Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaki kocioł na mial z podajnikiem


PIASKI

Recommended Posts

Poszukuje informacji na temat kotłów do CO, a najbardziej mnie interesuje kocioł na miał z podajnikiem ślimakowym lub szufladowym, taki przy którym będzie mało pracy a dodatkowo można będzie w nim palić w razie awarii prądu drewnem lub przepalać w okresie letnim do podgrzania wody użytkowej. Czytałem że są takie piece na Eko groszek, palet, ale można w nich palić też miałem.

Czy ktoś posiada taki kocioł i zechciał by się podzielić swoimi uwagami, jaki kocioł wybrać.

Ja zastanawiam się nad takimi kotłami:

Klimszo Ling duo.

Stalmark.

KTM Tilgner.

Ogólna kwota jaka bym chciał wydać na kocioł to do 8 tyś.

Posiadam dom o powierzchni 100 m2 i mam zamiar w niedalekiej przyszłości zagospodarować poddasze około 20 m2 czyli razem będzie 120 m2 ale przez pierwszy rok będzie tylko ogrzewane 100 m2 no i woda bojler 200L. Moim zdaniem piec 15 KW będzie wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje informacji na temat kotłów do CO, a najbardziej mnie interesuje kocioł na miał z podajnikiem ślimakowym lub szufladowym, taki przy którym będzie mało pracy a dodatkowo można będzie w nim palić w razie awarii prądu drewnem lub przepalać w okresie letnim do podgrzania wody użytkowej. Czytałem że są takie piece na Eko groszek, palet, ale można w nich palić też miałem.

Czy ktoś posiada taki kocioł i zechciał by się podzielić swoimi uwagami, jaki kocioł wybrać.

Ja zastanawiam się nad takimi kotłami:

Klimszo Ling duo.

Stalmark.

KTM Tilgner.

Ogólna kwota jaka bym chciał wydać na kocioł to do 8 tyś.

Posiadam dom o powierzchni 100 m2 i mam zamiar w niedalekiej przyszłości zagospodarować poddasze około 20 m2 czyli razem będzie 120 m2 ale przez pierwszy rok będzie tylko ogrzewane 100 m2 no i woda bojler 200L. Moim zdaniem piec 15 KW będzie wystarczający.

 

 

Moc kotła - 15kW - 18 kW max

 

Jeśli ma być mało pracy to slimak z obrotową retortą.( bedzie drogi w zakupie)

Jeśłi troche więcej pracy , ale bardziej uniwersalny i NIEWYBREDNY jeśłi chodzi o zastosowane paliwa to "tłok"

 

Kotły z ugruntowaną pozycją na rynku:

 

Z tłokowych:

- Protech Karo ( Taurus Gaur) 18,5 kW - w tym roku ma się ukazać model ze sterownikiem PID ,( jesli ktoś szuka z PID'em, który wydaje się być przereklamowany) .Nie jest bez wad, ale generalnie jeden z faworytów na rynku.

Ze ślimaków:

- Klimosz Ling

 

Jest wiele innych kotłów mniej lub bardziej udanych ( idealnych nie ma) , z przewagą tych pierwszych, lub bardziej lub mniej reklamowanych.

Utarło się że im produkt bardziej reklamowany tym słabszy jakościowo.Dobra konstrukcja "sama się sprzedaje".

 

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaz sam posiadam 5letniego zebca to conieco wiem na temat Stalmarka bardzo dobra maszynka ma go moj kumpel i nie jedno piwko przy nim spedzilismy gdybym mial dzis kupowac kociol to wybralbym Stalmarka lub, lub Taurusa Giaura tylko nie wiem jak u nich jest z cena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do arthek

 

Diękuje z udzielenie odpowiedzi czytałem na temat tego kotła protek i jest żeczywiscie

ciekawy, z tego co zauważyłem to pan posiada taki kocioł.

Mam pytanko do pana jak często odkreca pan wentylator zeby wyczyscic wyczystke

wentylatora przy paleniu miałem jezeli ma to jakies znaczenie?.

Wogóle jak czesto trzeba czyscic ten piec palac miałem?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do arthek

 

Diękuje z udzielenie odpowiedzi czytałem na temat tego kotła protek i jest żeczywiscie

ciekawy, z tego co zauważyłem to pan posiada taki kocioł.

Mam pytanko do pana jak często odkreca pan wentylator zeby wyczyscic wyczystke

wentylatora przy paleniu miałem jezeli ma to jakies znaczenie?.

Wogóle jak czesto trzeba czyscic ten piec palac miałem?.

 

 

Witam,

Co do zalet:

- Ładnie wykonany i dobrze spasowany kocioł.

- łatwy dostęp do wymiennika, paleniska i popielnika.

- łatwe i szybkie czyszczenie wymiennika – poziome kanały.

- ruszt awaryjny na prowadnicach. Można go wsuwać i wysuwać z pod palnika bez konieczności wyjmowania go z kotła.

- siłownik teleskopowy na pokrywie zasobnika – niby bajer, a fajna sprawa przy załadunku.

- duuuuży popielnik

- ciekawie i solidnie wykonany mechanizm podajnika, na łożyskach i przegubach kulowych

- solidne wykonanie palnika

- deflektor nad palnikiem z płyt szamotowych

- stosunkowo niewielkie gabaryty

- kształt zasobnika zapobiegający zawieszaniu się paliwa ( pod warunkiem że jest w miarę suche)

 

wady.

- dość głośny silnik podajnika.

- stosunkowo mały zasobnik ( ale to wada większości tłokowców)

- utrudniony dostep do wyczystek podajnika i dmuchawy, ale nie stanowi to większego problemu , ponieważ zagląda się tam raz na 2 do 4 tygodni paląc miałem lub rzadziej , zależy od miału. ( trzeba zdjąć dużą osłonę napędu podajnika i dodatkowo aby się dostać do wyczystki dmuchawy należy zdjąć dmuchawę - dmuchawa przykręcana jest na motylki , więc robi się to szybko)

- w moim przypadku dość szybkie zarastanie kotła ( spowodowane jest to u mnie rodzajem opału - miał wysokokaloryczny) sadzą , trochę wolniejsze przy paleniu eko groszkiem.( gruntowne czyszczenie kotła raz na 1 tydzień)

- Ładnie wyglądający ale dość prymitywny jeśli chodzi o funkcje sterownik TECH ST 40 ( biorąc pod uwagę innych producentów kotłów którzy w tym temacie poszli sporo dalej , włącznie z PID którego firma PROTECH przewiduje wprowadzić dopiero w tym rokui) .

 

Do pełni szczęścia przydałoby się:

- większy ruszt awaryjny ze sterowaniem dodatkowym powietrzem w drzwiczkach popielnika

- sterownik PID lub inny z precyzyjniejszym sterowaniem

- ciut większy zasobnik

- pozycjonowanie tłoka ( teraz tłok nie jest pozycjonowany tylko ustala się czas pracy silnika napędzajacego tłok - w efekcie tłok staje tam gdzie kończy się czas wpisany w parametrze "praca podajnika" )

 

Generalnie jestem zadowolony i w tej cenie ( trzeba szukać u dystrybutorów podanych na stronie producenta - można wytargować naprawdę niezłe rabaty , na pewno taniej niż u producenta.) myślę że nie ma on konkurenta na rynku.

Czas pokaże jak się sprawdzi DEFRO tłokowy, który może się okazać konkurencyjny.

 

 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do arthek.

Dziękuje za informacje na temat kotła PROTECH KARO z tego co czytałem

jest to kocioł godny polecenia a zwłaszcza do palenia w nim miałem.

Oczywiście ma wady takie jak sterownik brak programu do palenia drewnem

czy mały zasobnik. Poczekam aż się ukaże nowy sterownik może będzie

ulepszony. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...