Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

My z mężem kupiliśmy projekt Kasjopea IV. Podpiwniczamy go i wprowadzamy kilka zmian jak większość. Oczywiście kotłownia do piwnicy:) Najbardziej jednak zastanawia nas, jakie są koszty budowy na poszczególnych etapach. Czy ktoś może podpiwniczał? A jeśli nie, jakie wyszły Wam koszty fundamentów? Jakie rady macie dla nas, dopiero będziemy nanosić zmiany. Cieszę się, że wreszcie możemy tu pisać, stawiamy Kasjopeę:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich sympatyków projektu Kasjopea :welcome:

 

Również bardzo podoba mi się ten projekt.

Zależy mi na uzyskaniu dofinansowania kredytu w programie Rodzina na swoim, gdzie ustawodawca ogranicza wielkość powierzchni użytkowej domu do 140m2.

Czy w przypadku projektu Kasjopea IV jest to możliwe bez konieczności zmniejszenia domu ?

Czy na przykład możliwa jest zmiana funkcjonalności górnej łazienki przy sypialni, na pralnio - suszarnie i w ten sposób uzyskanie mniejszej powierzchni użytkowej budynku? Czy takie pomieszczenie nie będzie wliczane w pow. użytkowa?

Doszukałem się już trzech różnych definicji powierzchni użytkowej budynku i naprawdę nie wiem co zrobić.

 

Proszę pomóżcie, może ktoś miał taki problem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam problem, muszę napisać dla banku harmonogram rzeczowo-finansowy i nie za bardzo wiem jak to zrobić dobrze.

Kosztorys dotyczy Kasjopei E. Mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów wypełniał już taki dokument i może mi napisać jak

sobie poradził z tym tematem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mysle, ze kazdy kto mial do czynienia z bankiem, musial to wypelnic:

- zalezy w jakim banku bedziesz bral kredyt?

Generalnie w kazdym banku maja swoje wzory pisma, w zaleznosci od tego albo pozwalaja nieznacznie ingerowac w harmonogram albo wcale. I niestety w wielu bankach, co czesto sami przyznaja, osoby ktore tworza harmonogram nie maja pojecia o budowie (np. w naszym przypadku kazali zamontowac drzwi wewnetrzne na etapie stanu surowego domu :) ). Ale w banku tez pracuja ludzie, wiec wszystko jest kwestia uzgodnienia szczegolow. Co do samego wypelniania formularza, mielismy z zona kilka wycen z roznych firm budowlanych i na tej podstawie moglismy oszacowac poszczegolne koszty etapow dopasowujac do calosci. I tyle. Jesli bedziesz potrzebowal jakies konkretne dane z ktoregos etapu, moge co nieco przeslac na Wasz adres email.

pozdrawiam

M&M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam problem, muszę napisać dla banku harmonogram rzeczowo-finansowy i nie za bardzo wiem jak to zrobić dobrze.

Kosztorys dotyczy Kasjopei E. Mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów wypełniał już taki dokument i może mi napisać jak

sobie poradził z tym tematem.

 

Pozdrawiam

 

Witam, zawsze można za 220 zł zamówić kosztorys inwentorski w MG Projekt, jeśli Państwo sobie nie poradzą... jednak po zrobieniu wstępnych wycen np tynków, stolarki, dachu, elewacji policzeniu ile mkw płytek itp... pozostałych... można samemu zrobić zestawienie wg formularza bankowego, ponadto posiłkując się zestawieniem materiałów z projektu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

mam pytanie o hydraulikę.

Daliśmy do wyceny projekt do zaufanego człowieka i kapcie nam spadły: 25 tys. Co wy na to? czy to nie za dużo?

No i okna, miotamy się a ceny się różnią, mamy rozpiętość od 16 tys. do 55 tys. (Urzędowski). Czy wystarczą okna dwuszybowe czy robicie 3-szybowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie jak w temacie - czy ktoś ocieplał poddasze i wykańczał płytą gipsowo-kartonową?

A jeśli nie g-k to co?

 

mam wątpliwości co do wytrzymałości krokwi...

 

dziękuję za wszelkie informacje.

 

Poddasze ocieplałem wełną mineralną 20cm. Wełna między krokwiami oparta o deskowanie i zablokowana sznurkami. Na wełnę oczywiście folia, która tym samym jest widoczna od strony poddasza. Nie widzę powodu i sensu wykańczania tego jeszcze płytą k-g. To przecież tylko poddasze.

Co do wytrzymałości krokwi to pytanie należy kierować tylko i wyłącznie do pracowni projektowej. Tylko oni wiedzą jakie były założenia przy ich liczeniu. Być może założyli wykończenie płytą k-g w wersji z wysokim poddaszem. Wszelkie inne odpowiedzi na to pytanie będą gdybaniem i opieranie się na nich jest wielce ryzykowne.

 

Pozdrawiam

Zwola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

mam pytanie o hydraulikę.

Daliśmy do wyceny projekt do zaufanego człowieka i kapcie nam spadły: 25 tys. Co wy na to? czy to nie za dużo?

No i okna, miotamy się a ceny się różnią, mamy rozpiętość od 16 tys. do 55 tys. (Urzędowski). Czy wystarczą okna dwuszybowe czy robicie 3-szybowe?

 

Dokładnie taka sama cene zapłacilismy za materiał + robocizna ( ogrzewanie podłogowe + hydraulika ),okna wszedzie 3-szybowe Oknoplast + rolety na parterze 35 tys + brama wjazdowa i drzwi wejsciowe hormanna 12 tys. Kasjopea wersja E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takze zainspirowany rozwiazaniami Pana Zwoli,ociepliłem strop 25 cm wełny ,a na krokwie przybiłem OSB ( 18 mm) ,przestrzenie miedzy skosnymi krokwiami ocieplone zostaly 15 cm waty i przykryte folia paroizolacyjna -powstał fajny stryszek na podaszu -kilkadziesiat metrow kw.gładkiej podłogi. Przy wszystkich wydatkach na dom -dodatkowe pare tys ( 3,5 tys OSB + 2 tys wełna + 1,5 tys robocizna) uwazam ,ze to dobrze wydane pieniadze. Praktyczna wskazówka dla robiacych podłoge na strychu- nie przybijajcie płyt OSB lub desek bezposrednio do krokwi- dajcie podkładki filcowe -zapobiegnie to skrzypieniu konstrukcji dachowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja również zastanawiam się nad oknami mam ofertę z OKNOPLASTU Kraków i 2 szybowe są dużo tańsze 22 tys brutto z montażem do tego 6 tys zaluzje na parterze, ale zastanawiam sie także nad ciężarem tych okien 3 szybowych. Tetelka co sadzisz? już zamontowałeś? jakie masz okna w salonie? przesuwne, czy zwykłe balkonowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie Tetelka i Ksiut,

Zaczynam budowę Kasjopei w identycznej wersji i zmianach jak u Was, w związku z tym mam pytanie jakie koszty ponieśliście stanu surowego zamkniętego (okna, wykończony dach), wiem że dużo zależy od rozwiązań i użytych materiałów oraz gdzie budujemy, ale byłbym wdzięczny za info. Ja buduje w Łodzi. Jeżeli jesteście już po instalacjach, to również byłbym wdzięczny. I jeszcze jedno pytanie czy występuje u Was różnica poziomów pomiędzy garażem a wiatrołapem?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie Tetelka i Ksiut,

Zaczynam budowę Kasjopei w identycznej wersji i zmianach jak u Was, w związku z tym mam pytanie jakie koszty ponieśliście stanu surowego zamkniętego (okna, wykończony dach), wiem że dużo zależy od rozwiązań i użytych materiałów oraz gdzie budujemy, ale byłbym wdzięczny za info. Ja buduje w Łodzi. Jeżeli jesteście już po instalacjach, to również byłbym wdzięczny. I jeszcze jedno pytanie czy występuje u Was różnica poziomów pomiędzy garażem a wiatrołapem?

pozdrawiam

Stan surowy zamkniety to okolo 240 tys zl. Instalacja elektryczna to 8,5 tys ( obecnie bedzie wyzsza bo wrosly ceny przewodów,wiec realnie okolo 10-11 tys., hydraulik robocizna okolo 7 tys i koszta materialowe ( w calym domu podlogowka ) to wydatek okolo 18 tys , tynki wewn okolo 650m.kw.nalezy pomnozyc przez cene średnio po 18-22 zl za 1 m.kw.,sufity podwieszane w calym domu to okolo 135-140 m.kw nalezy pomnozyc razy cena ocieplenia stropu + np. płyty OSB na strychu + cene regipsu. Ocieplenie domu wraz z podbitkami to 260 m.kw. mnozone razy cena 1 m.kw.-ja ocieplilem 18 cm styropianem , tynk mineralny ziarno 2 mm i do tego farba silikonowa. Podbitka wykonana za pomoca OSB z przyklejonym 2 cm styropianem ,siatka i ten sam tynk co na elewacji sciennej.Jako elementy ozdobne wykorzystalem deski elewacyjne ze styropianu eksdurowanego ,pokrytego specjalna substancja udajaca deske -efekt b. dobry ,kolor deski wybieramy sami. Cena takich desek przyklejanych bezposrednio na styropian z zatopiona siatka ,nie trzeba budowac rusztów i uzywac prawdziwego drewna- cena dosc wysoka okolo 200 za 1 m.kw.-efekt wizualny bedzie mozna ocenic bo zrobie fotki. W całym domu jednakowa wysokość posadzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie Tetelka i Ksiut,

Zaczynam budowę Kasjopei w identycznej wersji i zmianach jak u Was, w związku z tym mam pytanie jakie koszty ponieśliście stanu surowego zamkniętego (okna, wykończony dach), wiem że dużo zależy od rozwiązań i użytych materiałów oraz gdzie budujemy, ale byłbym wdzięczny za info. Ja buduje w Łodzi. Jeżeli jesteście już po instalacjach, to również byłbym wdzięczny. I jeszcze jedno pytanie czy występuje u Was różnica poziomów pomiędzy garażem a wiatrołapem?

pozdrawiam

 

Witam!

Stan surowy otwarty tak jak na zdjeciu to wydatek rzedu 190 tys. Z tym ze w naszym przypadku bardzo drogi byl dach a konkretnie dachowka. Gdybysmy wybrali inna mysle ze koszty moglyby byc mniejsze o ponad 10-15 tys. Jesli chodzi o pozostale elementy to ksztaltuja sie nastepujaco:

1. elektryka (punktow znacznie wiecej niz w projekcie) + kable internet, TV 10.450

2. Hydraulika rozprowadzenie wody pod grzejniki i CO 6,800

3. Okna goran + rolety na parterze + brama garażowa 40.000

4. drzwi gerda 3330 kazde

Jeśli chodzi o różnice pozionów miedzy garażem a wiatrołapem to u nas sie pojawila. Gdybyśmy zrobili schody w garazu nie zmiescilyby sie dwa samochody. Dlatego musielismy poszukac innego rozwiazania z ktorego teraz jestesmy bardzo zadowoleni. Z garazu mamy przejcie do kotlowni a z kotlowni przez schowek pod schodami jest przejscie do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Jesteśmy na etapie zakupu projektu Kasjopea 3 (inaczej 1 wersja E): podwójny garaż + dodatkowy gabinet obok p.dziennego.

 

Zamierzamy budować się w Warszawie/Wawer.

Mamy gorącą prośbę o:

 

umożliwienie obejrzenia jakiejś Kasjopei w okolicach Warszawy

 

opinię doświadczonych Kasjopejczyków nt. planowanych przez nas zmian/odpowiedzi na pytania:

 

Kuchnia

1. rezygnacja z 1 okna (strona jadalni)

2. wyprostowanie narożnika "kuchennego", bez załamania => mamy większą kuchnię ponad 15m2 i możemy probowac wygospodarować spiżarnię.

 

Jadalnia

3. większe okno witryna

 

Gabinet

4. drzwi przesuwane we wnęce ściany nośnej.

5. okno od str. pn (garaż) do usunięcia.

 

Łazienka/schowek/kotłownia

6 Łazienka mniejsza o ca 1m2 przy zachowaniu wszystkich f-cji w tym kabina. Prysznic we wnęce z 1 drzwiami szklanym.

7. Schowek większy o piec.

8. Piec przesunięty w stronę garażu w wnęce kosztem łazienki.

9. W kotłowni drzwi na zewnątrz.

 

Garaż

9. powiększenie kosztem kotłowni o ca 1 m

 

Ściana północna parteru (garaż/kotłownia/pokój)

10. przesuniecie o 25-50 cm. Cel głownie szerszy/wygodniejszy garaż (2 samochody + skuter w zimie). Po tym zabiegu kotłownia ma ca 7,5 m2 (piec gazowy).

 

Parter

11. podniesienie parteru o 1 pustak/bloczek (aktualna wysokość = 2,65 minus sufit podwieszany, czyli mało..., w bloku mam 2,8)

 

Piętro

Balkon:

12. likwidacja balkonu ogród (znajomi mi mówią, że nikt nigdy nie korzystał z balkonów na pietrze w domku z ogrodem).

 

Loggia

13. zmniejszenie loggi o ca 1m na rzecz większej sypialni

 

Pokój dla dzieci

14. likwidacja okna w sypialni od str. pn(garaż)

 

Garderoba

14. likwidacja na rzecz szafy wnękowej (ta sama pojemność). Powiększenie gabinetu kosztem garderoby do ca 10m2.

 

Łazienki

15. likwidacja pralni jako oddzielnego pomieszczenia

16. powiększenie Łazienki ogólnej o ca 80 cm kosztem łazienki w sypialni (rezygnacja z wanny).

 

Poddasze (tutaj jeszcze się wahamy, może ktoś tak zrobił, gdyż zakusy na forum były całkiem duze).

17. strop żelbet

18. podniesienie o 1-2 pustaki/bloczki

 

Okna.

19. Jak jest ze standardowością okien? W jednym z postów było napisane, że są one niestandardowe.

 

Brama:

19. mamy lekki problem z bramą. Działka jest stosunkowo szeroka, ale chcielibyśmy postawić dom 4m od granicy (pn). Zyskujemy spory ogród od południa. Nie możemy zrobić bramy rozwiernej, bo mamy linię zabudowy ca 5,5 m, a samochody w lecie parkuje się przed garażem. Czy wobec tego zrobić furtkę z prawej strony (w momencie otwarcia bramy będzie nieużyteczna, czy też z lewej, ale trzeba będzie chodzić koło samochodów, m.in. kombi 4,8m (ile dodatkowo one potrzebują miejsca, aby było wygodnie korzystać z chodnika/otwierania bagażnika, itp).

 

Całość

20. podniesienie o jeden stopień => pokój dzienny 45 cm od poziomu ogrodu.

 

Z góry dziękujemy za ewentualna pomoc.

Jeżeli ktoś mógłby podesłać zdjęcia swoich Kasjopei (inne niż publikowana na tym forum), to bylibyśmy wdzięczni.

 

Pozdrawiam,

manesiq

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie rozlazly ten post, ale postaram sie odpowiedziec z naszej perspektywy:

Kuchnia

1. rezygnacja z 1 okna (strona jadalni) - my mamy duże okno na północ, małe na zachód i przyznaję, że kuchnia jest srednio doswietlonym pomieszczeniem. Okno w tym miejscu jest dobrym rozwiazaniem.

2. wyprostowanie narożnika "kuchennego", bez załamania => jak dla nas zly pomysl. Budynek nie zyska zbyt wiele na funkcjonosci, a zmieni wyglad zewnetrzny, a szkoda

Jadalnia

3. większe okno witryna - my zrobilismy wieksze a na dzien dzisiejszy zrobilibysmy moze nawet i panoramiczne - o ile ma sie ladny widok za oknem :)

Gabinet

5. okno od str. pn (garaż) do usunięcia. - pokoj wychodzi dosc waski i stosunkowo dlugi, bardzo Pan straci na oswietleniu

Łazienka/schowek/kotłownia

6 Łazienka mniejsza o ca 1m2 przy zachowaniu wszystkich f-cji w tym kabina.- my powiekszylismy lazienke o jakies 30 cm i zachowujac w miare wygodny uklad, zmiescila sie nam kabina 90. Dla nas wazniejsza byla wygoda w lazience niz wneka na piec, ktora calkowicie zlikwidowalismy (o tym pisalam juz post)

7. Schowek większy o piec. - no wlascie, mysle, ze to dobre rozwiazanie, tez tak zrobilismy

8. Piec przesunięty w stronę garażu w wnęce kosztem łazienki. - ktos tu nawet pisal, ze gazownia nie odbierze prawdopodobnie pieca w takim niskim zakamarku, my zlikwidowalismy calkiem.

9. W kotłowni drzwi na zewnątrz. - dobre rozwiazanie, tez tak zrobilismy

Garaż

9. powiększenie kosztem kotłowni o ca 1 m - nie widzimy potrzeby. Chyba ze macie strasznie dlugi samochod :). Dlugosc garazu jest ok, moglby byc szerszy o pol metra

Parter

11. podniesienie parteru o 1 pustak/bloczek (aktualna wysokość = 2,65 minus sufit podwieszany, czyli mało..., w bloku mam 2,8) my mamy docelowo 270, jest ok

Piętro

Balkon:

12. likwidacja balkonu ogród (znajomi mi mówią, że nikt nigdy nie korzystał z balkonów na pietrze w domku z ogrodem). - m zostawilismy. Wietrzenie poscieli, suszenie prania itp, fakt, ze sie nie siedzi, ale jak jest, to zawsze sie przyda

Loggia

13. zmniejszenie loggi o ca 1m na rzecz większej sypialni - pytac pana Zwoli, on chyba podobnie przerabial sypialnie :)

Pokój dla dzieci

14. likwidacja okna w sypialni od str. pn(garaż) - no wlasnie. Nie zrobicie balkonu, wiec i okno bedzie mniejsze i jeszcze jedno zlikwidowac...Mysle ze ani na balkonie nie zaoszczedzicie, ani na tych 3 oknach ktore chcecie zlikwidowac, dom bedzie wygladal atrakcyjnie, a i w srodku bedzie wiecej swiatla. Ale co kto lubi.

Garderoba

14. likwidacja na rzecz szafy wnękowej (ta sama pojemność). Powiększenie gabinetu kosztem garderoby do ca 10m2. -jak dla nas ok

Łazienki

15. likwidacja pralni jako oddzielnego pomieszczenia - pralnia jest ogolnie malo trafiona w tym projekcie

16. powiększenie Łazienki ogólnej o ca 80 cm kosztem łazienki w sypialni (rezygnacja z wanny).Nie wiem, czy jest sens, lazienka ogolna wyszla bardzo duza i ustawna, a po zmniejszeniu tej w sypialni chyba bysmy sie zabili o bidet :)

Poddasze (tutaj jeszcze się wahamy, może ktoś tak zrobił, gdyż zakusy na forum były całkiem duze). - nie podpowiemy, dla nas miejsca i bez poddasza wystarczy w zupelnosci.

Okna.

19. Jak jest ze standardowością okien? W jednym z postów było napisane, że są one niestandardowe. - a nam we wszystkich salonach powiedzieli, ze nie ma czegos takiego jak niestandardowe, czy tez standardowe okna. Oni to jakos dziwnie licza, najlepiej podac wymiary "dziur" w kilku salonach (nawet tej samej firmy), bo roznice sa w granicach...kilku tys

Brama:

19. mamy lekki problem z bramą. - A nie mozna zrobic bramy roletowej???

 

My zmienilismy kilka rzeczy, podmurowalismy 3 okna, bo wg nas byly poprostu bezuzyteczne zaczynajac sie przy samej podlodze (salon przy scianie telewizyjnej, jadalnia i sypialnia), ale nie bardzo rozumiem takie radykalne ciecia w oknach i balkonach. No, co kto lubi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...