Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj Panstan.

Koza jest norweska i trafiła na olx, więc tak weszła do projektu, bo sprzedający nie windował jej ceny zbyt wysoko. Pozwoliło to przyśpieszyć oddanie ogrzewania przed jesienią.

Wejście do chłodnicy/odbiornika jest na takiej wysokości, by było możliwe łatwo podmienić na inną kozę lub własną konstrukcję. Również otwór wejścia ma od razu większą fi jeśli w zmianie nastąpi też powiększenie gabarytu rury spalinowej.

Tu fajna kuzka w cenie drzwieczek :

https://www.olx.pl/d/oferta/piec-piecyk-koza-kominek-rezerwacja-CID628-IDLqVbT.html#27a7d845a5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak ta koza, długo się tam wdzięczyła bez powodzenia :)

Odbiornik ma ścianki 20 cm grube i jest wymurowany z dwóch warstw niezależnie pracujących. W środku jest przestrzeń 20cm x 80cm i została ona rozdzielona na dwie przegrody. Trzy przegrody byłyby właściwsze, ale warstwa wewnętrzna została wymurowana z wysokiej klasy cegły boksytowej bardzo twardej, W związku z tym trudnej do cięcia i z przyczyn "technicznych" odbiornik ma tylko dwie przegrody opadowe. Powstała wada taka, że ta przegroda z wejściem od kozy ma wyraźnie wyższą temperaturę. Ale okazało się, że będzie to zaletą, ponieważ po drugiej stronie tego odbiornika jest łazienka z prysznicem. Ten cieplejszy kanał jest dokładnie na przeciwko kabiny prysznicowej, więc powinien ją skutecznie suszyć. Na zdjęciach jest tylko jeszcze zasłona ale już budują tam przegrodę/ściankę z karton gipsu.

Te cegły boksytowe to takie długie i ciężkie kobyły o wadze 10,5 kg jedna. Trafiły się okazyjnie po 2 zł za sztukę, wiec nie ma co marudzić :)

Odbiornik jest podłączony do komina dołem, a u góry jest szyber "by żyło się lepiej" podczas rozpalania i ewentualnie podkładania :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

dla posiadaczy "wyrobów" zduńskich w wielu miejscach polski (na pewno w śląskim), został rok na przygotowanie do udowodnienia kontrolerowi, że użytkowany piec spełnia wymóg:

" ... wymagania wskazane w § 5 dla instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku, będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, chyba że instalacje te będą:

osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 % lub

zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. ..."

No to jak to widzicie ? szczególnie policzenie sprawności cieplnej - metoda (wzór) ? będą uznawane samodzielne wyliczenia ? jeśli nie a pewnie tak będzie to kto ma to policzyć i wystawić dokument ?

Dla uniknięcia nieporozumień nie mówimy tu o piecach z wkładami stalowymi, czy też prefabrykowanych fabrycznie tylko o piecach budowanych tradycyjnie - metodą zduńską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas będzie pewnie bałagan i nie wiadomo jaką wiedzę będą posiadali kontrolerzy.

Sprawność pieców ceramicznych(zduńskich) była liczona w Polsce już w latach 50-tych w Instytucie Ciepłownictwa i przekraczała 80%. Przypomnę, że piec Szrajbera posiadał 95%.

Myślę ze Piotr Batura śledzi problem i jest na bieżąco, więc może sprawę wyjaśni jak to jest z tym na dzień dzisiejszy.

Z tej okazji stary kawał: Zajączek uciekał przez granice, bo kastrują Niedźwiedzie. Pytają go gdy go złapali- przecież ty nie niedźwiedź . No tak, odpowiada Zajączek ale za nim się wytłumaczę, to już mi jaja wytną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z urzędem wojewódzkim w tej sprawie. Przeanalizowali dostępne materiały w tym analizy prawne przygotowane do uchwał anty-smogowych i nie znajdują w nich odpowiedzi na pytanie jak ma być dokumentowana przez użytkownika 80% sprawność :( Mam wysłać zapytanie to będą się nad tym zastanawiać. A więc najpewniej użytkownicy piecy zduńskich i nie tylko będą w roli tego Zajączka uciekającego przed wykastrowaniem (kara 5 tys PLN).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za brak udziału w S.p.i.s.i.e 2021 też groziła kara 5k ..... w telewizji i w prasie. A Na dzień dzisiejszy kilka mln Polaków się nie spisało. Kara "przysługiwała" tylko za odmowę werbalną ankieterowi....kiedy ten się pojawił,no ale propaganda działa. W Polsce w najbliższych latach jest do wymiany kilka mln kopciuchów/kotłów węglowych. Osobiście dla mnie wymiana nie wyobrażalna. Przepisy nie sa spójne i o to chodzi,bo można je różnie interpretować,a wielu nie bedzie z tym polemizować (czytaj interpretacją urzędników).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z urzędem wojewódzkim w tej sprawie. Przeanalizowali dostępne materiały w tym analizy prawne przygotowane do uchwał anty-smogowych i nie znajdują w nich odpowiedzi na pytanie jak ma być dokumentowana przez użytkownika 80% sprawność ...

Zatelefonowałem do gazety o zasięgu wojewódzkim i przedstawiłem problem. Również zatelefonowałem do biura "znanego" posła i przedstawiłem sprawę dla asystenta, oraz to samo wysłałem do tego biura na maila .

Czas do dwóch tygodni pokaże, czy piłeczka wejdzie do gry, czy trafi na aut.

Ktoś kto te przepisy wykonawcze na Polskę będzie pisał, najpierw powinien skonsultować się z jakąś politechniką w tej sprawie. Jest rzeczą oczywistą, że "wyrób zduński" może: 1 nie posiadać żądanej wartości, 2. posiada żądaną sprawność, 3. ma wyższa sprawność jak piąta generacja.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze głównym problemem będzie NIEWIEDZA ludzi, od których to zależy, a do których należy się zwrócić. Oni myślą, że zduństwo to jakaś zapomniana ARCHEOLOGIA dla upartych hobbystów, których trzeba obecnie uszczęśliwić pompą ciepła i solarkiem :)

Piec ceramiczny wyposażony w dopalacz PRZEKRACZA 86% sprawności I mieści się w piątej generacji. Każdy więc piec z dopalaczem powinien mieć statut NIE DOTYCZY.

Te bez dopalacza osiągały 81%. Prawdopodobnie typy pieców były policzone gdy były zgłaszane do patentów lub obecnie przez hobbystów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Byłem w gminie i złożyłem oświadczenie w sprawie "pieca" no i okazało się , że na mój piec nie ma RUBRYKI :)

Póki co robię swoje, czyli wracam do projektu ruskiego pieca w nowej małej wersji , którego rysunek zamieściłem prawie 3 lata temu w #4577

af69bf26efa516e7med.jpg

Najpierw trzeba zrobić szyber, bo komin z cegły, więc dwa różne szybry i ramka jeszcze od innego typu posłuży do tego celu. Napis carski i z komuny spotkał się tu w jednym miejscu. Szyber do "zadań specjalnych" dlatego nie szukałem w sklepie, gdyż o tych parametrach nie znajdę.

 

0e703894a0154156med.jpg

Tak wygląda po pospawaniu i jest gotowy do montażu

 

bcb46c79560b03e8med.jpg

Tu mamy dwa bębny hamulcowe od przyczepy

 

7cb191245579e012med.jpg

Po złożeniu mogą udawać piekarnik ale jeszcze trzeba dorobić zamykane wejście, wylot spalin oraz uzupełnić "podłogę i sufit". Grube żeliwo, więc lekko nie będzie !

Realizacja w chwilach wolnych, także do wiosny powinno wszystko być gotowe chociaż montaż na już zrobionym odbiorniku.

 

a030e114bf3a443dmed.jpg

Pozdrawiam.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki " brak rubryk i' w praktyce oznacza" nie spełnia " . W uchwałach jest wyszczególnione w jakich paleniskach można , to czego tam niema oznacza..... System 0 -1 spełnia/nie spełnia .... Na kuchnie produkowane fabrycznie jest norma [ SPEŁNIA] budowana metodą zduńska brak normy [ stan na rok AD2021 "nie spełnia bo nie wymieniona ]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec ceramiczny wyposażony w dopalacz PRZEKRACZA 86% sprawności I mieści się w piątej generacji. Każdy więc piec z dopalaczem powinien mieć statut NIE DOTYCZY..

Te 86% sprawności jest certyfikowane lub potwierdzone badaniami?

Czy z samej sprawności 86% i przynależności do PIĄTEJ GENERACJI WYNIKA eko-czystość spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Zdunie :)

Ktoś mądry chyba coś spierdzielił, bo wszedłem na program mówiący o projekcie dofinansowania NISZOWEGO zawodu zduńskiego z funduszy europejskich na rok 2018-2019.

Jest to pod hasłem: " Zdun-Ośrodek Rozwoju i Edukacji".

Jak burzą mózgów będziemy się rozglądać, to brakujące ogniwo powinno się odnaleźć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 86% sprawności jest certyfikowane lub potwierdzone badaniami?

Czy z samej sprawności 86% i przynależności do PIĄTEJ GENERACJI WYNIKA eko-czystość spalania?

 

W Polsce badano do lat 65-tych. Odnajdujemy to w literaturze. Z dzisiejszych czasów słyszałem o próbach policzenia sprawności ale chyba nie ma gdzie tego wyniku ZAREJESTROWAĆ . Ten co policzy, może np dużymi literami napisać na WŁASNEJ ŚCIANIE :)

Jeśli chodzi o drugie pytanie to już odpowiedź dawno też była w laborach odnaleziona: trzeba podawać powietrze do spalania najlepiej na trzy sposoby i nie przekraczać temperatury dopalania spalin po wyżej 850 *C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na sprawność spalania daje już program średniej szkoły z chemii...tyle,że trzeba być bystrym.

Spalanie to utlenianie, czyli reakcja z tlenem w określonej temperaturze. Dla różnych pierwiastków i substancji temperatura wejścia w reakcję z tlenem będzie różna.

Paliwa stałe podczas spalania w palenisku "rozbijają" się na "składowe" gdzie ostatnia utleni się dopiero w temperaturze ok 600*C. To znaczy ze ta składowa + tlen, z którym się wymiesza musi najpierw osiągnąć 600*C. Wtedy dochodzi do utlenienia a tej reakcji towarzyszy wzrost temperatury, co nazywają samozapłonem tej substancji(gazu).

Kocioł C.O ścianki ma w granicach 80*C więc jego sprawność bez dodatkowych nadmuchów będzie niska. Piec ceramiczny posiada ścianki z szamotu, który powoduje, że jego temperatura może osiągać potrzebne 600*C temperatury. Dopalacz w takim piecu to nic innego jak element, który ułatwi dla powietrza dostarczanego do spalania osiągać wysoką temperaturę, by następnie wejść w UTLENIENIE. Bardziej trafną nazwą dla słowa "dopalacz" jest MIESZACZ

Jeśli więc palenisko jest wykonane z cegły szamotowej i gorące gazy przechodzą do MIESZACZA, to następuje dalsze dopalenie, stąd ten niby CUD bardzo wysokiej SPRAWNOŚCI SPALANIA.

To jednak nie cud a znajomość chemii z zakresu średniej szkoły :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...