Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece kondensacyjne Dietrich


pawel7601

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

VS 5000 plus. Cena katalogowa to 1140 zł netto, ale po rabatach można go dostać nawet za ok. 850 zł brutto.

gdzie?, daj namiary sam będę tam kupował

 

 

Tajemnica :D , szukałem i znalazłem.

Można też tak:

http://www.google.com/search?hl=pl&rls=com.microsoft%3Aen-US&q=vs+5500+plus&btnG=Szukaj&lr=lang_pl

I targujemy się :)

Ale w końcu dziś zamówiłem Junkersa Cerapur Smart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż w tych sprawch jestem lajkonik to wtrące swoje trzy grosze.

(...)

Do tych kotłów jest dedykowany regulator pogodowy VS 5000 plus, który powinien rozwiązac sprawę automatyki i sterowania. Regulator VS 5000 plus reguluje:

• pogodowo jeden obieg grzewczy z mieszaczem (podłogówka),

(...)

Odpuść sobie sam AD 200, bo to prawie to samo co euroster, czyli programowalny termostat pokojowy. Powoduje on tylko włączenie, bąź wyłączenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury. Tylko regulator pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz wspomagany ewentualnie czujnikiem temperatury w pomieszczeniu rozwiąże w sposób kompleksowy sterowanie dwoma obiegami grzewczymi.

 

Hm jak to pięknie brzmi w ulotce reklamowej. Powinien - niestety w praktyce bywa różnie. Mi właśnie serwis wymienił Easymatic (FM50) na ten najnowszy VS 5500 plus. Niestety obydwa mają wspólną cechę - bardzo niechętnie wyłączają kocioł.

Np. przy ustawionej temp. 18 na noc; mając zmierzoną tem pomieszczenia 22 stopnie kocioł dalej grzeje w najlepsze (na najniższej modulacji). Co prawda z braku czasu VS-a jeszcze tak dokładnie n żeie przetestowałem ale juź widać szału nie ma. Na razie musiałem drastycznie zmniejszyć krzywe bo zachowywał sie jak Easymatic. Zaczyna mi się marzyć Euroster :evil:

Dla zainteresowanych szczegółami mozna o tym poczytać w wątku o wyborze kotła. Na pewno nie kupujcie Easymatica - on jest przeznaczony do kotłów CITY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. przy ustawionej temp. 18 na noc; mając zmierzoną tem pomieszczenia 22 stopnie kocioł dalej grzeje w najlepsze (na najniższej modulacji). Co prawda z braku czasu VS-a jeszcze tak dokładnie n żeie przetestowałem ale juź widać szału nie ma. Na razie musiałem drastycznie zmniejszyć krzywe bo zachowywał sie jak Easymatic. Zaczyna mi się marzyć Euroster :evil:

 

Za instrukcją obsługi: A jaki masz ustawiony rodzaj regulacji? Strzałka po prawej stronie na dole.

1. Regulacja pogodowa

2. Regulacja pogodowa z kompensacją temperatury pomieszczenia

3. Regulacja wg temperatury pomieszczenia

Może masz funkcję wpływu temperatury pomieszczenia wyłączoną?!

Jeśli włączona to może pomoze odpowiedno dobrać parametr 3:07.

Euroster tutaj zawsze można wykorzystać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za instrukcją obsługi: A jaki masz ustawiony rodzaj regulacji? Strzałka po prawej stronie na dole.

1. Regulacja pogodowa

2. Regulacja pogodowa z kompensacją temperatury pomieszczenia

3. Regulacja wg temperatury pomieszczenia

Może masz funkcję wpływu temperatury pomieszczenia wyłączoną?!

Jeśli włączona to może pomoze odpowiedno dobrać parametr 3:07.

Euroster tutaj zawsze można wykorzystać :)

Reg.pogodowa z kompensacją ale próbowałem tez samej temp. wew.

Wpływ temp. pom. włączony. Parametr 3.07 dotyczy tylko podłogówki i określa jak szybko kocioł ma dążyć do zadanej temperatury pomieszczenia odpowiednio podwyższając /obniżając temp. zasilania. O wyłączeniu nic tu nie ma. U mnie wartość 3,5. Co ciekawe dla podłogówki nie zaleca się powyżej 4 a tu mozna ustawić aż do 10 .

Czy masz ten sterownik?

Pozdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam tego regulatora, jak i kotła MCR. Zdecydowałem się na Junkersa Cerapur Smart ze sterowaniem Bosch Heatronic. Czytałem jedną i drugą instrukcję obsługi regulatora i bardziej do mnie dociera ta Junkersa. Oprócz tego hurtownię, instalatora i serwis mam na miejscu.

Wracając do tematu w instrukcji do VS 5500 plus nie podano wszystkich kodów serwisowych, może jest jeden na poziomie 3, który odpowiada za takie działanie pieca objawiające się dalszym grzaniem pomimo osiągnięcia temperatury zadanej?! O to należy zapytać 1950 lub serwisanta De Dietrich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż w tych sprawch jestem lajkonik to wtrące swoje trzy grosze.

(...)

Do tych kotłów jest dedykowany regulator pogodowy VS 5000 plus, który powinien rozwiązac sprawę automatyki i sterowania. Regulator VS 5000 plus reguluje:

• pogodowo jeden obieg grzewczy z mieszaczem (podłogówka),

(...)

Odpuść sobie sam AD 200, bo to prawie to samo co euroster, czyli programowalny termostat pokojowy. Powoduje on tylko włączenie, bąź wyłączenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury. Tylko regulator pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz wspomagany ewentualnie czujnikiem temperatury w pomieszczeniu rozwiąże w sposób kompleksowy sterowanie dwoma obiegami grzewczymi.

 

Hm jak to pięknie brzmi w ulotce reklamowej. Powinien - niestety w praktyce bywa różnie. Mi właśnie serwis wymienił Easymatic (FM50) na ten najnowszy VS 5500 plus. Niestety obydwa mają wspólną cechę - bardzo niechętnie wyłączają kocioł.

Np. przy ustawionej temp. 18 na noc; mając zmierzoną tem pomieszczenia 22 stopnie kocioł dalej grzeje w najlepsze (na najniższej modulacji). Co prawda z braku czasu VS-a jeszcze tak dokładnie n żeie przetestowałem ale juź widać szału nie ma. Na razie musiałem drastycznie zmniejszyć krzywe bo zachowywał sie jak Easymatic. Zaczyna mi się marzyć Euroster :evil:

Dla zainteresowanych szczegółami mozna o tym poczytać w wątku o wyborze kotła. Na pewno nie kupujcie Easymatica - on jest przeznaczony do kotłów CITY.

 

 

czesc

jesli chodzi o fm50 oraz DD MCR24 to ja wlasnie posiadam i w sumie nie mam juz wiecej z nimi problemow. niestety jak sie chce troche oszczednosci i automatyki z kotlem to niestety trzeba powalczyc z instrukcja i ustawiac do skotku parametry. jesli chodzi o nie wylaczanie kotla pomimo temp w pomieszczeniu 22 st a cykl wchodzi juz w tryb noc to moze masz paramert mowiacy o ochornie przeciwzamarzeniowej ustawione na np.5 st C na zew a jak Ci spadnie ponizej to kocil bedzie grzal. musisz ten parametr obnizej do np.-8 (ja ma tak ) dopiero przy tej temp i ponizej pomio cyklu nocnego (17 stC i temp w pomieszczeniu 21) kociol dziala caly czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

jesli chodzi o fm50 oraz DD MCR24 to ja wlasnie posiadam i w sumie nie mam juz wiecej z nimi problemow. niestety jak sie chce troche oszczednosci i automatyki z kotlem to niestety trzeba powalczyc z instrukcja i ustawiac do skotku parametry. jesli chodzi o nie wylaczanie kotla pomimo temp w pomieszczeniu 22 st a cykl wchodzi juz w tryb noc to moze masz paramert mowiacy o ochornie przeciwzamarzeniowej ustawione na np.5 st C na zew a jak Ci spadnie ponizej to kocil bedzie grzal. musisz ten parametr obnizej do np.-8 (ja ma tak ) dopiero przy tej temp i ponizej pomio cyklu nocnego (17 stC i temp w pomieszczeniu 21) kociol dziala caly czas.

 

wiem przerabiałem to, co ciekawe w VSie nie ma już tego parametru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pytanie do MAREK&KASIA czy zmieniliscie jakies ustawienia w VS 5500 Plus czy nadal grzeje jak chce.

 

Mam ten sam problem na początku z Easymatic po wymianie na VS 5500 Plus to samo czyli grzeje jak chce nie zwraca uwagi na temperature wewnątrz. ustawiona temperatura na 17 stopni wczraj w domu 25 stopni .

 

Pan serwisant wymienił juz drugi raz regulator VS 5500 Plus i nic sie nie zmienia w czym problem? w sumie miałem 2 easymatic i teraz drugi VS 5500 Plus i lipa.

 

moze macie jakies sugestie forumowicze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że pierwszy Easymatic w ogóle nie grzał podłogówki. Nie można było ustawic parametru B przełaczał samoczynnie na parametr A. Tylko dziwne wtedy działał jak powinien wyłaczał w dzien po przekroczeniu 1.5 stopnia powyzej zadanej temperatury i właczał grzanie po spadku 1.5 stopnia ponizej , w nocy po ok 1 stopien w dół lub 1 stopien w górę. nastepnie po wymianie na drugiego Easymatica gdy podłogówka zaczeła grzać pojawiły sie problemy!!!

 

Piec grzeje jak chce ile chce, nie zwraca uwagi na temperature zadaną.

 

Ustawienie pogodowe z uwzględnieniem temp. wewnątrz lub tylko temperatura wewnątrz nic nie zmienia!

 

Prośba o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr 3.07 dotyczy tylko podłogówki i określa jak szybko kocioł ma dążyć do zadanej temperatury pomieszczenia odpowiednio podwyższając /obniżając temp. zasilania. O wyłączeniu nic tu nie ma. U mnie wartość 3,5. Co ciekawe dla podłogówki nie zaleca się powyżej 4 a tu mozna ustawić aż do 10 .

Czy masz ten sterownik?

Pozdr

M

 

W instrukcji jest napisane, że parametr ten (Wpływ temperatury pomieszczenia) dla VS5500 plus można zmieniać w przedziale 0 do 20. Widzę analogię do parametru 8 (WPŁYW CZUJNIKA POKOJOWEGO) w Easymaticu, w którym jest do 10 i przy ustawieniu na 10 czujnik działa jak termostat. Wł./Wył. Czyli w VS5500 analogicznie wartość ta powinna być 20, aby działał jak termostat. Dlaczego dla podłogówki producent zaleca odpoweidnio dla FM50 parametr 8 ustawić na 3 (temperatura pomieszczenia jest średnio uwzgledniana), a dla VS5500 plus przy parametrze 3:07 nie przekraczać 4!? Przy wartości 0 dla obu regulatorów pogodowych temperatura pomieszczenia nie jest uwzględniana (brak kompensacji).

 

Wniosek z tego, że w przypadku ogrzewania podłogowego nie wskazane jest częste włączanie i wyłączanie kotła. Tutaj należy ustawić optymalną krzywą grzewczą! Wówczas temperatura w pomieszczeniach nie będzie dużo odbiegać od oczekiwanej. Regulator pogodowy nigdy nie będzie regulatorem pokojowym typu termostat, bo byłoby to bardzo szkodliwe dla kotła i podejrzewam również kieszeni właściciela. Kocioł z regulatorem pogodowym i optymalnie ustawioną krzywą grzewczą dla danego domu nie wymaga dodatkowej kompensacji temperatury przy pomocy czujnika wewnętrznego. I co ważne, nie musimy szukać pomieszczenia reprezentatywnego dla jego umieszczenia. Ja będę miał regulator pogodowy zabudowany w kotle i uważam, że wystarczy. A jeśli nie to podepnę jeszcze posiadanego eurostera :)

 

To tylko moja teoria, posiadacze VS 5500 plus mogą to sprawdzić empirycznie ustawiając parametr 3:07 na 20. I wtedy z regulatora pogodowego zrobicie regulator pokojowy. Tego chcecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr 3.07 ustawiłem na 20.

Po 2 dniach mozna zaobserwować że:

* kocioł rzeczywiście bardziej pilnuje temperatury zadanej

* nie jest to jednak zależność taka, że gdy temperatura pomieszczenia jest wyższa kocioł nie pracuje - często sie włącza ale na minimalnej mocy jakby testując parametry powrotu

* zuzycie gazu spadło z 11 do 7 m3 na dobę - moze to jednak wynikac z faktu że dom zaczyna się wychładzać z 22 do jakich był dogrzewany wcześniej do 18/19/20 (takie ma nastawy temp nocna, dzienna, komfortowa)

*krzywa grzewcza 0,7 na obwód mieszaczowy - krzywa na grzejniki 0,2 (testowo) bo jak jet nizsza niż mieszaczowa to i tak dostaje to co mieszacz (MCR nie ma 2 niezaleznych obwodów)

Dzięki za radę i pozdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*krzywa grzewcza 0,7 na obwód mieszaczowy - krzywa na grzejniki 0,2 (testowo) bo jak jet nizsza niż mieszaczowa to i tak dostaje to co mieszacz (MCR nie ma 2 niezaleznych obwodów)

MCR nie ma, ale po to jest chyba VS5500 plus! Jeszcze się zapytam dla pewności bo z postów to nie wynika, czy obieg podłogówki masz na zaworze trójdrogowym z siłownikiem? Spotkałem sie juz z wołaniem o pomoc bo nie działa, a potem okazało się, ze takim sterownikiem chciał regulować zespół mieszający oparty na rozdzielaczach, pompie i zaworze termostatycznym?! A z parametrem 3.07 radze wrócić na 4, niech układem steruje pogodówka z dobranymi optymalnie krzywymi grzewczymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja też od listopada walczę z easymatic i MCR i tak jak piszecie kocioł ma całkowitą alergię na wyłączanie po dwóch wizytach serwisu a nawiasem mówiąc od ostatniej mineło dwa miesiące i więcej się już nie odezwali.

Zadzwoniłem do centrali do Wrocławia i pan powiedział że kocioł steruje tylko obiegiem B czyli podłogówką a do grzejników mam sobie założyć zawory termostatyczne.

Więc wywaliłem tysiąc złotych na zawory ale i tak piec się nie wyłącza lub wyłącza się na pięć minut co pięć minut ,jedynym plusem jest jednak równiejsza temperatura w domu.

Mam około180m2 ale trzy pokoje praktycznie nie grzane zużycie w tej chwili z ciepłą wodą 9-11m3 na dobę

 

Panowie pytanie zasadnicze jak zmusiliście serwis do wymiany easymatica na VS5500??

Mi pan z Wrocławia jak go spytałem czy mi wymienią na nowy sterownik powiedział żebym założył zawory termostatyczne to zobaczymy,muszę teraz zadzwonić zobaczymy co teraz powie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie zasadnicze jak zmusiliście serwis do wymiany easymatica na VS5500??

Który mcr? Jedynka, czy dwójka?

 

Czytałeś wątek?

 

W instrukcji jest napisane, że parametr ten (Wpływ temperatury pomieszczenia) dla VS5500 plus można zmieniać w przedziale 0 do 20. Widzę analogię do parametru 8 (WPŁYW CZUJNIKA POKOJOWEGO) w Easymaticu, w którym jest do 10 i przy ustawieniu na 10 czujnik działa jak termostat. Wł./Wył. Czyli w VS5500 analogicznie wartość ta powinna być 20, aby działał jak termostat. Dlaczego dla podłogówki producent zaleca odpoweidnio dla FM50 parametr 8 ustawić na 3 (temperatura pomieszczenia jest średnio uwzgledniana), a dla VS5500 plus przy parametrze 3:07 nie przekraczać 4!? Przy wartości 0 dla obu regulatorów pogodowych temperatura pomieszczenia nie jest uwzględniana (brak kompensacji).

 

Wniosek z tego, że w przypadku ogrzewania podłogowego nie wskazane jest częste włączanie i wyłączanie kotła. Tutaj należy ustawić optymalną krzywą grzewczą! Wówczas temperatura w pomieszczeniach nie będzie dużo odbiegać od oczekiwanej. Regulator pogodowy nigdy nie będzie regulatorem pokojowym typu termostat, bo byłoby to bardzo szkodliwe dla kotła i podejrzewam również kieszeni właściciela. Kocioł z regulatorem pogodowym i optymalnie ustawioną krzywą grzewczą dla danego domu nie wymaga dodatkowej kompensacji temperatury przy pomocy czujnika wewnętrznego. I co ważne, nie musimy szukać pomieszczenia reprezentatywnego dla jego umieszczenia. Ja będę miał regulator pogodowy zabudowany w kotle i uważam, że wystarczy. A jeśli nie to podepnę jeszcze posiadanego eurostera

 

To tylko moja teoria, posiadacze VS 5500 plus mogą to sprawdzić empirycznie ustawiając parametr 3:07 na 20. I wtedy z regulatora pogodowego zrobicie regulator pokojowy. Tego chcecie?

 

Ustaw parametr 8 na 10. I zobacz czy o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszecie mam chyba jedynkę,jest wyświetlacz cztery przyciski na dole i dwa jakby z boku i manometr.

To nie jest takie proste jak ty to ujmujesz,jeżeli są dwa obiegi to easymatic może sterować bezpośrednio obiegiem podłogówki i po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączy zasilanie podłogówki ale grzeje dalej na potrzeby zasilania grzejników według ustalonej krzywej grzewczej.Dopiero założenie zaworów termostatycznych ma spowodować że kocioł się wyłączy bo po osiągnięciu temperatury zawory się zamkną i nie będzie już zapotrzebowania na ciepło.

To teoria bo w praktyce kocioł się wyłącza ze 3-5 minut pompy mieszają i znowu się włącza i znowu się wyłącza itd. w międzyczasie trzeba zagrzać CWU a potem może trzeba dogrzać w jakimś pomieszczeniu i tak w praktyce kocioł się prawie w cale nie wyłącza.

Ogólnie ta pan we Wrocławiu powiedział mi że na tym właśnie polega komfort a komfort niestety kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszecie mam chyba jedynkę,jest wyświetlacz cztery przyciski na dole i dwa jakby z boku i manometr.

To na VS5500 plus nie wymienią, jest do MCRII. Kupowałeś w listopadzie, MCRII dostepny był od września?!

 

To nie jest takie proste jak ty to ujmujesz,jeżeli są dwa obiegi to easymatic może sterować bezpośrednio obiegiem podłogówki i po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączy zasilanie podłogówki ale grzeje dalej na potrzeby zasilania grzejników według ustalonej krzywej grzewczej.Dopiero założenie zaworów termostatycznych ma spowodować że kocioł się wyłączy bo po osiągnięciu temperatury zawory się zamkną i nie będzie już zapotrzebowania na ciepło.

To teoria bo w praktyce kocioł się wyłącza ze 3-5 minut pompy mieszają i znowu się włącza i znowu się wyłącza itd. w międzyczasie trzeba zagrzać CWU a potem może trzeba dogrzać w jakimś pomieszczeniu i tak w praktyce kocioł się prawie w cale nie wyłącza.

Ogólnie ta pan we Wrocławiu powiedział mi że na tym właśnie polega komfort a komfort niestety kosztuje.

Jeszcze dużo wody.. znaczy się tutaj gazu popłynie zanim dobierzesz optymalną krzywą grzewczą i zrównoważysz układ hydraulicznie. Chcesz mieć sterowanie termostatyczne pokojowe to zmień 8 na 10. A jak pogodowe to czytaj instrukcję i dobieraj krzywe. Ad 221 lub Ad 222 jest zamontowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec kupowałem chyba w sierpniu o ile dobrze pamiętam,pierwsze uruchomienie we wrześniu a grzeję od listopada.

Mam Easyradio ,oczywiście czujnik zewnętrzny i CWU i bodajże AD222 czyli interfejs do sterowania podłogówką.

Ogólnie przetestowałem już chyba wszystkie ustawienia i jedno co mogę powiedzieć sterowanie w tych kotłach jest koszmarne nie wiem jak te nowe sterowniki może tam już jest lepiej.

W każdym razie sam kocioł nie jest najgorszy szczególnie gdy spojrzymy na cenę ale sterowanie na pewno firmie chwały nie przynosi.

No nie wiem jak z tą wymianą pan we Wrocławiu podał mi swoje nazwisko i sugerował że jeśli po założeniu termostatów będą problemy to możliwa będzie wymiana.

Mam rozumieć że ten sterownik nie będzie pracował z tym kotłem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...