Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto nie ma rekuperatora i żyje


Recommended Posts

Kieruje moje pytanie do osob ktore juz wybudowaly domy i w nich mieszkaja i nie maja rekuperatora tylko zwykła wentylacje grawitacyjna.

- czy cos złego dzieje sie z domem np. wilgoc, tynki odpadaja

- jak tam samopoczucie

- gdybyscie jeszcze raz budowali to rekuperaror bylby na 100%

Pytam o to bo po przeczytaniu forum (oczywiscie nie calego) dochodze do wniosku ze bez reku zyc sie nie da a przeciez tyle osob ( ktore forum nie czyta) nawet o nim nie slyszalo. Wiem, ze kiedys czegos takiego nie bylo i ludzie zyli ale wtedy domy nie byly takie szczelne (termosy) jak teraz.

Bardzo prosze nie piszcie tu o zaletach reku bo taki temam jest i ja wiem, ze to super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Ja nie mam rekupertaora i jest strasznie ciężko:

- w domu straszny zaduch, jak nie zaduch to zimno

- wilgoć wyłazi ze ścian

- kocioł 20 kW ledwo daje radę

- każdy pokarm smakuje grzybami

- seks nie daje radości

- alkohol nie smakuje ale za to zwala z nóg 2 razy szybciej

- dzieci słabo sie uczą a przez sen mamroczą: powietrza, powietrza!

- kot mdleje

- rachunki za gaz płacę większe niż raty kredytu

 

Następnym razem tylko reku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam rekupertaora i jest strasznie ciężko:

- w domu straszny zaduch, jak nie zaduch to zimno

- wilgoć wyłazi ze ścian

- kocioł 20 kW ledwo daje radę

- każdy pokarm smakuje grzybami

- seks nie daje radości

- alkohol nie smakuje ale za to zwala z nóg 2 razy szybciej

- dzieci słabo sie uczą a przez sen mamroczą: powietrza, powietrza!

- kot mdleje

- rachunki za gaz płacę większe niż raty kredytu

 

Następnym razem tylko reku!

 

Złota Czcionka miesiąca !!! :D:D:D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam i zyję, ale musze sie póki co pogodzić z faktem, że w niektórych pomieszczeniach mam zimniej, bo mi wieje "wstecz" przez kratki wentylacyjne. Wnerwia mnie to, ale bez paniki. Pokombinuję może z rozszczelnianiem okien, nawiewnikami itd. Ja nie oszczędzałem na kratkach wentylacyjnych w domu i jednego jestem pewien - żadnej wilgoci i zaduchu w domu. Poza tym, gdy pale w kominku, mam cudowny generator świeżego i ciepłego powietrza, bo z zewnątrz powietrze wpada nie do spalania, tylko poprzez wkład ogrzewa dom i wietrzy poprzez DGP. Analizuje wprawdzie temat doinstalowania rekuperacji, ale dopiero gdy zrobie sobie business case, który wykaże, że rzeczywiście opłaca sie wydać troche kasy na sprzęt i robociznę, prąd i tolerować jakiś lekki hałasik wentylacji mechanicznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawałem linku aby udowadniać, że ten wątek został niepotrzebnie założony. Wydawało mi się, że przynajmniej na początku są tam ciekawe wpisy.

Ja wolę szukać w wyszukiwarce forumowej bo jak wiem czego szukać to znajdę. A wiem bo od dawna czytam forum. Google mi się nie przydaje bo ma mniej funkcji wyszukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę źle zadane pytanie... reku jest tylko urządzeniem odzyskującym ciepło z wentylacji... bardziej tu chodzi o wentylację mechaniczną...

Więc pytanie "kto nie ma wentylacji mechanicznej..."

 

Z racji wykonywanego fachu wałęsam się tu i ówdzie po różnych budynkach już od ładnych paru lat. I wiem z autopsji że w domkach jednorodzinnych wentylacja grawitacyjna średnio spełnia swoje zadania... czasem piździ że furczy w kominie... czasem brak ciągu... czasem wsteczny. czyli całkowity żywioł bez żadnej kontroli!

A na poddaszu to już całkowita tragedia... wszystkie te objawy spotęgowane.

Więc dlatego uważam że wentylacja skuteczna to tylko mechaniczna... z reku lub bez...

 

Teoretycznie można zamknąć szczelnie okna, zafoliować drzwi, zatkać kratkę wentylacyjną i położyć się spać w sypialni... kubatura powinna wystarczyć by rano się obudzić co nie znaczy że będziemy wypoczęci i z dobrym samopoczuciem.

Rano budzimy się z bólem głowy... zmęczeni... totalnie do d...py. Pewnie stres w pracy, rodzinie albo co jeszcze... a może nocna przyducha? trudno orzec... pewnie wszystkiego po troszku.

 

Jeszcze raz... jeśli Was stać to zainwestujcie w dobrą wentylację... czyli w wentylację mechaniczną - z reku lub bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam i żyję, ale mam jedno spostrzeżenie. najpierw człowiek ociepla domek w taryfie XXL a potem otwiera wszystkie okna. Nie jest to ekonomiczne. A okna otwieram, bo mi duszno. I niestety, to co wpadnie musze ogrzać. Myślę, że jakbym miała wentylację mechaniczną z jakimś odzyskiem ciepła, byłoby to takim "ukoronowaniem" dobrego ocieplnia. Cóż, jak się zadomowimy i przejdzie nam szok pobudowlany, może zacznemy kombinować :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mamy przykład:

o tutaj! :-?

Jak ma do dupy zrobioną grawitacyjną to tak ma :-) a dokł. chodzi o te 'kominki wentylacyjne' :-(

Na poddaszu ogólnie masz do du...py wentylację. Ile słupa powietrza jest w kominie z poddasza do szczytu komina? jak to ma ciągnąć? zimą jeszcze ok. ale latem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jakbym miała wentylację mechaniczną z jakimś odzyskiem ciepła, byłoby to takim "ukoronowaniem" dobrego ocieplnia. Cóż, jak się zadomowimy i przejdzie nam szok pobudowlany, może zacznemy kombinować :D
Trochę późno, ale lepiej późno niż wcale ;).

Od 1.1.2009 r. obowiązują nowe przepisy odnośnie wentylacji. Po pierwsze w projekcie musi być wentylacja obliczona (grawitacyjna również), po drugie jeżeli nie jest to wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna muszą być zaprojektowane i wykonane urządzenia do nawiewania powietrza w obliczonej w projekcie wydajności.

Te przepis prawdopodobnie spowodują, że IMHO wentylacja grawitacyjna powoli zacznie odchodzić do lamusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w projekcie musi być wentylacja obliczona (grawitacyjna również), po drugie jeżeli nie jest to wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna muszą być zaprojektowane i wykonane urządzenia do nawiewania powietrza w obliczonej w projekcie wydajności.

Ja dzwoniłem do jednego z biur projektowych i dopytywałem się czy będą weryfikować już wykonane projekty gotowe pod kątem nowych przypisów co weszły od początku roku - dostałem odpowiedź, że nie potrzeba tego robić, więc nic się nie zmieniło dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu ogólnie masz do du...py wentylację. Ile słupa powietrza jest w kominie z poddasza do szczytu komina? jak to ma ciągnąć? zimą jeszcze ok. ale latem?

Latem to otwierasz okna i po sprawie ale zimą trzeba mieć takie kominy went. aby kończyły się na tej samej wysokości, były ocieplone, miały tą samą średnicę, odpowiednią wysokość itd.

Przy kominkach wentylacyjnych to ciężko uzyskać prawidłowe działanie went. grawitacyjnej - tylko ciekaw jestem dlaczego (cenzura) projektanci, sprzedawcy to wstawiają w domy jednorodzinne.

Ktoś kiedyś puścił plotkę, że te kominki wentylacyjne straciły atest na wentyl. grawitacyjną ale jak na razie nie znalazłem potwierdzenia. Może ktoś się tym interesował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzwoniłem do jednego z biur projektowych i dopytywałem się czy będą weryfikować już wykonane projekty gotowe pod kątem nowych przypisów co weszły od początku roku - dostałem odpowiedź, że nie potrzeba tego robić, więc nic się nie zmieniło dla nich.

 

Warto znać, co konkretnie "mowi" przepis, bo i tak w końcowym efekcie dotyczy to inwestora - uzupelnienie projektu.

„§ 1a. Do budynków, wobec których przed dniem wejscia w życie niniejszego rozporzadzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowe lub odrebna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został złożony wniosek o wydanie takich decyzji, stosuje sie przepisy dotychczasowe.”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...