Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE POWIETRZNE CZYLI WENTYALCJA MECHANICZNA + NAGRZEW


szado1

Recommended Posts

Witam wszystkich

 

Na wstepie powiem ze przeszukiwalem forum i niestety nie znalazlem odpowiedzi i dlatego pisze :)

 

jestem na etapie projektu domu jednorodzinnego parterowego z poddaszem uzytkowym.

 

Salon + kuchnia okolo 50 m2 - oddielone beda scianka z kominkiem dwustronnym - taki jest plan

 

Nad salonem czesciowa pustka o powierzchni 18m2

wysokosc od podlogi salonu do dachu okolo 7 m2 - wiec kubatura do ogrzania duza :cry:

 

Zaczalaem czytac forum i bardzo mnie zaintersowal temat wentyalcji mechnicznej z rekuperatorem .

 

Pomyslalem sobie wiec skoro mam juz kanaly do rozprowadzenia powietrza ( w wentyalcji mechanicznej ) po domu i zakupiony piec gazowy kondensacyjny to czemu by nie wprowadzic do systemu powietrznego nagrzewnicy wodnej ktora bedzie podgrzewala powietrze i rozprowadzala je po calym domu.

 

taki wlasny spsosob na ogrzewanie powietrzne :)

 

napiszcie prosze co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstepie powiem ze przeszukiwalem forum i niestety nie znalazlem odpowiedzi i dlatego pisze :)

 

taki wlasny spsosob na ogrzewanie powietrzne :)

 

napiszcie prosze co o tym sadzicie?

Na Forum temat był poruszany wielokrotnie.

Na początek proponuje zajrzeć do wątku :

http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-cieplym-powietrzem,t104513.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tamten temat przestudiowalem dokladnie zanim napisalem swoj

 

jest diametralana roznica miedzy zwyklym rozwiazaniem a moim pomyslem

 

w moim wypadku zamawiam wentalacje mechaniczna z rekuperatorem 15tys + nagrzewnica wodna 3 tys + piec gazowy kondensacyjny (wraz ze zbiornikiem na wode) 6 tys = cale ogrzewanie powietrzne wraz z wentylacja mechniczna z rekuperatorem i ogrezwaniem wody bedzie kosztowalo jakies 25 tys

 

w standardowym ogrzewaniu powietrznym zastosowany jest inny rodzaj pieca ktory podgrzewa powietrze a nie wode w nagrzewnicy wodnej

 

co sadzicie o moim pomysle i o moich wyliczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sadzicie o moim pomysle i o moich wyliczeniach?

Jak by to było takie proste, to wszyscy by tak robili ;).

Rozwiązanie o jakim piszesz sprawdzi się, ale tylko w budynku zbliżonym do pasywnego.

W innych budynkach ilość ciepła potrzebnego do pokrycia strat w pomieszczeniach jest na tyle duża, że temperatura powietrza nawiewanego byłaby na poziomie kilkudziesięciu st. C. Świeże powietrze po przejsciu przez rekuperator i podgrzane do tej temperatury będzie silnie przesuszone, co będzie powodowało problemy z wilgotnością w pomieszczeniu lub konieczność nawilżania powietrza.

Żeby temu zapobiec stosuje się recyrkulację i znacznie większe niż przy wentylacji przepływy powietrza, czyli właśnie to co stosuje się w ogrzewaniu powietrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wprost wykorzystać instalacji wentylacyjnej do ogrzewania - po prostu za małe średnice. Ogrzewanie wymaga znaczenie większych przekrojów (główna magistrala ma 315 mm!
Da się :), ale zależy to od zapotrzebowania domu na ciepło :(, o czym pisałem wyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wprost wykorzystać instalacji wentylacyjnej do ogrzewania - po prostu za małe średnice. Ogrzewanie wymaga znaczenie większych przekrojów (główna magistrala ma 315 mm!
Da się :), ale zależy to od zapotrzebowania domu na ciepło :(, o czym pisałem wyżej.

 

Tak, masz rację. Założyłem, że mamy do czynienia ze zwykłym domem, a nie pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wprost wykorzystać instalacji wentylacyjnej do ogrzewania - po prostu za małe średnice. Ogrzewanie wymaga znaczenie większych przekrojów (główna magistrala ma 315 mm!

 

czyli rozumiem ze wentylacja mechaniczna ma mniejsza srednice niz ogrzewanie powietrzne?

 

ja w projekcie ma zostawiona przestrzen pod sufitem 30cm do zabudowy zeby poscic tam kanaly wysokosc od ziemi do sufitu 3 m

 

czyli uwazacie ze jezeli puscimy kanaly wentylacyjne o duzo wiekszym przekroju okolo 30 cm to powinno zadzialac?

 

czy to prawda ze im wieksze przekroje tym wentyalcja/ogrzewanie cichsze i nie odczuwa sie ruchu powietrza w pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suchy wiatr wysusza, nagrzewane powietrze i jego ruch również. Same kaloryfery wysuszają powietrze a co dopiero taki ciągły ruch i nadmuch takiego powietrza. Jeszcze dodatkowo reku ojojoj. Kiepsko zniesie to każda śluzówka, skóra, włosy. Dodatkowo potrzebne by było ciągłe nawilżanie przez rozpylanie takiej mgiełki. Panie to sobie robią podczas zimy i latem na skórę, wodę mineralną rozpylają :wink: lub idą na spacer podczas mżawki 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o średnicę rur!

Zeby nie przesuszyc powietrza w możesz puścić w zimie ok 20 m3/osobe/godzine. Powyżej może być mało komfortowo. 100 m3 powietrza nie przeniesie Ci takiej ilosci energii żeby ogrzać zwykły dom. Takie rozwiazanie jest mozliwe do zastosawania w domu Pasywnym o czym pisał Henok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jezeli bysmy zastosowali jakis nawilżacz powietrza w systemie wentylacji?

 

Wiem ze w ogrzewaniu powietrznym jest mozliwosc zastosowania takiego urzadzenia.

 

Albo np w salonie mozna zastosowac sciane z cegieł po ktorej z wysyokosci bedzie splywala woda ( taki obieg zamkniety) i to bedzie nawilzalo powietrze?

 

co o tym sadzicice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jezeli bysmy zastosowali jakis nawilżacz powietrza w systemie wentylacji?

 

Wiem ze w ogrzewaniu powietrznym jest mozliwosc zastosowania takiego urzadzenia.

 

Albo np w salonie mozna zastosowac sciane z cegieł po ktorej z wysyokosci bedzie splywala woda ( taki obieg zamkniety) i to bedzie nawilzalo powietrze?

 

co o tym sadzicice?

Miał być prosty system, a robi się skomplikowany :(.

Prościej już rozdzielić od siebie wentylację i ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!

Nie miałem dostępu do netu i coś podobnego liczyłem.

W moim przypadku wychodzi tak;

 

Nawiew z reku 180 m3/h – więcej m3/h to opory, więcej prądu na wentylatory itd.

Temp. powietrza po przejściu przez gwc+reku ma ok. 18C, można dogrzać nagrzewnicą wodną do 25C (czyli dT=7K ) – i znowu większe dT to różne problemy,

Ciepło właściwe powietrza ( około, bo tu zależy od kilku czynników ) 0,3 W/m3*K

Czyli możemy przenieść z nagrzewnicy wodnej, powietrzem do domu(umowne) M=378W w każdej godzinie.

 

Mój projektowany dom w zależności od trybu użytkowania potrzebuje od 550 do ok. 1000 W dogrzewania po uwzględnieniu zysków bytowych dla temp. zewnętrznej 0C.

 

Nagrzewnica w kanale wentylacyjnym zasilana jest małą pompką z zasobnika cwu 500l ( 350 to akumulator ) grzanego tylko w taniej taryfie. Z pojemnością cieplną wody nie ma problemu. W czasie 7 godz. temp. wody spadnie max o 7K. Średnio 4-5K.

 

Pompka 25-35W daje jednak spore koszty w skali sezonu.

Każde zwiększenie mocy grzewczej M, to większy bufor ciepła, większa pompka, większy wymiennik, większe opory powietrza, a więc i koszty pracy wentylatorów itd., itp.

Jest tu wiele zmiennych, którymi można „poukładać” system do dogrzewania, ale do ogrzewania jako jedynego sposobu w domu poprzez wentylację raczej się nie nadaje. ( a co dla -20C na zewnątrz ??? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jezeli bysmy zastosowali jakis nawilżacz powietrza w systemie wentylacji?

 

Wiem ze w ogrzewaniu powietrznym jest mozliwosc zastosowania takiego urzadzenia.

 

Albo np w salonie mozna zastosowac sciane z cegieł po ktorej z wysyokosci bedzie splywala woda ( taki obieg zamkniety) i to bedzie nawilzalo powietrze?

 

co o tym sadzicice?

 

Nie ma to sensu bo nawet zakładając że uda Ci sie utzrymać dobrą wilgotnośc przy np 400m3/h to:

1. układ nawilżaczy też kosztuje,

2. puszczasz więcej powietrza to i więcej musisz go dogrzać. Więc masz taką samonapedzającą się maszynkę do tracenia pieniędzy.

 

Poza tym powietrze ciepło powinno być podawane od dołu pomieszczenia a nie od góry.

 

W ten sposób nie ogrzejesz pomieszczeń - co najwyżej je dogrzejesz.

 

I pamietaj: jak troje ludzi mówi Ci że jesteś pijany to nie upieraj się i idż spać. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...