Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja kotłowni i garażu a rekuperator


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Tak się cały czas zastanawiam i nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej informacji. Zamierzam robić w domu wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Wiem, że nawiewy są w pokojach, a wywiewy w kuchni, łazience i garderobie. Nie wiem natomiast jak ma być zrobiona wentylacja kotłowni, garażu i gdzie wyprowadzić wyciąg w kuchni.

 

Wydawałoby się, że z kotłowni powinien być po prostu wywiew, bo to pomieszczenie "brudne", ale ponieważ będzie tam piec gazowy, to z tego, co się dowiedziałem, to musi być normalna kratka wentylacyjna z kominem. Trochę mi się jedno z drugim kłóci. Jakbym zrobił kanał wentylacyjny z kotłowni i jednocześnie wywiew przez rekuperator, to jakby nie kombinował, to będzie kanałem wentylacyjnym zasysać powietrze, czyli źle. Jak nie zrobię wywiewu do rekuperatora, to czy to się jakoś nie będzie kłócić z całym systemem wentylacji? Może wtedy trzeba zrobić szczelne drzwi z kotłowni do reszty mieszkania? Jeśli tak, to czy trzeba wtedy zrobić nieszczelne okna?

 

Co do garażu, to pewnie trzeba zrobić komin wentylacyjny i już. Czy może łączy się to jakoś z systemem rekuperatora? Słyszałem o rozwiązaniu polegającym na zrobieniu wyrzutni do garażu, żeby się garaż tym zużytym powietrzem ogrzewał. Czy to ma sens? W takim przypadku i tak trzeba by było zrobić komin wentylacyjny w garażu.

 

A co się robi z wyciągiem nad kuchnią gazową? czy też podłącza się to do rekuperatora, robiąc w ten sposób 2 wywiewy z kuchni, z czego jeden jest włączany raz na jakiś czas? Czy jakoś inaczej?

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ładnych kilku tygodni staram się jakoś rozpracować ten temat. To co ja zdecydowałem:

 

1. Garaż - wentylacja grawitacyjna.

2. Kotłownia - w moim projekcie jest ona wykorzystana jako przejście z garażu do domu. Też wentylacja grawitacyjna. Drzwi między kotłownią a resztą domu w miarę szczelne (na tyle na ile to możliwe). W kotłowni piec gazowy i ... kuchenka gazowa (płyta gazowa). Niestety w kuchni kuchenka gazowa by się "gryzła" z wentylacją mechaniczną. Więc awaryjnie gdyby nie było prądu chce mieć możliwość zagrzania wody (koszt niewielki bo gaz i tak będzie doprowadzony do kotłowni).

3. Okap. Pochłaniacz z filtrem i wyrzutem powietrza z powrotem do kuchni.

 

Przeczytałem wątki podane przez tuviste, rozmawiałem z projektantami wentylacji mechanicznej i na tej podstawie postanowiłem jak powyżej. Generalnie nie ma jednego słusznego (dobrego) rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o tym pomysle aby z wyrzutni powietrza z rekuperatora zrobic nawiew do garazu? Wczesniej o tym nie myslalem ale moze jest to dobry pomysl. Mam miec w garazu komin do wentylacji grawitacyjnej, wiec tamtedy powietrze bedzie uciekac.

Problem jaki przychodzi mi do glowy, to ze bedzie solidnie wialo skoro to beda wywiewy z calego domu, ale w koncu mozna ten strumien powietrza rozdzielic i tylko czesc skierowac do garazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się robi z wyciągiem nad kuchnią gazową? czy też podłącza się to do rekuperatora, robiąc w ten sposób 2 wywiewy z kuchni, z czego jeden jest włączany raz na jakiś czas? Czy jakoś inaczej?

Przemek

 

Odradzam podłączenie okapu do reku. Czy filtry w okapie łapią 100% zanieczyszczeń? Nie sądzę... ciekawe jak będa te rurki od wewnątrz wyglądały za kilka lat. nie mam jeszcze pomysłu na wywiew z okapu, ale do reku nie pójdzie.

 

Znajomy, który projektował mi wentylację mechaniczną pominął kotłownię i garaż, tj. przewidział tam wentylację grawitacyjną. Z garażu do komina jest ok 2,5 m ale będzie rura do pionu wentylacyjnego w kominie.

 

W garażu jako opcję zaproponował wentylator wywiewny właczający sie np. na 10min po otwarciu bramy lub po właczeniu zwykłym włacznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linki i sugestie.

 

W podstawowych sprawach wyrobiłem sobie już zdanie (jeszcze nie ostateczne ;) ). A więc z garażu i sąsiadującej kotłowni będzie komin wentylacyjny z dwoma kanałami. Między garażem i mieszkaniem oraz kotłownią i mieszkaniem muszą być szczelne drzwi. A jeżeli chodzi o okap, to będzie oddawał powietrze spowrotem do kuchni. I tak rzadko używamy wyciągu w okapie.

 

Pozostają wątpliwości.

1. Czy w związku z wentylacją grawitacyjną w kotłowni, musi tam być nieszczelne okno? A może nieszczelne drzwi? Ale przez drzwi uciekałoby mi ciepłe powietrze z domu...

2. No i to wywiewanie z reku do garażu jest kuszące ze względu na tanie dogrzewanie garażu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linki i sugestie.

W podstawowych sprawach wyrobiłem sobie już zdanie (jeszcze nie ostateczne ;) ). A więc z garażu i sąsiadującej kotłowni będzie komin wentylacyjny z dwoma kanałami.

[...]

 

Dla garazu nie musisz specjalnie robic komina - strata pieniedzy. Robisz dwie dziury na scianie "na wylot" i zakladasz kratki. Pierwsza w jednym rogu na dole - nawiew, druga najlepiej po drugiej stronie (ale moze byc nawet na tej samej scianie) u gory - wywiew. I masz zalatwiona wentylacje garazu.

 

2. No i to wywiewanie z reku do garażu jest kuszące ze względu na tanie dogrzewanie garażu.

 

I wszystkie smrody z WC bedziesz mial w aucie ;) Jak Ci to nie przeszkadza, to czemu nie. W ten sposob zrobisz w garazu wentylacje nawiewna - nadcisnieniowa :) Ale czy ja wiem czy to ma sens - lepiej to brudne powietrze chyba wywalic na zewnatrz, ono wcale nie bedzie cieple (no bo z zasady to cieplo z domu powinno zostac w rekuperatorze, a nie byc wywalane na zewnatrz :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sadzicie o tym pomysle aby z wyrzutni powietrza z rekuperatora zrobic nawiew do garazu? Wczesniej o tym nie myslalem ale moze jest to dobry pomysl. Mam miec w garazu komin do wentylacji grawitacyjnej, wiec tamtedy powietrze bedzie uciekac.

Problem jaki przychodzi mi do glowy, to ze bedzie solidnie wialo skoro to beda wywiewy z calego domu, ale w koncu mozna ten strumien powietrza rozdzielic i tylko czesc skierowac do garazu.

Poczytaj sobie ten wątek :

http://forum.muratordom.pl/post1935866.htm#1935866 :

Puściłem ,fajnie leci sobie lekko ciepłe powietrze z rury.Pojechałem do domu .Wracam następnego dnia patrzę na termometr temp. w garażu podniosła się o kilka stopni.Myślę fajnie bedzie garaż gratisowo ogrzany.Po kolejnych dwóch dniach patrzę ,a na ścianie woda.Myślę sobie wilgoć czy co ,chodzę zaglądam ,

patrzę na dechy ,a tam nie ma żadnej szczelinki.Postawiłem drabinę i dopiero z góry zobaczyłem ,że od poziomu wylotu ,na deskach i na więżbie widać wyrażną linię oddzielającą suche dechy od mokrych.

Wody było tyle jakby kto szlauchem polał po więżbie i deskach,aż z nich kapało.

Przełaczyłem wyrzut na zew i na drugi dzień przestało byc mokro ,a pozniej regularnie wysychało.

Co Ty na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tym wyrzucaniem powietrza do garażu raczej mnie przekonaliście :)

 

No to z tego wątku zostaje mi problem kotłowni. Co się stanie, jak zrobię w kotłowni szczelne okno, szczelne drzwi do reszty domu i kratkę wentylacji grawitacyjnej? Pewnie jak nie otworzę ani drzwi ani okna, to nic specjalnego nie będzie się działo (poza wychładzaniem kotłowni przez komin). A co jak otworzę drzwi do kotłowni? Będzie w którąś stronę wiało? W którą by nie wiało to źle, ale chyba gorzej, jak z kratki do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że zamierzam wstawić do kotłowni (pomieszczenia gospodarczego) kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do niego doprowadzone będzie z zewtnątrz. Wentylacja grawitacyjna tego pomieszczenia nie jest chyba jakoś strasznie istotna (poza spełnieniem przepisów)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że zamierzam wstawić do kotłowni (pomieszczenia gospodarczego) kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do niego doprowadzone będzie z zewtnątrz. Wentylacja grawitacyjna tego pomieszczenia nie jest chyba jakoś strasznie istotna (poza spełnieniem przepisów)?

 

Najlepiej to pogadaj z kominiarzem, ktory bedzie potem chaupe odbieral. Ja tam fachowcem nie jestem ale jezeli jest to kociol z zamknieta komora spalania i ma doprowadzone powietrze z zewnatrz, to moze tez wystarczy wentylacja a'la w garazu. Moze wywalic dziure, pociagnac na przeciwlegla sciane rure, tam zrobic kratke z nawiewem + druga dziura i kratka wywiewna z jakims wymuszajacym obieg powietrza malym wentylatorkiem..

 

Spytaj kominiarza - budowanie komina to pare tys pln, szkoda by bylo :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że zamierzam wstawić do kotłowni (pomieszczenia gospodarczego) kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do niego doprowadzone będzie z zewtnątrz. Wentylacja grawitacyjna tego pomieszczenia nie jest chyba jakoś strasznie istotna (poza spełnieniem przepisów)?
Żeby mówić o wentylacji grawitacyjnej, to oprócz kratki wentylacyjnej wywiewnej (w kominie) musi być jeszcze nawiew. W tym wypadku najłatwiej byłoby zrealizować go z garażu, oczywiście zapewniając dostarczenie do garażu odpowiedniej ilości powietrza (kratka nawiewna).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...