Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Różaneczniki i azalie (Rhododendron) - uprawa, pielęgnacja, odmiany


basieczka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dwa tygodnie temu posadziłam osiem rododendronów w miejscu wydawałoby się idealnym: słonko od wschodu na większości do 11.00, od południa i zachodu osłonięte szpalerem sosen, jedank ze względu na ciężką ziemię posadzone na wzniesieniu w którym dodatkowo utworzyłam im stanowiska o właściwym ph. I tu powoli dochodzę do sedna: otóż ziemia u mnie raczej zasadowa, więc wszystkie rodo, dodam że kupione u samego J. Ciepluchy, za radą Pani w szkółce posadziłam w samym kwaśnym torfie. Niewiele później wyczytałam na forum, że nie powinno się sadzić w samym torfie bo nie zawiera on żadnych składników odżywczych. W związku z tym napisałam do P.Ciepluchy w tej sprawie, na co dostałam odpowiedź, że wszystko jest ok, i że on i wielu szkółarzy sadzi w samum torfie i nic się nie dzieje. Uspokojona podlewałam obficie moje nabytki, ale od paru dni obserwuje stopniową, niewlielką ale zawsze , zmianę ubarwienia liści. Mam wrażenie, ze wygląda to na braki żelaza. Moje pytanie do doświadczonych forumowiczów brzmi: czy zostawić jak jest i nawozić dolistnie lub doglebowo (jeśli tak to prosiłabym o nazwę preparatu i częstotliwość zabiegów), czy zmienić im podłoże dodając ziemi i kompostu. Co z Waszego doświdczenia daje lepsze efekty uprawowe i przysparza mniej kłopotów w opiece nad tymi wymagającymi roślinami? Z góry dziękuję za wszystkie porady :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam ponownie....

 

czy możliwe jest by mój jeden RH (z grupy 6) na upał reagował zwijaniem liści i lekkim brązowieniem? stanowisko dość nasłonecznione zachodnie, ale wśród cienia szmaragdów i magnolii....

 

tylko on jeden tak reaguje.... od 2 dni jest już po Topsinie i azofosce, ale nie wiem czy działać jakoś jeszcze czy nie.... RH obecnie rośnie sobie w torfie, na podwyższeniu, regularnie podlewany.

 

nie mam dziś zdjęcia.... ale to zwijanie liści przypomniało mi obrone rośliny zimą przed zbytnim odparowywaniem wody - moze teraz też mam to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... ale to zwijanie liści przypomniało mi obrone rośliny zimą przed zbytnim odparowywaniem wody - moze teraz też mam to samo?

chyba dobrze myślisz, moje dwie z kilkunastu azalii reagują podobnie, po wieczornym a raczej prawie nocnym podlaniu, rano jest ok.

w ciągu dnia zaczynają sie lekko zwijać, ale liście nie brązowieją

podobnie reagują ............ patisony ;) ale one mają liście jak bananowce :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dwa tygodnie temu posadziłam osiem rododendronów w miejscu wydawałoby się idealnym: słonko od wschodu na większości do 11.00, od południa i zachodu osłonięte szpalerem sosen, jedank ze względu na ciężką ziemię posadzone na wzniesieniu w którym dodatkowo utworzyłam im stanowiska o właściwym ph. I tu powoli dochodzę do sedna: otóż ziemia u mnie raczej zasadowa, więc wszystkie rodo, dodam że kupione u samego J. Ciepluchy, za radą Pani w szkółce posadziłam w samym kwaśnym torfie. Niewiele później wyczytałam na forum, że nie powinno się sadzić w samym torfie bo nie zawiera on żadnych składników odżywczych. W związku z tym napisałam do P.Ciepluchy w tej sprawie, na co dostałam odpowiedź, że wszystko jest ok, i że on i wielu szkółarzy sadzi w samum torfie i nic się nie dzieje. Uspokojona podlewałam obficie moje nabytki, ale od paru dni obserwuje stopniową, niewlielką ale zawsze , zmianę ubarwienia liści. Mam wrażenie, ze wygląda to na braki żelaza. Moje pytanie do doświadczonych forumowiczów brzmi: czy zostawić jak jest i nawozić dolistnie lub doglebowo (jeśli tak to prosiłabym o nazwę preparatu i częstotliwość zabiegów), czy zmienić im podłoże dodając ziemi i kompostu. Co z Waszego doświdczenia daje lepsze efekty uprawowe i przysparza mniej kłopotów w opiece nad tymi wymagającymi roślinami? Z góry dziękuję za wszystkie porady :-)

 

A czy torf kwaśny?

 

Szkółkarze rzeczywiście sadzą w samym torfie, ale nawozy idą przez linie nawadniające. W warunkach ogrodowych powinna być mieszanka. Według książek z piaskiem i kompostem (po 1/3). U siebie dodaję rodzimą, pylastą glebę i dobrze im.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie....

 

czy możliwe jest by mój jeden RH (z grupy 6) na upał reagował zwijaniem liści i lekkim brązowieniem? stanowisko dość nasłonecznione zachodnie, ale wśród cienia szmaragdów i magnolii....

 

tylko on jeden tak reaguje.... od 2 dni jest już po Topsinie i azofosce, ale nie wiem czy działać jakoś jeszcze czy nie.... RH obecnie rośnie sobie w torfie, na podwyższeniu, regularnie podlewany.

 

nie mam dziś zdjęcia.... ale to zwijanie liści przypomniało mi obrone rośliny zimą przed zbytnim odparowywaniem wody - moze teraz też mam to samo?

 

Zgadza się. Jeden z moich też tak reaguje. Wystarczy podlać i zrobić prysznic a następnego ranka znów jest w formie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posadziłam 3 miesiące pięknego, okazałego rododendrona a teraz jego liście zaczynają żółknąć, co to jest, czym pryskać. Proszę o porade.

 

Jeżeli posadziłaś tak jak należy: czyli w kwaśnym torfie, gleba próchniczna żyzna i pulchna wokół korzeni, nie osadziłaś RH zbyt nisko,tylko utworzyłaś 'kopczyk' u podstawy, był podlewany,nie był narażony na palące słońce.

Przy zarażeniach grzybowych liście zaczynają raczej brązowieć i pojawiają się plamy.

W przypadku żółknięcia może brakować związków mineralnych, użyj nawozu do RH i poczekaj na poprawę.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam. Szukam porady. Coś się stało z moim rododendronem. Łodygi mu zżółkły a na liściach pojawił się jakiś rdzawy nalot taki meszek, co to może być?

Pozdrawiam

 

Na liściach moich rododendronów pojawił się brązowy osad (coś w rodzaju kurzu), który wyraźnie można zetrzeć palcem. Osad pozostaje wówczas na palcu. Co to jest? jakaś choroba grzybowa? A może jakieś pyłki z powietrza? zaznaczam, że ogólnie rośliny są w dobrym stanie, liście zielone, nie podsuszone, sporo nowych pąków i odrostów. Co 2 tygodnie zasilam nawozem (substral do rododendronów) zgodnie z instrukcja. Robiłem też oprysk środkiem grzybobójczym jakieś 10 dni temu.

Na jednym z forum znalazłem info, że to "normalne owłosienie młodociane, dotyczy nie tylko wierzchniej powierzchni liści, ale i spodniej i pędów -m".

 

Kilka postów wyżej pisałem o podobnym objawie - "rdzawy nalot taki meszek". A łodygi żółkną bo najpewniej drewnieją (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłam zwrócić honor moim Rh na których psy wieszałam w maju.... otóż .... kwitną :lol: i to jak....

 

dowód? prosze :lol:

 

http://lh6.ggpht.com/_83tmosUe46o/TGwnC6i2vwI/AAAAAAAAD_4/i-S3oGcntaQ/s640/002.JPG

 

dobrego kwitnienia początki :lol:

 

a tu magnolia - zdjęcie sprzed tygodnia

 

http://lh6.ggpht.com/_83tmosUe46o/TGETwGtkRXI/AAAAAAAAD-I/9YL7z2ToNd8/s640/001.JPG

 

noooo i teraz pańcia jest zadowolona :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 3 months później...

Ja na jesieni obsypałam korą.. ale tak wiesz... nie żałowałam tej kory. Zrobiłam taki niemal kopczyk pod każdym krzaczkiem. Teraz u nas jest ziemia mokra po roztopach.. to przynajmniej ja nie podlewam. Jak są mrozy to chyba wody nie ma co lać.. bo roślina i tak jej z gruntu nie pobierze. Trzeba wyczaić kilkudniową odwilż.

 

Teraz jest trudny okres dla tych roślin i ja dopiero teraz się przymierzam je okryć... bo w dzień temp już dodatnie... a w nocy niestety nie...

 

Pozdr :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Reanimuję wątek :-)

Czy można już zasilać rododendrony po zimie, czy jeszcze za wcześnie? Niektóre z moich kliku sztuk mają silne objawiy chlorozy, sprawdziłam ph - ok.5, więc chyba głodne po prostu. Jak myślicie?

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=615

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...