Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

Panowie, podpowiedzcie gdzie można dostać rozety do kafli w kolorze brązowym? Potrzebuję trzy takie rozety(wyczystki).

 

Kafel Kar, Kaflarnia Grochowscy, Kafel Art, Ceramika Mikołów, Karat. Praktycznie każda kaflarnia, tylko pamiętaj, że brązowy ma rożne odcienie. Jest też różnica między szkliwem kryjącym a transparentnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kominki Piotr Batura- Dzięki za wiadomość, mam nadzieję że wysyłają kurierem. Chyba że mi się uda piec wyczyścić za pomocą odkurzacza, bo jedną rozetę mam, ale trzy kanały, wiec jeden kanał od paleniska, drugi kanał od rozety a trzeci kanał spróbuję do drugiego kanału. Muł strasznie zatyka te kanały i praktycznie czyścić trzeba co roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę drewnem jedynie w okresie wiosenno-letnim w trzonie kuchennym, wtedy drewno idealnie się sprawuje. Drewno ma właśnie tego plusa że mało pyłu z niego, praktycznie pieca wcale nie trzeba było by czyścić, z drewna jest też mało popiołu a popiół można w pełni wykorzystać jako nawóz, popiół z drewna działa jak wapno, odkwasza ziemię czyli podnosi ph. Z węgla też jest mało pyłu i praktycznie piec też nie wymaga czyszczenia, natomiast prawdziwa masakra jest z flotu i mułu, gdy się pali flotem albo mułem, to praktycznie co roku trzeba czyścić taki piec, wiec warto zakupić odkurzacz do pieca, mimo że zwykły też daje radę, ale może się szybko wykończyć. Z flotu zrezygnowałem, bo cena zbliżyła się do węgla a nie wiele gorszy jest muł, za to znacznie tańszy , za parę groszy idzie go dostać albo samemu za friko sobie go przywieźć, jedyny minus to duża ilość popiołu, ale dobry muł jest moim zdaniem nawet lepszy od flotu. Gdybym mieszkał w terenach mocno zalesionych, gdzie wykonuje się wycinki drzew, to bym zainwestował w rębak gałęzi, dobry sprzęt z silnikiem spalinowym można dostać już za 3 tys zł, podobno gałęzie z wycinki można brać z lasu za darmo, bo drwale i tak je palą. Ale trzeba mieć gdzie składować te ścinki, bo podobno dużo miejsca zajmują no i trzeba je sezonować oraz je przekopywać, aby nie zapleśniały i nie powstał z nich kompost.

 

 

Kominki Piotr Batura- Znalazłem w firmie Zdunpol, z tym że nie nazywa się to rozeta ani wyczystka, a "korek piecowy", dlatego miałem problem aby trafić na tą wyczystkę.

Edytowane przez Twierdza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Boguslaw,

 

Jestem nowy na forum, ale czytam regularnie i zbudowalem jeden piec z cegiel, typu 'rocket'- jak tu

,
,

 

Czy mozna cie prosic zebys skomentowal zdanie ktore przeczytalem na necie: "przy budowie pieca nalezy pamietac aby przekroj kanalu (palenisko tez tu sie liczy? Przeciez palenisko zawsze jest wieksze niz kanal wylotowy pieca- z wyjatkiem tej kreacji o nazwie 'rocket') byl przez caly obieg w piecu, lacznie z przekrojem komina (?) taki sam, albo ciut (?) wiekszy ale na pewno nie mniejszy, bo nie bedzie cziagu. Dam przyklad, ze jak jest piec zbudowany z dwoch beczek, jedna nad druga, to ta gorna beczka ma przecez wiekszy przekroj niz 8" calowa rura laczaca ja z dolna beczka. Widzialem piece metalowe gdzie zamiast rury wylotowej z pieca stosowano mala beczulke ktora w srodku byla wypelniona druga tak aby calkowita srednica kanalow spalin wychodzacych z pieca i opywajacych beczulke w beczulce, byla nie mniejsza niz srednica wylotu z pieca, (w przypadku beczek jedna nad druga-jest to 8"). I jak ma sie twoja odpowiedz do konstrukcji pieca ktorego rysunek (wspanialy!) podales ostatnio? Czy sa reguly na rozmiar dyszy i rozmiar gornego zbiornika dopalajacego? Zastanawiam sie nad tym w kontekscie twojego pomyslu na piec stosujac trzy bebny hamulcowe, ktore nie daja mi spokoju... I idac dalej tokiem mojego zainteresowania twoimi informacjami nt pieca z dopalaczem (patent prof z poczatkow 19 wieku- nazwisko niestety mi umknelo chwilowo), ten ktory zbudowal swoj piec w Rosji (niesamowite: zawdzieczamy mu slowo 'harmonogram', ktore to wspolczesnie jest zastapione slowem wykresu Gantt'a.... ) Pozdrawiam, Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Komin jest pompą wytwarzającą przeciąg w urządzeniu grzewczym. Siła komina zależy od jego kształtu, wysokości i temperatury spalin na wyjściu z komina.

Urządzenie zaś posiada swój opór, a on zależny jest od budowy kanałów, ich ilości i temperatury w nich. Dlatego stosując kanały opadowe opór mamy najmniejszy a TD daje dodatkową możliwość regulacji oporem urządzenia, gdy te jest np jeszcze zimne(duży opór). No więc mamy siłę komina, opór urządzenia no i ilość spalającego się opału na raz. Jak będzie go za mało to źle (za mała temperatura na wyjściu z komina) a jak za dużo, to komin nie nadąży ich wyprowadzać z urządzenia.

Możemy więc powiedzieć, że reguły nie ma, a liczy się, czy urządzenie funkcjonuje poprawnie, lub że sprawdza się dla konkretnego spalania np: dużego naręcza drewna, komin o przekroju 20 - 25 cm ok 5 m wysokości + TD w urządzeniu grzewczym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się do postu ..zdunowskiego ,,bo poruszył temat, który mnie interesuje , czyli piecyki-paleniska rocet stove.

Nie wiem czemu tak kurczowo trzyma się wymiaru 8 cali,ale to nie wązne w tej chwili..

Chciałem wyjaśnić,że te piece nie wymagają komina w potocznym rozumieniu -- jako kanał wznoszący się w górę o odpowiednim przekroju i stanowiący odprowadzenie spalin. Zupełnie wystacza poziomy kanał dymowy bo specyfika tego paleniska stanowi niejako wyrzutnie gazów spalinowych i nie wymaga dlatego pionowego komina. To bardzo pobieżnie o kwestii komina.

Jeżeli ,,zdunowski ,, jest zainteresowany tematem zapraszam na

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196822-Piec-na-drewno-Rocket-Stove

 

pozdrowienia dla Bogusława 58 i reszty ceramicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguslaw, jak zwykle twoje posty to uczta intelektualna! Wlasnie zdalem sobie sprawe z tego ze ten piec dwubeczkowy z rura 8"cal pomiedzy nimi ma na celu jedno: przepuscic tyle taniego drewna ile potrzeba (zeby cieplo bylo przez noc oraz zeby w tym celu 'palenisko' czyli dolna beczka bylo w stanie przyjac spore kawalki drewna bez ich rabania oraz potrzeby dokladania) a o efektywnosci nie ma w takim piecu zadnej mowy. Ale wracajac do pieca, czy piec jest regula w zdunstwie moaiaca ze przekroj kanalow/komina musi byc taki sam przez caly obieg w piecu?

 

I drugie: czy jest regula ktora mowi o rozmiarze dyszy i rozmiarach komory wtornego spalania? Np, jezeli wezmie sie dla przykladu trzy bebny hamulcowe, to jaka musialaby byc srednica otworru miedzy pierwsza komora a druga? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o tym ze piec 'rocket' nie wymaga komina. Bardzo fajna sprawa, nie? Tylko, ze jest maly problem: potrzebujesz 3 tony uklepanej gliny w swoim domu jezeli jeszcze taka chudobe gnieznienska mozna tak nazwac. Nie zapominaj, ze zug to bedzie dopiero jak sie ten rocket dobrze nagrzeje (jak pisal Boguslaw: pompa termiczna), czyli min 15 min chuchania i dmuchania a co za tym idzie alergie i wizyty u okulisty. Powiedzmy sobie szczerze: normalnie funkcjonujacy czlowiek raczej nie moze dobrze funkcjonowaac dobrze z trzema tonami gliny uklepanymi w lawy do siedzenia, czy moze sciany. To juz lepiej zbudowac cos takiego http://www.dnr.mo.gov/pubs/pub781.pdf (teraz cos dlugo sie rozwija, ale w koncu dokument mozna sciagnac). Facet na tym filmie ktory cytowalem zrobil cos innego: piec wybudowal w przybudowce do domu i ustawil wentylator ktory 'wieje na cegly', warto by tez dodac jedna czy dwie beczki dla odzysku ciepla....bo u niego rura wylotowa jest bardzo goraca..., jego piec to jest po prostu najprostszy rocket jaki moze byc tyle ze kanal wylotowy na samej gorze zawija i wraca rownolegle na grubosc cegly w dol a pozniej to juz albo do komina (czerwona -krotka- rura) albo do pieciu metrow rury zagrzebanej w formie lawki podlogi czy sciany. Pytanie zachodzi jak czesto sie do takiego 'pieca' doklada? Otoz bardzo, czesto, najdalej co dwie godziny, w najlepszym ukladzie. Glownie dlatego ze nie ma zbiornika zaladowczego a jakby nawet byl to kawalki drewna moga sie zaklinowac, albo musisz je szatkowac jakims szwedzkim przyrzadem jak on to robi, mocno uwazajac na palce. Pamietaj tez o najwazniejszej rzeczy: jerzeli chodzi o 'rocket stove' to srednica 8" jest nieomal stala fizyczna. Jest bowiem najpraktyczniejsza jezeli chodzi o wiele aspektow w tym dzialnie pompy termicznej, jak zauwazyl Boguslaw. Mozna zrobic 4", i mozna 6". Mozna nawet dwa". Dwucalowy jest dobry na 15minut, szesciocalowy na pol godziny, a osmiocalowy najwyyzej na 1.5 do 2 godzin. Te piece rocket zostaly nadmiernie rozpropagowane jako jakas mesjanska sprawa. Poczatkowo byly projektowane dla trzeciego swiata , tam gdzie juz nie ma drewna i stosowano je glownie do gotowania (mniej dymu). Potem zrobiono z nich piece ogrzewcze a ludziska jutubowe uwielbiaja nazwe 'rocket'. Ten piec do ktorego podalem linki, to juz nie jest typowy rocket (ktory ma 5m rur zagrzebanych w gline i w postaci lawki przed telewizorem 40") tylko energia cieplna ktora szla by do tej gliny jest magazynowana w kanale pionowym cegiel, rownoleglym do kanalu rocket'a. Czyli jest to najprymitywniejsza forma pieca polskiego czy niemieckiego, jakim pelno kazdy z nas widzial. Tyle ze nie ma w nim paleniska, rusztu ani tez popielnika, nie ma tez drzwiczek do kontroli powietrza spalania, choc sa rocket'y ktore to moga miec, ale tak naprawde to jeszcze takiego nie widzialem, bo wtedy nazywalby sie taki piecem z PRL-u. I dlatego jestem zafascynowany uwagami Boguslawa oraz jego rysunkami: sa fantastyczne i naprawde odkrywcze, zwlaszcza w czasach gdy cala wiedza zdunska to kilku pasjonatow na muratorze. Marza mi sie dwie rzeczy: ksiazka napisana przez Boguslawa na temat piecow ceramicznych oraz plany jak taki piec zrobic. Jak masz jakies pytania nt tych rocket'ow to bardzo chetnie odpowiem- moja opinia o nich to ze trzeba miec specyficzne warunki dla ich stosowania, czyli albo przybudowka, albo stodola, albo lodowisko/kregielnia z palaczem na etacie, albo tez chata goralska gdzie zapalenie spojowek nie gra juz zadnej roli. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj Zdunowski.

Wątek ceramiczny w zasadzie już jest książką, a pisało go tu wielu i nawet oponenci :).

Trzeba tylko skorzystać

W literaturze którą tu reklamowałem,piece są rozrysowane z detalami. Były to piece o określonym ciężarze i dobranym paleniskiem tak by jedno podłożenie mogło ten piez prawidłowo zagrzać. Obecnie producenci pieców od tej zasady się uwolnili i produkują również piece z paleniskiem, do którego trzeba nawet 3 razy podłożyć by go podgrzać do np 60-70 *C. Wszystko dlatego, że domy są ocieplane i mają drugie źródło ogrzewania np podłogówkę lub inne. No i piec np posiada palenisko, w którym zmieści się 4 kg drewna a ciężar pieca prawie 2 tony. W zasadzie nic nowego gdyż tak pracował zawsze tradycyjny piec kuchenny, do którego wchodziło kilka polan a po długotrwałym podkładaniu grzał "ściankę" czyli odbiornik.

Jeśli konstruktor da TD to każda konstrukcja jaką wymyśli będzie działać, gdyż regulacją TD wyreguluje sobie opory urządzenia do siły komina. Pozostaje tylko zastosować rozwiązania zmniejszające opór urządzenia. Poza rodzajem kanałów duża rolę odgrywa palenisko i są tu rozwiązania "rakietowe" i te gorsze. Nad tymi pierwszymi trzeba się napracować i zastosować super materiały. Przy gorszych mniej pracy i kosztów ale będzie pracować gorzej. No więc tu mogą decydować realia czyli kasa.

Dobrym rozwiązaniem byłaby produkcja podzespołów do takiego pieca dla chętnych do ich składania w sposób samodzielny. No więc produkcja ceramicznego czopucha ,czy dyszy, może nawet dopalacza + instrukcja jak i co z tym postępować. Wiem ze gotowe paleniska możemy nabyć, jednak pozostaje pytanie w jakiej klasie są robione i do jakiego typu eksploatacji. Najlepsze byłyby takie co ich się nie da zajechać, czyli z materiałów z dużą liczbą szoków, by je rozgrzewać na czerwono bez obaw.

Jak sprecyzujesz co chcesz, to na pewno uzyskasz tu porady od tych co kaman w temacie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdunowski

po co TY tak kręcisz na tym forum i wciskasz tu piecyk rocket s. jak to inna bajka jest i nie porównuj go do tradycyjnych pieców.

Poza tym skad ci się wzieło te 8 cali??? nie wiem,,,,,,,jaka stałą fizyczna-człowieku !!! ,Przecież nikt nie każe ci stawiać takiego pieca w domu i dusić się dymem ( totolna bzdura)

Piszesz ,że znasz temat,ale chyba tylko z czytania o nim.Zrobiłem już kilkanaście tych wynalazków, wiekszość przenosnych i nie mam z nimi kłopotu.

To nie są piece do naszego budownictwa i tradycji. Ale to ,że spalają przynajmniej połowę drewna mniej i efektywność tego spalania jest doskonała -- o tym nie wspominasz . Wydaje mi się ,ze sam do końca nie wiesz o co chcesz zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 5 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam.

Termos(zdjęcie ze str 161, post nr3207) przepracował dwa sezony grzewcze więc pokazał "co może" i przyszedł czas na rozbudowę.

 

http://img6.imageshack.us/img6/1650/imgp0642q.jpg

Z boku termosa stał odbiornik z poprzednich projektów i pracował szeregowo z następnym za ścianą . Można go było odłączyć szybrem na wyjściu dolnym, tym widocznym długim pokrętłem(w nowym systemie nie będzie potrzebny). Rozebrałem go a następnie wyjąłem ścianę termosa w celu powiększenia.

 

 

http://img191.imageshack.us/img191/423/k1j9.jpg

Tak teraz wygląda czyli ma długość 215 cm x 96 cm :.

 

 

http://imageshack.us/a/img14/1360/nfwt.jpg

Drzwiczki rewizyjne są na przeciwko kanału powrotnego, by go sprawnie czyścić.

 

 

http://imageshack.us/a/img703/8008/z6j5.jpg

Podstawa odbiornika już gotowa i teraz bez zmian aż do piekarnika :).

 

 

http://imageshack.us/a/img90/6182/nt6x.jpg

No i trochę bajeru z węgłem.

 

 

http://imageshack.us/a/img163/445/1qkx.jpg

CDN.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław witaj, piękny kawał pieca szykujesz. Jezełi dobrze pamiętam to za scianą masz wymiennik z leżanką?

Nie za bardzo kapuję teraz bieg spalin po wyjściu z tego szybu-stożka jeżeli mozesz to naszkicuj jakieś linijki dla jasności na tej fotce.

Robota wzorcowa jak zawsze u ciebie, bez pośpiechu i dokładnie. Dzięki za wrzucenie tych fotek będa natchnieniem nie tylko dla mnie,

Czy będzie wykorzystane miejsce po wymienniku rurowym??

 

pozdrawiam

an

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Nad stożkiem(dyszą) był dopalacz, którego nie ma na zdjęciu pierwszym. Dopalacz z braku docelowego materiału był wykonany tak, by wytrzymał 2-4 sezony grzewcze. Z tego dopalacza spaliny szły do ceglanego odbiornika obok, który był również rozdzielaczem i do następnego za ścianą.

 

http://img134.imageshack.us/img134/6051/obraz005p.jpg

 

Po obserwacjach pracy termosu wyszło, że najlepszy termos będzie wtedy, gdy zmieści się w nim jeszcze porządny odbiornik(nowa era :) piecowa). No więc wprawdzie rozebrałem odbiornik ale buduję w jego miejsce drugi, który będzie nawet ponad dwa razy cięższy od tamtego. Termos z nowym odbiornikiem i tym starym po lewej stronie paleniska będzie miał wagę 3600 lub nawet 100-200 kg więcej. Rozstrzygnie się to w fazie realizacji. Ten za ścianą waży 1100 kg, więc razem prawie 5 t. Daje to ciepło zgromadzone w 1t wody czyli zgromadzi konkretną ilość ciepła.

W czasie wolnym zrobię schemat realizowanego urządzenia.

Problemem schematu jest uproszczenie i w nim komin będzie po prawej stronie termosa (wytwornicy), a w rzeczywistości komin jest po lewej dzięki właśnie tej ławie .

Pozdrawiam.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...