Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

Witam!

 

Dzięki Forest za przychylność.

Wolę włókniste maty (płyty) dlatego, że raz: zachowują się w sposób bardziej przewidywalny (przewodność jest łatwa do określenia), natomiast opór cieplny pustki powietrznej zależy od tak wielu czynników, z kolorem warstw włącznie, że może rzeczywiście sprawić niespodzianki,

dwa: chodziło mi o "złamanie" temperatury jak najdalej od powierzchni przyjmującej, dzięki czemu warstwy przed matą są bardziej gorące, przez co mają więcej zmagazynowanej energii. Bez tej "przekładki" krzywa temperatury "jedzie" cały czas w dół.

Nie lubię tych materiałów (włóknin), ale czasem są naprawdę pożyteczne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Przepraszam, że tak poza kolejką i bez pytania ale w wolnym czasie czytam od początku ten temat i widzę, że wiosną poruszana była sprawa izolacji ceramicznej. Szczególnie ciekawe są dokonania hesa w tej dziedzinie. Drogą przez niego opisaną otrzymuje się tzw. „trocinówkę”. Niestety produkcja takiej cegły w Polsce zamiera, chociaż szkoda, bo ma ona kilka zalet: jest dość tania, a co najważniejsze, może pracować „w ogniu”. Jej oznaczenie to L10 (bez żadnych indeksów). „10” oznacza w przybliżeniu jej gęstość – ok. 1g/cm3.

Wadą tej cegły jest niedokładność wymiarowa i wygląd (chociaż jest całkiem dekoracyjna – ale tu nie o to chodzi).

Tę technologię zastąpiono dodatkami mikrosfery z popiołów z elektrowni. Niestety ten dodatek powoduje, że piękne i równiutkie cegiełki (z indeksem „s”) mają sporą zawartość alkaliów, powodujących pękanie i ich zastosowanie na warstwę „ogniową” jest ograniczone. Stosowane są więc w warstwach niepracujących, czyli za materiałami zwartymi.

Produkuje się więc w kategorii „szamotowej” wyroby od L4s do L13s.

Do wyższych temperatur stosuje się tzw. „pianówki”, mające biały kolor, należące do kategorii wysokoglinowych. Są to materiały niestety bardzo drogie.

Do zastosowań „domowych” przydatne mogą być wyroby perlitowe. Są dość tanie i doskonale izolują. Ich stosowanie jest ograniczone do temp. 800 – 1200 st. (zależnie od gatunku). W niższych temperaturach lżejsze gatunki mają przewodność porównywalną do materiałów włóknistych, przykładowo perlit o gęstości 450 kg/m3 ma w 300st. przewodność 0,13 W/m*K. Natomiast w temperaturach wyższych perlit może mieć już dwukrotnie niższą przewodność od włóknin (ich przewodność znacząco rośnie wraz ze wzrostem temperatury).

Produkowane jest też szereg betonów izolacyjnych. Taki trocinowy beton można wykonać samemu. Trzeba tylko mu potem zapewnić odpowiednie warunki do wypalenia dodatków. Najczęściej jednak stosuje się lekkie porowate kruszywa ogniotrwałe lub dodatek perlitu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWICZEK.

 

Izolacyjne cegły kojarzą się z izolowaniem czegoś gorącego.Postanowiłem"zaizolować"ogień w palenisku i w tym celu nad paleniskiem zawiesiłem dwie cegły izolacyjne JM 26.Będą tak wisiały do wiosny.Tyko w ten sposób można sprawdzić,czy rzeczywiście mogą pracować w pierwszej warstwie paleniska na drewno.Jeśli się sprawdzą,to górną część paleniska można będzie zrobić z takich cegieł ,co w efekcie powinno dawać najwyższą jakość spalania i to w bardzo krótkim czasie od chwili rozpalenia.

Na "ruszt"wykorzystałem stalowy ruszt od kuchenki gazowej.Jeśli do wiosny się sprawdzi(nie będzie pełzał),to znaczy ,że może być użyty na trwałe rusztowanie ,na"podniebienie" pieca.Uprości to znacznie jego budowę.

http://img18.imageshack.us/img18/7382/1007839s.jpg

http://img136.imageshack.us/img136/4549/1007840.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/3830/1007841.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/8492/1007845.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/918/1007844u.jpg

http://img32.imageshack.us/img32/5865/1007846.jpg

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ta cegła na zdjęciach wygląda mi "na oko" na trocinówkę o podwyższonej zawartości Al2O3, czyli taką jak ta:

http://images39.fotosik.pl/208/7cde713b72187433m.jpg

Jeżeli tak jest, to wytrzyma dłużej niż ten ruszt.

Nic mi nie mówi to oznaczenie JM26, gdybyś mógł Bogusławie przybliżyć pochodzenie tej cegły. Podaj też jej ciężar właściwy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem,że ten prezentowany wymiennik jest tylko dla ludzi z kasą:

1 materiały z których został wykonany nie są tanie

2 wymaga napędu(pompka,prąd)

3 nie ma regulacji temperatury spalin,przez co załatwi sobie komin,chyba że ma specjalny

4 spaliny szybko załatwią rurkę z miedzi i zaleje mieszkanie(chyba,że zrobi ze stali szlachetnej)

5 podczas czyszczenia takiego "karbowanego"kanału będzie dużo brudu,a robić to trzeba często

Dobrej nocy życzę.

Autor pomyslu w tamtym watku wyjasnil wiekszosc z tych watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja-14 tak,to jest wycinek mojej wytwornicy.Mam nadzieję,że w następnym roku będę miał warunki na wybudowanie nowej.

 

Wojtek, od dawna poszukuję"konkretnego" materiału izolacyjnego na pierwszą warstwę do paleniska.Robiłem w tym celu różne konsultacje z ceramikami i doradzili mi żebym spróbował na cegłach JM.

Nie było by elegancko ,gdybym dziś nie powiedział :dziękuję. Przede wszystkim dla Pana Damiana z Gliwic i pewnej Pani,którą nazwałem"Królową ceramiki".

Wielkie dzięki należą się również dla ja-14 ,który pokazał mi na Allegro numer aukcji cegieł izolacyjnych.

O grupie cegieł JM można sobie poczytać wystukując hasło:cegły JM.

Być może zamiast cegieł JM można zastosować jakiś gatunek z tych co wymieniłeś,ponieważ cena za sztukę może zdenerwować.Na Allegro było tanio.

Podstawowe dane dla cegły JM-26:

temp. pracy do 1430*C

gęstość-800 kg/m3

skurcz liniowy przy 1230*C-0,1%

przewodność cieplna przy 600*C-0,25

przy 800*C-0,30

SKŁAD CHEMICZNY

AL2O3-58%

SIO2-39,1%

FeO3-0,7%

CaO-0,1%

MgO-0,2%

Na2O+K2O-1,7%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Bogusław, rzeczywiście odnalazlłem producenta tych cegieł. Są to, tak jak pisałem, trocinówki, tylko nie, jak oceniłem, z wyższą zawartością Al2O3, ale wręcz wysokoglinowe. Możesz spokojnie użyć ich w palenisku, w miejscach nie stykających się z gorącym popiołem i oczywiście nie narażonych na uderzenia.

Tylko dlaczego używasz cegiełek z importu. My powinniśmy trzymać się własnego grajdołka - takie cegiełki produkowane są w Polsce - gatunek LAL8. Nasze "lale", jak się o nich pieknie mówi, są wprawdzie produkowane metodą pianową, a nie trocinową przez co mają ładniejszy wygląd (jak na polskie lale przystało :) ).

Oczywiście żartuję. Rozumiem, że się już zaopatrzyłeś. Ciekawy jestem ile Cię te cegiełki kosztowały. Jeżeli nie chcesz tego ujawniać publicznie to daj proszę informację na PW.

 

Jeszcze jedno. W palenisku dobrze byłoby jednak je czymś cienkowarstwowo zatrzeć (uszczelnić). Zapobierze to kondensacji produktów spalania głęboko w porach tego materiału, przez co mogą tracić z czasem własności. Taką "pastę" można wykonać samodzielnie z gliny ogniotrwałej schudzonej drobnym tlenkiem glinu (może być pył z cięcia tych cegieł). Wystarczy ze 2 - 3 mm. Warstewkę ochronną można co roku odnowić (uzupełnić).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CegłyJM są robione poprzez spienienie glino-krzemianu-na 100%.

Co do wspierania rodzimej produkcji to masz rację.

Na usprawiedliwienie powiem,że kupiłem od Polaka, na dodatek wielkiego patrioty ponieważ sprzedał mi po 2 zł 30 gr za sztukę z dowozem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Cytat z karty katalogowej:

"Cegły ogniotrwałe JM wykonane są z glin ogniotrwałych o wysokiej czystości, ze stopniowo wzrastającym udziałem tlenku glinu dla produktów przeznaczonych do wykorzystania w wyższych temperaturach, oraz starannie nasycane wypełniaczem organicznym, który wypala się podczas procesu produkcji dając jednolitą kontrolowaną strukturę porowatą."

 

Ale to nie o to chodzi czy jest pianówka czy trocinówka - w obu przypadkach jest to bardzo dobra cegła, ważne, że bez mikrosfery.

 

Poziom patriotyzmu tego człowieka mnie powalił - nie ma on czasem więcej tej cegły?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor pomyslu w tamtym watku wyjasnil wiekszosc z tych watpliwosci.

 

Przejrzałem dość pobieżnie posty "korektora" i mogło wiele ujść mojej uwagi.Dyskusja była, czy ogień nie przepali tych rurek.Oczywiście,że nie ogień tylko spaliny wejdą w reakcję z miedzią.

Pomysł jest dość świeży,dobrze byłoby przyjrzeć się temu po 2-3 latach eksploatacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor napisal, ze nie skoroduja bo sa pokryte warstwa sadzy;-)

A co ciekawe - pomimo tego pokrycia sadza i tak kondensuja mu spaliny.....

Czy pokrycie sadza dostatecznie chroni miedz przed kwasami? - tego nie wiem.

Masz racje, ze trzeba poczekac i poobserwowac.

Zauwaz, ze w razie awarii duzych strat nie bedzie bo ma w wymienniku odplyw dla kondensatu:-)

Mam jeszcze pytanie dot. Twojej wytwornicy.

Masz tam scianke (patrzac od wewnatrz) prostka szamotowa na rab 6,5 cm + od zewnatrz na plask 11 cm? Czy jest cos miedzy nimi?

 

Wojtek - mam tez pytanie do Ciebie.

Wymyslilem sobie nastepujacy sposob izolacjii pieca od spodu:

1. Na samym dole, na gruncie (piasek) warstwa 15 cm betonu z keramzytem zamiast kruszywa - wsp. k trudny do okreslenia - jak wyjdzie;-)

2. Wyzej 18 cm betonu komorkowego odm. 600. Pewnie lepsze bylyby krzemiany ale za drogie....

3. Dolna scianka pieca - 2 cegly szamotowe na plask czyli 13 cm szamotu.

Wiem, ze umiesz szybko policzyc temperatury w warstwach. Nad tym szamotem temperatura spalin zakladam ok 400 stopni ale max czas palenia ze 3 godziny.

Moglbys skrytykowac lub pochwalic?

 

P.S. Uwagi innych oczywiscie tez mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja-14 Jak "kolektor" ma sadzę zaraz za kasetą,to znaczy,że wypuszcza źle spalony opał do komina.Co będzie jak "kolektor" pojedzie w delegację,żona przejmie obowiązki palacza,nałoży np brykietów drzewnych i zapomni przymknąć szyber.

 

Grubość ścianki w mojej wytwornicy jest 18 cm.Jeśli zamierza się dwa razy podkładać opał, to ścianka powinna mieć 24 cm.Da to 16-18 godzin gwarantowanego ciepła.Taki system budowania nazwijmy systemem grubej

ścianki,bo jest jeszcze możliwość nie iść w grubość tylko po między ściankami dawać dylatację .W obu systemach "coś jest,za coś".Jeśli fundament może przyjąć duży ciężar,to jestem za "grubą ścianką".

Pomiędzy warstwy nie dawałem żadnego rodzaju materiału,ponieważ nie lubię tego robić.

Wytwornica,którą chcę w przyszłości zbudować nie będzie się nagrzewać(nieznacznie), ponieważ dół paleniska wykonany prawdopodobnie z cegły andaluzytowej w drugiej warstwie będzie obłożony cegłą izolacyjną.Taka konstrukcja pozwoli palić "do woli" i sterować tym ciepłem precyzyjnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek - mam tez pytanie do Ciebie.

Wymyslilem sobie nastepujacy sposob izolacjii pieca od spodu:

1. Na samym dole, na gruncie (piasek) warstwa 15 cm betonu z keramzytem zamiast kruszywa - wsp. k trudny do okreslenia - jak wyjdzie;-)

2. Wyzej 18 cm betonu komorkowego odm. 600. Pewnie lepsze bylyby krzemiany ale za drogie....

3. Dolna scianka pieca - 2 cegly szamotowe na plask czyli 13 cm szamotu.

Wiem, ze umiesz szybko policzyc temperatury w warstwach. Nad tym szamotem temperatura spalin zakladam ok 400 stopni ale max czas palenia ze 3 godziny.

Moglbys skrytykowac lub pochwalic?

 

P.S. Uwagi innych oczywiscie tez mile widziane.

 

Witam!

Ja bym tutaj tutaj tylko zamienił beton komórkowy na cegłę pełną kl.150 - też 18 cm (3 warstwy). Pod nią jeszcze izolacja przeciwwilgociowa.

Z obliczeń wynika, że:

- pod warstwą szamotu temperatura, przy Twoim założeniu (400 st.), będzie wynosić 335 st,

- pod cegłą budowlaną - 75 st. - tu już spokojnie można dać papę albo folię.

 

Rzeczywiste temperatury będą na pewno niższe - ciężko będzie "przyłożyć" do dolnej powierzchni te 400 st. Poza tym zrezygnowałbym z tego keramzytu i dał zwykły beton B15 (dotyczy oczywiście tylko "stopy" pieca), ale to już tylko sugestia. Dobrze byłoby też oddylatować fundament pieca od reszty posadzki (rozumiem, że piec będzie budowany po bożemu - z ceramiki i będzie ważył).

 

Co do mojej krytyki (widzę, że mi tego nie możesz przepuścić); poproś kolegę z innego forum, żeby zamieścił zdjęcia używanego wymiennika :wink:.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Wojtku a raczej Tomaszu :D

 

Dzięki za szybką odpowiedź. Już tłumaczę czemu ten beton komórkowy/keramzyt. Jak obliczyłeś temperatura pod cegłą wyniesie 75 stopni - nawet gdyby miało być 50 to trochę żal to wyrzucać w błoto (w ziemię).

Na ścianach mam 15 cm styropianu, pod posadzką (poza piecem) 10 cm styropianu - a tu w ogóle nic?

Naprawdę uważasz, że nie warto walczyć z ucieczką ciepła w tym miejscu?

Masz rację, że piec będzie trochę ważył - ponad 3 tony na powierzchni 1,5 m2, ale nie przekracza to "nośności" betonu komórkowego - to tylko 0,2 MPa.

Fundament - tak jak piszesz będzie oczywiście oddylatowany. Izolacja oczywiście też będzie.

 

Bogusław - będę miał prawie tyle bo 11,5 cm szamotu + 10 cm betonu. Beton dlatego, że jak już pisałem zatopię w nim rurki z wodą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja14.

Oczywiście, że szkoda ciepła uciekającego w ziemię.

Weź jeszcze pod rozwagę możliwość postawienia pieca "na nóżkach", czyli ażurowy fundament. Będzie wtedy konieczność wykonania zbrojonej płyty betonowej stojącej na słupkach nad posadzką. Można też w stopie nad podłogą umieścić poziomo (z lekkim nachyleniem) kilka stalowych (miedzianych) rur, za pośrednictwem których powietrze odbierze ciepło z fundamentu i pozostanie ono wewnątrz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...