Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy solary umieszczone na dachu wschód-zachód będa działać?


gruntart

Recommended Posts

Takie mam akurat nachylenie, nie podoba mi się stawianie na takiej powierzchni solarów nachyonych na południe - raz że brzydko, to jeszcze zeszłoroczne wichury na pewno by to pozrywały.

 

Może jeden od wschodu, jeden od zachodu, moze próżniowe byłyby OK, a płaskie NOK, a może dac sobie z tym spokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zyski słoneczne to lepszy dach wschodni 235 kWh/(m^2rok) w stosunku do 220 dla kierunku zachodniego - źródło http://izbaarchitektow.pl/pliki/metodologia.pdf - strona 44
Te dane dotyczą ściany pionowej i są uśrednione w skali całego kraju.

Jeżeli już to należałoby sięgnąć po dane meteorologiczne dla konkretnej lokalizacji, z uwzględnieniem kąta pochylenia dachu :

http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Te dane dotyczą ściany pionowej i są uśrednione w skali całego kraju.

Jeżeli już to należałoby sięgnąć po dane meteorologiczne dla konkretnej lokalizacji, z uwzględnieniem kąta pochylenia dachu :

http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735.htm

 

Dane przedstawione przeze mnie pokazują zyski ze ściany (dachu) i jednoznacznie widać że wschodnia ekspozycja jest nieznacznie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Te dane dotyczą ściany pionowej i są uśrednione w skali całego kraju.

Jeżeli już to należałoby sięgnąć po dane meteorologiczne dla konkretnej lokalizacji, z uwzględnieniem kąta pochylenia dachu :

http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735.htm

 

Dane przedstawione przeze mnie pokazują zyski ze ściany (dachu) i jednoznacznie widać że wschodnia ekspozycja jest nieznacznie lepsza.

To co podałeś to

"wartość energii promieniowania słonecznego w sezonie ogrzewczym na płaszczyznę pionową lub dachu, w której usytuowane jest okno o powierzchni Ai:

- ściana południowa S *350 kWh/(m2rok);

- ściana południowo-zachodnia S-W *310 kWh/(m2rok);

- ściana zachodnia W *220 kWh/(m2rok);

- ściana północno-zachodnia N-W *160 kWh/(m2rok);

- ściana północna N *145 kWh/(m2rok);

- ściana północno-wschodnia N-E *165 kWh/(m2rok);

- ściana wschodnia E *235 kWh/(m2rok);

- ściana południowo-wschodnia S-E *320 kWh/(m2rok);

- okna dachowe o nachyleniu poniżej 30° *300 kWh/(m2rok)

Przy kolektorach słonecznych bardziej istotna jest wartość promieniowania w okresie letnim (dane w tabeli dotyczą okresu od września do maja).

Wartość w tabelce dotycząca dachu jest tylko w ostatniej pozycji.

 

Dane meteorologiczne w bardziej przyjaznej postaci znajdziesz tutaj :

http://ekocert.eu/dwn/pliki/meteo.xls Warto z nich skorzystać :).

 

Dane dotyczące dachu w kierunki wschodnim i zachodnim są w kolumnach oznaczonych IE__XX i IW__XX, gdzie XX oznacza kat nachylenia dachu.

 

Np. dla ścian pionowych dla stacji Białystok suma wartości IE__90 wynosi 762,473kWh, zaś suma wartości IW__90 wynosi 722,204kWh co potwierdza podane w w/w tabeli zależności, ale wartości daje ponad 3 krotnie wyższe.

Dla kata dachu 45 stopni wartości te są większe i wynoszą odpowiednio 863,811kWh i 816,550kWh, dla płaszczyzny poziomej wynoszą 897,135kWh.

Największa wartość występuje dla IS__45 i wynosi 974,784kWh.

 

Jak widać kolektory na dachu pochyłym usytuowane w kierunku wschodnim dadzą ok. 89%, a w kierunku zachodnim ok. 84% energii w stosunku do takich samych kolektorów umieszczonych na połaci południowej dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dach dwuspadowy z polaciami ustawionymi na wschód i zachód, z tym że oś budynku jest odchylona od kierunku pn-pd pod kątem około 20 stopni.

 

W tym momencie mam połacie ustawione na południowy wschód i północny zachód. Rozumiem że korzystniej jest dla mnie ustawienie paneli na wschodniej połaci.

 

Jeśli kolektory umieszczę na wschodniej połaci to oprócz nieznacznego uzysku podanego przez Was (w porównaniu z zachodem) to będę miał jeszcze dodatkowy uzysk z powodu nachylenia połaci wschodniej w kierunku południowym...

 

... wychodzi na to że sprawa się rozwiązała :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Przy Twojej sytuacji sprawa jest jasna - te 20st odchylenia to duuuużo lepiej niz u mnie.

 

Dzięki Wam za informacje - jeśli rzeczywiście w moim przypadku będzie to prawie 90% wart. max, to za "ćwierć solara" wyrównam sobie straty z umiejscowienia.

 

 

A czy ktoś z Was jest praktykującym solarowcem (najlepiej takim, który ma to umieszczone inaczej niż na południe)? Spostrzeżenia z prawdziwej eksploatacji byłyby mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Znalazłem na rynku coś idealnego na nasze problemy:

http://www.ekologia24.biz/kolektory/zestaw-kolektorow-slonecznych-plaskich-wschod-zachod-do-produkcji-cwu-VIP-304-WZ

 

Zdecydowałem się na ten zestaw z dofinansowaniem. Jak już będę mógł coś powiedzieć o jego działaniu wrzucę Wam informacje tutaj ale z rozmów i kalkulacji wynika mi że jest to sensowna opcja i warto się nad nim zastanowić zwłaszcza, że jest to zestaw na najwydajniejszych na świecie płaskich kolektorach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
http://www.ekologia24.biz/kolektory/zestaw-kolektorow-slonecznych-plaskich-wschod-zachod-do-produkcji-cwu-VIP-304-WZ - tu masz podane co jest potrzebne. I niezbędny jest tylko jeden regulator (ale wymieniony w zestawie został na specjalny obsługujący 2 układy kolektorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy solarach na dwóch dachach potrzebne byłyby dwa regulatory i dwa czujniki

Niektóre sterowniki (np. SKSC2) potrafią obsługiwać taki zestaw na 2 połaciach. Ja mam solary dokładnie na południowy-wschód i jest dobrze, np dziś baniak ma ponad 50 stopni, aż się boję co bedzie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre sterowniki (np. SKSC2) potrafią obsługiwać taki zestaw na 2 połaciach. Ja mam solary dokładnie na południowy-wschód i jest dobrze, np dziś baniak ma ponad 50 stopni, aż się boję co bedzie latem.

Ciekawi mnie co robią użytkownicy solarów latem przy uapałach 35 C wyjezdżając np. na 2-3 tygodnie ? ( np. użytkwnicy gruntowych pomp ciepła mogą regenerować dolne źródło , ale o robią pozostali - poza odkręceniem kranu z ciepłą wodą ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie co robią użytkownicy solarów latem przy upałach 35

Tego jeszcze nie wiem - zobaczę latem, pewnie będę gotował glikol. Na razie w ubiegłym roku bulgotał mi 1 solar, bo był zapowietrzony i nie miał przepływu - pobulgotał i przestał. Ciekaw jestem czy odpowiednio duży zbiornik przeponowy wystarczy, żeby glikol został do niego wypchnięty z solarów i tyle - puste solary się wygrzeją, gdy się ochłodzą, glikol wpłynie. Może ktoś ma na ten temat jakieś doświadczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...