Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ocieplenie jak w projekcie - wełna mineralna 20cm.

No i zrobiłem jedną nadprogramową rzecz - ociepliłem podwójnie dach. Tzn dałem 20cm wełny w strop oraz 20cm wełny na skosach. Mam teraz dodatnią temperaturę na poddaszu mimo tego, że tam nie grzeję. Mniej ciepła ucieka z domu przez strop i dach. Dodatkowo to trochę kosztowało - chyba coś koło 1,5zł ale wszyscy twierdzą, że przez dach straty ciepła są największe.

 

Piec robiłem na wymiar u lokalnego fachowca. Chodziło o zachowanie wymiarów zewnętrznych oraz wielkość komory spalania, żeby nie narobić się z rąbaniem drewna :-) O ile wiem można kupić gotowe piece w troszkę wyższej cenie - są może ładniejsze z zewnątrz, ale nie o to przecie chodzi.

 

Zdjęcia wyślę, ale proszę o cierpliwość - może to kilka dni potrwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

Zwola, jeżeli nie sprawi to kłopotu to również bardzo poproszę o fotki z wnętrza domku.

My właśnie jesteśmy na etapie pozwoleń i bardzo chcieli byśmy z żoną zobaczyć jak wygląda domek już zamieszkany.

Mój mail: [email protected]

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Instalacja oplaca sie tylko wtedy, gdy nie masz i nie bedziesz miec gazu (badz jest tak daleko, ze jego przylacze wyniesie kilkanascie tys zl)

2. Masz totalna awersje do piecow na paliwo stale (typu retortowe) :)

 

Widzę Michale i Gosiu, że rozpracowaliście temat pomp dosyć dokładnie.

U mnie z pragmatyki lub lenistwa oraz braku sieci gazowej w pobliżu, na razie pod uwagę biorę przede wszystkim pompy ciepła, potem długo długo nic i piec na paliwo stale.

Prawdopodobnie montaż pompy i całej kotłowni to będzie u mnie wiosna 2012, teraz zbieram papiery.

Koszty duże ale eksploatacja tania i bardzo mało się tym trzeba zajmować, w zasadzie wcale. Poza tym można pojechać na ile się chce i zostawić dom bez martwienia się czy mi coś nie zamarznie.

Główny kłopot u mnie to mieszany układ ogrzewania jaki na tą chwilę zaplanowaliśmy - podłogówka na dole z wyjątkiem salonu /drewniana podłoga/ i garażu /grzejnik dla utrzymania +5st/, na górze w łazience, korytarzu i gabinecie płytki i podłogówka, w pozostałych grzejniki niskotemperaturowe. Największy kłopot jest z salonem - duże okna bez grzejników, może ogrzewanie ścienne lub jakiś ładny grzejnik niskotemperaturowy ale to nie daje kurtyny przy oknie, grzejniki kanałowe - zdaje się że nie ma niskotemperaturowych. To na razie najtrudniejszy element do rozpracowania.

Oprócz pompy zastanawiam się nad rekuperacją.

 

Zwola, jeżeli masz ocieplony strop i dach to zastanawiające jest, że temperatura na strychu jest dodatnia, czy ta izolacja stropu jest tak mało wydajna? Co jeżeli ktoś nie zrobi ocieplenia dachu-masa energii będzie uciekać przez strop, jak to widzisz? Czy zrobiłbyś to jeszcze raz tak samo?

Edytowane przez Yesko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twoich wątpliwości. To czysta fizyka.

 

Na zewnątrz masz -12 stopni.

Ocieplenie skosów 20cm wełny

.................. podasze

Ocieplenie stropu 20cm wełny

Na pietrze masz +21,5 stopnia

 

Jaka temperatura będzie na poddaszu? Musi być dodatnia. Żeby spadła poniżej zera na dworze musiałoby być poniżej -21,5 stopnia.

Izolacja strony zewnętrznej i wewnętrznej jest taka sama. Temperatura strony wewnętrznej jest wyższa. Na poddaszu musi być powyżej zera. Na zdrowy, chłopski rozum byłoby pewnie koło +8 stopni. Oczywiście izolacyjność stropu jest gorsza z uwagi na wyjście na strych (zamykana klapa nie jest ocieplona), no ale to pomijamy w rozważaniach.

 

Na dziś zrobiłbym tak samo. Poddasze pełni rolę podobną (oczywiście zachowując proporcje) jak pustka powietrzna między szybami. Dodatkowo mamy tam graciarnię z dodatnią temperaturą (no chyba, że będzie kilka dni poniżej -25 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwola, moje wątpliwości dotyczą ocieplenia stropu, jeżeli zrobiłeś je tak jak w projekcie a dach dociepliłeś z własnej nieprzymuszonej woli to wydaje mi się, że to ocieplenie stropu powinno lepiej izolować bo projekt, jak się domyślam nie przewiduje docieplania dachu /nie zakupiłem go jeszcze więc nie mam pewności/. Ewentualnie projektowana izolacja termiczna stropu jest niewystarczająca.

 

Trzymając w ręku, na mrozie, dobrej klasy termos, z gorącą kawą w środku, nie powinniśmy odczuwać że trzymamy coś ciepłego. Słabej klasy termos ogrzeje nam rękę ale szybko wystudzi kawę. Nie wiem czy to najlepsze porównanie ale z ociepleniem stropu powinno być podobnie - im zimniej na strychu tym lepiej działa izolacja stropu. Ideału się osiągnąć nie da /przeszkadza np właz od schodów na strych/ ale Twoje doświadczenie to wskazówka dla wszystkich, żeby przemyśleć dobrze ten element bo tędy "ucieka" dużo kasy w postaci ciepła.

 

Wniosek /przynajmniej dla mnie/:

zwiększyć grubość ocieplenia stropu lub ocieplić strop i dach tak jak Zwola ewentualnie zrobić jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych osob, ktore sa zainteresowane kosztami realizacji. Na dzien dzisiejszy mamy stan surowy zamkniety (okna Oknoplastu w kolorze, brama garazowa, drzwi zewnetrzne) z przylaczami. Robocizna troszke po znajomosci. Koszt takiego domu wersji E to w przyblizeniu 220 tys zl, nie liczac papierologii. Pisze, bo sporo osob pytalo o koszty realizacji, a wlasnie zrobilismy na koniec roku inwentaryzacje w naszych rachunkach. Materialy (staralismy sie zapisywac wszystkie) to okolo 100 tys, okna z drzwiami i brama 32, material na dach 22,5 tys, reszta to robocizna i przylacza, (14) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych osob, ktore sa zainteresowane kosztami realizacji. Na dzien dzisiejszy mamy stan surowy zamkniety (okna Oknoplastu w kolorze, brama garazowa, drzwi zewnetrzne) z przylaczami. Robocizna troszke po znajomosci. Koszt takiego domu wersji E to w przyblizeniu 220 tys zl, nie liczac papierologii. Pisze, bo sporo osob pytalo o koszty realizacji, a wlasnie zrobilismy na koniec roku inwentaryzacje w naszych rachunkach. Materialy (staralismy sie zapisywac wszystkie) to okolo 100 tys, okna z drzwiami i brama 32, material na dach 22,5 tys, reszta to robocizna i przylacza, (14) Pozdrawiam

 

Witam! Mogę tylko potwierdzić- koszt wersji E u mnie to okolo 240 tys. - ale mam tynki i elektrykę-nie mam za to drzwi wejściowych i bramy garażowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planując pewne rzeczy z wyprzedzeniem, można zaoszczędzić trochę czasu, pieniędzy i nerwów dlatego wynotowałem kilka rzeczy, które moim zdaniem dobrze jest wykonać przed tynkami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Oczywiście jest to sprawa indywidualna ale może kogoś to natchnie a może ktoś mi coś słusznie wytknie, ewentualnie doradzi (na co liczę) ;).

 

Moje plany w zakresie drobnych instalacji są mniej więcej takie (kolejność nie ma znaczenia):

 

hydrant ogrodowy

głośniki kina domowego - salon

monitoring zewnętrzny - rejestrator w gabinecie

termometr zewnętrzny - salon/jadalnia

oświetlenie ogrodu i zewnętrzne budynku - wiatrołap, salon

kabel antenowy - dach, salon

radio w kontakcie - kuchnia, łazienka na górze, garaż

tunel w ścianie dla ukrycia przewodów telewizora

kranik i kratka odpływowa - garaż

rury w wylewce doprowadzające powietrze z zewnątrz do kominka /bez płaszcza/

rura w stropie, t.zw. niski odpływ - płaski brodzi prysznica w łazience na górze

kabel internetowy - gabinet

koryto z nierdzewki przed drzwiami wejściowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwola. Podales ostatnio ciekawe dane dot. kosztow ogrzewania.

Biorac pod uwage, ze zapewne to pierwszy sezon grzewczy "z prawdziwego zdarzenia" w domu , jak oceniasz, ile z tych kosztow przypada jeszcze na dogrzewanie i schniecie murow?

 

p.s. Wszystkim uczestnikom forum życzymy Zdrowych, Spokojnych Świąt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zwola:) to jeszcze my do Ciebie z wielką prośbą o fotki pomieszczeń w środku domu - :)

nie jesteśmy aktywni na forum za bardzo jeszcze bo dopiero w tym roku ruszymy z murami ale cały czas przeglądamy sobie forum i czytamy Wasze cenne uwagi.

Wszystkiego Dobrego z Nowym Rokiem dla wszystkich Kasjopejczyków :) jak ładnie to brzmi :)

podaje nasz mail [email protected]

Bardzo wdzięczni będziemy :) Pozdrawiam Serdecznie

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczów.

 

Zwola,

mam wielką prośbę. Bardzo proszę, jeśli znajdziesz chwilę wolnego czasu, o przesłanie zdjęć wnętrza domu. Mój mail [email protected] . Szczególnie interesuje mnie salon. Trochę martwię się, żeby nie był za mały lub zbyt wąski.

Dom z zewnątrz bardzo mi się podoba.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Pozdrawiam:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy pozwolenie!!!

Zatem ruszamy z budową w okol. Warszawy na wiosnę (może taką późniejszą wiosnę) - Kasjopea II z przeróbkami (jak we wcześniejszym poście). Trzymajcie kciuki ! :)

 

Pytanie do praktyków przy okazji. Czy ktoś z Was rozważał opcje budowy ściany jednowarstwowej (Ytong 46 cm), w kontekście alternatywy do Porotherm + wełna mineralna?

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...