Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Prawie konkursowy, ale nasz :) m02a BasH'owy


BasH

Recommended Posts

Przy ocynku zwróćcie uwagę na to aby cementem, klejem, betonem nie pobrudzić powierzchni. Zacieki gwarantowane. Ja nie dopilnowałem, a właściwie za wcześnie zamontowałem w kotłowni i mleczko z lanego stropu pokapało akurat na uchylone skrzydło. Poza tym fajne drzwi, ja mam hormanowskie kupowane w liroyu za chyba 270zł. Ale to wewnętrzne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sztuciec - rewelacja, moje gratulacje! :)

Koniecznie zostaw na pamiątkę, będziesz miał czym na starość wnuki zamęczać ("tak, dziadku, naprawdę już na o tym opowiadałeś, ostatni raz nie dalej jak tydzień temu") ;)

 

J. (co w podobnej sytuacji poradził sobie kiedyś po prostu płaskoszczypami z multitoola)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuciec - rewelacja, moje gratulacje! :)

 

Nie miałem w kieszeni multitoola :) Ale za to nóż dedry był do cięcia :D

 

Poza tym fajne drzwi, ja mam hormanowskie kupowane w liroyu za chyba 270zł. Ale to wewnętrzne.

 

Kupiłem w casto białe za 298 x 2, w LM były ponad 330 i to tylko lewe a chciałem dwie sztuki prawych. Obi po 329. Przewiozłem dwie sztuki przełożone papierem na belkach dachowych :o (150 km - musiałem jeszcze coś odebrać na północy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kupiłem w casto białe za 298 x 2, w LM były ponad 330 i to tylko lewe a chciałem dwie sztuki prawych. Obi po 329. Przewiozłem dwie sztuki przełożone papierem na belkach dachowych :o (150 km - musiałem jeszcze coś odebrać na północy).

 

No i jesteś jakieś 120 w plecy - jesli kupiłeś takie same drzwi jak w były w LM ( drzwi są uniwersalne L/P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Warto zapewnić wentylację między deskowaniem a wełną przestrzeni pod oknem połaciowym i nad oknem , te przestrzenie muszą być połączone bo wlot masz e okapie a wylot w kalenicy , jak nie to za pare lat dachówki pod oknem połaciowym zielone od mchu , widok często spotykany. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy wąska wentylacja pomiędzy obróbką okna a krokwiami wystarczy? (po kilka cm)

2. W tym miejscu zaraz przy oknie będzie miejsce praktycznie bez izolacji termicznej przy pozostawieniu przelotu - rozwiązanie to zrobienie pola na okno z wymianem w krokwiach, aby poszerzyć dostępne miejsce, no ale na to już za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy wąska wentylacja pomiędzy obróbką okna a krokwiami wystarczy? (po kilka cm)

 

Witam, napewno nie bo pewnie nie masz tam 200cm2/m okapu , najprościej zastosować wentylację połaciową( można samemu zrobić) dla pap czy gontów nad i pod oknem lub dachówki wentylacyjne (dużu koszt ,mała estetyka) dachówki pod oknem nie wysychają,a wilgość to zaproszenie dla mchu,jak olejesz temat to możesz mieć mesh tak jak na zdjęciu ( a to dopiero nowy dach), pooglądaj dachy w okolicy , wiele olało temat bądż w ogóle nie wiedzieli że istnieje. Jako ciekawostkę napiszę że jeżeli na dachówce(dla prób) zamontujemy naczynie i wlejemy 5 cm wody to jak zacznie przesiąkać i kapać od spodu po 3 godzinach to już norma uznaje taką ceramikę za nieprzemakalną, jeszcze gorzej jest ze śniegiem , tylko w 60 % dachówka jest skuteczna przed nawiewaniem drobnego pyłu śnieżnego , więc nad oknem musi być szczelnie dla skroplin.pozdrawiam.

ps. nad połacią nad wejściem poniżej okna połaciowego brakuje płotka przeciwśnieżnego ,tak na wszelki wypadek: dziecko,goście, mogą oberwać lodem z dachu .

mech.JPG

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej zastosować wentylację połaciową( można samemu zrobić) dla pap czy gontów nad i pod oknem

 

Rozwiń temat, jeśli możesz.

 

ps. nad połacią nad wejściem poniżej okna połaciowego brakuje płotka przeciwśnieżnego ,tak na wszelki wypadek: dziecko,goście, mogą oberwać lodem z dachu .

 

Główne wejście jest od strony szczytu - nie ma jak dostać lodem. A po lewej stronie słupa (patrząc od frontu domu) nie będzie nawet chodnika, aby zimą kusiło gości na obchodzenie domu. Ale dzięki za czujność i swoją reaktywację :)

 

 

ps. Widzę mech, ale zastanawia mnie fakt, że powietrze idące "po sąsiedzku" nie powoduje wystarczającego ruchu powietrza w strefie przyokiennej... Przecież to tylko niecały metr szerokości...

tomr.jpg

Edytowane przez BasH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę mech, ale zastanawia mnie fakt, że powietrze idące "po sąsiedzku" nie powoduje wystarczającego ruchu powietrza w strefie przyokiennej... Przecież to tylko niecały metr szerokości...

 

Witam.

w przypadku ze zdjęcia zbyt słabą wentylację spowodowało: długa połać (24 rzędy dachówek), zapewne za niskie konrtłaty, stosunkowo płaskie( od spodu) betonowe dachówki , (niewidoczne na wycinku) kolejne obok zapory : komin i wyłaz kominowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mamy dwie szczeliny wentylacyjne ; ,,połaciową’’ i ,,ociepleniową’’ do obu powietrze wpada okapem i wylatuje kalenicą, jak na drodze stanie komin, wyłaz , a najgorzej okno połaciowe to brak went. Połaciowej uniemożliwia suszenie zawsze mokrych po deszczu dachówek od spodu , wilgoć= mech. Brak wentylacji ociepleniowej uniemożliwia osuszanie wełny w której wiosną i jesienią zawsze się nazbiera co nie co , nawet jak papa super szczelna, paraizolacji nie da się zrobić idealnie szczelnie ( wkrety KG i łączenie ze ścianami ) ,wentylacja jak dobra to nieekonomiczna i odwrotnie. Zawilgocona wełna i deskowanie przewodzi ciepło czyli ogrzewa dach co np. szybciej topi nad i pod oknem śnieg, lecz metr dalej i po bokach już nie, więc powstają progi z lodu i zastoiny stopionej wody. Oczywiście szlak trafia drewno. Trzeba połączyć obie szczeliny pod i nad oknem przez wycięcie otworów , zakrywamy je drobną siatką przeciw owadom a na to kawalek wygiętej blachy ( rozwiązanie Mistrza Jana, blacha np.z Alu na papę-pamiętaj -korozją bitumiczna) coś Ala wole oczko o wysokości 1-2 cm zamontowane na wkręty i uszczelniacz dekarski, zamontowane tak że powietrze może wentylować a skropliny nie wlecą pod deski na wełnę, są gotowe ,,grzybki’’ wentylacyjne stosowane np. w dachach kopertowych produkowane jako systemowe do pap , poszukaj w necie. Napisz jak długą masz połać i jak grube kontrłaty.

Pozdrawiam

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mamy dwie szczeliny wentylacyjne ; ,,połaciową’’ i ,,ociepleniową’’ do obu powietrze wpada okapem i wylatuje kalenicą, jak na drodze stanie komin, wyłaz , a najgorzej okno połaciowe to brak went.

 

To wiem :)

 

 

Trzeba połączyć obie szczeliny pod i nad oknem przez wycięcie otworów , zakrywamy je drobną siatką przeciw owadom a na to kawalek wygiętej blachy ( rozwiązanie Mistrza Jana, blacha np.z Alu na papę-pamiętaj -korozją bitumiczna) coś Ala wole oczko o wysokości 1-2 cm zamontowane na wkręty i uszczelniacz dekarski, zamontowane tak że powietrze może wentylować a skropliny nie wlecą pod deski na wełnę, są gotowe ,,grzybki’’ wentylacyjne stosowane np. w dachach kopertowych produkowane jako systemowe do pap , poszukaj w necie.

 

A'la wole oczko o wysokości 1-2 cm też nie da wymaganej szczeliny, bo musiałoby mieć metr szerokości, a więc tyle co okno :| Pomyślę jeszcze nad tym.

 

Napisz jak długą masz połać i jak grube kontrłaty.

Pozdrawiam

 

7 metrów połać, kontr. 25x60, łaty 40x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę jeszcze nad tym

 

Witam.

Przemyślisz i zrobisz jak trzeba, teraz przed montażem KG łatwiej wyciąć otwór w deskowaniu. Nie da się zrobić idealnie 200cm2/m, ale nie można nie zrobić nic. Jak wytniesz w desce wzdłuż jej brzegu prostokątną szparę szeroką na 3-4 cm , długą na 50 cm , zabezpieczysz otwór siatką na owady a na to ,,wole oczko’’ z blachy Alu uszczelnione silikonem dekarski to będzie dobrze. Problemem jest demontaż dachówek, jeżeli są przykręcone na wkręty. Do tego potrzebujesz pomocy i rady dekarza jak zdemontować dolny kołnierz. Prędzej czy później sumienie nie da Ci spokoju i ruszysz temat, znam Cię za dużo pracy ,kasy, godzin w necie, zbyt ,,zkrzywiony’’ technicznie by odpuścić. Ale gdyby jednak zabrakło czasu i chęci to zawsze są środki grzybo-pleśniobójcze a człowiek nie żyje przecież 200lat , do grobu nie zabierzesz. Kontrłaty dla połaci do 6m gr.25mm, do 7m gr.30mm + dachówka wentylacyjna między każdą parą krokwi w przedostatnim rzędzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Prędzej czy później sumienie nie da Ci spokoju i ruszysz temat, znam Cię za dużo pracy ,kasy, godzin w necie, zbyt ,,zkrzywiony’’ technicznie by odpuścić. ....

 

Nawiązujesz do wycinania skosów szczytowych na zapomniane ocieplenie? ... masz rację z tym powyżej :| Czasem przesadzam, bo zapominam, że

... człowiek nie żyje przecież 200lat , do grobu nie zabierzesz.

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napisze prosty sposób

 

kupuje się rurki instalacyjna pcv lub kanał płaski średnica lub wysokość może być ok 3 cm dajemy to pod deski a nad wełnę w rogu przy krokwi z jednej i drugiej strony całość można nawiercić ale już przepływ powietrza jest nie będzie to 200cm2/m.

Jeśli mamy za mały rozstaw krokwi to można zawsze nawiercić krokiew w dwóch miejscach podobnie jak to robi się w koszach czy krokwiach narożnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...