Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

Budując piec ceramiczny oprócz innych spraw skupiłbym się również na jakimś w mirę prostym sposobie dozowania drewna. Oczywiście samoczynnym, bez automatyki. Tak by to trzeba było rozwiązać, aby nie zapalał się cały załadunek i w trakcie palenia można by było dokładać opał (drewno) Napewno wiązałoby się to z określonymi wymiarami dodawanego drewna (długość). Napewno zdarzałoby się, że dreno by się klinowało, no ale przemyślana konstrukcja i dodawanie właściwych rozmiarów by to minimalizowała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytam zatem ponownie co Ty byś zmienił w tym piecu z harfą ?

Projekt przedstawiłem. Swoje potrzeby również. Mówiłeś ,że mogę mieć problemy z sadzami więc jak to zmienić ?

Zrozumiałem też , że raczej jeden lub dwa wsady na dobę ale dotyczy to wykorzystania pełnej jego mocy.

Moje przemyślenia skłaniają mnie do innego rozwiązania " też wspominałem" chcę palić w nim non stop małymi dawkami i dlatego pytałem czy konkretnie ta konstrukcja ma do tego predyspozycje czy kompletnie się do tego nie nadaje ?

Jako opał chcę wykorzystać zrębki drzewne " możliwość automatyzacji dozowania"

Pozdrawiam.

Opinie innych użytkowników mile widziane

 

W piecu z harfą zmieniłbym wszystko.Nie dlatego że tam jest coś źle .Przeciwnie : jest dobrze.

Jezeli myślisz o zrębkach,to to co my tu sobie opowiadamy, nie będzie chyba miało zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budując piec ceramiczny oprócz innych spraw skupiłbym się również na jakimś w mirę prostym sposobie dozowania drewna. Oczywiście samoczynnym, bez automatyki.

 

Z tą samo- czynnością największy problem . Alternatywa może być podajnik pneumatyczny lub ślimakowy jaki używany jest do transportu pasz etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piecu z harfą zmieniłbym wszystko.Nie dlatego że tam jest coś źle .Przeciwnie : jest dobrze.

Jezeli myślisz o zrębkach,to to co my tu sobie opowiadamy, nie będzie chyba miało zastosowania.

 

Naprawdę nie rozumiem źle to źle a dobrze to dobrze

 

Co jest z nimi " zrębkami " nie tak.

 

Paliłem to ustrojstwo jak również wierzbę energ. i było O.K. Sądzisz ,że mogę nie uzyskać odpowiedniej temperatury?

Czy inna wada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z tym dopalaniem ?

Stanęło na tym ,że spaliny z najmniej chętnej grupy do spalenia ,tzw. węglowodory ciężkie jeżeli posiadają 650 *C i wymieszane z nimi powietrze też posiada 650*C to dochodzi do samozapłonu, czyli spalania a inaczej chemicznej reakcji utleniania,której towarzyszy wydzielanie się ciepła.

Sprawa niby prosta, tylko skąd wziąźć powietrze o temperaturze 650 *C ?Można to zrealizować w palenisku omawianym na dwa sposoby: tak jak opisał to Daszko Pierwszy,gdzie jak palenisko nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, to powietrze idące przez wloty jest też już podgrzane a suma sredniej temperatury spalin i powietrza daje 650*C co powoduje dopalenie i wtedy temperatura w palenisku wzrasta do ok 800*C.

Jest też inna możliwość podgrzania spalin,które wydzielają się podczas spalania.Jak wiemy gaz, który się rozpreża oziębia się ,a gaz sprężany ogrzewa się. Odwrócony lejek nad paleniskiem z odpowiednią dyszą spręża gaz powodując podniesienie jego temperatury.Jeżeli prędkość przepływu przez dyszę i jej wymiary są odpowiednie,to samozapłon powstaje w dyszy lub poza nią.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czajka - moim zdaniem dla Twoich celow dobry bedzie rocket mass heater. Pisalismy juz o nim. Podobno czytales calosc;-)

Pozdrawiam.

 

Z piecami jest podobnie jak z samochodami ich widok zewnętrzny nas fascynuje "podoba się " a pod maską złom i odwrotnie.

Choć przyznaję ,że większą uwagę zwracamy na estetykę.Ukryte wnętrze pieca nie pozwala na zbudowaniu go od podstaw nawet pod czujnym okiem fachowca.Wiem coś na ten temat.

Dziękuję za przypomnienie.

Poza tym piec z harfą znalazłem opisany na zdjęciach cegła po cegle a to jak wiesz ogromna pomoc dla amatora tego fachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze spalanie rozwiązali Litwini w swym kotle : płomień grzeje przede wszystkim powietrze,które jest użyte do wdmuchniecia z góry w opał, to powoduje spalenie i dopalenie w jednym.

 

Bardzo chętnie bym taki piec przetestował ale cena .

Podsunąłeś mi jednak myśl czy może przypomniałeś bo znam to rozwiązanie. Mówiłem o kilku wadach ale ta cecha jest niewątpliwie wielką zaleta.

Piec Stropvwa ma ich oczywiście więcej. Jak co komu pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem na necie piec modułowy z kanałami PW prowadzonymi od podstawy pieca po komorę dopalającą gazy.Był tam właśnie ten odwrócony lejek .

Wspaniała animacja . Mam problem z lokalizacją tego materiału.

To właściwie nie lejek a zwężka Venturiego .Potrzebujemy przecież to PW " zachęcić" by chciało nam pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec nazywany rocket mass heater, jest według mnie najbardziej optymalnym piecem do ogrzania doraźnie jakiś pomieszczeń gospodarczych, warsztatu, itp.

Wykonany z metalu jeden dzień roboty. Materiał z złomu nawet. Spalanie rewelacyjne, tym samym efekt grzewczy doraźny ogromny.

 

 

Oczywiście można go wykonać z ceramiki, użyć stosownych materiałów, tutaj pomysłów realizacji może być wiele.

IMG_20101206_015056&.jpg

 

Ja nawet giedyś zainspirowany tym piecem planowałem robienie takich wymienników metalowych, nawet gdzieś w kompie mam schematy robocze.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie bym taki piec przetestował ale cena .

 

Czy trzeba mieć fermę kur ,żeby zjeść jajko ?

Można przetestować to robiąc tzw. stymulacje.

I po co najeżdżasz na Hesa ? na razie nie dorastasz mu do pięt.Lubisz chyba małą "aferke" w tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec nazywany rocket mass heater, jest według mnie najbardziej optymalnym piecem do ogrzania doraźnie jakiś pomieszczeń gospodarczych, warsztatu, itp.

Wykonany z metalu jeden dzień roboty. Materiał z złomu nawet. Spalanie rewelacyjne, tym samym efekt grzewczy doraźny ogromny.

 

 

Oczywiście można go wykonać z ceramiki, użyć stosownych materiałów, tutaj pomysłów realizacji może być wiele.

[ATTACH=CONFIG]43057[/ATTACH]

 

Ja nawet giedyś zainspirowany tym piecem planowałem robienie takich wymienników metalowych, nawet gdzieś w kompie mam schematy robocze.

 

Ten Twoj to rocket stove, slowo mass oznacza wlasnie wykonanie z duza masa akumulujaca cieplo. Dolne spalanie, latwy montaz podajnika, prosta konstrukcja z duza iloscia miejsca na kaloryfery. Idealny dla Czajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co najeżdżasz na Hesa ? na razie nie dorastasz mu do pięt.Lubisz chyba małą "aferke" w tle.

 

W żaden sposób mu nie uchybiłem, wręczę przeciwnie.

Czy tak było czy nie to ON powinien osadzać

Masz wyjątkowe podejście do ludzi.

To ,że nie dorastam mu do pięt też wiem .

To ,że nauczanie innych jest wyjątkowe też wiem.Stąd wzięło się chińskie powiedzenie " obyś cudze dzieci uczył ".

Powiedz w jaki sposób powinienem z Tobą rozmawiać abyś mnie tak nie strofował .

Staram się być uprzejmy bo taki mam raczej charakter, może trochę jestem uszczypliwy ale nigdy chamski.

Mam 50-kę za sobą z okładem a traktujesz mnie jak smarkacza.

Na to nie mogę pozwolić nawet za cenę twojego " wynalazku "

 

 

Z poważaniem Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie w domu 4 dni ostatnio paliłem wtedy jak wysyłałem zdjęcia, w domu była sama córka, przepaliła dzisiaj rano jednym niewielkim załadunkiem w kominku, bo było jej juz trochę zimno, wróciłem przed chwilą, w domu było 20 st. a kominek letniawy, od razu poleciałem do piwnicy, bo temperatura w krótkim obiegu 22 st, ten piec ma jedną wielką wadę, jak się go wychłodzi, to strasznie długo się czeka, dzieci pytają czy jest ciepła woda, mówię że za 2-3 godziny... niestety.

Planuję w przyszłym tygodniu podłączyć zbiornik 3500l. pewnie wystarczy ciepła na dłużej, kupiłem go po cenie złomu, z transportem zapłaciłem 730 zł.

Z ociepleniem zajmie sporo miejsca, ale kiedyś w piwnicy i tak był bałagan, więc pewnie zbytnio się tego nie odczuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Hes je znalazł. Jest przecież chemikiem zna zasady fizyki i może wcale nie jest to trudne.

 

Z tego co pamiętam Hes robił wiele prób ze swoim dolniakiem,ale głównym założeniem było nie chłodzić spalin za nim się nie dopalą.Co to znaczy: nie chłodzić za nim się nie dopalą ?

Jezeli palenisko zrobisz z szamotu,to spalanie pierwotne będzie w bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej miejscami1000*C.Następnie jesli te gazy wpuścisz do kanału ceramicznego,który jest dodatkowo ocieplany ,by nie oddawał ciepła, tylko się nagrzewał maksymalnie,to wytworzą się warunki do podgrzewania nadmiaru powietrza które nie wzięło udziału jeszcze w spalaniu. Jeśli ten kanał zrobisz jako okrągły lub owalny i zwężający się ku górze(dysza), to mieszanka spalin i powietrza ulegnie samozapłonowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...