Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dymi?cy kominek raz jeszcze


Kiebok

Recommended Posts

Jakiś czas temu rzucilem pytanie na temat dymiącego kominka. Krótko powtórzę. Kominek ma dobry ciąg i dobre palenie. Jesli drzewo jest już mocno spalone i w kominku jest sam mocny żar, to przy otwarciu drzwiczek nic nie dymi. Natomiast jesli drewno jeszcze nie zdążyło się do końca spalić, to przy otwarciu drzwiciek do salonu wychodzi dym. Drzwiczki otwieram wolno lub szybko - nie ma znaczenia. Był fachowiec - kominiarz za wizytę którego zapłacilem. Twierdzi że tak się dzieje przez to, że wkłąd ma Fi 200, a kominek - Fi 150 mm. Na początku redukcja była zaraz za szyberem. Za jego radą zmieniliśmy to - jest tak że redukcja jest przy wlocie do komina wprawie przy suficie - tak jak na zdjęciu. Trochę to poprawiło sytuację, ale nadal jest daleka od doskonałej. Komianiarz twierdzi, że kształt rury nie ma większego znaczenia, że jeśli wymienię wkląd kominkowy z wylotem na fi 150 to wszystko będzie ok. Zastanawiam się, czy nie lepiej zrobić dodatkowy komin z podwojnej kwasówki z izolacją w środku. Widziałem sprzedają takie gotowe kominy i wygląda to calkiem niezle. Pytanie, czy to rozwiąże sprawę?

http://www.kiebo.webpark.pl/index_pliki\image002.jpg

http://www.kiebo.webpark.pl/index_pliki\image004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tom Soyer, to znaczy dobrze że dymi? Nie chcę żeby dymił.

 

A z otwieraniem i zamykaniem szybiera, dopływem powietrza we wkładzie kominkowym oraz dopływem (zamykaniem i otwieraniem) powietrza z zewnątrz kombinowalem na wielu sposobów i przy różnej pogodzie. Generalnie jest tak jak piszę: DYMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zawsze przy otrwartym wkładzie troche dymu dostaje się do pomieszczenia. Zależy jeszcze ile tego dymu wlatuje. U mnie jest to taka ilość, na którą nie bardzo zwracam uwagę - nie przeszkadza mi to.

Wiecej dymu wlatuje przy ledwo tlących się polanach - przy pełnym ogniu w zasadzie nie widzac nic (ale zawsze trochę czuć jak się wchodzi do domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję kominek od pary tygodnie. Niby tego dymy nie wydostaję się dużo, ale boję się że przez to całe ściany zrobią się czarne. Zauważyłem, że dym wychodzi tylko wtedy, gdy są świeże niespalone kawałki drewna (i nie ma znaczenia czy kominek jest dobrze rozgrzany czy dopiero rozpalony). Wtedy przy otwarciu drzwiczek drzewo zaczyna się palić dużo mocniej i dym nie nadąża wychodzić przez komin i wydostaje się do salonu. Może ktoś już miał podobny problem? Uważam że nie jest to normalne i musi być jakaś przyczyna, tylko jaka? Czy to wina wkładu (źle zaprojektowany), a może wentylacji w pomieszczeniu, a może kształt rury łączącej kominek z kominem, albo redukcji. Bo wyjście z wkładu kominkowego ma FI 200, a komin ma FI 150 i redukcja umieszczona pod sufitem. Podaję jeszcze raz link do zdjęć:

http://www.kiebo.webpark.pl/index_pliki\image002.jpg

http://www.kiebo.webpark.pl/index_pliki\image004.jpg

Dodam, że dom jest parterowy i że wysokość komina sięga ok. 5 m. Może do palenia drzewa to wystarczy, a przy otwartych drzwiczkach komin sie nie wyrabia?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jest problem z długością komina (a tym samym z ciągiem) ja mam podobny problem - producent wkładu powiedział że powinienem mieć na moc wkładu 24 kw fi 180 (lechma) około 6m komina dwuściennego..... Teraz planuje zakup regulatora ciągu (rotowent) (http://www.darco.com.pl) podobno ma pomóc ............jak zadziała (w środę mam go mieć) to dam znać!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, u mnie też się wydostaje i już się do tego przyzwyczaiłem.

Tak samo próbowałem na wiele sposobów ale nic to nie udało.

Ale pierwszy raz słyszę że to oznaka że u mnie dobrze działa wentylacja :o :wink:

tzn ze ciag w wentylacji jest lepszy niz w kominie. skalin moze miec racje ze to wina komina dymnego. sprawe powinno zalatwic zamykanie doplywu powietrza do paleniska tak aby jedyna droga doprowadzajaca powietrze prowadzila przez dwrzwiczki.

otwieranie balkonu przy otwartym nawiewie do kominka jeszcze pogarsza sprawe.

- czy przepustnica na czopuchu otwiera sie na maxa.

- doloz kawalek rury do dymnego przewodu kominowego tak aby podniesc koniec komina i poprawic ciag (tylko dla testu)

- pozamykaj wszystkie kratki wywiewne (tez tylko dla testu), wylacz wszystkie wentylatory, zamknij doplyw powietrza do wkladu, uchyl lekko okno w pomieszczeniu z kominkiem i otworz drzwiczki. dymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kwasuwki z 1.5 m. Tez to sprawdzę. Tom Soyer, zauważyłem, ze w małej łazience, która jeszcze nie jest zrobiona (służy jako schowek na smieci i nawet nie ma kaloryfera i dla tego jest tam zimniej niż wszedzie, choc jest ten pokoj w srodku domu), komin wieje odwrotnie - do środka. Drzwi do malej lazienki maja dziurki, ale widocznie i tak powstaje podcisnienie. Co o tym myslisz? W sobote mialem taka sama sytuacje w duzej lazience. Wystarczylo odworzyc okno i komin zacial dzialac prawidlowo. Ale w malej lazience nie mam okna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie nawet szeroko otwarty balkon i okno nie pomagały dym cofa sie i tak. Na dachu mam 2 kalenice pod katem 90 stopni do siebie a miedzy nimi komin w odległości 2-2,5 m od każdej . Magicy podejrzewająże to może być wina zakrecającego powietrza i zamiast ciągnąc dym staje w kominie..... ja sądze - delikatna sugestia producenta wkładu - ze przewód jest za krótki............ Jutro Godzina W. Dostane Rotowenta i wrzuce go na komin - zobaczymy czy coś da.............
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozamykaj wszystkie kratki wywiewne (tez tylko dla testu), wylacz wszystkie wentylatory, zamknij doplyw powietrza do wkladu, uchyl lekko okno w pomieszczeniu z kominkiem i otworz drzwiczki. dymi?

 

TO ŻYJE, znaczy się - to działa :lol: Dziękuje bardzo.

Mogłem uczyć się fizyki w szkole ale było tyle ciekawszych rzeczy.

W sumie otworzyć okno raz na kilka godzin to żaden problem, przynajmniej naleci świeżego powietrza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kwasuwki z 1.5 m. Tez to sprawdzę. Tom Soyer, zauważyłem, ze w małej łazience, która jeszcze nie jest zrobiona (służy jako schowek na smieci i nawet nie ma kaloryfera i dla tego jest tam zimniej niż wszedzie, choc jest ten pokoj w srodku domu), komin wieje odwrotnie - do środka. Drzwi do malej lazienki maja dziurki, ale widocznie i tak powstaje podcisnienie. Co o tym myslisz? W sobote mialem taka sama sytuacje w duzej lazience. Wystarczylo odworzyc okno i komin zacial dzialac prawidlowo. Ale w malej lazience nie mam okna.

zawsze w budynku powinno panowac nadcisnienie. to wspomaga wentylacje grawitacyjna. kazdy wentylator poprawia ciag w jednym pomieszczeniu ale moze zaklocic ciag w innych kanalach (np pracujacy wyciag kuchenny przy otwartych drzwiach kuchennych - czesto ich braku - zakloca grawitacyjne wyciagi lazienkowe).

sposob pierwszy:

- sterowanie wentylacja mechaniczna na wszystkich kanalach wentylacyjnych - mozna to zrobic prosto i niedrogo, wystarczy wydac drugie tyle co na wentylatory

drugi:

- zastosowanie kratek wentylacyjnych, ktore utrudniaja cofanie sie powietrza

trzeci:

- nasadki kominowe, wspomagajace wyciagi wentylacyjne (mozliwosc zastosowania zalezy od sposobu wykonczenia komina)

 

zawsze nalezy pamietac o zapewnieniu odpowiedniego doplywu powietrza z zewnatrz. najlepiej wentylatory stosowac jako nawiewne a nie wywiewne. warto to zrobic poprzez czerpnie gruntowa. to rozwiazanie jest sporo tansze i sporo prostsze niz rekuperator, no ale tez nie ma wszystkich zalet rekuperatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...