowym jest tylko sam piec.

Dlaczego taka idea? Po prostu znam ludzi mających kominki z płaszczem wodnym, którzy narzekają na to, że z salonu muszą robić sobie kotłownię. Bo zimno i napalić trzeba. Postanowiłem więc "palenisko" przenieść do kotłowni, a w salonie zostawić kominek który odpalę jak mi się będzie chciało :-)

 

Teraz najważniejsze. Koszty ogrzewania.

Jaką pogodę mieliśmy od września każdy wie. Piec gazowy mam ustawiony na utrzymywanie temperatury 21,5 stopnia w godzinach 7:00 - 9:00 i 15:00-23:00. Pozostałe godziny temperatura 19 stopni. Poza ogrzewaniem gazu nie zużywam, bo gotujemy na indukcji.

 

Okres wrzesień-październik: zużycie około 340m3 gazu => rachunek 645 zł - grzanie TYLKO piecem gazowym. Piec i kominek nie były rozpalane.

 

Okres listopad - 12 grudnia: zużycie około 320m3 gazu => rachunek około 610 zł + 1m3 drewna (jakieś 160zł) - grzanie również piecem w kotłowni w godzinach 18:00 - 22:00 praktycznie codziennie od połowy listopada. Kominek nadal stoi nie używany (polecam kilkukrotne wypalenie kominka na etapie budowy - ja tego nie zrobiłem i czekam za wiosną).

 

Reasumując.

Liczę się z kosztami 1000 zł za ogrzewanie w okresie listopad - grudzień. Oczywiście muszę palić w piecu drewnem codziennie w godzinach wieczornych. To na razie dość przyjemne zajęcie.

 

PS. Pranie w kotłowni schnie rewelacyjnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...