Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

Analogia silnika z paleniskiem jest trochę nietrafiona, silnik spalinowy ma wytwarzać pracę, a ciepło jest w nim odpadem.

Powietrze biorące udział w dopalaniu warto podgrzać aby podnieść sprawność spalania - uzyskamy więcej ciepła i mniej dymu. Przecież w tym samym celu kombinujecie z materiałami na palenisko które słabo ciepło przewodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Kurna...Sahara przez "ch" napisałem...ale wstyd :oops:

"Mała tajemnica" dobrego podłączenia paleniska kominkowego z krótkim przyłączem powietrza (np. przez ścianę zewnętrzną tylko) polega na przeciągnięciu tegoż przewodu naokoło - pętlą nad samym paleniskiem i dopiero podłączeniu do wkładu. Czyli tak jak mówicie - dobrze ogrzać nieco powietrze ponad paleniskiem zanim trafi do samej komory spalania. Ale zauważyłem, że ma to odnośnik tylko do powietrza dolnego. Górne zawsze jest dozowane w taki sposób, by i tak przeszło sobie przez tył lub bok paleniska ogrzawszy się nieco.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] silnik spalinowy ma wytwarzać pracę, a ciepło jest w nim odpadem. [...]

 

Tę pracę wykonują w silniku rozprężające się gazy, a rozprężają się na skutek wzrostu temperatury, który wywołany jest wyzwoleniem energii chemicznej paliwa. Silnik spalinowy jest 100%-ową maszyną cieplną, w której zależy nam na jak najbardziej efektywnym spalaniu. Czterdzieści kilka procent ciepła w silniku zamieniane jest na pracę, reszta rzeczywiście jest odpadem, no ale nie można powiedzieć, że całe.

Pewien wykładowca od silników powiedział kiedyś, że największą różnicą pomiędzy ogniskiem i silnikiem jest brak nastroju w tym drugim, a chyba wiedział co mówi, bo miał tytuł docenta od tych spraw.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nie żałuję ,że pięć lat chodziłem do samochodówki. :D

Jest chyba taka piosenka:pogadać każdy może,jeden lepiej,drugi gorzej...

Najważniejsze zrobić na koniec ten właściwy piec,podłączyć analizatory i odpalić...

Przy świadkach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym piecem to jest tak: Jeśli do zimnego pieca wkładamy opał i zapalimy,to opał dostając nawet niską temperaturę zaczyna gazować.Zbyt niska temperatura pieca nad paleniskiem uniemożliwia zapalenie się tych gazów.Zbyt niska temperatura pieca w tym momencie ogranicza również możliwości podgrzewania powietrza do spalania,a gazujący opał wychodzi kominem.Ale w miarę palenia temperatura nad paleniskiem zaczyna wzrastać do "odpowiedniej"i gazy ładnie się palą co widać po obserwacji komina.Urządzenie do podgrzewania powietrza w tym momencie może być zbędne.Piec osiąga swoją wysoką sprawność po nagrzaniu,w połowie lub przy końcu palenia.Chodzi więc o to, by piec osiągał swoją maksymalną sprawność jak najszybciej po rozpaleniu no i co najważniejsze, mogła w nim palić"Blondynka".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Trzeba więc wyważyć dwa cele, które chcemy osiągnąć. Pierwszy to mała pojemność cieplna samego paleniska, czyli szybkie rozgrzanie ścian. Drugi to chęć zachowania w miarę stałej temperatury w tym miejscu, tak by nie było konieczne regularne dokładanie paliwa.

Myślę, że możliwość szybkiego nagrzania paleniska jest ważniejsza.

Najlepszym sposobem byłoby tutaj zbudowanie paleniska "pływającego", odciętego od reszty korpusu pieca przez izolację ceramiczną (twardą).

Nie bałbym się tutaj wstrząsów cieplnych. Przy zastosowaniu wysokogatunkowych materiałów i prawidłowym spojeniu cegieł nie powinno być problemów.

Myślę Bogusławie, że przyczyną "rozjeżdżania" się wymurówki Twojego paleniska może być zastosowanie piasku kwarcowego jako schudzacza gliny. Kwarc niestety w temperaturach powyżej 500st. zaczyna znacząco puchnąć na skutek przemian polimorficznych. Wtórny (nieodwracalny) przyrost liniowy dla kwarcu to około 5% (objętościowo ok.13%), dodatkowo jego rozszerzalność na skutek przemian odwracalnych to dodatkowe prawie 1,5%. Zatem taka zaprawa przy każdym nagrzaniu będzie "rozpompowywać" ściany. Glina musi być dla wysokich temperatur schudzana szamotem, lub kruszywem wysokoglinowym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek,ja już nie wieżę w"bociany"

Jak w palenisku zrobisz szybko1000*C,a ma kształt prostokątny ,to prawdopodobnie musi się rozjechać.Inaczej będzie przy palenisku okrągłym lub zbliżonym do kwadratu.Do spalania drewna wygodne jest palenisko długie i wąskie ponieważ znacznie łatwiej i taniej jest robić dłuższe drewno.

Do wiosny nie jestem w stanie sprawdzić tego co piszesz.Ale jakby ktoś chciał to zrobić wcześniej, to podam wymiary wewnętrzne:dł.-60 cm,szer-30 cm,wys-75.(lub podobne).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Powiem Ci, że wiem co piszę. Wymurówka pieca, który ostatnio remontowałem ma wysokość 17m. W dodatku 2/3 wymurówki to magnezyt, który ma 3 razy większą rozszerzalność niż szamot. Cała ta "rura" wydłużyła się po rozgrzaniu o 50mm, a temperatura pracy to 1150 st.

 

Szybkie nagrzanie cegły w palenisku, to dla niej żaden problem. Musimy jednak zadbać o dobre rozprowadzenie ciepła, czyli najlepsza byłaby cienka, ciężka i odizolowana warstwa.

 

Musimy jednak pomóc Ja14, on przecież ma optymalne wymiary paleniska, tylko obrócone o 90st.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piszesz o piecu okrągłym, to nie o prostokątnym.W okrągłym cały nagrzeje się równo i symetrycznie zwiększy swoje wymiary.W palenisku w kształcie długiej skrzynki,pośrodku niej panuje najwyższa temperatura i najbardziej nagrzewają się środkowe cegły dwóch większych,przeciwległych ścianek.To, to powoduje rozjeżdżanie się paleniska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak

 

Ja mogę powiedzieć jak wyglądały piece kaflowe wybudowane w 1929, a rozebrane przeze mnie 10 lat temu.

Cały czas do 1988 roku były intensywnie używane, drewno i węgiel. Grzały super. Po rozpaleniu węgla (pół wiaderka) na żar gdy można było je zakręcić trzymały ciepło 12 - 14 godzin.

 

Piece nigdy nie były przebudowywane, a ich stan gdy je rozbierałem był bardzo dobry.

Tak więc pewne sprawy są znane i sprawdzone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bohusz!

 

Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem, możesz się z nami podzielić swoją wiedzą. Nie wiem jak inni, ja chętnie poczytam.

 

Bogusław. To co napisałem ma bardzo duży związek z naszymi rozmowami. W pionowym piecu o przekroju kołowym, szczególnie z wymurówką magnezytową wielkim problemem po pierwszej kampani pieca były pionowe pęknięcia (rezejścia) wymurówki. Po prostu rozgrzana wymurówka zwiększała średnicę o kilka centymetrów, a po schłodzeniu nie było siły, która by ją z powrotem ściągnęła, więc szczeliny pozostawały.

Długo myślałem co zrobić aby zapobiec temu zjawisku i wymyśliłem. Na skutek dwóch zabiegów jakie zastosowałem (choć tęgie głowy pukały się w czoło) piec jednak nie popękał. Nie będę zdradzał o co chodziło, ale ogólnie były to zabiegi związane z recepturą na zaprawę i zmianą tradycyjnej konstrukcji (ukierunkowania spoin). Powiem wam, że najgorsze to walczyć z przyzwyczajeniami. Nie zawsze to co robi się od kilkudziesięciu lat jest najlepszym rozwiązaniem. Ten wątek dlatego właśnie mi się spodobał, bo zaczął rozmowę o konstrukcji pieców od czystej kartki papieru, a nie od stwierdzenia, że najlepiej skopiować to co już jest.

To nie znaczy oczywiście, że nie należy korzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Witam!

Ja bym tutaj tutaj tylko zamienił beton komórkowy na cegłę pełną kl.150 - też 18 cm (3 warstwy). Pod nią jeszcze izolacja przeciwwilgociowa.

Z obliczeń wynika, że:

- pod warstwą szamotu temperatura, przy Twoim założeniu (400 st.), będzie wynosić 335 st,

- pod cegłą budowlaną - 75 st. - tu już spokojnie można dać papę albo folię.

 

Rzeczywiste temperatury będą na pewno niższe - ciężko będzie "przyłożyć" do dolnej powierzchni te 400 st. ...

 

Wojtku.

Wracam do starej sprawy, bo nie dawla mi spokoju wysoka temperatura szamotu jaka wyszla Ci z obliczen.

Juz wiem gdzie jest blad. Przyjales, ze (jak w piecach przemyslowych) temperatura 400 stopni bedzie dzialala ciagle a tak nie jest. Niezaleznie od oporu cieplnego szamotu, z ciepla wlasciwego szamotu, jego masy i ilosci dostarczonej energii wychodzi natomiast, ze srednio szamot nie ma szans sie podgrzac wiecej niz o 150 stopni - a wiec na dole i warstwie zewnetrznej z pewnoscia mniej.

Zeby to prawidlowo policzyc trzeba by policzyc strumien ciepla na jednostke powierzchni pieca, z ciepla wlasciwego uzyskana temperatue i dopiero wtedy opory - ale to duzo zabawy i w sumie nie warto.

Dla mnie wazne, ze beton komorkowy sie nada Lol.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Duże drzwiczki i duże palenisko jakie się z tym wiąże, będą przez szybę wypromieniowywać co najmniej 30% ciepła jakie uzyskasz ze swojego paleniska (to jest bardzo dobrze zbadane przez producentów palenisk). ...

Ufff... - kamien spadl mi z serca.

Na szczescie dane, ktore przytoczyles sa podawane dla wkladow kominkowych.

Tam energia spalania ma tylko do wyboru scianki wkladu lub szyba (+komin oczywiscie;-)). Z proporcji powierzchni szyby do powierzchni scianek wkladu wynika procent energii wypromieniowanej przez szybe.

W piecu proporcja scianek pieca do powierzchni szyby jest zupelnie inna bo poza scianami paleniska dochodza sciany kanalow/komor dymowych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bohusz!

 

Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem, możesz się z nami podzielić swoją wiedzą. Nie wiem jak inni, ja chętnie poczytam.

 

Pozdrawiam

 

No niestety ale nie prowadzę firmy na tyle dużej, abym miał laboratoria badawcze i miał możliwość testowania nowych technologi.

 

Raczej jako wykonawca i sprzedawca idę w kierunku technologi i towarów sprawdzonych technologicznie i posiadających niezbędne atesty. Również wazne jest dla mnie zapotrzebowanie rynku, no i efekty finansowe, abym miał na chleb dla siebie i rodziny.

Tak więc interesuje mnie zapotrzebowanie rynku i dostosowywanie się do zleceń. Czyli bezpieczeństwo i efekt.

Bezpieczeństwo gwarantują odpowiednie paleniska (wkłady kominkowe) w właściwie wykonanej obudowie, czy to w obudowie zimnej, czy w obudowie ciepłej. Czyli idę zgodnie z zapotrzebowaniami klientów w kierunku jak najbardziej efektownego wykorzystania ciepłego powietrza wytworzonego przez wkłady kominkowe.

Na klientach doświadczeń nie da się robić...

Zresztą Wojtku wiesz o tym bo mówiłem o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja-14 Kto wie, czy nie będzie gorzej ,jak powiedział Forest.

Palenisko o wymiarach wąskiej skrzynki jest moim konikiem.Zawsze chciałem też zastosować dużą szybę jak masz w projekcie.Ale "wymiękłem" na rzecz czegoś łatwiejszego,co by na prawdę grzało.Postanowiłem,że przebadam dokładnie to, co mam i kiedyś będę kontynuował wersję z szybą.Realizacja tego przez Ciebie bardzo mi pasuje.Nie namawiam do budowy docelowej od razu,a tylko do budowy takiego paleniska i sprawdzeniu jego osiągów.Na pewno możesz na nas wszystkich liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keramzyt jest wypalany w temp. 1200*C więc myślałem,że można go zastosować do wysokiej temperatury.Niestety rozrywa go powietrze uwięzione w nim.Tak jest z każdym materiałem "nieznanym".Nie które rzeczy można ocenić po 400-1000 prób a inne wychodzą zaraz na początku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...