Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mi tez hydraulicy (5) poleciło ogrzewanie gazowe i na nie się decydujemy. Każdy z nich mówi ze jak dobrze ocieplony dom i poddasz z małymi stratami ciepła to najbardziej się opłaca piec gazowy poniewaz ma przystepna cene instalacji i rachunki tez nie wychodzą jakieś odstraszające.
Kasjopea wersja E. W całym domu ogrzewanie podlogowe na parterze terakota ,na pietrze panele quicstep. Piec gazowy kondensacyjny (Gaz ziemny) Vitodens 100 z zasobnikiem ciepłej wody 120 l. Temperatura stała cały czas w dzień i w nocy 22 stp. Temperatura wody użytkowej około 50-55 stp. Troje domowników.Od 1 wrzesnia do tej pory tj 20.04.zuzycie gazu 1700 m.sześć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja słyszałam że ta pompę trzeba po 20 latach cała wymienić wraz z instalacją, jakie masz informacje na temat zużycia tego systemu

 

z tego co wyczytałem /głównie w forum muratora/ wynika, że jest to urządzenie trochę podobne zasadą działania do lodówki a te są raczej bezawaryjne. Poza tym ceny tych urządzeń powoli ale jednak spadają. Najważniejsze w tym systemie jest tak zwane dolne źródło - trzeba odpowiednio dobrać i wykonać zależnie od potrzeb energetycznych i gruntu podłoża, są to np odwierty pionowe /dla Kasjopeii może być to 2x100m/ lub kolektor poziomy - pętle rurek długości 600m zakopane na głębokości około 1,5m.

Widziałem dwie pracujące pompy, rozmawiałem z właścicielami. Widziałem również kotłownie i pracujące w nich kotły na ekogroszek. W mojej okolicy gaz jest w tak odległych planach, że nie można brać tego pod uwagę.

 

To co zaplanowałem powinno zamknąć się w 50k /dolne żródło, kotłownia, pompa/. W tej dziedzinie można oczywiście bez problemu podwoić tą kwotę. Można to zrobić jeszcze taniej mając odpowiednio dużą działkę bez drzew lub wykonując odwiert na t.z. płuczką /odpadając raczej tereny górskie/. Poza tym chyba w mazowieckim i łódzkim jest jakaś forma dofinansowania do takiej instalacji. U mnie w województwie tego nie ma.

 

Wybór sposobów ogrzewania jest dosyć duży. Ja akurat wybrałem ten. Wiem, że teoretycznie się to nie zwróci ale będę miał bezobsługowe co i ciepłą wodę oraz niskie rachunki. Jeżeli pompa za 20 lat się zepsuje to kupię następną. Piec gazowy czy kocioł na groszek po takim czasie również może się nadawać do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...u nas też będzie pompa ciepła i do tego kominek ale nie z płaszczem wodnym ale z nawiewem ciepła i solary oczywiście:rolleyes:

 

czy ktośz Was pamięta ile wyniosły Was fundamenty robota plus materiały? wmaju będziemy mieć wycene i nie wiem jakiego rzędu pieniądze powinny to być heh będziemy budować z porotherm takjak wplanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko do budujacych czy 280 tys.za SSO z materialem wykonawcy to duza suma czy ok?

 

my mamy kosztorys na 195tys. z materiałami, dom w wersji z gabinetem za kotłownią i do tego garaż, kotłownia i gabinet poszerzone o 1m, na dachu blacha zamiast dachówki ceramicznej i bez balkonu i loggii (zlikwidowaliśmy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi (ci co robią tervie na górze) czy zmianę stropu z lekkiego na terivę załatwialiście na etapie adaptacji czy podjęliście decyzję w trakcie budowy? mam dwie skrajne opinie na ten temat, jedna, że nie ma co zmieniać i można poprostu położyć tervie a druga że architekt musi od nowa policzyć obciążenia itd. i trzeba zrobić zmianę w projekcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my mamy kosztorys na 195tys. z materiałami, dom w wersji z gabinetem za kotłownią i do tego garaż, kotłownia i gabinet poszerzone o 1m, na dachu blacha zamiast dachówki ceramicznej i bez balkonu i loggii (zlikwidowaliśmy).

 

Witam, pod koniec 2010 w woj Lubelskim Kasjopea wariant E z dodatkowym pokojem z garażem - Stan surowy otwarty wyszedł nam 190.000 PLN, z dachówką ceramiczną Turmalin - płaską, ściany belit w tym rozprowadzenie rur z wodą, wylane schody wew i na zewnątrz, materiały zakupywałem sam gdzie taniej, kwota która podałem uwzglednia zwrot Vatu VZM za materiały budowlane

Pozdrawiam Budujących

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zakładał rolety na piętrze ( wersja E) ? Na parterze w gabinecie murarze sugerują zrezygnowanie z rolet nadstawnych, bo zbyt mała odległość do murłaty. Zaczęłam się zastanawiać czy na górze takie rolety się mieszczą, natynkowe to ostateczna ostateczność. Brak uwzględnienia rolet jest dziwny w tym projekcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy ktoś zakładał rolety na piętrze ( wersja E) ? Na parterze w gabinecie murarze sugerują zrezygnowanie z rolet nadstawnych, bo zbyt mała odległość do murłaty. Zaczęłam się zastanawiać czy na górze takie rolety się mieszczą, natynkowe to ostateczna ostateczność. Brak uwzględnienia rolet jest dziwny w tym projekcie.

 

My mamy rolety na dole i nie było problemow z odlegloscia do murłaty.... Jak to zrobil nasz "majster" to nie wiem ale wiem ze sie da :)

 

 

Pozd,

BM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zakładał rolety na piętrze ( wersja E) ? Na parterze w gabinecie murarze sugerują zrezygnowanie z rolet nadstawnych, bo zbyt mała odległość do murłaty. Zaczęłam się zastanawiać czy na górze takie rolety się mieszczą, natynkowe to ostateczna ostateczność. Brak uwzględnienia rolet jest dziwny w tym projekcie.

 

Mamy rolety na dole i na gorze, nie jest to zaden problem w wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na forum jest osoba, która montowała rekuperator w garażu? Jestem ciekaw jak rozprowadziła instalację.

 

Mam również pytanie do michał&gosia czyli osób, które już cieszą się z rekuperacji. Jakie wrażenia po zimie? Czy Wasz rekuperator podaję temperaturę powietrza zewnętrznego po przejściu przez rekuperator? Jaki macie model rekuperatora i czy słychać go czasem przez strop? Wasza instalacja robi wrażenie. Rozumiem, że macie nawiew i wywiew w każdym pomieszczeniu? Jak macie podłączony okap w kuchni?

 

Z góry dziękuję

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...