Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK !

 

Każde powietrze które podawane na ścianki wewnętrzne lub do paleniska o wartościach mniejszych niż 100 będzie znacząco zchładzało proces spalania.

Powinno być podgrzewane ale nie przez palenisko tylko jego długą drogę do czego potrzene jest miejsce lub bilansowane w akumulatorach buforach o największej bezwładdności cieplnej

Jeżeli wpuszczamy powietrze lekko ogrzane zachowuje się ono jak w kominie - głównie chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza.
Co się zgadza drogi Bogusławie???

Arteon rozumiem, że to był test....

Powinno być podgrzewane ale nie przez palenisko...
A co oprócz paleniska w piecu/kotle jest jeszcze źródłem energii??

...tylko jego długą drogę do czego potrzene jest miejsce...
W jaki sposób droga może podgrzać powietrze??

...bilansowane w akumulatorach buforach o największej bezwładdności cieplnej
Od kiedy akumulator jest źródłem energii w ciągłym procesie??

Mam rozumieć, że były to duuuże skróty myślowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Śledzę ten wątek od początku :wink: ale mam mało czasu na pisanie :-?

Zawsze doszukuję się plusów i minusów każdego rozwiązania, "bawiłem" się piecami i kominkami prawie trzydzieści lat :wink: zawsze staram się upraszczać, ułatwiać i obniżać koszty. Podstawowym minusem takiego ogrzewania jest duża ilość ciężkiego materiału, zajmuje też dość dużo miejsca, zapewnienie wygodnego dostępu do czyszczenia kanałów, a najważniejsze transport ciepła na np; kilka innych odległych pomieszczeń, i do tego mizerna regulacja (żadna) odboiru wyprodukowanego ciepła :-?

Każdy dom trzeba rozpatrzeć indywidualnie, obniżyłem o połowę ilość opału lepiej ocieplając chatę :lol: Nad piecem (kominkiem) zastanawiałem się parę lat, aby w miarę tani sposób pozbyć się wyżej opisanych wad.

Napiszę moje podstawowe założenia, może się komuś przydadzą :

-palenisko stalowe wyłożone szamotem :wink: (wodne wstępne podgrzanie wody całkowicie blokowanej szamotem)

-powietrze do spalania w 100% zewnętrzne wstępnie podgrzane przez popielnik dostarczone do kurtyny górą i na tylną ścianę nad paleniskiem

-zasadniczy odbiornik ciepła (wodny) nad komorą dymową (kilka pionowych rur dymowych zatopionych w zbiorniku- łatwy dostęp do czyszczenia przez palenisko.

-magazyn i dystrybucja ciepła - bufor

dość proste i tanie rozwiązanie :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Anbud! Ciesze sie, ze postanowiles cos napisac w tym temacie.

(wszystkich nowych na forum informuje, ze Anbud jest jednym z nielicznych na forum Fachowcow (ta duza litera to nie pomylka), ktorzy mniej czasu poswiecaja marketingowi a wiecej dzieleniu sie swoim doswiadczeniem)

Niestety nie wszystko w Twoim wywodzie jest dla mnie calkowicie jasne dlatego bardzo prosze Cie o wyjasnienia.

1. Co to oznacza "wodne wstepne podgrzanie wody calkowicie blokowanej szamotem"

2. " powietrze dostarczone do kurtyny gora" - czy moglbys rozwinac temat tej kurtyny?

3. Czyszczenie wymiennika od dolu - chyba oznacza, ze cala sadza zleci Ci na rece, a jak bedzie wiatr to moze i na twarz?

Hes napisal, ze podobnie zbudowany wymiennik musi czyscic codziennie.

Dla mnie jest to cecha dyskwalifikujaca.

Palic moge codziennie - bo lubie. Czyscic nie znosze i nawet raz w miesiacu to juz dla mnie za duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transport ciepła i jego regulacja w omawianych przez nas systemach jest ograniczony. Można jednak wykorzystać to co jest możliwe.

 

Omówię element, który stoi przy wytwornicy:

- Część w metalowych ramkach to rozdzielacz ciepła, a jednocześnie kanał do jego przepływu . Jeśli go zaizoluję to straty będą dopuszczalne.

- Część poniżej to odbiornik ciepła który można całkowicie odłączyć. Można byłoby też włożyć do niego płaską wężownicę(harfę etc.) i grzać wodę.

http://img24.imageshack.us/img24/4605/beztytuuofb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)

Hes napisal, ze podobnie zbudowany wymiennik musi czyscic codziennie.

Dla mnie jest to cecha dyskwalifikujaca.

 

Parę słów wyjasnienia, bo widzę, że nie zostałem zrozumiany: nie MUSZĘ

- chcę to robić, bo jest dziecinnie łatwe, zajmuje 2- 3 min. i przynosi

spore korzyści w zużyciu drewna. Jeszcze jedno- nie mam sadzy

czy smoły, ta czynność nie brudzi nawet rąk. Czasami, jak mi się nie

chce, nie czyszczę prze kilka dni, ale mam wtedy świadomość, że palę

nieoszczędnie. Tyle na temat.

 

Oczywiście mam projekt rozwiązania bez czyszczenia przez cały sezon

i prawdopodobnie zrealizuję to latem.

 

Nawiązując do budowy jakby nie patrzeć dość potężnych obiektów

ceramicznych: ... po co właściwie komplikować sobie życie i pozbawiać

się zalet wodnego CO ? Palenisko zawsze można zbudować sprytnie

z szamotu, uzyskać dobre spalanie, a póżniej tylko rurki wymiennika ...

Czy to ma jakieś straszne dyskwalifikujące wady ?

 

Panowie, zacznijcie od podstawy - dobrego spalania ! Wtedy odbiór

energii ze spalin przychodzi łatwiej. Pozdr.

 

http://img7.imageshack.us/img7/9527/plomien.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego całość zagadnienia, problematyki spalania i odzysku ciepła polega na optymalnym umieszczeniu lub regulowanym umiejscowieniu nagrzewnicy CW

Bogusław realizuje to poprzez system szybrów. Kaloryfer w ciągu spalinowym.

Hes również poprzez spaliny.

Ja uważam że powinno być dodatkowe żródło (kolektor słoneczny) jako uzupełnienie systemu w któym bufor i tak istnieje.

Nagrzewnica moim zdaniem powinna pracować bez kontaktu ze spalinami a po wtóre wspomagać ogrzewanie powietrza. Dla odpowiedniego bufora straty będą mało odczuwalne ponieważ w buforze mamy warstwowośc temperatur.

Taki układ może z powodzeniem działać lato zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik wodny,który zrobił hes pod względem wykonania to prawdziwe cacko. W związku z tym hes jeśli zechce zrobi każdy inny .

Bardzo dobrze sprawuje się odbiornik drabinkowy(harfa,kaloryfer inne) i można go zrobić od razu większy jeśli ma pracować bez czyszczenia. Ma to tę zaletę,że nie będzie go atakować zbyt wielka temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRAWO CHARLESA.

Objętość masy gazu o stałym ciśnieniu zależy od jego temperatury.

 

Im wyższa temperatura,tym większa objętość.

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

W zimę wilgotne i zimne powietrze wchodzi do domu i zamienia się w suche.

Przykład:jeśli na dworze będzie 0*C i wilgotność 85% to po wejściu do domu i ogrzaniu do 20*C jego wilgotność przyjmie wartość 30%.Widziałem gotowy wykres dla różnych temperatur i wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie szamotu

 

Zdun niedawno w Polsce dysponował tylko młotkiem i punktakiem. Dziś sprzęt do cięcia cegieł może być z "różnej półki". Za poradą producenta szamotu korzystam z tarczy do cięcia betonu i kamienia(zielonej). Wykorzystuję maszynę do cięcia stali i nakładam tarczę o średnicy 400mm. Szamot dobrze piłuje się w rękach.

Pozdrawiam.

http://img374.imageshack.us/img374/8933/dsc00947a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...