Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

http://kilnlinings.co.uk/fire-bricks-42gd-firebricks/fire-bricks-38gd-457-x-300-x-76mm-2nds-see-discription

 

Ponieważ przymierzam się powoli do budowy pierwszego pieca (grill), zaczynam zbierać informacje o dostępnym materiale w Anglii bo na razie tu mieszkam. Wkleilem powyżej link z prośbą o pomoc w doborze materialów tej firmy (blisko od miejsca gdzie mieszkam) w zależności od miejsca w piecu (grillu). Niestety nie mają danych technicznych na stronie tylko wydają je na żądanie. Ceny atrakcyjne nawet w porównaniu z wyrobami polskimi w Polsce.

Poniżej zalączę rysunek pieca (grilla) który zamierzam zbudować i myślę o takich materialach:

kolor czerwony - cegla andaluzytowa 60GD

kolor niebieski (brudny) - cegla izolacyjna 23GD

kolor brązowy - cegla szamotowa 42GD

Generalnie chodzi mi o polączenie rocket stove z single bell.

Piec będzie obudowany ceglą licową która nie jest zaznaczona na rysunku, pomiędzy licówką a szamotem przewiduję tkaninę ceramiczną 1400GD. Na razie nie ma żadnego komina na wylocie spalin, jeżeli piec (grill) będzie wystarczająco wydajny to dostawię podgrzewaną lawę (Anglia).

grill ceramiczny.JPG

Edytowane przez rigmec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Planuję w tym roku przeróbkę kotła retortowego - ma za małą wydajność

Po przeczytaniu tego wątku skłaniałbym się do zbudowania hybrydy - ceramiczne palenisko spalania dolnego + opcja retorty oraz wydzielony wodny wymiennik ciepła

Prosiłbym o sugestie n/t proponowanego rozwiązania. Obecnie eksploatuję kocioł dolnego spalania z dostawioną retortą w popielniku, niestety spalanie nie jest "czyste" szczególnie jeśli chodzi o spalanie drewna kawałkowego - problemem jest tutaj niska temperatura w palenisku (kocioł nie ma ceramicznej komory dopalającej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam serdecznie pasjonatów tematu. Po pierwsze wielkie podziękowania każdemu za wkład do tematu. Cały przestudiowałem w zeszłym roku, czego efektem jest mój mały (2-3 tony) piecyk. W wolnej chwili przedstawię całą dokumentację fotograficzną i rysunkową, jaką posiadam. Mimo, że był to pierwszy mój twór piecowy, to jestem bardzo zadowolony z jego pracy ostatniej zimy. Ale o szczegółach później.

W pewnym momencie poświęciłem się i sfotografowałem 5 książek zduńskich w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (są dostępne na miejscu).

Są to:

-Tadeusz Snopiński rok 1954 ROBOTY ZDUŃSKIE W BUDOWNICTWIE

-Janusz Paradistal rok 1956 ROBOTY ZDUŃSKIE cz. I i II

-Apolinary Birszenk rok 1966 ROBOTY ZDUŃSKIE

z pierwszego postu oraz

-Szrajber Karol - Nowoczesne piece mieszkaniowe

 

Wszystko zarchiwizowane na moim chomiku (nazwa jak tutaj).

Chętnych zapraszam do pobrania.

 

na szybko znalazłem zdjęcie (piec jeszcze niewykończony)

IMG_0393.jpg

IMAG0374.jpg

Edytowane przez mirasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
...W pewnym momencie poświęciłem się i sfotografowałem 5 książek zduńskich w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (są dostępne na miejscu).

Są to:

-Tadeusz Snopiński rok 1954 ROBOTY ZDUŃSKIE W BUDOWNICTWIE

-Janusz Paradistal rok 1956 ROBOTY ZDUŃSKIE cz. I i II

-Apolinary Birszenk rok 1966 ROBOTY ZDUŃSKIE

z pierwszego postu oraz

-Szrajber Karol - Nowoczesne piece mieszkaniowe

 

Wszystko zarchiwizowane na moim chomiku (nazwa jak tutaj).

Chętnych zapraszam do pobrania...

 

Super że się tym podzieliłeś.

Była jeszcze jedna książka, której jednak nie zdołałem odszukać, a jeśli jest ona w biblotece, o której piszesz, to proszę o udostępnienie jak wcześniej przez Ciebie wymienione. Tytuł poszukiwanej książki jest zachęcający jednak nie znam zawartości.

 

Birszenk A. "Katalog pieców ceramicznych" Ministerstwo Rolnictwa, Warszawa 1957.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Birszenka nic więcej nie ma w Ślskiej, może gdzie indziej, generalnie chyba wszystkie biblioteki mają system katalogowy OPAC, więc można by sprawdzić online. Może gdzieś w Warszawie jest jakaś większa biblioteka?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Narodowej w Wawie są:

 

Budowa pieców mieszkaniowych

Birszenk, Apolinary.

Warszawa : "Prasa Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego" ; 1962.

 

Piece mieszkaniowe i trzony kuchenne : budowa i użytkowanie

Birszenk, Apolinary.

Warszawa : Państwowe Wydawnictwa Techniczne, 1953.

 

Roboty zduńskie : poradnik

Birszenk, Apolinary.

Warszawa : Arkady, 1966.

 

Urządzenia ogrzewnicze na wsi

Birszenk, Apolinary.

Warszawa : Wydawnictwo "Prasa" Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1963.

 

jest też coś innego:

 

Roboty murowe, betonowe i zduńskie : poradnik murarza wiejskiego

Meuś, Władysław.

Warszawa : "Arkady", 1964.

 

i jeszcze coś francuskiego:

 

Manuel du poÊlier-fumiste, ou Traité complet et simplifié de cet art, indiquant les moyens d'empÊche

Ardenni, Philippe.

Paris : Roret, 1828

 

ale to nie moje rejony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Warszawę i Poznań już kiedyś przeszukałem i na ten katalog nie trafiłem.

 

Może Mirasza wiesz coś na temat składu chromu w bębnach hamólcowych od cieżarówek.

Ostatnio nabyłem takie dwa nieużywane na złomie (razem ważą 90 kg) i nadają się na dopalacz. Chodzi o to czy przeżyją jak się je zaizoluje :).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzech takich bębnów, to można zrobić teoretycznie niezłe urządzenie.

Skrzynkę paleniska należy wykonać z ceramiki i przykryć bębnem w zastępstwie czopucha (zwężeniem do góry). Na nim postawić dwa następne, by tworzyły zamkniętą komorę (dopalacz). Jeśli bębny wytrzymały by bez wietrzenia to wg. potrzeb można je zasypywać keramzytem lub drobnym żwirkiem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Długo zastanawiałem się jak rozprowadzić ciepło zakumulowane w ceramicznym wymienniku, najprościej jest zrobić ciepłą obudowę pieco-kominka ale to załatwia sprawę tylko w pomieszczeniu gdzie stoi kominek i ewentualnie w pomieszczeniach przyległych po drugiej stronie i tu mamy przyjemnie wypromieniowywane ciepło a do bardziej oddalonych pomieszczeń pociągnąć grawitacyjne lub mechaniczne DGP ale to ciepełko już nie jest takie przyjazne jak te wypromieniowane. Jako że planuję ściany z Silki a ta posiada otwory instalacyjne z przeznaczeniem do ciągnięcia inst. elektrycznej ale można przecież wpuścić w te kanały ciepłe powietrze z naszego kominka i uzyskujemy ścienne akumulacyjne ogrzewanie powietrzne. Zdrowo, bez instalacji wodnej i wielu kosztów i problemów z tym związanych. Ponadto tak wielka masa pozwala na zakumulowanie znacznie większej ilości ciepła niż sam kominek z ciepłą obudową. Taka ilość ciepła w dobrze zaizolowanym domu pozwoliła by palić w kominku nie raz czy 2 razy na dobę ale raz na parę dni. Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz o systemie Legalet, tylko że w ścianie.

Podczas moich różnych prób doszedłem do wniosku że ciepło przechodzi przez ceramiką z prędkością 1.5 cm na godzinę. Wniosek ten jest trochę "sufitowy" ale nie do końca. Jak wiemy ceramika ceramice jest nierówna i u jednej będzie to 1 cm na godzinę a u innej 2 cm. Poza tym prędkość przechodzenia ciepła przez ceramikę będzie uzależniona od wielkości ciepła, gdyż wraz z temperaturą zmienia się współczynnik przenikania(prędkość).

Na długość oddawania ciepła nie ma wpływu ogólna masa, ale jej grubość i temperatura, która zostanie do tej masy dostarczona.

Dlatego zbudowałem termos, czyli gorący rdzeń otoczony izolacą, który spowalnia oddawanie ciepła zgromadzone w rdzeniu. Równocześnie można taki rdzen chłodzić od środka za pomocą powietrza lub rurek z wodą i oddawać te ciepło do ściany, podłogi czy kaloryfera, a to już wg potrzeby czy upodobania. System z termosem jest bardziej sterowny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby całą obudowę kominka potraktować jako termos, czyli palenisko i ceramiczny wymiennik to byłby ten gorący rdzeń a zaizolowana obudowa to ścianki termosu. W takiej konstrukcji można by zastosować zamknięty obieg powietrza konwekcyjnego. Ściana z bloczków silka była by takim dodatkowym akumulatorem z dużą masą i jednocześnie dużą powierzchnią, ładowanym ogrzanym powietrzem ale o niższej temperaturze, to pozwoliło by palić w kominku dłużej ale za to rzadziej. Tylko nie wiem czy bloczki silka nadają się na taki akumulator, wszędzie piszą że dobrze kumulują ciepło ale jakichś konkretnych danych na ten temat się nie doszukałem. Może ktoś już coś takiego próbował i ma jakieś doświadczenia, chętnie posłucham.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...