Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek "wciśnięty" w komin a dgp


oleniek

Recommended Posts

Witajcie

Nie wiem jak się zabrać do tematu...normalnie idzie mi jak z jeżem :D a w wyszukiwarce same "nie ma postów", albo ja nie umiem szukać, albo z nią nie tak, albo świeźy temacik :lol:

 

Otóż

dowiedziałam się , że przy kominie budowanym z cegieł i stnieje możliwość "wciśnięcia" wkładu kominkowego w komin. Czyli jakoś tam się nadmurowuje, jakieś tam nadproża nad wkładem daje itd i ten komin zaczyna się jakby nad wkładem kominkowym. (łolaboga może ktoś to umie lepiej wytłumaczyć). Ten komin składa się z jednego przewodu dymnego i 3 wentylacyjnych.

Rzecz o tyle kusząca, że podobają mi się takie "niewystające" kominki, a i oszczędność miejsca w dużym pokoju -nie powiem - kusząca :D

 

Tylko czy w takim rozwiązaniu da się zastosować rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka (DGP)?

 

Czy taki komin trudno wymurować, czy nie jest to jakaś wielka filozofia.

 

Jakie są za a jakie przeciw?

Ktoś tak ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego , coprawda nie jest to to o czym piszesz, ale wygląda tak jak chcesz , ale jest to małe oszustwo , bo komin jest normalny i tylko ten fragment z cegły jest dobudowany tworzy normalną komorę nad wkładem , co nie przeszkadza w rozprowadzeniu DGP , u mnie jest ono bardzo proste grawitacyjne 3 kanały wyprowadzone do góry. Komin jest przez to trochę szerszy ale wygląda jakby kominek byl w nim sachowany.

 

http://republika.pl/kreska/kom1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pawelurb - przyjemny kominek :D

Oleniek - co do tego komina to mogę Ci powiedzieć z własnego doświadczenia, że jest to najgorsze rozwiązanie jeżeli chodzi o projektowanie i wykonanie kominka. Narzuca pewien styl, już nic nie można "poszaleć z formą, z reguły mało jest miejsca na wkład i nie ma jak wyprowadzać ewentualnych rozprowadzeń ani wylotów na pomieszczenie gdzie jest sam kominek.

Taki komin jest też niemal nie do podłączenia w prawidłowy sposób i kończy się zwykle wsadzeniem wkładki żaroodpornej, biegnącej wprost w wkładu w wymurowanym kominie. Bo inaczej para wodna, skropliny, woda opadowa wylezą wcześniej czy później na wkład i zacznie śmierdzieć okresowo wędzonką.

Niestety tak wykonane kominy spotykam najczęściej w "deweloperce" gdzie deweloper oszczędza na czym się da, m.in. na długości komina i prace zaczynamy zwykle od ich przeróbki lub wstawienia wkładki stalowej (koszty, koszty i jeszcze raz koszty) A inwestorzy są zdziwieni że trzeba przerabiać nowe kominy...w domu który miał być gotowy :-?

Odradzam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

jest to najgorsze rozwiązanie jeżeli chodzi o projektowanie i wykonanie kominka
. to potrafięsobie wyobrazić dlatego zbieram informacje , czy gra warta świeczki

Narzuca pewien styl
hmmm a jaki? :oops: Ja o betonie lubię pogadać :oops: , ale jak mi moja artystyczna rodzinka o stylach mówi to już nic nie wiem :lol: Ot wybudować wybuduję, ale jak ja ten dom wykończę, jak nie wiem jak :D

już nic nie można "poszaleć z formą,
ja chyba do tych szalejących z formą nie należę. Co dla mnie ważne ma grzać, ma być bezpieczne, dobrze by było gdyby nie wystawało zanadto ze ściany, a wykończone najtaniej :roll:

z reguły mało jest miejsca na wkład
czyli mogę mieć problem z dobraniem odpowiedniego kominka?

i nie ma jak wyprowadzać ewentualnych rozprowadzeń ani wylotów na pomieszczenie gdzie jest sam kominek.
czyli do DGP się nie nadaje?

Taki komin jest też niemal nie do podłączenia w prawidłowy sposób i kończy się zwykle wsadzeniem wkładki żaroodpornej, biegnącej wprost w wkładu w wymurowanym kominie. Bo inaczej para wodna, skropliny, woda opadowa wylezą wcześniej czy później na wkład i zacznie śmierdzieć okresowo wędzonką.
wierzę, bo i tak nie zrozumiem

 

Niestety tak wykonane kominy spotykam najczęściej w "deweloperce" gdzie deweloper oszczędza na czym się da, m.in. na długości komina
gdzie tu oszczędność? przecierz napisałeś że to trudne do zrobienia a zatem pewno i droga robocizna. Materiały tańsze?

 

Odradzam.
a już widziałam oczyma wyobraźni niewystający kominek :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oszczędność jest po stronie dewelopera bo zrobi komin z mniejszej ilości materiałów. Niestety kominki wykonuje się niemal w większości już w domach (segmentach) po odbiorze inwestorskim i tu następuje małe zdziwienie...że trzeba jednak ponieść dodatkowe koszty bo jest komin do bani...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kominek wykonany tak właśnie jak pisze ,,oleniek". Na parterze komin nie ma jednej ściany i w to ,,C" wstawiony jest wkład kominowy, obudowany cegłą klinkierową aż do stropu. Na wysokości 2 metrów w kominie zrobione jest żelbetonowe nadproże i od tego miejsca zaczyna się komin właściwy czyli ;

- kanał środkowy spalinowy - wkładki ceramiczne fi 200 mm,

- kanał boczny wentylacyjny 27cm x 14cm do kuchni (między kuchnią a salonem jest tylko otwór 120cm x 220cm bez drzwi)

- kanał boczny 27cm x 27cm do rozprowadzenia ciepłego powietrza do trzech pokoi na poddaszu, zaślepiony na wysokości jętek . Powyżej jętek kanał jest wykorzystany do wentylacji poddasza nieużytkowego.

 

Nie zgadzam się zupełnie z tym co napisał ,, Forest-Natura". Mój kominek sprawuje się super. Żadna woda ani maź mi nie wypłynęła. Nic mi nie śmierdzi. Obudowa mojego kominka akumuluje bardzo dużo ciepła, bo nie stosowałem żadnej wełny między wkładem a obudową, bo klinkier nie nagrzewa się aż tak że można się oparzyć. Jestem bardzo zadowolony z takiego rozwiązania i polecam innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też podłączę się pod temat, bo właśnie jesteśmy na etapie wyboru wkładu kominkowego. W projekcie domu (projekt indywidualny) architekt zaplanował kominek jakby w środku komina. W kominie trzy kanały: środkowy dymny, boczny wentylacyjny i drugi boczny pod DGP (dla dwóch pokoi na poddaszu).

Oto fotka tego otworu

 

http://images41.fotosik.pl/53/802e611c11cedd05.jpg

 

Wnęka ma 160cm wys, 80cm szer i 59 cm głębokości. Przewód dymowy 20x25. Kominek ma być schowany w tej dziurze (bez wystawania na pokój). Palenie typowo rekreacyjne, głównie w weekendy. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz od dołu, rura 100.

Pytanie brzmi: czy takie ustawienie wkładu naprawdę nie jest technicznie dobrym rozwiązaniem ? Wizualnie mi bardzo odpowiada, nie lubię "mebli - kominków" wychodzących na pokój. Kominek ma być prosty i skromny.

A specjaliści w tej dziedzinie zdania mają rozbieżne i co my nie znający się na rzeczy mamy uznać za dobre rozwiązanie...

aka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ze specjalistów poza Forestem N. (a wiem, że kilku tu zagląda) nie chce się wypowiedzieć? Może te informacje przydadzą się tym, którzy są na etapie projektu i architekt będzie ich zapewniał, że takie usytuowanie kominka to "najlepsze"rozwiązanie... A tymczasem... trudno powiedzieć, bo kto na etapie projektu szuka speca od kominka :-? .

aka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miałem podobny dylemat. Podoba mi się kominek niewystający ze ściany, problem rozwiązałem następująco: pirwszy z prawej jest kanał dymny i biegnie do samego dołu, następne kanały są wentylacyjne ale zaczynają sie dopiero ok. 2m od ziemi ponad nadprożem. Pod nadprożem mieści się kominek, a podłączony jest nie do góry i w tył, tylko do góry i w prawo. Tym sposobem wkład o głębokości ok. 50cm + obudowa wystaje zaledwie 20cm.

Wkleiłbym zdjęce, ale niestety nie wiem jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...