Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

Witam. Premakultura,nie chcę być upierdliwy,ale szyba po paleniu nie wygląda na czystą,a jaką temp. osiąga piekarnik?,gdzie jest termometr,bo nie widzę

.Piotrze zrobiło się ciepło,teraz 3/4 taczki starcza na dom według ekspertów o zapotrzebowaniu ponad 200 kwh/rok,chyba że mam 150% sprawności ;).Pozdrawiam.

 

Hej Miedziannik. Nie wiem o jakiej szybie mówisz. W dobrze zrobionym piecu Kuzniecowa temp w piekarniku po spaleniu drewna (po poltorej godzinie) to 600C... wmoim piecu jak przyhajcowałem miałem 400C. Szyba jest czysta, w piekarniku sie smoli, ale raz jak przypaliłem to wypaliło się wszystko nawet w piekarniku, ale to bylo zbyt mocno. Na scianie pieca miale =m wtedy 120C i glowa mnie momentalnie rozbolala....

 

120 % sprawności osiagneliśy jak stosowaliśmy zmiane fazowa czy jak to sie tam nazywa... generalnie raz zrobilismy na warsztatach piec bez komina... całkowicie wychladzajac spaliny wyciagajac je wiatrakiem... na wylocie bylo 25C:) Wtedy sprawnosc cieplna wyniosła ok 120%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Premakultura,nie chcę być upierdliwy,ale szyba po paleniu nie wygląda na czystą,a jaką temp. osiąga piekarnik?,gdzie jest termometr,bo nie widzę

.Piotrze zrobiło się ciepło,teraz 3/4 taczki starcza na dom według ekspertów o zapotrzebowaniu ponad 200 kwh/rok,chyba że mam 150% sprawności ;).Pozdrawiam.

 

 

"Taczka" to złudna jednostka miary:D Musisz kiedyś policzyć opał na zasadzie: tyle metrów było, a tyle zostało po sezonie...Wszelkie szacunki potrafią nas oszukać. Ja mam doświadczenia, ze 100 m2 w średnio ocieplonym domu to 6-7 mp. Przy założeniu średniej temperatury w chałupie 20-21 o C

 

Inne (szacunkowe jednak) wyliczenia to 15 - 18 mp w 300 m2 domu. Też tyłka nie urywa jeśli chodzi o jego energooszczędność. Ściany z silki, 10-12 cm wełny, drzwi okna bez "wypasu"...Robert widział dwa piecyki które to pędzą. W zamian piecyków od święta zamiennie używam PW, dlatego straciłem dokładną rachubę ...

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Robert. Nie jest to czasem tak, że komorowy był pierwszy?!

 

Ha tego nie wiem. Jesli traktujemy kurną hate i ognisko na klepisku to tak, chyba tego typu komora byla pierwsza. Jesli chodzi o piece to z tego co wiem to najpierw kanałowe były... Przynajmniej tak wynika z lektury Szrajbera i Paradistala oraz z lektury Podgorodnikowa i Kuzniecowa. Ale przyznam sie ze ja nowicjusz, wiec niewiele jeszcze wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem filmik.

Mówi prawdę, ale niekompletną.

Może uprasza z braku czasu albo jeszcze nie zajarzył wszystkiego.

Argument że w opadowym góra się mocno nagrzewa, to prawda. Jednak nie należy robić bardzo wysokich, lub zastosować trzeba na górę ceramikę o mniejszej przewodności (pisał o tym już Szrajber). Kanały opadowe dają lekkość przepływu spalin co podnosi sprawność a w dodatku można taki odbiornik przewymiarować i i urządzenie zawsze będzie można uruchomić bez zadymienia gdy dołożymy TD. Przewymiarowanie daje komfort schłodzenia spalin do minimalnej temperatury.

Pozdrawiam.

 

No nie wiem czy nie zrozumiał i czy upraszcza. W sumie Szrajber tez o tym pisze, ze w otwartej komorze najlepiej rozchodza sie spaliny. W takim ukladzie kanałów o ktorym piszesz wydaje mi sie ze nie zajdzie stratyfikacja... Cieple gazy beda wypychane sila ciagu wraz z zimniejszymi. Przy otwartej komorze, ciepłe będą zawsze u góry... rozwiązanie dwukomorowe daje nam ten plus ze wada pieca komorowego (taka ze najcieplej jest u gory) staje sie jego zaleta. Piec najcieplejszy bedzie w srodkowej jego czesci... Dla zilustrowania pokaze zdjecie ostatniego naszego pieca dwukomorowego z wezownica do grzania wody jaki budowalismy na Litwie.

 

Zdjecie wykonano 4 godziny po spaleniu 8Kg drewna.

 

pecius 4val po uzkurimo.jpgpecius is virtuves 4val po uzkurimo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem piec, który był zwykłym pogrubionym paleniskiem. Nad nim mały dopalacz a z niego spaliny leciały do odbiornika, Nie miał więc żadnych dodatkowych komór, a nagrzewał się najbardziej tak jak na zdjęciu , które pokazałeś.

A teraz zdjęcie 2 utnij trochę wyżej jak w połowie ( licząc od dołu) i tą odciętą górę postaw obok. Uzyskasz jeszcze więcej ciepła niżej, ale stracisz w to miejsce trochę więcej powierzchni. Możesz też ustawić odcięty klocek w drugim pomieszczeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy nie zrozumiał i czy upraszcza. W sumie Szrajber tez o tym pisze, ze w otwartej komorze najlepiej rozchodza sie spaliny. W takim ukladzie kanałów o ktorym piszesz wydaje mi sie ze nie zajdzie stratyfikacja... Cieple gazy beda wypychane sila ciagu wraz z zimniejszymi. Przy otwartej komorze, ciepłe będą zawsze u góry... rozwiązanie dwukomorowe daje nam ten plus ze wada pieca komorowego (taka ze najcieplej jest u gory) staje sie jego zaleta. Piec najcieplejszy bedzie w srodkowej jego czesci... Dla zilustrowania pokaze zdjecie ostatniego naszego pieca dwukomorowego z wezownica do grzania wody jaki budowalismy na Litwie.

 

Zdjecie wykonano 4 godziny po spaleniu 8Kg drewna.

 

[ATTACH=CONFIG]298187[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]298188[/ATTACH]

 

Piec w obudowie, daje bardziej równomierny rozkład temperatury na zewnątrz. Jak mi się uda podjechać do Zdun, pokombinujemy...

 

Wczoraj oglądałem wyniki warsztatów w kaflarni. Wszyscy zadowoleni, że się pali, jakieś kanały w tą czy w tamtą stronę...Bez sensu. Połowa ciepła w komin...Maciej oczywiście wy..... w kosmos... Galeria działa...Fajnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.tech-piec.com.pl/oferta/piece-tulikivi/pieco-kuchnie/65/123/pieco-kuchnie/P-hu3400-13.html

Tu mam piec z ulubionego przeze mnie surowca:)

Warto Premkultura przyjrzeć się wymiarom i wadze :)

Ten model da radę przez cały sezon :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.tech-piec.com.pl/oferta/piece-tulikivi/pieco-kuchnie/65/123/pieco-kuchnie/P-hu3400-13.html

Tu mam piec z ulubionego przeze mnie surowca:)

Warto Premkultura przyjrzeć się wymiarom i wadze :)

Ten model da radę przez cały sezon :)

Pozdrawiam.

 

Ba!:):):)

 

Czekam właśnie na próbki steatytu. Zobaczymy czy się nadadzą do naszych ćwiczeń....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Premakultura,powiedz co pieczesz w piekarniku powyżej 300 st.,bo nie mam pojęcia,znaczy jednak lepiej piekarnik ceramiczny skoro smoli ;).

 

No w mojej ostatnie ala kuzniecowskiej konstrukcji piekarnik jest jakby w strefie dopalania. W dolnej czesci ma tzw katalizatory, cos jak u Szrajbera... Plytki szamotowe... Przez nie ida gazy wlasciwie w piekarniku jeszcze sie dopalaja... niestety drzwiczki lekko mam nieszczelne, wiec przy drzwiczkach oziebianie... pozatym na samym poczatku zanim sie szamot dobrze rozgrzeje to troszke sadzy sie zbierze na sciankach piekarnika, potem slicznie sie wypala. Konstrukcja moja nie jest tez idealnie zrobiona... eksperymentujac odszedłem od zasady jakiej nauczyl nas Kuźniecow.

 

Reasumujac dobrze napale to mam te 400... Przy swietnej konstrukcji bedzie 600... Oczywiscie potem trzeba odczekac zanim cokolwiek wlozysz do pieczenia. Ale wczoraj po obiedzie dzis w piekarniku 90 o 10ej. Wlozylem resztki z obiadu i sobie odgrzewam. Zatem jesli piekarnik to wedlug mnie tylko ceramiczny, a zeliwny to dobrze trzeba umiec zaprojektowac kuchnie no i chyba palic ciagle aby utrzymac temperatury.

 

Choc tu jeszcze duzo do nauczenia sie w tym teamacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwiłbym się gdyby się nie nadawały :)

Próbki mam od dawna, ale powiedz gdzie kupić płytę ????????????????

 

Może będą i płyty...Problem w tym, że jest jedno złoże na świecie które ma najlepszy steatyt. To złoże "mamucie" w Finlandii. Niestety (stety) w rękach ludzi, którzy produkują owe cuda do grzania, więc kupno nie wchodzi w rachubę. Steatyt jest też we Włoszech w Brazylii, w Afryce...Każdy ma inne właściwości...Niektóre zbliżone inne nie nadające się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec w obudowie, daje bardziej równomierny rozkład temperatury na zewnątrz. Jak mi się uda podjechać do Zdun, pokombinujemy...

.

 

Duzo myślę o tym co mi powiedziałeś. Mówiąc piec w obudowie masz na myśli hypokaustum swego rodzaju? Tez mi to chodzi po głowie... Teraz klient chce rakietowy piec z rozprowadzaniem powietrza na gore... Wlasnie kombinuje aby zrobic taki goracy srodek z szamotu i obudować płytami samotowymi z pustka powietrzną... i z tej pustki tloczyc powietrze na gore...

 

Swietnie jakby Ci się udało do Zdun podjechac... ja zajrze do Ciebie do Grodziska bo mam blisko...

 

Wczoraj oglądałem wyniki warsztatów w kaflarni. Wszyscy zadowoleni, że się pali, jakieś kanały w tą czy w tamtą stronę...Bez sensu. Połowa ciepła w komin...Maciej oczywiście wy..... w kosmos... Galeria działa...Fajnie jest.

 

Ano wlasnie. Przydaloby sie polaczyc wreszcie sily i zrobic w koncu prawdzila szkołe Zdunstwa... Budowac rozne konstrukcje potem je analizowac przyrzadami, omawiac i wyciagac wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będą i płyty...Problem w tym, że jest jedno złoże na świecie które ma najlepszy steatyt. To złoże "mamucie" w Finlandii. Niestety (stety) w rękach ludzi, którzy produkują owe cuda do grzania, więc kupno nie wchodzi w rachubę. Steatyt jest też we Włoszech w Brazylii, w Afryce...Każdy ma inne właściwości...Niektóre zbliżone inne nie nadające się.

 

Podobno dużo steatytu jest też w Rosji na Uralu. Tak twierdzili na warsztatach ludzie Kuźniecowa. Niestety twierdzili rowniez ze zloza kontrolowane przez mafie... A ten fiński drogi chyba... zastanawiam sie (i tu znowu przydaloby sie wreszcie jasno zrozumiec prawa fizyki) czy ten steatyt jest naprawde az taki niesamowity... kilka osob twierdzilo ze to troche propaganda Tulikivi, zeby te piece sprzedawaly sie za bajonskie sumy... Bo ile ten piec trzyma? 3 dni po napaleniu? jesli stary dobry kaflowie (i to kanalowy) trzymal 24 godz, to chyba mozemy spokojnie dzisiaj opracowac pewne konstrukcje jeszcze lepiej grzejace...

 

Czytam strone Wojtka sobie (de facto jak dla mnie mistrz materiałoznawstwa... przydałby sie jako profesor w Naszej Szkole Zduństwa:) ... a wiec czytam o tym jak moznaby zasymulować właściwości steatytu... Wojtek tak pisze na stronie:

 

"Takim przykładem może być znany z budowy pieców domowych steatyt. Często jego parametry rozpatrywane są w kategorii magii, ale z tą nie ma to nic wspólnego. Ten minerał ma po prostu budowę warstwową i składa się z naprzemiennie ułożych faz o różnej przewodności. Płyta steatytowa lepiej przewodzi ciepło równolegle do powierzchni niż w kierunku prostopadłym. Daje to efekt lepszego rozprowadzania ciepła po bryle pieca i tym samym zwiększania rzeczywistej pojemności cieplnej całego urządzenia. Można jednak z powodzeniem takie zjawisko wykorzystać w konstrukcjach z materiałów ceramicznych poprzez stosowanie ścian wielowarstwowych - kombinacji wysokoprzewodzących materiałów i izolatorów. Wykorzystując brak wpływu grawitacji na rozchodzenie się ciepła w litym materiale, można zwiększać zgdolności akumulacyjne bez zwiększania masy. "

 

I to jest wedlug mnie temat do rozkminienia przez nas... Spalać czysto juz dawno umiemy i to w roznych konstrukcjach palenisk... Czas teraz dobrze tym ciepłem zarzadzic... a w komin nieiwele wypuscic, co oznaczaloby zminimalizowac opory w piecu (co umozliwiaja konstrukcje komorowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo myślę o tym co mi powiedziałeś. Mówiąc piec w obudowie masz na myśli hypokaustum swego rodzaju? Tez mi to chodzi po głowie... Teraz klient chce rakietowy piec z rozprowadzaniem powietrza na gore... Wlasnie kombinuje aby zrobic taki goracy srodek z szamotu i obudować płytami samotowymi z pustka powietrzną... i z tej pustki tloczyc powietrze na gore...

 

Swietnie jakby Ci się udało do Zdun podjechac... ja zajrze do Ciebie do Grodziska bo mam blisko...

 

 

 

Ano wlasnie. Przydaloby sie polaczyc wreszcie sily i zrobic w koncu prawdzila szkołe Zdunstwa... Budowac rozne konstrukcje potem je analizowac przyrzadami, omawiac i wyciagac wnioski.

 

Zduny to być może będzie mekka zdunów, albo kolejny kaprys Macieja. Było ich kilka... Jego zduństwo kręci tylko w kontekście promowania swoich poczynań. Oczywiście wszyscy to robimy, tylko Ciebie i mnie interesuje oprócz tego rzemiosło, którego Maciej nie lubi.

 

Mówisz o połączeniu sił w momencie gdy nastąpiło właśnie ich rozproszenie. Ja mogę Macieja wspierać, i robię to czynnie , ale już nie w taki jak dotychczas sposób. Poza tym mając do dyspozycji czyjąś własność, trzeba się liczyć z hasłem: adieu! Zduny Maciej dostał tylko dla tego, że właściciel nie wiedział co z nimi począć. Zrobi Maciej z kaflarni w ruinie jakąś wartość - kto wie co prawnikowi przyjdzie do głowy.

 

Ja mam realną, solidną Szkołę Kominkowa od wielu lat, i inwestowanie na śliskim, niedoinwestowanym gruncie chwilowych zachwytów nie leży w moim interesie, za stary jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno dużo steatytu jest też w Rosji na Uralu. Tak twierdzili na warsztatach ludzie Kuźniecowa. Niestety twierdzili rowniez ze zloza kontrolowane przez mafie... A ten fiński drogi chyba... zastanawiam sie (i tu znowu przydaloby sie wreszcie jasno zrozumiec prawa fizyki) czy ten steatyt jest naprawde az taki niesamowity... kilka osob twierdzilo ze to troche propaganda Tulikivi, zeby te piece sprzedawaly sie za bajonskie sumy... Bo ile ten piec trzyma? 3 dni po napaleniu? jesli stary dobry kaflowie (i to kanalowy) trzymal 24 godz, to chyba mozemy spokojnie dzisiaj opracowac pewne konstrukcje jeszcze lepiej grzejace...

 

Czytam strone Wojtka sobie (de facto jak dla mnie mistrz materiałoznawstwa... przydałby sie jako profesor w Naszej Szkole Zduństwa:) ... a wiec czytam o tym jak moznaby zasymulować właściwości steatytu... Wojtek tak pisze na stronie:

 

"Takim przykładem może być znany z budowy pieców domowych steatyt. Często jego parametry rozpatrywane są w kategorii magii, ale z tą nie ma to nic wspólnego. Ten minerał ma po prostu budowę warstwową i składa się z naprzemiennie ułożych faz o różnej przewodności. Płyta steatytowa lepiej przewodzi ciepło równolegle do powierzchni niż w kierunku prostopadłym. Daje to efekt lepszego rozprowadzania ciepła po bryle pieca i tym samym zwiększania rzeczywistej pojemności cieplnej całego urządzenia. Można jednak z powodzeniem takie zjawisko wykorzystać w konstrukcjach z materiałów ceramicznych poprzez stosowanie ścian wielowarstwowych - kombinacji wysokoprzewodzących materiałów i izolatorów. Wykorzystując brak wpływu grawitacji na rozchodzenie się ciepła w litym materiale, można zwiększać zgdolności akumulacyjne bez zwiększania masy. "

 

I to jest wedlug mnie temat do rozkminienia przez nas... Spalać czysto juz dawno umiemy i to w roznych konstrukcjach palenisk... Czas teraz dobrze tym ciepłem zarzadzic... a w komin nieiwele wypuscic, co oznaczaloby zminimalizowac opory w piecu (co umozliwiaja konstrukcje komorowe).

 

Przygotowuję się do steatytu od dłuższego czasu...;) Podczas promocji książki Macieja w Muzeum w Wągrowcu, miałem krótki wykład w kontekście zabytkowego piecyka z Norwegii, który trafił do mojego muzeum. Piecyk z kamienia mydlanego...

 

Steatyt Fiński to złoże jedyne w swoim rodzaju. Tylko tam, 3 miliardy lat temu nastąpiło zjawisko którego nie dostrzeżono gdzie indziej. Wypiętrzyły się płynne warstwy z głębi Ziemi. Jakby tego mało było, w tym samym czasie nastąpiło przemieszczenie warstw tektonicznych. Jedna z płyt pociągnęła do góry płynną masę tak jak kucharz ciasto francuskie...Nastąpiło przemieszanie warstwy magnetytowej z talkiem, który pełni tu rolę izolatora. Kamień jest jak kartki w zeszycie, poprzekładane bibułą... Ot cała prawda o fińskim steatycie.

 

TEN steatyt na pewno nie jest przereklamowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten fiński jest dobry do warstwy ogniowej i licowej a obróbka jest łatwa nawet "scyzorykiem".

Ciekawy jestem czy istnieje jakiś inny steatyt, który by się nadał przynajmniej na warstwę licową :)

Fiński też " nie rośnie" pod wpływem ciepła.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/search?q=piece+kuchenne+tulikivi&biw=1525&bih=705&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JnKyVPXsO8my7QbonYH4CQ&sqi=2&ved=0CFQQsAQ&dpr=0.9

Tu jest link do tablicy ze zdjęciami i jest też tam kilka moich zdjęć. Po prawej w trzecim rzędzie od góry jest płyta kuchenna z położoną na niej cegłą magnetyzową i ułożone kawałki steatytu. Nagrzewały się porównywalnie i stygły podobnie. Po kliknięciu w te zdjęcie można znaleźc drugie gdzie leżą trzy cegły : szamotowa , klinkierowa i magnetyzowa jako zamiennik steatytu.

Cegły w jednakowym czasie nagrzewane, zostały polane wodą :)

Szamot wodę wciągnął, klinkier trzyma na swojej powierzchni a magnezytowa te wodę gotuje :)

Pozdrawiam.

PS

Po wygaśnięciu pieca, najdłużej ciepło trzymała magnezytowa, czyli najszybciej się nagrzała i najdłużej trzymała ciepło. To jest ta sztuczka co szokuje.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obróbką steatytu scyzorykiem, wiąże się inna ciekawostka. Łatwośc obróbki spowodowała że kamień ten trafił do niemieckich szkół. Używano go na lekcjach plastyki. Gdy się okazało, że azbest to paskudztwo, szybko wycofano steatyt z zajęć prac ręcznych. Zawiera niewielkie ilości azbestu, które własnie przy obróbce sa aktywne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy istnieje jakiś inny steatyt, który by się nadał przynajmniej na warstwę licową :)

Fiński też " nie rośnie" pod wpływem ciepła.

Pozdrawiam.

 

mówisz i masz

 

http://www.mha-net.org/docs/v8n2/wildac14f.htm

 

 

http://www.alberenesoapstone.com/applications/specialty-custom/

 

soapstone/steatyt z Virginii,układany jako warstwa licowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...