Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... to jednak skutek o wiele niższej temperatury panującej w komorze kominka otwartego. Duże ilości powietrza wpadające oknem paleniska wychładza je....

Oczywiscie masz racje. Moje porownanie bylo zbyt pochopne. W tym kontekscie skomentuje Twoj projekt kominka. Wprawdzie za bardzo sie na tym nie znam ale wydaje mi sie, ze w miare klasyczna budowa (w sensie proporcji i wymiarow) daje pewnosc, ze wkominku bedzie dobrze sie palilo - a to najwazniejsze. Co do funkcji grzewczej to jak slusznie zauwazyles kominek otwarty i tak wyciagnie kominem powietrze, ktore wczesniej ogrzal wiec nie ma sensu szczegolne rozbudowywac tej funkcji. Szamot jest tam gdzie byc powinien. Nie wiem czy mozna wymyslic cos wiecej?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci,że wchodzisz na 18 stronę bez przygotowania i chcesz nas czymś zadziwić.I udaje się Tobie.Zadziwiasz brakiem przygotowania do tematu.O tym kominie pisałeś już na wątku u "pita",ale pomyślałem,że nie warto Ci skakać na klatę,choć zasugerowałeś chłopakowi że masz w domu "coś lepszego.

Twoją zaletą jest średnie wyważenie i uprzejmość więc, mam dla Ciebie propozycję:przeczytaj cały wątek,do tego jakąś literaturę i wtedy, co jeszcze będzie Ci brakować,to dopowiemy.Jak zechcesz coś zbudować,to możesz na nas liczyć.

A przy okazji:pit będzie miał super akumulator a Ty masz lipę.

Niepotrzebnie się unosisz.

Nigdzie nie napisałem, że mam coś dobrego. Nigdzie nikomu nie sugerowałem, że mam coś lepszego. Jedyne o czym chciałem powiedzieć, to fakt nagrzewania przez szybę. Im większa tym trudniej wytrzymać wysokie temperatury. Napisałem również że temat jest bardzo ciekawy, chyląc głowę przed waszą wiedzą. Nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij sobie Twój post z dnia 23 października w temacie:kominek kumulacyjny"projekt",pęknięty wkład,autor-pit 79.

A ta firma"Brunner,"to Ci płaci za reklamę ich nazwy?Na pewno, to są dobre piece,ale wymagają dobrego paliwa.Na byle czym nie pociągną .Nie wyobrażam sobie zamawiania opału w gatunku grab,dąb 300 km od domu,ponieważ w okolicy występuje w małej ilości.Piec,który jest przystosowany do spalanie opału mniej energetycznego na dębie,grabinie czy brykietach chodzi jak "złoto",a odwrotnie nie.

Chcesz być użyteczny,to się podszkol i zapraszam.A tak rozmowa jest"strzyżone-golone,nie bo golone-strzyżone".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek.Czekam też na ten upał,a ten śnieg to jeszcze z tamtej zimy...

 

Wiadra postały na śniegu parę godzin, za nim włożyłam cegły prosto z piekarnika.Był moment "puszczenia"pary ale go nie rejestrowałem,ponieważ nie był tematem eksperymentu.

Eksperyment można traktować tylko jako wstępny,ponieważ grubość cegieł była za mała,a magnetyt miał dużo większe szanse przyjąć większą temperaturę.Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na różnice w chropowatości cegieł.Magnezyt jako gładki nie miał takich szans przyjmowania ciepła jak pozostałe.W piecu ,gdzie jest to zaklejone, albo pokryte "produktem spalania"będzie trochę inaczej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - w ostateczności, jak już nic nie pomoże to wymienię drzwiczki na mniejsze. Łatwiej otwór zmniejszyć niż go potem powiększyć.

Postępy prac wciąż mizerne. Nie wiem czy skończę w tym roku :wink:

http://img407.imageshack.us/img407/5072/dscn2332r.th.jpg

Nie wiem czy mogę coś powiedzieć.

Ale może dałoby coś gdyby szyba w dźwiczkach zmniejszyć szybkę?

Jak będziesz kiedyś w okolicach Poznania to zapraszam do siebie. Zobaczysz jak sprawują się takie klasyczne dźwiczki od kominka.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja14, gdzie zamierzasz umieścić rurki z wodą. Pisałeś, że planujesz taki wymiennik.

 

Pozdrawiam

Wokol tego co widac zrobie 10 cm kolderke z betonu, w ktorym zatopie rurki - cos jak podlogowka owinieta wokol pieca.

Tylko z tylu (od strony sciany) nie bedzie betonu bo nie starczyloby miejsca na izolacje termiczna.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - w ostateczności, jak już nic nie pomoże to wymienię drzwiczki na mniejsze. Łatwiej otwór zmniejszyć niż go potem powiększyć.

Postępy prac wciąż mizerne. Nie wiem czy skończę w tym roku :wink:

http://img407.imageshack.us/img407/5072/dscn2332r.th.jpg

 

Postępy prac masz tak duże,że bałem się,że skończysz w tym tygodniu i nie będzie o czym już pisać.

Tych drzwiczek nie wymieniaj, bo są dobre.Nie chce mi się już pisać dlaczego.

Podciąg zrobiłbym z pustego profilu metalowego z powietrzem w środku do spalania i na nim położył bym "odwrócony lejek"Za tym podciągiem(od strony szyby)dałbym drugi niezależny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguslaw - jak zwykle przejrzalem kilkadziesiat schematow od hamerykanow i jednak w 90% stosuja nadproza ceramiczne/betonowe.

Jak w jedym przypadku zrobili stalowe to od spodu przyspawali male teowniki i powkladali w nie cegly zeby oslanialy stal.

Dlatego jednak zdecydowalem sie na ten beton. W sumie nie jest to ani taki wielki klopot ani koszt. Jakby pomimo zbrojenia chcial pekac to i tak zawisnie na tej rurce od powietrza. A jak jeszcze uzbroje warstwe cegiel nad nadprozem w jakas zgrabna grzalke to juz chyba nic tego nie ruszy.

Marcinor - dzieki za zaproszenie ale ja w Poznaniu to teraz malo realne LOL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób podawania powietrza do spalania w palenisku może wywoływać w piecu różne "efekty".Kupiłem na złomie nie używane drzwiczki od jakiegoś pieca z obrotowym "talerzykiem" do dozowania powietrza.

http://img407.imageshack.us/img407/8563/1008106.jpg

Wyciąłem potrzebną część i postanowiłem zastąpić ją klapkę,która służyła do dozowania powietrza.

http://img24.imageshack.us/img24/6069/1008107b.jpg

Tak wygląda po wymianie.

http://img405.imageshack.us/img405/8056/1008108.jpg

Przez obrót, maksymalne otwarcie.Palenisko zasłania coś jasnego.Jest to element,który został przykręcony parę centymetrów przed obrotowym "dozownikiem" w celu ochrony dozownika.

http://img121.imageshack.us/img121/7711/1008109.jpg

Po otwarciu drzwiczek już widać,że tym ochraniaczem jest okrągła część z kuchenki elektrycznej.

http://img233.imageshack.us/img233/1205/1008112.jpg

Zmieniło się spalanie w wytwornicy.W dole paleniska jest teraz niższa temperatura niż była w systemie z klapką,a wyższa temperatura panuje w górze paleniska.Jest to korzystniejsze,ponieważ mniej nagrzewa się wytwornica,a więcej odbiornik za ścianą.Możliwe jest teraz palenie bez podawania powietrza pod rusztem,co wcześniej było niemożliwe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale o co chodzi? Zmienila sie ilosc powietrza? Czy bardziej chodzi o ksztalt strugi powietrza i jego predkosc?

Wspomniany juz wczesniej Last Rico w swoich eksperymentach doszedl juz do tego, ze zbudowal kierownice powietrza - w skrocie kierunkuje doprowadzane powietrze w srodek paleniska przy pomocy kawalka profila zamknietego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sposób podawania powietrza był znany chyba przed drugą wojną światową.W piecu kaflowym,który jest jedną bryłą,wybrał bym wersję z klapką,ponieważ w tym piecu zależy by najbardziej nagrzewał się od dołu i w środku.Ale nie decyduje tu,czy to jest klapka lub obrotowy talerzyk.Tu znaczenie ma temperatura podawanego powietrza.Wcześniej do paleniska wchodziło powietrze zimne a teraz, dzięki "ekranowi" z metalu,ciepłe.

Jeśli budujemy system z wytwornicą i odbiornikami,lub palenisko i piekarnik,to korzystniej jest podawać od góry powietrze cieplejsze.Przypomnę jeszcze,że jeśli piec jest wyposażony w dobrą dyszę i dopalacz przeciw zwrotny(mieszacz),to bez względu na sposób podawania powietrza,tam następuje dopalenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska, to taki kraj, gdzie nie realizuje się własnych dokonań,a nawet się o nich nie wie.Pomysły "Pradziadków" przypominają dzisiejsze rozwiązania w piecach najlepszych firm.

Tekst z książki z 1956 r. autorstwa J.Paradistal "Roboty zduńskie".

http://img265.imageshack.us/img265/2218/obrazre.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde z tych rozwiązań może działać inaczej w zależności od gabarytów paleniska.Dlatego trzeba, to dostosować do paleniska.Małe laboratorium na własny koszt.Pojęcie ma się dopiero na zasadzie prób i błędów lub kilka wersji porównawczych.

Można tak powiedzieć,że do mojej wytwornicy wchodzi powietrze trzema wlotami.Ale to co jest, można jeszcze zrobić w paru wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...