Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto nie ma rekuperatora i żyje


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Na dodatek najprawdopodobniej całe ogrzewanie było realizowane za pomocą powietrza wentylacyjnego.

W takim przypadku albo mocno je dogrzewano albo przepuszczano jego większą ilość.

 

W moim biurowcu WM była zaprojektowana dla pustych pięter. Teraz zabudowano je ściankami i wychodzą kwiatki.

 

Takiej WM u siebie w domu bym nie chciał :)

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy nie podobne być może przestarzałe badz co badz wypudowane 20 lat temu. Ale dyskusja żeszla na bok. Głowny motyw. Powietrze z wentylacji mechanicznej ma specyficzny zapach zkąd on sie bierze nie wiem. Jednym to nie przeszkadza innym tak.Jedni wola to a inni tamto. które lepsze oba dobre.Ponieważ wymiana powietrza musi być obowiązkowo. Oszczedności na odzysku ciepla ja w nie nie wierze. 10 000 - 12000 zł na lokate i z odsetek pokryje straty cieplne a tu jeszcze koszt elektryki i rzadko bo rzadko konserwacja systemu. Lubisz zakładaj ale nie man innych ze to takie cudo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nie ma i nie planuje rekuperatora, ten przegrał życie

Znaczy muszę se strzelić w łeb... :( A szkoda poznałem fajna dziewczynę... :( niuch, niuch...

Swoja drogą ja nie wydam 1000 zeta na ogrzewanie rocznie, a 1000*10lat = 10tys czyli koszt montażu owego cuda.

Eeee...ale grzać przecież też trzeba.

Czyli - powołując się na w/w matematykę? Warto czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam czy mogę zainstalować wentylacę mechaniczną skoro właśnie wybudowałem dom w stanie surowym narazie ale z wentylacją grawitacyjną tak jak w projekcie. Wentylacja jest w 2 filarach kominowych tzn pierwszy to - kotłownia, dolna łazienka, kuchnia, górna łazienka a w drugim kominie wentylacja jest w salonie....

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee...ale grzać przecież też trzeba.

Czyli - powołując się na w/w matematykę? Warto czy nie?

 

Decydując o tym na etapie projektowania budynku - warto, nawet uwzględniając matematykę :lol:

Tak ogólnie warto mieć wentylację, dobrze zaprojektowaną i wykonaną - dotyczy to również wentylacji grawitacyjnej, a z tym jest już różnie.

Warto, policzyć koszty wykonania jednej i drugiej, poznać swoje nawyki i oczekiwania i dopiero wtedy wybrać - nie za bardzo słuchajac, nawiedzonych zwolenników takiego czy innego rozwiązania, a już wystrzegać sie jak ognia takich co wiedzą, że grawitacyjna=pleśń, zaduch itp, oraz takich, dla których wentylacja mechaniczna=dużo wyższe wydatki eksploatacyjne, bakterie itp.

Zawsze warto wybrać świadomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku witam na forum. Jestem od dwu albo trzech lat ( nie pamiętam) biernym " czytaczem" , ale dopiero teraz postanowiłam się ujawnić. Temat rekuperacji zgłębiałam dość dokładnie, mam wstępny projekt i kalkulację z firmy Bartosz. W przypadku mojego domu koszt tej instalacji jest niestety wysoki i przy zakładanych kalkulacjach zużycia energii na ogrzewanie wydaje się być nieuzasadniony ekonomicznie. Nie ukrywam, że rozważałam instalację ze względu na komfort, jednak moje wrodzone skąpstwo :oops: (czyt. chłodna kalkulacja :D ) powstrzymały mnie przed tą inwestycją. Ja również spotkałam się z opinią osoby, która wykonuje instalacje wentylacji i klimatyzacji, że dla domku jednorodzinnego raczej nie poleca tego rozwiązania. Mam nadzieję, że grawitacja będzie u nas działała ( napływ powietrza przez okna, wywiew kratkami, mam wysokie kominy , ponad 10m, jeszcze nie mieszkam więc niestety rozważania mam czysto teoretyczne. Pozdrawiam. Majka :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda dobra wentylacja jest DOBRA!

Jedne inwestora kosztują więcej w inwestycji inne w utrzymaniu.

Coś trzeba wybrać.

 

Tak się składa, że akurat ja to sobie "tymi ręcami" robię to czego nie mam a potrzebuję i TEN koszt mi odpada...

Zostają tylko materiałowe, a te wcale tak wielkie nie są...

 

Chyba bym był głupi jaki jakbym wybierał w tej sytuacji rozwiązania mniej doskonałe technicznie.

Ale w pełni uznaję, że nie wszyscy tak mają jak ja.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest dokładnie tak jak mówisz adamie mk, ponieważ "moimi ręcami" mimo, że nie są obie lewe tego nie zrobię, to godzę się na wyższe koszty ogrzewania, "cug" od okien i będę to znosić z godnością bo to mój wybór. Gmina dofinansowuje u nas instalację solarną i to jeszcze kolejny raz przeliczam i wychodzi rożnie w zależności od założonych cen energii więc tak naprawdę nie jest to liczenie tylko kalkulacja a nawet kombinacja :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda dobra wentylacja jest DOBRA!

Święta racja.

Wentylacja zrównoważona czyli nawiewno-wywiewna z rekuperatorem jest najlepszym rozwiązaniem do domu jednorodzinnego pod względem komfortu.

Pod względem ekonomicznym rekuperator nie wychodzi tak pięknie jak to pięknie i różowo opisują w prasie budowlanej.

Każdą wentylację jak to zauważył adam_mk można wykonać źle ale fakt jest taki, że wentylację grawitacyjną w domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się niezgodnie z przepisami albo z zdrowym rozsądkiem. Na rekuperację i projekt do wentylacji zrównoważonej wydaje się określoną kasę a o wentylacji grawitacyjnej się zapomina. I nie myślcie, że zrobi to za Was projektant! Dobrym przykładem są kominki wentylacyjne - niby to ładniej wygląda na dachu ale to przeważnie nie spełnia warunków jakie powinny być spełnione aby mówić, że wentylacja grawitacyjna będzie prawidłowo działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się uczciwie, że mam jeden kominek wentylacyjny, ale on odprowadza powietrze z okapu kuchennego, Pozostałe 8 kanałów wentylacyjnych kończy się jak Pan Bóg przykazał kominami. Myślę, że okapowi będzie wszystko jedno jak się kończy jego ciąg nad dachem, ale może się mylę. Jeżeli tak wyprowadźcie mnie z błędu. Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wrzuce kamyczek do dyskusji o rekuperatorach... W innym wątku spotkałem takie oto stwierdzenia... Coś w tym jest...

 

Domy z rekuperatorem - jaki zapaszek ma powietrze w pomieszczeniach tego domu zimą. Po godzinnym pobycie pożegnałem gospodarzy, nieszło oddychac.Oni juz sie przyzwyczaili, oni nie czują.Okropne.

 

 

zgadzam się...

za niedługo zamiast "wali jak z cygańskiej chaty" będzie się mówiło...

 

"...wali jak z domu z rekuperatorem..."...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wrzuce kamyczek do dyskusji o rekuperatorach... W innym wątku spotkałem takie oto stwierdzenia... Coś w tym jest...

 

Domy z rekuperatorem - jaki zapaszek ma powietrze w pomieszczeniach tego domu zimą. Po godzinnym pobycie pożegnałem gospodarzy, nieszło oddychac.Oni juz sie przyzwyczaili, oni nie czują.Okropne.

 

 

zgadzam się...

za niedługo zamiast "wali jak z cygańskiej chaty" będzie się mówiło...

 

"...wali jak z domu z rekuperatorem..."...

Nawet cytować nie potrafisz nie mówiąc już o swoim własnym zdaniu na ten temat :

http://forum.muratordom.pl/post2828973.htm#2828973

Domy trzylitrowe - jaki zapaszek ma powietrze w pomieszczeniach tego domu zimą. Po godzinnym pobycie pożegnałem gospodarzy, nieszło oddychac.Oni juz sie przyzwyczaili, oni nie czują.Okropne.

 

zgadzam się...

za niedługo zamiast "wali jak z cygańskiej chaty" będzie się mówiło...

 

"...wali jak z domu trzylitrowego..."...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu, jesteś zbyt delikatny. To była perfidna manipulacja i przeinaczanie słów piszącego. Ale jak sie nie ma argumentów, ani własnego zdania.... :evil:
Nie jednego, ale dwóch.

Wszystko przez to, że pewnie nie wie co to jest ten dom trzylitrowy :lol: :lol: :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...